دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سالویج تراپی یا نجات درمانی چیست؟

 HIV, مرحله انتهایی بیماری کلیوی, درمان استاندارد, لنفوما

نجات درمانی می‌تواند شامل دارو، شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی و بقیه موارد باشد

مقالات سرطان

در این مقاله:
نجات درمانی چیست؟
◄ کدام بیماری‌ها از نجات درمانی سود می‌برند؟
◄ در نجات درمانی منتظر چه چیزی باید باشیم؟
◄ عوارض جانبی محتمل در نجات درمانی کدامند؟
◄ دورنما در نجات درمانی
◄ خلاصهنجات درمانی اصطلاحی برای تبیین هر نوع درمانی است که در صورت ناموفق بودن درمان استاندارد انجام می‌شود. بسته به نوع اختلال مورد درمان و وضعیت کلی سلامت شخص نجات درمانی اشکال مختلفی دارد.
نجات درمانی می‌تواند شامل دارو، شیمی درمانی، اشعه درمانی، عمل جراحی و بقیه موارد باشد. آزمون‌های بالینی و داروهای آزمایشی نیز به عنوان نجات درمانی تلقی می‌شوند.
اگر اختلال مبتلابه شخص نیاز به نجات درمانی داشته باشد پزشک در مورد مفهوم دقیق این رویکرد در شرایط خاص هر بیمار بحث خواهد کرد.


نجات درمانی چیست؟
نجات درمانی به نام سالویج تراپی نیز شناخته می‌شود. نجات درمانی شکل خاصی از درمان یا دارو نیست. این اصطلاح برای تبیین درمان‌هایی به کار می‌رود که برای بیمارانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که به دیگر اشکال درمانی جواب نداده‌اند.
بسته به شرایط و شخص دریافت کننده درمان نجات درمانی می‌تواند چند شکل مختلف داشته باشد.
در کل نجات درمانی شامل داروهایی است که در مقایسه با داروهای مورد استفاده در مراحل اولیه درمان از عوارض جانبی بیشتری برخوردارند. نجات درمانی در عین حال ممکن است به شکل استفاده از داروهای آزمایشی یا تحت آزمون‌های بالینی برای یک اختلال پزشکی صورت گیرد.


کدام بیماری‌ها از نجات درمانی سود می‌برند؟
اصطلاح نجات درمانی مقدمتاً برای توصیف درمان‌های مورد استفاده برای HIV و سرطان به کار می‌رفت. اما این اصطلاح همچنین برای توصیف خط متأخر دفاع در برابر بسیاری اختلالات پیشرونده نیز استفاده می‌شد.
برای مثال، به درمان بیماران مبتلاء به مرحله انتهایی بیماری کلیوی (ESRD) که دیگر به دیالیز نیز پاسخ نمی‌دهند به عنوان نجات درمانی اشاره می‌شود.

نجات درمانی برای HIV
در مورد HIV، خط مقدم درمان داروی ضد ویروسی است. در برخی موارد، این ویروس علی‌رغم استفاده از داروی مزبور برمی‌گردد. این نشانه‌ای از مقاوم شدن ویروس در برابر داروی ضد ویروسی است.
اگر داروهای ضد ویروس قادر به سرکوب این شکل مقاوم ویروس نباشند، آنگاه از نجات درمانی استفاده خواهد شد. نجات درمانی در مورد HIV کوششی برای متوقف کردن گسترش شکل مقاوم ویروس است.

نجات درمانی برای سرطان
خط مقدم درمان برای اغلب انواع سرطان شیمی درمانی است. تمامی انواع شیمی درمانی متشکل از یک دارو یا تعداد بیشتری دارو است که برای مقابله با سرطان مؤثر نشان داده‌اند. وقتی شیمی درمانی استاندارد کارآیی نداشته باشد ممکن است از نجات درمانی استفاده گردد.
نجات درمانی برای سرطان معمولاً شامل شیمی درمانی با استفاده از داروهای متفاوت از داروهای مورد استفاده در موارد قبلی است. نوع دقیق دارو به وضعیت خاص بیمار بستگی دارد.
احتمال استفاده از داروهای آزمایشی که هنوز تحت آزمون‌های بالینی قرار دارند وجود دارد. پزشکان ممکن است داروهایی را که بخشی از درمان استاندارد برای سرطان نیستند استفاده کنند یا ممکن است بیمار را وارد آزمون‌های بالینی که امکان مفید بودن آنها وجود دارد، سازند.


