دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سرطان پروستات چگونه به روابط جنسی آسیب می‌زند؟

پروستات، سرطان پروستات، روابط جنسی، مردان، اختلال نعوظ، - داروهای خوراکی، نظیر آوانافیل (اسپدرا)، سیلدنافیل (وایاگرا)، تادالافیل (سیالیس)، یا وردنافیل (لیویترا)

خود سرطان پروستات به تنهایی نمی‌تواند برای مردان دچار این بیماری در رابطة جنسی مشکلی ایجاد کند.

مقالات سرطان

• مارکوس مک‌گیل، دکتر سوزان فالک
ترجمة نادر اکبری


مردان در حال درمان برای سرطان غدة پروستات ممکن است دچار مشکل در روابط جنسی شوند. این مشکلات می‌تواند شامل بی‌میلی نسبت به سکس و ناتوانی نعوظ باشد.
انواع مختلف درمان‌های سرطان پروستات مانند اشعه درمانی، عمل جراحی و هورمون‌درمانی نیز می‌توانند سبب مشکلاتی برای روابط جنسی مردان شوند.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• غدة پروستات چیست؟
• آیا سرطان پروستات سبب بروز مشکل در روابط جنسی می‌شود؟
• مدیریت زندگی با سرطان پروستات


غدة پروستات چیست؟
غدة پروستات یک ارگان جنسی مردانه است که درست زیر مثانه قرار دارد. نقش پروستات این است که مایعی شفاف را در خلال انزال به داخل مجرای ادراری ترشح می‌کند. این مایع تا حدود یک‌سوم منی را تشکیل می‌دهد که اسپرم‌ها را در حالت معلق نگه‌ می‌دارد و در کنار دیگر عملکردها به تحرک و جابجایی آنها کمک می‌کند.
پروستات همچنین به عملکرد یک عضله در تخلیة منی در خلال انزال کمک می‌کند. غدة پروستات در حالت سالم دارای سطحی شفاف و منظم بوده و هم اندازة یک گردو است.

سرطان پروستات چیست؟
سرطان پروستات نوعی بیماری است که در آن بافت پروستات به صورت خارج از کنترل تقسیم شده تومور یا توده تشکیل می‌دهد.
سرطان پروستات شایع‌ترین گونة سرطان غیر پوستی در میان مردان آمریکایی است. بر مبنای داده‌های کلینیک کلیولند / Cleveland Clinic و دیگر منابع، تخمین زده می‌شود که هر ساله 250000 هزار مورد جدید سران پروستات بروز می‌کند. هر ساله ده‌ها هزار نفر بر اثر این بیماری در آمریکا می‌میرند.
بر مبنای داده‌های مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، بسیاری از مردان بالای 65 سال دچار سرطان پروستات می‌شوند و بر اثر آن نمی‌میرند.
وقتی تومور پروستات به قدر کافی بزرگ شود می‌تواند مجرای ادرار را مسدود کند.
سرطان پروستات اغلب هیچ علامتی ندارد. وقتی این سرطان بروز می‌کند، می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
- جریان ضعیف یا منقطع ادرار
- قطره‌چکانی شدن دفع ادرار
- احساس عدم تخلیة کامل مثانه یا داشتن حالت زور زدن
- وجود خون در ادرار
سلول‌های سرطانی تومور پروستات می‌توانند به دیگر نقاط بدن گسترش یابند. البته این مورد نادر است، چرا که سرطان پروستات رشد کندی دارد و گسترش یابنده نیست.
شایع‌ترین نوع تومورهای دارای رشد آهسته به نام ادنوکارسینومای اسینار / acinar adenocarcinomas شناخته و بر مبنای نظر بنیاد پژوهش سرطان بریتانیا شامل 9 مورد از هر 10 مورد سرطان پروستات می‌شوند.
همچنین سرطان پروستات در اواخر زندگی بروز می‌کند. بر مبنای نظر کلینیک کلیولند، در 80 درصد مردان بالای 80 سال پس از مرگ نشانه‌های سرطان پروستات دیده می‌شود. بسیاری از مردان با سرطان پروستات و بدون تشخیص داده شدن آن می‌میرند.
سرطان پروستات از طریق فرد به فرد منتقل نمی‌شود و این مورد شامل رابطة جنسی نیز می‌شود. پروستات بیماری مسری نیست. این بیماری از جملة بیماری‌های واگیردار جنسی محسوب نمی‌شود.

