دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

غیر دودی‌هایی که از دود غیر مستقیم استنشاق می‌کنند تحت تأثیر مواد شیمیایی موجود در دود مواد دخانی قرار می‌گیرند

غیر دودی‌هایی که از دود غیر مستقیم استنشاق می‌کنند تحت تأثیر مواد شیمیایی موجود در دود مواد دخانی قرار می‌گیرند. بر مبنای اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) بیش از 7000 ماده شیمیایی در دود سیگار وجود دارد. در کل، حداقل 69 مورد از این مواد سرطان‌زا هستند. 250 ماده دیگر به طرق مختلف برای سلامت مضرند. تست مایعاتی مثل خون، و ادرار غیر دودی‌ها ممکن است در مورد نیکوتین، مونوکسید کربن و فرمالدئید مثبت شود. هر قدر میزان تماس غیر مستقیم با دود محصولات تنباکو بیشتر باشد ریسک استنشاق مواد سمی مورد اشاره بیشتر خواهد بود.

فقط خطر ابتلاء به سرطان نیست که بسیار نگران کننده است

در حالی که کودکان و نوجوانان عموماً با دود کردن سیگارت مرتبط می‌شوند، مردم ممکن است از کشف تعداد کودکان در حال کشیدن سیگار شگفت زده شوند. بر مبنای "نظرسنجی ملی تنباکو و جوانان" در سال 2018 تعداد 4.04 میلیون نفر یا 27.1 درصد بچه‌های مشغول تحصیل در دوره دبیرستان خبر از مصرف تمامی فرآورده‌های تنباکو داده‌اند. البته در میان مصرف کنندگان 7.6 درصد موارد بررسی شده کشیدن سیگار را به عنوان ترجیح خود مطرح کرده‌اند. سیگارهای عرضه شده برای نوجوانان و کودکان دارای مواد افزوده برای افزایش تقاضای آن هستند. در واقع در سال 2017 "انجمن آمریکایی ریه" گزارش داد که در حدود 49.3 درصد سیگاری‌های جوان از سیگارهای طعم‌دار استفاده می‌کنند.

اغلب تحقیق‌های انجام شده به این نکته اشاره دارند که دود سیگار نه نیکوتین عامل تقویت کننده اصلی احتمال بروز سرطان در میان افراد سیگاری است.

نیکوتین ماده اصلی اعتیادآور در سیگار (سیگارت) است اما اکثر کارشناسان در این موضوع توافق دارند که نیکوتین به طور مستقیم باعث سرطان نمی‌شود. اغلب تحقیق‌های انجام شده به این نکته اشاره دارند که دود سیگار نه نیکوتین عامل تقویت کننده اصلی احتمال بروز سرطان در میان افراد سیگاری است. به هر حال اگرچه اغلب کارشناسان توافق دارند که نیکوتین به طور مستقیم باعث سرطان نمی‎شود، برخی از تحقیقات عنوان می‎کنند که نیکوتین می‌تواند به نوعی آسیب دیدگی DNA منجر شود که ریسک ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد. تحقیق منتشر شده در "ژورنال هندی پزشکی و انکولوژی کودکان" عنوان می‌کند که نیکوتین بر اثر آسیب رساندن به DNA خطر ابتلاء به سرطان اولیه را افزایش می‌دهد و سبب پیشرفت سریع‌تر سرطان شده و با مواد شیمیایی مسبب سرطان وارد فعل و انفعال می‌شود.

سیگار کشیدن تقریباً بر تمامی دستگاه‎های بدن تأثیر منفی داشته و سیستم ایمنی را دچار اختلال می‎کند. تقریباً نیمی از سیگاری‎های قهار بر اثر یک بیماری ناشی از تنباکو جان خود را از دست می‎دهند.

