دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مزوتلیوما، سرطان مزوتلیوم، غشاء جدار داخلی حفرات داخل بدن

مزوتلیوما، مزوتیلیوما، مزوتلیوم، آزبستوس،  آزبست، انجمن آمریکایی سرطان، ویروس  SV40، سیمیان ویروس 40، پریتونئال

نرخ بقاء 5 ساله در مورد این بیماری 5 تا 10 درصد است

مقالات سرطان

• علل مزوتلیوما
• علایم مزوتلیوما
• درمان مزوتلیوما
مزوتیلیوما [مزوتلیوما] سرطان مزوتلیوم است، غشائی که جدار داخلی حفرات بدن مثل شکم یا قفسه سینه را تشکیل می‌دهد. از هر چهار مورد بیماری مزوتلیوما سه مورد آن در حفره قفسه سینه شروع می‎شود. مزوتلیوما همچنین ممکن است در حفره شکمی و اطراف قلب شکل بگیرد.
فارغ از محل شکل‌گیری این بیماری سلول‎های بدخیم نشأت گرفته از مزوتلیوم می‎توانند به بافت‌های پیرامون خود هجوم برده و به آنها آسیب برسانند. سلول‎های سرطانی ممکن است متاستاز دهند یا به دیگر قسمت‌های بدن گسترش پیدا کنند.
اغلب اوقات مزوتلیوما در زمان تشخیص به مراحل پیشرفته خود رسیده است. نرخ بقاء 5 ساله در مورد این بیماری 5 تا 10 درصد است. وقتی که تومور از طریق دیافراگم گسترش پیدا می‌کند، بیشتر بیماران مبتلاء به مزوتلیوما در ریه بر اثر نارسایی تنفسی یا پنومونی جان خود را از دست می‌دهند. برخی از بیماران دچار انسداد کوچکی در روده می‌شوند. دیافراگم عضله‌ای است که قفسه سینه و حفره شکمی را از یکدیگر جدا می‌کند. وقتی که تومور به پریکاردیوم یورش می‌برد، کیسک* نازکی که دور قلب و خود آن را می‌پوشاند، تعداد قلیلی از بیماران در نتیجه عوارض قلبی جان خود را از دست می‌دهند.

علل مزوتلیوما
بزرگ‌ترین ریسک فاکتور مزوتلیوما سر و کار داشتن با آزبستوس (آزبست) است. آزبست گروهی از مواد معدنی دارای الیاف نازک میکروسکپی است. از آنجا که این الیاف نسبت به گرما، آتش، و مواد شیمیایی مقاومند و رسانای جریان الکتریسیته نیستند، آزبست به شکل وسیع استخراج می‌شود و در صنایع ساختما‌ن‌سازی، خودرو و دیگر صنایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.
اگر الیاف ریز آزبست در هوا رها شود، از آنجا که آنها در فرآیند تولید به کار می‌روند، ممکن است استنشاق یا بلعیده شوند، که این می‌تواند به ایجاد مشکلات جدی برای سلامت منجر شود. در حدود 75 درصد کل موارد مزوتلیوما را می‌توان با قرار گرفتن در معرض آبست موجود در محیط‌های کاری مرتبط دانست. در عین حال شواهدی دال بر آن وجود دارد که اعضاء خانواده و دیگر افراد در حال زندگی با کارگران صنعت آزبست در معرض ریسک بالاتری برای ابتلاء به مزوتلیوما و دیگر بیماری‌های مرتبط به آزبست قرار دارند. این خطر ممکن است نتیجه قرار گرفتن در معرض غبار آزبست انتقال یافته به محیط خانه توسط لباس و موی کارگران آزبست باشد. مواردی از مزوتلیوما نیز در بین مردمی که در نزدیکی معادن آزبست زندگی می‌کنند دیده شده است.
به هر حال مزوتلیوما در مورد برخی افراد فاقد هر گونه تماس شناخته شده با آزبست گزارش شده است. علل ممکن دیگر و ناشایع در این مورد شامل موارد زیر است:
زئولیت‌ها. این مواد معدنی از نظر شیمیایی به آزبست مرتبط هستند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" یکی از این مواد معدنی مرتبط یعنی اریونیت، در خاک برخی مناطق ترکیه فراوان است. اعتقاد بر آن است که قرار گرفتن در معرض تماس با اریونیت مسؤول نرخ بالای ابتلاء به مزوتلیوما در نواحی مزبور است.
اشعه. "انجمن آمریکایی سرطان" می‌نویسد که گزارش‌های مکتوب معدودی در مورد ابتلاء به مزوتلیوما پس از تماس با دوزهای بالای اشعه در قفسه سینه و شکم یا پس از تزریق دی‌اکسید توریوم (توروتراست) گزارش شده است. توروتراست ماده‌ای است که از سال‌های 1950 میلادی توسط پزشکان در برخی موارد عکسبرداری اشعه X قفسه سینه به کار می‌رود.
ویروس SV40. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" برخی مطالعات بر روی حیوانات در محیط آزمایشگاهی این امکان را بالا برده‌اند که عفونت بر اثر آلودگی به سیمیان ویروس 40 (SV40) می‌تواند خطر ایجاد مزوتلیوما را افزایش دهد. برخی واکسن‌های تزریقی فلج اطفال که در فاصله سال‌های 1955 تا 1963 به مردم داده شده‌اند به ویروس مزبور آلوده بودند و در حدود 30 میلیون نفر از جمعیت ایالات متحد آمریکا را در معرض ابتلاء به آن قرار دادند. تا زمان حاضر، بزرگ‌ترین مطالعات متمرکز بر مشکل مزبور در انسان هیچ موردی از افزایش ریسک مزوتلیوما یا دیگر انواع سرطان را در میان افراد آلوده شده به این ویروس از جمله کودکان نیافته‌اند.
ژنتیک. برخی کارشناسان بر این باورند که بعضی مردم ممکن است به شکل ژنتیکی در برابر مزوتلیوما آسیب‌پذیر باشند. نرخ ابتلاء به این بیماری در جمعیت‌های مختلف انسانی یکسان نیست.