در نجات درمانی منتظر چه چیزی باید باشیم؟
نجات درمانی اشکال مختلفی می‌تواند داشته باشد. نوع آن به شرایط شخص بیمار و اختلال مبتلابه وی بستگی دارد.
برای مثال، نجات درمانی برای یک بیمار 80 ساله مبتلاء به لنفوما (لنفوم) و بیماری قلبی متفاوت از نجات درمانی برای یک بیمار 25 ساله دچار لنفوم و فاقد دیگر بیماری‌ها است.
بیمار ممکن است داروهای تازه بگیرد یا دوره‌های اضافی شیمی درمانی یا اشعه درمانی انجام دهد. نجات درمانی برای سرطان می‌تواند شامل عمل جراحی برای خارج کردن تومور متاستاز داده یا برگشت کرده باشد.


عوارض جانبی محتمل در نجات درمانی کدامند؟
عوارض جانبی نجات درمانی به نوع درمان دریافت شده بستگی دارد.
طیفی گسترده از نجات درمانی وجود دارد بنابراین عوارض جانبی مختلف و متعددی امکان بروز دارند. برای مثال یک دارو یا جراحی آزمایشی دارای عوارض جانبی و ریسک‌های مختلفی خواهد بود.
در هر حال در اکثریت موارد بیمار باید انتظر مواجهه با عوارض جانبی بیشتری در مقایسه با درمان‌های اولیه را داشته باشد. شخص ممکن است با عوارض جانبی پسادرمان شدیدتری مواجه شده و پس از درمان زمان ریکاوری وی طولانی‌تر باشد.
پزشک در مورد عوارض جانبی خاصی که از نجات درمانی در انتظار بیمار است صحبت خواهد کرد.


دورنما در نجات درمانی
دورنما پس از نجات درمانی به اختلال مورد درمان بستگی دارد اما نرخ بقاء 5 ساله پس از نجات درمانی همیشه کمتر از نرخ بقاء برای شرایط کلی است.
علت آن است که نجات درمانی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که روش‌های درمانی دیگر شکست خورده‌اند. وقتی کسی نجات درمانی می‌گیرد این بدان معنی است که اختلال مبتلابه وی مهاجم بوده و درمان آن دشوار است.
به هر حال این بدان معنی نیست که نمی‌توان از نجات درمانی برای ترمیم یا رفع علایم شدید استفاده کرد. بلکه بدان معنی است که پیش‌بینی نجات درمانی دشوار بوده و ممکن است باعث بهبود اختلال مبتلابه بیمار نشود.
پزشک با بیمار در مورد فرجام‌های محتمل در شرایط وی صحبت خواهد کرد. به خاطر بسپرید که نجات درمانی می‌تواند شامل آزمون‌های بالینی و داروهای آزمایشی با فرجام‌های ناشناخته باشد.


خلاصه
نجات درمانی اصطلاحی با طیف کاربرد وسیع است که برای هر درمانی به کار می‌رود که به بیماری داده می‌شود که به خط مقدم درمانی یا درمان استاندارد جواب نمی‌دهد. شما ممکن است بیشتر در موارد کاربرد آن برای سرطان یا HIV اصطلاح مزبور را بشنوید اما می‌توان آن را برای اختلالات دیگر نیز مورد استفاده قرار داد.
نوع دقیق نجات درمانی مورد استفاده به اختلال مبتلابه شخص و وضعیت کلی سلامت وی بستگی دارد. نجات درمانی می‌تواند استفاده از دارو، اشعه، شیمی درمانی یا جراحی را شامل گردد./سالویج تراپی یا نجات درمانی چیست؟
دکتر کریستن ام. مایر، اس. بهرینگ
ترجمه محمدقاسم رافعی

Source:
Healtline
When Would You Need Salvage Therapy?
Medically reviewed by Kristen M. Moyer, MD —
Written by S. Behring
On June 11, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افراد دارای پادتن‌های قوی علیه HIV شاخصه‌های ایمنولوژیک خاص دارند

سیگار برای بیماران HIV از خود ویروس خطرناک‌تر است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.