آیا سرطان پروستات سبب بروز مشکل در روابط جنسی می‌شود؟
خود سرطان پروستات به تنهایی نمی‌تواند برای مردان دچار این بیماری در رابطة جنسی مشکلی ایجاد کند.
بیشتر علایم سرطان پروستات مرتبط به دفع ادرار است. این بدان دلیل است که پروستات باعث مسدود شدن مجرای ادرار - لوله‌ای که ادرار را از بدن دفع می‌کند - می‌شود. همچنین تغییرات جریان ادرار می‌تواند با وجود خون در ادرار همراه شود. 
بسیاری از مردان دچار سرطان پروستات در مراحل اولیة بیماری هیچ علامتی احساس نمی‌کنند. نخستین باری که افراد متوجه ابتلاء خود به سرطان پروستات می‌شوند بعد از آن است که دیگر نشانگان ناشی از بیماری، برای مثال، در استخوان، گسترش پیدا می‌کند.
اگرچه این مورد شایع نیست اما برخی از مردان مبتلاء به سرطان پروستات بر اثر مشکلات مرتبط به خود این بیماری دچار مشکلات نعوظ می‌شوند.

آیا درمان سرطان پروستات به روابط جنسی آسیب می‌زند؟
خود سرطان پروستات معمولاً سبب بروز مشکل در روابط جنسی نمی‌شود. در هر حال احساس افسردگی بر اثر تشخیص سرطان و درمان آن می‌تواند عادی باشد.
نگرانی در مورد سرطان پروستات می‌تواند به معنی علاقة کمتر به رابطة جنسی یا استرس ارتباط باشد. این مشکلات قابل بهبود هستند و نیز ممکن است با مشکلات مبتلابه سرطان تقویت شوند.
گزینه‌های درمانی متعددی برای سرطان پروستات وجود دارد، که پایش صرف از جملة آنها است. بسیاری از مردان قرار گرفتن تحت پایش را برای هر گونه توسعة سرطان که نیازمند درمان فعال بعدی باشد، انتخاب می‌کنند. این رویکرد برای پروستات دارای رشد آهسته را می‌توان "انتظار هوشمندانه" یا "نظارت فعال" نامید. این پایش باعث بروز مشکلات در روابط جنسی نمی‌شود.
درمان فعال سرطان پروستات می‌تواند منجر به مشکلات در روابط جنسی شود. این درمان‌ها عبارتند از:
- جراحی
- اشعه درمانی
- هورمون درمانی
عصب‌هایی که به کنترل نعوظ در مردان کمک می‌کنند درست از کنار غدة پروستات می‌گذرند. این موضوع چالش محافظت از این عصب‌ها را در کوران مداوای غدة پروستات که در مجاورت آنها قرار دارند، بالا می‌برد.
انجام جراحی برای برداشتن کامل غدة پروستات به دلیل خطر بالقوة آسیب رسیدن به عصب‌ها خطری برای نعوظ محسوب می‌شود. این جراحی به نام پروستاتکتومی کامل یا پروستاتکتومی رادیکال شناخته می‌شود.
پروستاتکتومی رادیکال برای تمامی مردان دچار سرطان پروستات مناسب نیست. این نوع جراحی مشخصاً برای مردان مبتلا به سرطان پروستات مهاجم که احتمال گسترش آن می‌رود و نیز مردان جوان‌تر در نظر گرفته می‌شود.
غدة پروستات به روش‌های جراحی متفاوتی قابل برداشتن است:
- جراحی باز 
- جراحی سوراخ کلید
هر دو گزینه اثرات مشابهی دارند. جراحی سوراخ کلید می‌تواند به معنی خونروش کمتر و بستری شدن کمتر بیمار در بیمارستان باشد.
جراحی سوراخ کلید را همچنین می‌توان به کمک یک روبات انجام داد. این جراحی که به نام جراحی دا وینچی شناخته می‌شود، توسعة تازه‌ای در جراحی سوراخ کلید برای سرطان پروستات است.
پروستاتکتومی عصبی اندک با هدف حفظ عصب‌های کنترل کنندة نعوظ صورت می‌گیرد. این نوع از درمان سرطان پروستات خطر اختلال نعوظ را کاهش می‌دهد، اما ریسک عدم درمان کامل سرطان نیز موردی است که باید لحاظ شود. خطر به جا ماندن بخشی از تومور سرطانی در این روش وجود دارد.
انجام این نوع جراحی در تمامی موارد ممکن نیست. این جراحی به این بستگی دارد که سرطان پروستات در چه مرحله‌ای است و شدت آن چقدر است.
در همة موارد پروستاتکتومی بیوپسی انجام می‌شود و این کمک می‌کند تا بتوان بافت سرطانی را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار داد. بیوپسی می‌تواند در صورتی که سرطان در یک طرف پروستات باشد راه‌کار بعدی را نشان دهد. اگر چنین باشد، عصب‌های طرف دیگر در امان خواهند بود. 
جراحی پرخطرترین درمان در مورد بروز اختلال نعوظ است. دیگر روش‌ها شامل کریودرمانی، که در آن پروب‌ها برای فریز کردن سلول‌های سرطانی به کار می‌روند نیز توأم با ریسک هستند.
مقداری کاهش در قدرت نعوظ ممکن است بر اثر اشعه درمانی پروستات بروز کند. ریسک اختلال نعوظ ممکن است در اشعه درمانی متمرکزتری که براکی‌درمانی نامیده می‌شود. کمتر باشد. این درمان از طریق القاء ذرات رادیواکتیو درون پروستات انجام می‌شود.
درمان هورمونی نیز خطر مشکلات نعوظ را در خود داشته، می‌تواند سبب فقدان شهوت شود و به قدرت باروری آسیب برساند.