وابستگی به نیکوتین که وابستگی به تنباکو نیز نامیده می‌‏شود اعتیاد به فرآورده‌های تنباکو بر اثر ماده مخدر نیکوتین است. وابستگی به نیکوتین به این معنی است که فرد حتی علی‎رغم آگاهی از مضرات مصرف نیکوتین قادر نیست تا از مصرف این ماده دست بردارد. نیکوتین دگرگونی‎هایی فیزیکی و خُلقی در مغز ایجاد می‎کند که به شکل موقتی لذت‎بخش هستند. این اثرات میل به مصرف تنباکو را در فرد ایجاد کرده و وابستگی به آن را باعث می‎شوند. همزمان، توقف مصرف تنباکو سبب بروز علایم ترک شامل تحریک‎پذیری و اضطراب می‎شود. اگرچه این نیکوتین موجود در تنباکو است که سبب ایجاد وابستگی به نیکوتین می‎شود، اثرات سمی تنباکو نتیجۀ مواد دیگری هم هست که در آن وجود دارد. سیگاری‎ها در مقایسه با غیر سیگاری‎ها در ریسک بالاتری برای بیماری قلبی، سکته مغزی و سرطان قرار دارند.

CDC گزارش می‌دهد که امروزه، مردمی که در گذشته سیگار می‌کشیدند بیش از مردمی هستند که در حال حاضر این کار را انجام می‌دهند.

دود کردن سیگار می‌تواند اثرات جانبی متعددی روی بدن داشته باشد. برخی از این عوارض می‌توانند به پیامدهای کُشنده منجر شوند. در واقع، بر مبنای اعلام CDC، سیگار کشیدن ریسک مرگ بر اثر تمامی دلایل، و نه فقط موارد مربوط به مصرف تنباکو، را افزایش می‌دهد. دود کردن سیگار بر سیستم تنفسی، سیستم گردش خون، سیستم تولید مثل، پوست، و چشم‌ها تأثیر منفی می‌گذارد و خطر بروز بسیاری از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. در حالی که ترک سیگار می‌تواند موضوعی چالش‌برانگیز باشد، CDC گزارش می‌دهد که امروزه، مردمی که در گذشته سیگار می‌کشیدند بیش از مردمی هستند که در حال حاضر این کار را انجام می‌دهند.

پژوهشگران مورد بحث به این جمع‌بندی رسیده‎اند که گزینه‎های زغال الکترونیکی به شکل بالقوه خطرناک‎تر از زغال سنتی است که توسط دیگر قلیانی‎ها استفاده می‎شود

مردم از قرن‎ها پیش در ایران و هندوستان به استفاده از قلیان عادت داشته‎اند. امروزه مردم اغلب به صورت گروهی در محیط خانه یا کافه‌ها یا چایخانه‎ها قلیان دود می‎کنند. دیگر نام‎های قلیان شامل لوله آب، نارخیل، یا شیشا است که اصطلاح اخیر لغتی است که در عین حال به طعم تنباکو اطلاق می‎شود. برخی از مردم دچار این برداشت خطا هستند که دود قلیان برای سلامت آنان مضر نیست یا دستکم خطر ناشی از مصرف قلیان کمتر از دیگر انواع دخانیات است. این مقاله به بررسی مسائل سلامت مرتبط به قلیان خواهد پرداخت. قلیان دارای چند جزء همه‌شمول شامل مخزن آب، بدنه فلزی، سری با سوراخ‎هایی در ته آن و یک شیلنگ یا لوله با پستانک قلیان یا دهن‎گیره است.

سیگارهای الکترونیکی و نیکوتین مایع مسؤول اکثر موارد مسمومیت نیکوتین محسوب می‎شوند

نیکوتین که به طور طبیعی در گیاه تنباکو وجود دارد مادۀ شیمیایی مسؤول طبیعت اعتیادآور سیگار و بسیاری از سیگارهای الکترونیکی است. تا چند سال پیش مسمومیت نیکوتین مورد نسبتاً نادری بود و معمولاً به نیکوتین موجود در حشره‌کش‌ها نسبت داده می‎شد. به هر جهت، با محبوبیت ویپینگ یا سیگارهای الکترونیکی افزایشی در تعداد موارد این نوع مسمومیت مشاهده می‌شود. احتمال آسیب دیدن بر اثر مسمومیت نیکوتین هم در بزرگسالان و هم کودکان وجود دارد و بر مبنای گزارش "انجمن مراکز کنترل مسمومیت آمریکا" بیش از 50 درصد موارد تماس با نیکوتین در سال 2014 مربوط به کودکان زیر 6 سال بوده است.

مقالات دیگر...