دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم ساکن کشورهای واقع در منطقه خاور میانه و شرق آسیا، شامل ترکیه، ایران، ژاپن و چین، بیشتر به بیماری بهجت مبتلاء می‌شوند

بیماری بهجت که به نام سندرم بهجت نیز شناخته می‌شود اختلال نادری است که باعث التهاب رگ‌های خونی در سراسر بدن می‌شود. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد شمار زیادی علایم و نشانه شود که در ابتدا بی‌ارتباط با هم به نظر می‌رسند. این علایم زخم‌های دهان، التهاب چشم، راش‌ها ضایعات پوستی و زخم‌های تناسلی را شامل می‌شوند. درمان بیماری بهجت شامل مصرف برخی داروها برای کاهش نشانه‌ها و علایم بیماری و پیشگیری از عوارض جدی مثل کوری است. علایم بیماری بهجت از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است و علایم ممکن است به مرور زمان پنهان و پیدا شده یا شدت آنها تغییر کند.

لنفادنوپاتی ورم گره‌های لنفاوی است.

لنفادنوپاتی ورم گره‌های لنفاوی است. گره‌های لنفاوی ارگان‌های کوچکی هستند که بخشی از سیستم ایمنی بدن محسوب می‌شوند. گره‌های لنفاوی در سراسر بدن وجود دارند. لمس آنها در ناحیه گردن، زیر بازوها، و ناحیه کشاله ران به سهولت امکان پذیر است. لنفادنوپاتی ممکن است در یک قسمت از بدن یا قسمت‌های متعددی بروز کند. لنفادنوپاتی معمولاً بر اثر عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی ایجاد می‌شود. علل دیگر شامل بیماری خودایمنی (مثل ارتریت روماتوئید یا لوپوسسرطان و سارکوئیدوز است.

فاکتور روماتوئید [عامل روماتوئید] یک پروتئین سیستم ایمنی است که به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند

فاکتور روماتوئید [عامل روماتوئید] یک پروتئین سیستم ایمنی است که به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند. میزان بالای فاکتور روماتوئید در خون می‌تواند نشان دهنده وجود یک اختلال ایمنی مثل ارتریت روماتوئید باشد. تست فاکتور روماتوئید یک آزمایش خون است که به تشخیص ارتریت روماتوئید کمک می‌کند. بالا بودن میزان فاکتور روماتوئید می‌تواند نشانگر ارتریت روماتوئید باشد، اما این فقط یک جنبه از تشخیص کامل محسوب می‌شود. فاکتور روماتوئید همچنین در مردم دچار اختلالات دیگر یا حتی افراد فاقد هر گونه مشکل سلامت بروز می‌کند. در برخی موارد مردم مبتلاء به ارتریت روماتوئید دارای فاکتور روماتوئید نرمال هستند.

علت دقیق لوپوس اریتماتوس سیستمیک ناشناخته باقی مانده است

لوپوس اریتماتوس سیستمیک (SLE) یک بیماری خودایمنی مزمن است که باعث ایجاد التهاب سیستمیک یا گسترده می‌شود. این بیماری می‌تواند به پوست، مفاصل و عروق خونی و همچنین ارگان‌های متعددی در بدن آسیب برساند. علل دقیق لوپوس اریتماتوس سیستمیک ناروشن است. به هر جهت، ژنتیک، عوامل هورمونی و زیست محیطی ممکن است باعث تقویت ایجاد این بیماری باشند. لوپوس اریتماتوس سیستمیک یک شکل منحصر بفرد لوپوس است زیرا باعث ایجاد التهاب گسترده‌ای می‌شود که چندین بافت و سیستم بدنی را درگیر می‌کند. بر مبنای اعلام CDC، لوپوس اریتماتوس سیستمیک همچنین شایع‌ترین نوع لوپوس است. "انستیتوهای ملی سلامت" تخمین می‌زنند که در حدود 322.000 تا 1.5 میلیون نفر از مردم ایالات متحد آمریکا به لوپوس اریتماتوس سیستمیک مبتلاء هستند. 

بیماری بافت همبند مختلط نشانه‌ها و علایم ترکیبی از بیماری‌ها - مقدمتاً لوپوس، اسکلرودرما و پلی‌میوزیت - را در خود دارد

بیماری بافت همبند مختلط نشانه‌ها و علایم ترکیبی از بیماری‌ها - مقدمتاً لوپوس، اسکلرودرما و پلی‌میوزیت - را در خود دارد. به همین دلیل بیماری بافت همبند مختلط گاهی از اوقات "بیماری همپوشانی" نامیده می‌شود. در بیماری بافت همبند مختلط علایم بیماری‌های جداگانه به طور معمول همگی در یک زمان بروز نمی‌کنند. در عوض، آنها گرایشی به بروز در طول چند سال از خود نشان می‌دهند، که این می‌تواند تشخیص بیماری را با دشواری بیشتری مواجه کند. نشانه‌ها و علایم اولیه اغلب دست‌ها را درگیر می‌کند. دست‌ها ممکن است پف کنند، و نوک انگشتان سفید و بی‌حس ‌شود که این اتفاق اغلب در پاسخ به قرار گرفتن در معرض هوای سرد رخ می‌دهد. 

