دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

توده متحرک در پستان: سرطان است؟

پاپیلوما, آبسه پستان, نکروز, نکروز چربی پستان, لامپکتومی, ادنوزیس اسکلروز دهنده, لیپوما

اغلب توده‌های پستانی بیش از آنکه بدخیم باشند کیست‌ها یا تومورهای خوش‌خیم هستند

مقالات سرطان

در این مقاله:
◄ توده‌های متحرک در پستان
◄ توده‌های سرطانی پستان چگونه به نظر می‌رسند و چه حسی ایجاد می‌کنند؟
◄ تشخیص توده‌های پستان
◄ چرا پایش پستان مهم است
◄ خلاصهیافتن توده‌ای در پستان می‌تواند مشوش کننده حتی ترسناک باشد. نگرانی در مورد خطر ابتلاء به سرطان پستان کاملاً قابل درک است.
انجمن آمریکایی سرطان (ACS) می‌گوید که در ایالات متحد آمریکا سرطان پستان در زنان نوع کاملاً شایعی از سرطان است و از نظر آماری پس از سرطان پوست قرار دارد. و نیز اینکه شانس ابتلاء به سرطان پستان با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‌کند. با وجود این دانستن این موضوع کمک کننده خواهد بود که اغلب توده‌های پستانی بیش از آنکه بدخیم باشند کیست‌ها یا تومورهای خوش‌خیم هستند.


توده‌های متحرک در پستان
تمامی توده‌های پستانی باید توسط پزشک معاینه شوند. توده‌هایی که شما می‌توانید به سهولت با انگشت آنها را حرکت دهید معمولاً سرطانی نیستند. چند چیز وجود دارد که می‌توانند باعث ایجاد توده‌های متحرک در پستان شوند.

تغییرات فیبروکیستیک
بر مبنای اعلام Breastcancer.org در حدود 50 درصد زنان دچار تغییرات فیبروکیستیک می‌شوند و این مشکلی شایع است. نوسانات هورمونی می‌توانند باعث شکل‌گیری کیست‌های پر از مایع در یکی از پستان‌ها یا هر دو شوند. این توده‌ها سفت یا لاستیک‌وار احساس می‌شوند. دیگر علایم آنها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
◄ افتادگی یا حساس شدن پستان
ورم پستان
◄ ترشح از نوک پستان
تغییرات فیبروکیستیک سرطان‌زا نیستند، و نیاز به درمان ندارند. این تغییرات عموماً پس از یائسگی از بین می‌روند.

فیبروادنوماها
فیبروادنوماها تومورهای خوش‌خیم متشکل از بافت فیبروزه و گلاندولار هستند. این توده‌ها جامد بوده و معمولاً به سهولت حرکت می‌کنند. آنها ممکن است نرم یا سفت باشند یا ممکن است حالت لاستیکی به خود بگیرند. فیبروادنوماها معمولاً فاقد دردند. آنها سرطان‌زا نیستند اما ممکن است نیاز به درمان داشته باشند.

کیست‌ها
کیست پستان زمانی شکل می‌گیرد که انباشت مایع وجود داشته باشد. کیست‌های پستان گاه بر اثر مسدود شدن مجرای شیر ایجاد می‌شوند. این کیست‌ها ممکن است گرد یا بیضوی باشند و در لمس نرم یا سفت احساس شوند. دیگر علایم شامل موارد زیرند:
◄ حساس شدن پستان
درد پستان
◄ حالت توده‌وار پیدا کردن پستان
کیست‌ها معمولاً خوش‌خیم هستند و در اکثریت موارد نیاز به درمان ندارند.

پاپیلوما
پاپیلوماها توده‌های شبه زگیل کوچکی هستند که در جدار داخلی مجاری پستانی و معمولاً نزدیک به نوک پستان شکل می‌گیرند. دیگر علایم می‌تواند ناراحتی و ترشح نوک پستان را شامل گردد. پاپیلوماها سرطانی نیستند اما ممکن است برای خارج کردنشان به عمل جراحی نیاز باشد.

آبسه پستان
آبسه پستان انباشت چرک بر اثر عفونت است. علایم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
◄ ناسور شدن، درد
◄ سرخی یا تغییر رنگ، گرم حس شدن پوست و ورم
◄ ترشح نوک پستان
تب، لرز، خستگی مفرط
شخص مبتلاء احتمالاً برای آبسه و عفونت ناشی از آن به درمان نیاز خواهد داشت.

نکروز
وجود یک توده گرد و سفت ممکن است ناشی از نکروز چربی پستان باشد. نکروز چربی پستان اختلالی است که در آن صدمه‌ای به بافت چربی پستان وارد شده است. این اتفاق زمانی امکان بروز دارد که شخص دارای پستان‌های بیش از حد بزرگ بوده یا پستان‌های وی دچار آسیب‌دیدگی شده باشند. همچنین امکان بروز این وضعیت بر اثر داشتن سابقه لومپکتومی (لامپکتومی) و اشعه درمانی برای یک توده سرطانی وجود دارد. اما نکروز سرطان نیست.

ادنوزیس اسکلروز دهنده
ادنوزیس اسکلروز دهنده رشد بیش از حد بافت در لوبول‌های پستان است. قائل شدن به تفاوت بین این اختلال و سرطان پستان ممکن است دشوار باشد بنابراین آنها معمولاً از طریق بیوپسی جراحی از بدن خارج می‌شوند.