مشکلات باروری ناشی از درمان سرطان پروستات
پزشکان ممکن است پیش از درمان پروستات برای مردان پیشنهاد ذخیرة اسپرم را مطرح کنند. ذخیره کردن اسپرم یک گزینه است زیرا درمان‌های مختلف پروستات ریسک ناباروری مردان را به همراه دارد.
فقدان توانایی پدر شدن می‌تواند نتیجة اشعه درمانی، عمل جراحی یا دارودرمانی باشد.
اگر درمان منجر به ناباروری مرد شده و او در آرزوی تشکیل خانواده باشد، اسپرم ذخیره شده را می‌توان در تلقیح مصنوعی یا با باروری در محیط آزمایشگاهی مورد استفاده قرار داد.


در این زمینه بیشتر بخوتنیم:
مراحل و دورنما در سرطان پروستات


مدیریت زندگی جنسی با سرطان پروستات
اگر درمان سرطان پروستات منتج به اختلال نعوظ شود، چند گزینه برای بازگشت به عملکرد جنسی عادی برای مردان در دسترس است.
فقدان علاقه به سکس ممکن است بر اثر خستگی مفرط و دیگر مشکلات مرتبط به سرطان پروستات و درمان آن بروز کند. این مشکل ممکن است به مرور زمان رفع شود.
تعداد مردانی که پس از انجام جراحی سرطان پروستات دچار آسیب دایمی اختلال نعوظ می‌شوند بسیار متفاوت است. عوامل مؤثر در مورد این احتمال شامل سن و سلامت فرد در زمان پیش از جراحی است.
برخی از درمان‌ها برای کمک به انجام نعوظ در دسترس هستند:
- داروهای خوراکی، نظیر آوانافیل (اسپدرا)، سیلدنافیل (وایاگرا)، تادالافیل (سیالیس)، یا وردنافیل (لیویترا)
- کرم‌های مخصوص آلت تناسلی – آلپروستادیل (ویتاروس) – و دیگر داروهای فعال موضعی شامل داروهای تزریقی و قرص
- پمپ‌های واکیوم مخصوص طراحی شده برای راندن خون به درون آلت تناسلی مردانه پیش از انجام ارتباط جنسی
- ایمپلنت – نوعی گزینة درمانی است که برای مردانی که با دیگر روش‌های دارویی یا درمانی موفقیتی نداشته‌اند در نظر گرفته می‌شود.
- حمایت روانی
برخی از مردان جلو دوربین در مورد تجارب اختلال جنسی خود و سرطان پروستات صحبت کرده‌اند که می‌توان آنها را در سایت healthtalk.org دنبال کرد.

 آیا روابط جنسی ریسک سرطان پروستات را افزایش می‌دهد؟
مطالعه‌ای که در ارولوژی اروپایی / European Urology منتشر شد در پی پاسخ این پرسش بود که آیا انزال مکرر به محافظت در برابر سرطان پروستات منجر می‌شود؟
مطالعة مزبور پیگیری مطالعه‌ای بود که چنین دریافته بود که به نظر می‌رسد انزال منظم‌تر ریسک سرطان پروستات را از بین می‌برد. مطالعة جدید تقریباً شامل 32000 مرد بود و چنین دریافت که انزال بیشتر اغلب اوقات شانس ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.
محققان تغییراتی در مطالعه ایجاد کردند تا مطمئن شوند که نتایج حاصله ناشی از عوامل دیگر نیست. آنها اضافه کردند که با وجود این باید کار بیشتری در این زمینه انجام شود زیرا امکان دخالت عوامل دیگر جدا از انزال باید برای نتایج حاصله لحاظ شود.
محققان نمی‌دانند انزال چگونه می‌تواند برای محافظت در برابر سرطان پروستات مفید باشد.
شماری از مکانیسم‌های محتمل بیولوژیک مطرح شده‌اند. یکی از نظریه‌ها که به نام رکود پروستات شناخته می‌شود عنوان می‌کند که انزال کمتر به طور بالقوه باعث ایجاد ترشحات سرطانی می‌شود./


Source:
Medical News Today
How does prostate cancer affect sex?
Medically reviewed by Daniel Murrell, M.D.
On December 13, 2018 —
Written by Markus MacGill

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نوردرمانی و تقویت میل جنسی در مردان

فصل هشتم - تمایلات جنسی و روابط بین فردی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.