دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم به علل مختلف ممکن است دچار لرز بدون تب شوند

لرز احساس سرما است. لرز اغلب اوقات در کنار تب بروز می‌کند، که بالا رفتن دمای بدن بیش از میزان نرمال است. به هر جهت، مردم ممکن است دچار لرز بدون تب شوند و دلایل مختلفی برای ایجاد این وضعیت وجود دارد. علل بالقوه در این مورد عبارتند از: احساس سرما، ابتلاء به هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، که باعث حساسیت بیشتر فرد در برابر سرما می‌شود، عفونت، انجام ورزش‌های سنگین در کوران سرما، ابتلاء به آنمی


• سرما
• هیپوتیروئیدیسم
• انواع عفونت یا مالاریا
• ورزش سنگین در هوای سرد
• چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


لرز احساس سرما است. لرز اغلب اوقات در کنار تب بروز می‌کند، که بالا رفتن دمای بدن بیش از میزان نرمال است. به هر جهت، مردم ممکن است دچار لرز بدون تب شوند و دلایل مختلفی برای ایجاد این وضعیت وجود دارد. علل بالقوه در این مورد عبارتند از:
• احساس سرما
• ابتلاء به هیپوتیروئیدیسم (کم‌کاری تیروئید)، که باعث حساسیت بیشتر فرد در برابر سرما می‌شود
• عفونت
• انجام ورزش‌های سنگین در کوران سرما
• ابتلاء به آنمی

1. سرما
شایع‌ترین دلیل برای ابتلاء به لرز بدون تب هوای سرد است.
اگر کسی لباس کافی به تن نداشته و دمای هوا پایین باشد، وی دچار لرز خواهد شد.
اگر کسی لباس خیس به تن داشته باشد سرما را سریع‌تر احساس خواهد کرد. دلیلش آن است که آب درون لباس تبخیر می‎شود و برای انجام این فرآیند از حرارت بدن فرد استفاده می‌کند.
وزش باد نیز می‌تواند مردم را دچار احساس سرما کند. وقتی باد در هوای سرد می‌وزد، این باد هوای گرم محبوس در اطراف پوست یا زیر لباس را بیرون می‌کشد.

ریسک‌ها
بر مبنای اعلام CDC در صورت افت بیش از حد دمای بدن، شخص دچار هیپوترمی می‌شود. هیپوترمی یک اختلال بالقوه کشنده است که باعث ایجاد حالت گیجی، خستگی و نمناک شدن پوست بدن می‌گردد.
اگر بدن شخص به مدت طولانی در شرایط بسیار سرد باقی بماند، در نهایت دچار افت سطح هشیاری شده و خواهد مُرد.

درمان
از طریق پوشش مناسب مردم می‌توانند سرما را از خود دور نگه دارند و برای ایجاد فاصله میان بدن خود و باد از یک لباس حائل استفاده کنند. جایگزین کردن لباس خیس با لباس خشک نیز مفید است.

2. هیپوتیروئیدیسم
هیپوتیروئیدیسم یا کم‌کاری تیروئید زمانی مطرح است که غده تیروئید هورمون کافی برای تنظیم متابولیسم بدن تولید نمی‌کند.
در مورد اغلب مردم این می‌تواند به معنی حساسیت بیشتر در برابر سرما باشد که خود را به صورت لرز مکرر نشان می‌دهد.

علایم
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی بیماری‌های دیابت و گوارش و کلیه" (NIDDK)، دیگر علایم هیپوتیروئیدیسم عبارتند از:
• خستگی
افزایش وزن
• پف کردن صورت
درد عضله و درد مفصل
یبوست
خشکی پوست
• نازک شدن مو
• عدم تعریق به اندازه معمول
• بی‌نظمی پریود یا پریودهای سنگین
• مشکلات باروری
افسردگی
• کند شدن ضربان قلب
• بزرگ شدن تیروئید
در صورت مواجهه با علایم مزبور مردم باید به پزشک مراجعه کنند.