لیپوما
لیپوما یک توده بی‌ضرر بافت چربی است. این توده‌ها نرم هستند و زیر فشار انگشت به آسانی حرکت می‌کنند. آنها در عین حال گرایشی به توسعه پیدا کردن در زیر پوست از خود نشان می‌دهند.


توده‌های سرطانی پستان چگونه به نظر می‌رسند و چه حسی ایجاد می‌کنند؟
در توده‌های پستانی سرطان‌زا گرایشی به بی‌حرکتی دیده می‌شود. آنها معمولاً سفت بوده، کناره‌های نامنظم دارند و فاقد دردند. اما موضوع همیشه چنین نیست. برخی انواع توده‌های سرطان پستان دردناکند و ممکن است نرم و گرد بوده یا متحرک باشند.
دیگر نشانه‌های سرطان پستان عبارتند از:
◄ ورم و سرخی یا تغییر رنگ
◄ چال افتادن، زبری یا ورقه ورقه شدن پوست
◄ درد پستان یا درد نوک پستان
◄ انقباض یا ترشح پستان
ورم گره‌های لنفاوی زیر بازو یا در اطراف استخوان ترقوه


تشخیص توده‌های پستان
اگر کسی توده‌ای در پستان خود مشاهده کرده یا متوجه تغییرات دیگری شده باشد باید به پزشک یا متخصص زنان و زایمان مراجعه کند. هر قدر مراجعه به پزشک زودتر صورت گیرد جواب لازم زودتر گرفته خواهد شد.
پزشک معمولاً کار را با یک معاینه فیزیکی شروع می‌کند. این کار ممکن است برای یافتن سرنخی در مورد نوع توده پستانی کافی باشد. پزشک در عین حال ممکن است یک تست تصویربرداری مثل ماموگرام، سونوگرافی پستان، یا MRI پستان درخواست کند.
اگر معاینه بالینی و تصویربرداری برای تشخیص کافی نباشند در مرحله بعد از بیوپسی استفاده می‌شود. بیوپسی اقدامی است که در آن یک نمونه بافت یا مایع از ناحیه مشکوک گرفته شده و سپس زیر میکروسکپ مورد بررسی قرار می‌گیرد. یک پاتولوژیست یا آسیب‌شناس نمونه را در مورد سلول‌های سرطانی احتمالی بررسی و تفسیر خواهد کرد.


چرا پایش پستان مهم است
با انجام معاینه توسط خود شخص به صورت ماهانه، وی می‌تواند از نمای نرمال پستان‌های خود و حسی که از آن ایجاد می‌شود آگاه گردد. این کار می‌تواند شخص را متوجه تغییرات کوچک احتمالی کند. اگرچه هر کسی ممکن است دارای ایده‌ای در مورد علت توده پستانی یا دیگر موارد ناهنجاری باشد در این موارد نمی‌توان یقین یافت. علت اهمیت مراجعه به پزشک در مورد تعیین علت و اثرات توده‌های پستانی همین است.
وقتی موضوع غربالگری سرطان پستان در میان باشد، انجام ماموگرام به صورت هر دو سال یک بار برای زنان در معرض ریسک متوسط در سنین 50 تا 74 سال توصیه می‌شود. زنان جوان‌تر، یا زنان دارای شانس بیشتر برای ابتلاء به این بیماری باید زودتر اقدام به غربالگری کنند.
ماموگرافی سالانه برای زنان در سنین 45 تا 54 سال، و سپس انجام این تست به صورت هر ساله توصیه می‌شود. اما در عین حال دانستن این موضوع مهم است که سن آغاز به غربالگری در مورد سرطان پستان مبحثی مناقشه‌انگیز محسوب می‌شود. "کالج آمریکایی رادیولوژی" (ACR) شروع سالیانه ماموگرام را در سن 40 سالگی توصیه می‌کند. ACR همچنین توصیه می‌کند که زنان در سن 30 سالگی یک برآورد ریسک انجام دهند تا زمان آغاز ماموگرام برای آنان تعیین گردد.
اگر شما تاکنون غربالگری برای سرطان پستان را آغاز نکرده‌اید موضوع ارزش مشورت با پزشک را دارد. روی هم رفته شما می‌توانید ریسک فاکتورهای سرطان پستان را ارزیابی کرده و در مورد شروع غربالگری تصمیم بگیرید.


خلاصه
اکثریت توده‌های پستانی به ویژه انواع متحرک آن سرطانی نیستند. اما به علت آنکه موضوع را نمی‌توان صرفاً با لمس مشخص کرد، معاینه این توده‌ها توسط پزشک اهمیت دارد.
خودپایشگری و تست‌های غربالگری سرطان پستان می‌توانند به یافتن زودهنگام سرطان پستان، پیش از اینکه سرطان امکان پیشرفت یافته باشد، کمک کنند. در مورد ریسک فاکتورهای سرطان پستان در مورد انجام غربالگری دارای کارآیی برای خود با پزشک مشورت کنید./توده متحرک در پستان: سرطان است؟
دکتر مگان سالیمن، آن پیترانجلو

ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Movable Lump in Breast: Is It Cancer?
Medically reviewed by Megan Soliman, MD —
Written by Ann Pietrangelo
On July 14, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

سلامت مادران: نگرانی بزرگ نابرابری در کیفیت مراقبت و دسترسی به خدمات

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.