دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مقالات سیگار / دخانیات / ترک سیگار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

ترجمه دکتر رویا وکیلی

در حالی که محبوبیت سیگارهای الکترونیک برای کمک به ترک سیگار در حال افزایش است، یک مطالعه جدید بر روی بیماران مبتلا به سرطان نشان می‌دهد که میزان ترک سیگار در بیمارانی که از این دستگاه استفاده کرده‌اند و دیگرانی که از آن استفاده نکرده‌اند یکسان است.
با وجود خطرات مستند و مضرات مصرف سیگار برای سلامتی انسان، پژوهش‌ها نشان داده‌اند با وجود تشخیص سرطان در برخی افراد، آنها همچنان عادت سیگار کشیدن خود را ترک نکرده‌اند. نویسندگان مطالعه اخیر اذعان می‌دارند که حدود دو سوم از افراد سیگاری مبتلا به سرطان پس از تشخیص همچنان به این کار مبادرت می‌ورزند. ادامه این کار مشکل‌ساز است چرا که سیگار کشیدن می‌تواند جهش ژنتیکی جدید در میان نجات یافتگان سرطان بوجود آورد و در نتیجه به شکل ثانویه یا همان سرطان اولیه بروز پیدا کند. سیگار کشیدن می‌تواند به کاهش تأثیر درمان سرطان بینجامد.
عدم قطعیت درباره سیگارهای الکترونیکی همچنان وجود دارد. اگر چه آنها برخی مواد مضر سیگارهای سنتی مثل قیر را ندارند اما همچنان حاوی نیکوتین هستند. مطالعات نشان می‌دهند که برخی از سیگارهای الکترونیکی حاوی مواد سمی هستند که بیشتر آنها می توانند سرطان‌زا باشند. متخصصان بهداشت و درمان قویاً توصیه می‌کنند که بیماران مبتلا به سرطان، کشیدن سیگار را ترک کنند. با توجه به افزایش محبوبیت سیگار الکترونیکی، محققان مرکز سرطان یادبود اسلون-کترنیگ در نیویورک به بررسی نتایج قطع مصرف سیگار در بیمارانی که از دستگاه استفاده می کنند پرداخته است. نتایج یافته های آنها در مجله کانسر منتشر شده است.
در این مطالعه، محققان 1074بیمار مبتلا به سرطان را که در یک برنامه درمانی توتون و تنباکو در یک مرکز جامع سرطان در بین سال‌های 2012 و 2013 ثبت نام کرده بودند مورد بررسی قرار دادند. در طی این مدت، محققان شاهد افزایش استفاده از سیگارهای الکترونیک از 6/10% به 5/38% بودند.در آغاز مطالعه این نکته مشخص شد که، کاربران سیگارهای الکترونیکی بیش از غیر کاربران به نیکوتین وابسته بودند و در گذشته تلاش‌های بیشتری برای ترک سیگار کرده بودند و بیشتر مستعد ابتلا به سرطان ریه و سر و گردن بودند. سرطان‌هایی که بیشتر با مصرف سیگار همراه هستند.
در ادامه مشخص شد در افرادی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند به اندازه دیگران احتمال تداوم سیگار کشیدن در آنها وجود دارد. میزان قطع مصرف هفت روزه سیگار در هر دو گروه یکسان بوده (به جز بیمارانی که در ادامه تحقیقات از گروه جدا شده اند) و این میزان در کاربران سیگارهای الکترونیکی در مقایسه با غیر کاربران 4/44% و 1/43% بوده است.هنگام بررسی نتایج به عنوان بخشی از تجزیه و تحلیل مربوط به درمان، محققان پی بردند که احتمال استفاده منظم از سیگار سنتی در کاربران سیگارهای الکترونیکی دو برابر افرادی است که از آنها استفاده نمی‌کنند.
دکتر جمی استروف (Jamie Ostroff)  یکی از اعضای تیم تحقیقاتی می‌گوید: "در راستای نتایج به دست آمده در مطالعات اخیر در خصوص افزایش استفاده از سیگارهای الکترونیک در بیماران مبتلا به سرطان ناشی از توتون و تنباکو نشان می دهند که مصرف این دستگاه در طول دو سال گذشته افزایش یافته است."
با این حال، افزایش استفاده از سیگار الکترونیکی با افزایش احتمال ترک سیگار یا حتی کاهش میزان مصرف سیگار ارتباطی نداشت. هیچ‌یک از یافته‌ها فرضیه استفاده از سیگار الکترونیکی را به عنوان جایگزینی برای بیماران مبتلا به سرطان به منظور ابزاری برای ترک سیگار تأیید نکردند.
دکتر استروف با تایید اینکه مطالعه آنها محدودیت‌های خاص خود را داشته است، می گوید: "تحقیق کنترل شده به منظور بررسی آسیب‌های بالقوه و مزایای سیگار الکترونیک به عنوان یک روش بالقوه ترک سیگار برای بیماران مبتلا به سرطان مورد نیاز است. در حال حاضر او توصیه‌های زیر را مطرح می‌کند: در حال حاضر، انکولوژیست‌ها باید به تمام سیگاری‌ها توصیه کنند که مصرف سیگارهای سنتی قابل احتراق را ترک کرده و آنها را تشویق به استفاده از داروهای ترک تأیید شده توسطFDA  نمایند، از آنها بخواهند در جلسات مشاوره ترک سیگار شرکت نموده و آموزش‌هایی را در خصوص خطرات بالقوه آن و عدم وجود مزایای شناخته شده بلندمدت استفاده از سیگارهای الکترونیک ارائه دهند.
کارشناسان دیگر قابلیت اعتماد این مطالعه را زیر سؤال برده‌اند. پرفسور رابرت وست، مدیر تحقیقات توتون و تنباکو در دانشگاه کالج لندن، نمونه‌های بیماران این پژوهش را مورد انتقاد قرار داده است و می‌گوید: "نمونه می‌توانست شامل آن دسته از کاربران سیگار الکترونیکی باشد که تلاش آنها برای ترک شکست خورده است، به این ترتیب کسانی که موفق به انجام این کار شده بودند کنار گذاشته می‌شدند."
پرفسور پیتر هاجک(Hajek)  مدیر واحد پژوهش مرتبط با توتون و تنباکو در دانشگاه کویین مری لندن موافقت خود را اعلام کرده و می‌گوید: "پژوهشگران این مطالعه افراد سیگاری را که سیگار الکترونیک را امتحان کرده اما کشیدن سیگار را متوقف نکرده‌اند مورد بررسی قرار داده و افرادی را که با استفاده از سیگار الکترونیک، سیگار کشیدن را متوقف کرده‌اند مورد بررسی قرار نگرفته‌اند."
انجمن سرطان آمریکا(ACS) در مورد استفاده از سیگار الکترونیکی هشدار می‌دهند. در وب سایت خود، آنها اعلام کرده‌اند که نمی‌توانند دستگاهی را برای ترک سیگار توصیه کنند مانند روش‌های درمانی که درباره  دیگر محصولات تنباکو وجود دارد تا زمانی که روش علمی ثابت شده بی‌خطر و مؤثری ارائه شود.
با این حال نویسندگان این مطالعه توصیه می‌کنند که یافته‌های آنها نباید تفسیر به این موضوع شوند که سیگار الکترونیک هرگز به ترک سیگار کمک نخواهد کرد./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

آیا در مورد سیگار حاشیه امنیت معنی دارد؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.