جنبش رو به رشدی در میان والدین و مراقبان بچه‌ها برای عدم استفاده از واکسیناسیون [مایه‌کوبی] به چشم می‌خورد

برخی از مردم بر این اعتقادند، در واکسیناسیون [مایه‌کوبی] کودکان سود اندکی وجود دارد زیرا خطر ابتلاء به بیماری‌های قابل پیشگیری از طریق واکسن بسیار کم است. این یک افسانه مضر ضد واکسیناسیون است. نرخ بیماری‌های قابل پیشگیری توسط واکسن کاهش یافته است زیرا اکنون ایمنی‌زایی موضوعی گسترده و عمومی است. به هر روی در سال‌های اخیر تعداد مردم دچار بیماری‌های قابل پیشگیری توسط واکسن‌ها افزایش یافته است. تحقیق نشان داده است وجود کودکانی که به فرآیند ایمنی‌زایی تن درنمی‌دهند یک عامل تقویت کننده این روند مشکل‌ساز بوده است. برای پیشگیری از گسترش بسیاری از بیماری‌ها این موضوع حیاتی است که دریافت واکسن برای کودکان ادامه داشته باشد.

مردم به علل مختلف ممکن است دچار لرز بدون تب شوند

لرز احساس سرما است. لرز اغلب اوقات در کنار تب بروز می‌کند، که بالا رفتن دمای بدن بیش از میزان نرمال است. به هر جهت، مردم ممکن است دچار لرز بدون تب شوند و دلایل مختلفی برای ایجاد این وضعیت وجود دارد. علل بالقوه در این مورد عبارتند از: احساس سرما، ابتلاء به هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، که باعث حساسیت بیشتر فرد در برابر سرما می‌شود، عفونت، انجام ورزش‌های سنگین در کوران سرما، ابتلاء به آنمی


• سرما
• هیپوتیروئیدیسم
• انواع عفونت یا مالاریا
• ورزش سنگین در هوای سرد
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


لرز احساس سرما است. لرز اغلب اوقات در کنار تب بروز می‌کند، که بالا رفتن دمای بدن بیش از میزان نرمال است. به هر جهت، مردم ممکن است دچار لرز بدون تب شوند و دلایل مختلفی برای ایجاد این وضعیت وجود دارد. علل بالقوه در این مورد عبارتند از:
• احساس سرما
• ابتلاء به هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، که باعث حساسیت بیشتر فرد در برابر سرما می‌شود
• عفونت
• انجام ورزش‌های سنگین در کوران سرما
• ابتلاء به آنمی

1. سرما
شایع‌ترین دلیل برای ابتلاء به لرز بدون تب هوای سرد است.
اگر کسی لباس کافی به تن نداشته و دمای هوا پایین باشد، وی دچار لرز خواهد شد.
اگر کسی لباس خیس به تن داشته باشد سرما را سریع‌تر احساس خواهد کرد. دلیلش آن است که آب درون لباس تبخیر می‎شود و برای انجام این فرآیند از حرارت بدن فرد استفاده می‌کند.
وزش باد نیز می‌تواند مردم را دچار احساس سرما کند. وقتی باد در هوای سرد می‌وزد، این باد هوای گرم محبوس در اطراف پوست یا زیر لباس را بیرون می‌کشد.

ریسک‌ها
بر مبنای اعلام CDC در صورت افت بیش از حد دمای بدن، شخص دچار هیپوترمی می‌شود. هیپوترمی یک اختلال بالقوه کشنده است که باعث ایجاد حالت گیجی، خستگی و نمناک شدن پوست بدن می‌گردد.
اگر بدن شخص به مدت طولانی در شرایط بسیار سرد باقی بماند، در نهایت دچار افت سطح هشیاری شده و خواهد مُرد.

درمان
از طریق پوشش مناسب مردم می‌توانند سرما را از خود دور نگه دارند و برای ایجاد فاصله میان بدن خود و باد از یک لباس حائل استفاده کنند. جایگزین کردن لباس خیس با لباس خشک نیز مفید است.

2. هیپوتیروئیدیسم
هیپوتیروئیدیسم یا کم‌کاری تیروئید زمانی مطرح است که غده تیروئید هورمون کافی برای تنظیم متابولیسم بدن تولید نمی‌کند.
در مورد اغلب مردم این می‌تواند به معنی حساسیت بیشتر در برابر سرما باشد که خود را به صورت لرز مکرر نشان می‌دهد.