تشخیص و درمان
بر مبنای اعلام NIDDK پزشک می‌تواند برای مشاهده اینکه شخص دچار کم‌کاری تیروئید است آزمایش خون انجام دهد. اگر نتیجه تست مثبت باشد مردم می‌توانند برای جایگزینی هورمونی که بدن تولید نمی‌کند دارو مصرف کنند.

3. انواع عفونت یا مالاریا
مردم به طور معمول در یک زمان دچار تب به همراه لرز می‌شوند. به هر جهت، برخی از اوقات ممکن است شخص پیش از دچار شدن به تب، لرز را تجربه کند.
این وضعیت در پاسخ به هر عفونتی امکان‌پذیر است، اما وضعیت مزبور یه علامت کلاسیک مالاریا محسوب می‌شود.

علایم مالاریا
بر مبنای اعلام CDC مالاریا می‌تواند سه مرحله داشته باشد:
• مرحله سرما، که در آن شخص مبتلاء دچار لرز می‌شود
• مرحله گرما، که در آن دمای بدن شخص افزایش می‌یابد
• مرحله تعریق
اگر کسی مظنون به ابتلاء به مالاریا باشد، باید بدون دفع وقت به پزشک مراجعه کند.

درمان عفونت
بر مبنای اعلام CDC، بدن انسان به طور معمول می‌تواند انواع شایع عفونت مثل آنفولانزا را خود به خود از بین ببرد. به هر حال، اگر علایم مبتلابه شخص بهبود نیابند، به شکل قابل ملاحظه‌ای تشدید شود، یا اگر شخص در معرض ریسک بالایی برای عوارض مرتبط به آنفولانزا قرار داشته باشد، باید به پزشک مراجعه نماید.

4. ورزش سنگین در هوای سرد
اگر کسی در هوای سرد ورزش سنگین انجام دهد ممکن است در زمان پایان دادن به فعالیت بدنی خود دچار احساس لرز شود. این وضعیت تا حدودی به این علت اتفاق می‌افتد که بدن شخص در هنگام ورزش گرما تولید می‌کند.

چگونه ورزش بر دمای بدن تأثیر می‌گذارد
وقتی کسی ورزش را متوقف می‌کند، بدن او به سرعت سرد می‌شود، به ویژه اگر لباس کافی برای نگه داشتن گرما پس از توقف ورزش به تن نداشته باشد.
انجام ورزش سنگین در عین حال ممکن است توانایی بدن برای تنظیم دمای آن را دچار اختلال کند. این به آن معنی است که شخص بیش از مواقع دیگر دچار احساس لرز می‌شود.

پیشگیری
برای پیشگیری از لرز پس از ورزش سنگین مردم باید به سرعت لباس خیس خود را با لباس خشک تعویض کنند و برای حفظ گرمای بدن لباس بیشتری بپوشند.

5. آنمی
آنمی زمانی ایجاد می‌شود که شخص دارای آهن کافی در خون خود نباشد.
شایع‌ترین علایم آنمی شامل خسته از خواب بیدار شدن، رنگ پریدگی، و احساس مداوم سرما به همراه لرز است.
مردم ممکن است بر اثر ضعف و کمبود رژِیم غذایی، سن، بیماری‎های مزمن، یا مصرف برخی داروها دچار آنمی شوند. آنمی در زنان بیش از مردان شایع است.
برای مشخص کردن ابتلاء شخص به آنمی پزشک می‌تواند از آزمایش خون استفاده کند.

درمان
اگر کسی دچار آنمی باشد پزشک مصرف مکمل آهن یا در موارد شدید تزریق خون را برای او توصیه خواهد کرد.

پیشگیری
خوردن غذای غنی از آهن به برطرف شدن آنمی کمک می‌کند. غذای غنی از آهن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
• اسفناج
• گوشت قرمز
• صدف خوراکی
• کره بادام زمینی
• کدو حلوایی یا دانه اسکواش
• لوبیا و عدس
• میوه‌های خشک

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر کسی بر اثر حضور در آب و هوای سرد دچار لرز شود یا دچار نشانه‌های اولیه ابتلاء به تب باشد احتمالاً نیازی به مراجعه به پزشک نخواهد داشت.
به هر جهت اگر شخص دچار علایمی دیگر بوده یا مکرراً دچار احساس سرما حتی در هنگام گرم بودن هوا باشد، و لباس زیادی هم پوشیده باشد، وی ممکن است دچار یک اختلال زیربنایی باشد. پزشک می‌تواند علت را در این مورد تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه نماید.

