دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیچ تستی برای تشخیص اختلال تبدیل وجود ندارد

مقالات سلامت روانی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

در این مقاله:
اختلال تبدیل چیست؟
• علل اختلال تبدیل
• علایم اختلال تبدیل
• تشخیص اختلال تبدیل
• درمان اختلال تبدیل
• دورنما در اختلال تبدیلاختلال تبدیل چیست؟
اختلال تبدیل وضعیتی است که در آن شخص دچار علایم فیزیکی یک مشکل مرتبط به سلامت است اما هیچ صدمه یا ناخوشی توضیح دهنده وضعیت مزبور وجود ندارد.
برای مثال تصور کنید که سقوطی سخت از روی دوچرخه داشته‌اید و پس از آن قادر به حرکت دادن دست خویش نیستید. اما دست شما آسیبی ندیده است و سایر قسمت‌های بدن شما نیز چنین وضعیتی دارد.
بدن شما استرس عاطفی و روان‌شناختی سقوط را به یک پاسخ فیزیکی دست فلج شده تبدیل کرده است. موضوع ممکن است عجیب به نظر برسد اما علایم مبتلابه شما واقعی هستند و شما قادر به کنترل آنها نیستید.
کارشناسان اختلال تبدیل را در یک دسته‌بندی بزرگ‌تر اختلالات پزشکی به نام اختلالات نورولوژیک عملکردی جای می‌دهند.


علل اختلال تبدیل
پژوهشگران کماکان در جستجوی علتی اختصاصی هستند اما آنان بر این عقیده‌اند که اختلال تبدیل به عنوان یک راه مقابله مغز با استرس عاطفی بروز می‌کند. اختلال تبدیل تقریباً در تمامی موارد به تحریک موقعیت‌های مشوب کننده و دیگر اختلالات روانی بروز می‌کند.
زنان بیش از مردان در معرض دچار شدن به اختلال تبدیل قرار دارند. اختلال تبدیل اغلب برای افرادی رخ می‌دهد که دارای تاریخچه استرس عاطفی هستند یا برای کسانی که در بیان احساسات خود با مشکل مواجهند.
علایم جسمانی گاهی از اوقات می‌تواند در نقش کمکی برای یک تضاد درونی ظاهر گردد. برای مثال، اگر شما با تمایل به آزار رساندن به خود دست به گریبان باشید، اختلال تبدیل ممکن است باعث ایجاد حالت فلج در شما گردد که تحقق میل مورد اشاره را برای شما ناممکن خواهد کرد.


علایم اختلال تبدیل
علایم اختلال تبدیل، شامل موارد فهرست شده در زیر، معمولاً به شکل ناگهانی بروز می‌کنند و شبیه به مشکلات مرتبط به سیستم عصبی (مغز، طناب نخاعی، یا دیگر عصب‌ها) به نظر می‌رسند:
• حرکاتی که از سوی شما قابل کنترل نیستند
• بینایی تونلی یا کوری
• از دست دادن قوای بویایی یا تکلم
بی‌حسی یا فلج


تشخیص اختلال تبدیل
هیچ تستی برای تشخیص اختلال تبدیل وجود ندارد. پزشک کار خود برای تشخیص را با رد تشخیص دیگر علل فیزیکی، روانی یا نورولوژیک علایم مبتلابه شخص آغاز می‌کند. این احتمال هست که پزشک در این مورد پرسش کند که آیا شخص اخیراً با حادثه‌ای استرس‌زا مواجه بوده است.
"انجمن آمریکایی روان‌پزشکی" استانداردهایی را برای تشخیص علایم اختلال تبدیل مشخص کرده است:
• علایم بر حرکت یا حس‌های شخص تأثیر می‌گذارند و وی قادر به کنترل آنها نیست.
• شخص در حال جعل علایم نیست.
• علایم مزبور را نمی‌توان بر مبنای اختلالی دیگر، مصرف دارو یا رفتار توضیح داد.
• علایم نتیجه یک مشکل دیگر سلامت روانی نیستند.
• علایم مزبور در تنظیمات اجتماعی و کاری باعث ایجاد استرس می‌شوند.


درمان اختلال تبدیل
صرف آگاه شدن از اینکه ما دچار یک مشکل جدی جسمانی نیستیم ممکن است برای توقف علایم مورد اشاره کافی باشد. اما کمک گرفتن به موقع از پزشک خود می‌تواند باعث بهبود حال شخص دچار اختلال تبدیل شود.
پزشک احتمالاً روان‌درمانی شامل موارد زیر را توصیه خواهد کرد:
• کاردرمانی یا فیزیوتراپی
• مشاوره
هیپنوتیزم
• داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد سایکوز


دورنما در اختلال تبدیل
علایم اختلال تبدیل ممکن است از چند روز تا چند هفته دوام داشته باشند. این علایم ممکن است به همان سرعتی که ایجاد شده‌اند از بین بروند. در اکثریت موارد اختلال تبدیل تهدیدی برای زندگی شخص مبتلاء نیست. اما در صورت عدم درمان علایم ممکن است اثراتی ماندگار بر روی کیفیت زندگی بر جای بگذارند.
بهترین راه برای پیشگیری از اختلال تبدیل یافتن‌های راه‌های مناسب برای مدیریت استرس‌های زندگی است. ورزش و فعالیت‌های آرامش‌بخش مثل یوگا و مدیتیشن می‌توانند مفید باشند.
اگر کسی دچار یک اختلال سلامت روانی باشد باید منظماً به پزشک خود مراجعه کند و داروهای خویش را بر مبنای دستور پزشک مصرف نماید./


*توضیح مترجم: این اختلال که به نام اختلال علامت نورولوژیکی عملکردی نیز شناخته می‌شود، با بروز علایم نورولوژیک (مثل فلج، تشنج، کوری یا ناشنوایی) بدون هر گونه علت بیوشیمیک مشخص می‌گردد. در گذشته چنین اتفاقاتی به عنوان "کوری هیستریک" یا "فلج هیستریک" شناخته می‌شدند. درمتن‌های فارسی این اختلال تقریباً در اکثریت موارد به "اختلال تبدیلی" ترجمه شده است.اختلال تبدیل یا اختلال مغز و اعصاب عملکردی چیست؟
جنیفر کاسارلا
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
WebMD Medical Reference
Conversion Disorder
Reviewed by Jennifer Casarella
On February 25, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.