علایم
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK)، دیگر علایم هیپوتیروئیدیسم عبارتند از:
• خستگی
افزایش وزن
• پف کردن صورت
درد عضله و درد مفصل
یبوست
خشکی پوست
• نازک شدن مو
• عدم تعریق به اندازه معمول
• بی‌نظمی پریود یا پریودهای سنگین
• مشکلات باروری
افسردگی
• کند شدن ضربان قلب
• بزرگ شدن تیروئید
در صورت مواجهه با علایم مزبور مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

تشخیص و درمان
بر مبنای اعلام NIDDK پزشک می‌تواند برای مشاهده اینکه شخص دچار کم‌کاری تیروئید است آزمایش خون انجام دهد. اگر نتیجه تست مثبت باشد مردم می‌توانند برای جایگزینی هورمونی که بدن تولید نمی‌کند دارو مصرف کنند.

3. انواع عفونت یا مالاریا
مردم به طور معمول در یک زمان دچار تب به همراه لرز می‌شوند. به هر جهت، برخی از اوقات ممکن است شخص پیش از دچار شدن به تب، لرز را تجربه کند.
این وضعیت در پاسخ به هر عفونتی امکان‌پذیر است، اما وضعیت مزبور یه علامت کلاسیک مالاریا محسوب می‌شود.

علایم مالاریا
بر مبنای اعلام CDC مالاریا می‌تواند سه مرحله داشته باشد:
• مرحله سرما، که در آن شخص مبتلاء دچار لرز می‌شود
• مرحله گرما، که در آن دمای بدن شخص افزایش می‌یابد
• مرحله تعریق
اگر کسی مظنون به ابتلاء به مالاریا باشد، باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه کند.

درمان عفونت
بر مبنای اعلام CDC، بدن انسان به طور معمول می‌تواند انواع شایع عفونت مثل آنفولانزا را خود به خود از بین ببرد. به هر حال، اگر علایم مبتلابه شخص بهبود نیابند، به شکل قابل ملاحظه‌ای تشدید شود، یا اگر شخص در معرض ریسک بالایی برای عوارض مرتبط به آنفولانزا قرار داشته باشد، باید به پزشک مراجعه نماید.

4. ورزش سنگین در هوای سرد
اگر کسی در هوای سرد ورزش سنگین انجام دهد ممکن است در زمان پایان دادن به فعالیت بدنی خود دچار احساس لرز شود. این وضعیت تا حدودی به این علت اتفاق می‌افتد که بدن شخص در هنگام ورزش گرما تولید می‌کند.

چگونه ورزش بر دمای بدن تأثیر می‌گذارد
وقتی کسی ورزش را متوقف می‌کند، بدن او به سرعت سرد می‌شود، به ویژه اگر لباس کافی برای نگه داشتن گرما پس از توقف ورزش به تن نداشته باشد.
انجام ورزش سنگین در عین حال ممکن است توانایی بدن برای تنظیم دمای آن را دچار اختلال کند. این به آن معنی است که شخص بیش از مواقع دیگر دچار احساس لرز می‌شود.

پیشگیری
برای پیشگیری از لرز پس از ورزش سنگین مردم باید به سرعت لباس خیس خود را با لباس خشک تعویض کنند و برای حفظ گرمای بدن لباس بیشتری بپوشند.

5. آنمی
آنمی زمانی ایجاد می‌شود که شخص دارای آهن کافی در خون خود نباشد.
شایع‌ترین علایم آنمی شامل خسته از خواب بیدار شدن، رنگ پریدگی، و احساس مداوم سرما به همراه لرز است.
مردم ممکن است بر اثر ضعف و کمبود رژِیم غذایی، سن، بیماری‎های مزمن، یا مصرف برخی داروها دچار آنمی شوند. آنمی در زنان بیش از مردان شایع است.
برای مشخص کردن ابتلاء شخص به آنمی پزشک می‌تواند از آزمایش خون استفاده کند.

درمان
اگر کسی دچار آنمی باشد پزشک مصرف مکمل آهن یا در موارد شدید تزریق خون را برای او توصیه خواهد کرد.

پیشگیری
خوردن غذای غنی از آهن به برطرف شدن آنمی کمک می‌کند. غذای غنی از آهن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• اسفناج
• گوشت قرمز
• صدف خوراکی
• کره بادام زمینی
• کدو حلوایی یا دانه اسکواش
• لوبیا و عدس
• میوه‌های خشک

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کسی بر اثر حضور در آب و هوای سرد دچار لرز شود یا دچار نشانه‌های اولیه ابتلاء به تب باشد احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد داشت.
به هر جهت اگر شخص دچار علایمی دیگر بوده یا مکرراً دچار احساس سرما حتی در هنگام گرم بودن هوا باشد، و لباس زیادی هم پوشیده باشد، وی ممکن است دچار یک اختلال زیربنایی باشد. پزشک می‌تواند علت را در این مورد تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه نماید.

دورنما
طیفی از دلایل وجود دارد که بر مبنای آنها شخص ممکن است دچار لرز بدون تب شود. شناسایی علت لرز شخص را قادر خواهد ساخت تا قدم‌هایی را برای رفع لرز خود بردارد یا برای برطرف کردن مشکل به پزشک مراجعه نماید./


• تیموتی هوزار، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Why do I have chills without a fever?
Last reviewed Tue 2 April 2019
By Timothy Huzar
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.