دورنما
طیفی از دلایل وجود دارد که بر مبنای آنها شخص ممکن است دچار لرز بدون تب شود. شناسایی علت لرز شخص را قادر خواهد ساخت تا قدم‌هایی را برای رفع لرز خود بردارد یا برای برطرف کردن مشکل به پزشک مراجعه نماید./


• تیموتی هوزار، دکتر دِبرا سولیوان
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
Why do I have chills without a fever?
Last reviewed Tue 2 April 2019
By Timothy Huzar
Reviewed by Debra Sullivan, PhD, MSN, RN, CNE, COI

اختلالات کمبود ایمنی (اختلالات نقص ایمنی) در عملکرد سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می‌کنند

اختلالات کمبود ایمنی (اختلالات نقص ایمنی) در عملکرد سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می‌کنند. در نتیجه بدن کمتر قادر خواهد بود تا با نیروهای مهاجم مثل موارد ناشی از باکتری‌ها، ویروس‌ها و قارچ‌ها مقابله کند. شخص دچار اختلالات کمبود ایمنی بیشتر احتمال دارد که دچار موارد مکرر عفونت‎های آسیب زننده به دستگاه گوارش، سینوس‌ها، گوش‌ها و ریه‌ها شود و همچنین بیشتر محتمل است که به بیماری‎های جدی و بالقوه کشنده مبتلاء گردد. دگرگونی‌های قابل توجهی در میان انواع اختلالات کمبود ایمنی وجود دارد. اختلالات کمبود ایمنی اولیه ژنتیکی هستند و در میان نسل‌ها ادامه می‌یابند. محققان بیش از 300 نوع از این اختلالات ژنتیکی را شناسایی کرده‌اند. مردم در نتیجه بیماری، عفونت، سوءتغذیه، یا بر اثر درمان‌هایی مثل شیمی درمانی یا عمل جراحی به اختلالات کمبود ایمنی ثانویه مبتلاء می‌شوند.

تشخیص لوپوس دشوار است زیرا علایم و نشانه‎های بیماری از فردی به فرد دیگر به شکل قابل ملاحظه‏‌ای متفاوتند.

تشخیص لوپوس ممکن است دشوار باشد زیرا نشانه‎ها و علایم آن اغلب با ناخوشی‎های دیگری همپوشانی دارند. متمایزترین نشانه لوپوس یک راش پوستی شبیه به بال پروانه است که روی دو گونه ظاهر می‎شود و آن نیز در تمامی موارد این بیماری بروز نمی‎کند. برخی از مردم با زمینه‌ای متمایل به ابتلاء به لوپوس به دنیا می‎آیند که این زمینه ممکن است بر اثر برخی عفونت‎ها، بعضی داروها یا حتی نور آفتاب تحریک گردد. در حالی که هم‏‌اکنون علاج قطعی برای لوپوس وجود ندارد درمان‎هایی برای کنترل علایم بیماری مزبور در دسترس است. هیچ دو موردی از لوپوس به طور دقیق مشابه هم نیستند.

از آنجا که بسیاری از بیماری‎های خودایمنی علایم مشابهی دارند، تشخیص آنها اغلب اوقات چالش برانگیز است

بیماری‎های خودایمنی برخی از پیچیده‎ترین و سخـت‎درمان‌ترین بیماری‌های مرتبط به سیستم ایمنی هستند. این بیماری‎ها زمانی ایجاد می‎شوند که سیستم ایمنی بدن به سلول‎های سالم بدن حمله می‎کند. سیستم ایمنی شبکه‎ای از بافت‎ها، دستگاه‎ها، و سلول‌ها است. نقش این سیستم دفاع از بدن در برابر مهاجمان و محافظت از آن در برابر عفونت‌ها و بیماری‎ها است. بیماری خودایمنی نتیجۀ بروز خطا از سوی سیستم ایمنی است. سیستم ایمنی بدن به شکل تصادفی سلول‎های سالم بدن را با مهاجمان بیگانه اشتباه می‎گیرد و به آنها حمله‎ور می‎شود. تحقیقات نشان داده‎اند که بیمار‌های خودایمنی گرایشی به نشأت گرفتن از ریشه‎های ژنتیکی، نژادی، و اجزاء مربوط به جنس دارند.