علایم مزوتلیوما
علایم مزوتلیوما عموماً تا 20 یا حتی تا 50 سال پس از تماس اولیه با آزبست بروز نمی‌کند.
علامت اصلی مزوتلیوما در ریه تنگی نفس و درد قفسه سینه است. انباشت مایع در پلورا بر اثر مزوتلیوما، اگر به قدر کافی بزرگ باشد ایجاد می‌شود و ممکن است باعث تقویت تنگی نفس گردد.
علایم مزوتلیوما پریتونئال (شکمی) می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
کاهش وزن
ورم شکم و درد شکم
• ناهنجاری مربوط به لخته شدن خون
• انسداد روده
آنمی
تب
اگر سرطان به دیگر قسمت‌های بدن گسترش یافته باشد علایم شامل درد، دشواری بلع یا ورم گردن یا صورت خواهد بود.
از آنجا که اختلالات بسیاری علایم مورد اشاره را ایجاد می‌کنند، ابتلاء به آنها لزوماً به معنی دچار شدن شخص به مزوتلیوما نیست. این موضوع مهم است که مردم برای مشخص شدن علت این علایم به پزشک مراجعه کنند.

بعدالتحریر:
درمان‌های استاندارد برای مزوتلیومای بدخیم شامل عمل جراحی، شیمی درمانی و اشعه درمانی است. پلن‌های درمانی ممکن است شامل ترکیبی از سه روش درمانی مزبور باشد، اگر امکان آن برای بیمار وجود داشته باشد. در مواردی که درمان استاندارد کارآیی ندارد، بیماران مبتلاء به مزوتلیوما می‌توانند در آزمون‌های بالینی برای امتحان درمان‌های آزمایشی مشارکت کنند.
مزوتلیوما هیچ علاجی ندارد اما این امکان هست که با استفاده از روش‌های درمانی موجود پیش‌آگهی بیمار بهبود یابد. گزینه‌های درمانی بر مبنای نوع مزوتلیوما، مشخصات بیمار و مرحله سرطان متفاوتند. برای بیماران مرحله نهایی، درمان‎های جایگزین و طب مراقبت تسکینی گزینه‌هایی هستند که علایم و کیفیت زندگی بیمار را بهبود
می‌بخشند./

برو به صفحه اصلی


*توضیح: کیسک در فارسی به معنی کیسه کوچک است.


• دکتر پاول بویس
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
WebMD Medical Reference
Mesothelioma: Causes and Symptoms
Reviewed by Paul Boyce, MD
on May 15, 2019

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.