وقتی کسی به سندرم سیوگرن مبتلاء باشد، چشم‌ها، دهان و دیگر قسمت‌های بدن وی دچار خشکی می‎شود.

خشکی چشم و خشکی دهان شایع‎ترین علایم سندرم سیوگرن محسوب می‎شوند. بیمار ممکن است در برخی موارد دچار مشکلاتی در دیگر قسمت‌های بدن مثل ورم غدد اطراف صورت و گردن، خشکی پوست یا معبرهای بینی یا دردناک شدن مفاصل گردد. در حدود نیمی از مردم مبتلاء به سیوگرن در عین حال دچار یک بیماری خودایمنی دیگر مثل ارتریت روماتوئید یا لوپوس هستد. به همین دلیل گاهی از اوقات تشخیص سیوگرن برای پزشکان دشوارتر می‎شود. برای مدیریت علایم ناشی از سیوگرن شخص ناچار است تا برای مابقی عمر خود دارو مصرف کند. برخی از این داروها مثل قطره‌های مرطوب کننده چشم غیر نسخه‌ای هستند. مابقی داروهای مورد نیاز برای بالا بردن مقدار بزاق در دهان بر مبنای تجویز پزشک قابل دسترسی است.

ادنوپاتی خود یک بیماری نیست بلکه نشانه‎ای از یک بیماری یا اختلال دیگر اس

ادنوپاتی به هر بیماری که در آن بافت گلاندولر یا گره‌های لنفی درگیر باشند، گفته می‎شود. این اصطلاح معمولاً برای ارجاع به لنفادونوپاتی یا ورم گره‌های لنفی به کار می‎رود. خلاف غدد اشکی در چشم یا غدد تعریق در پوست، گره‌های لنفی مواد شیمیایی تولید و آزاد نمی‎کنند. در عوض گره‎های لنفی به صورت گروهی برای حمل لنف در سراسر بدن عمل می‎کنند. لنف سلول‎های سفید خون را برای مقابله با اجرام و روفتن آنها و دیگر مهاجم‎های خارجی حمل می‎کند. گره‌های لنفی مایعات را در بدن با این لنف فیلتر می‎کنند، که این به بدن در مقابله با عفونت‎ها و دیگر بیماری‎ها کمک می‎نماید.

سیستم ایمنی نیاز دارد که بتواند خودی را از بیگانه تشخیص دهد. سیستم مزبور این کار را از طریق کشف پروتئین‎های موجود در سطح سلول‎ها انجام می‎دهد

سیستم ایمنی ما برای بقاء انسان حیاتی است. بدون وجود سیستم ایمنی، بــدن ما در بـرابر حملۀ باکتری‎ها، ویروس‌ها، انگل‎ها، و دیگر عوامل بیماریزا بی‎دفاع خواهد بود. این سیستم ایمنی بدن ماست که وقتی در دریای عوامل بیماریزا غوطه‌ور می‎شویم ما را سالم نگه می‎دارد. شبکۀ گسترده‎ای از سلول‎ها و بافت‎ها به شکل مداوم در برابر مهاجمان در حالت آماده‌باش قرار دارند و وقتی دشمن شناسایی می‎شود، حملۀ پیچیده‎ای علیه آن صورت می‌گیرد. سیستم ایمنی در سراسر بدن گسترش یافته و شامل انواع متعددی از سلول‎ها، دستگاه‎ها، پروتئین‌ها و بافت‌ها است. نکتۀ حیاتی آن است که این سیستم می‎تواند بافت خودی را از بافت بیگانه تشخیص دهد. سلول‎های مرده و نیز معیوب توسط ایمنی شناسایی و پاکسازی می‎شود.

مقالات دیگر...