دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کدام انواع تنباکو سرطانزا است؟ روش‌های مختلف مصرف نیکوتین و میزان ایمنی آنها

سیگار، نیکوتین، دخانیات، تنباکوی جویدین، سیگار الکترونیک، ویپ، دیپ، جویدن تنباکو، تنباکوی سوئدی، اسنوز، ماده سرطانزا، ترک نیکوتین، انفیه، نیکویتن استنشاقی، نیکوتین جویدنی، آدامس نیکوتین، قرص زیر زبانی نیکویتن

اغلب تحقیق‌های انجام شده به این نکته اشاره دارند که دود سیگار نه نیکوتین عامل تقویت کننده اصلی احتمال بروز سرطان در میان افراد سیگاری است.

مقالات سیگار / دخانیات / ترک سیگار

• زاون ویلینز، دکتر فیلیپ گریگوری
• ترجمه فرهنگ راد

نیکوتین ماده اصلی اعتیادآور در سیگار (سیگارت) است اما اکثر کارشناسان در این موضوع توافق دارند که نیکوتین به طور مستقیم باعث سرطان نمی‌شود.
اغلب تحقیق‌های انجام شده به این نکته اشاره دارند که دود سیگار نه نیکوتین عامل تقویت کننده اصلی احتمال بروز سرطان در میان افراد سیگاری است. به هر حال اگرچه اغلب کارشناسان توافق دارند که نیکوتین به طور مستقیم باعث سرطان نمی‎شود، برخی از تحقیقات عنوان می‎کنند که نیکوتین می‌تواند به نوعی آسیب دیدگی DNA منجر شود که ریسک ابتلاء به سرطان را افزایش می‌دهد.
تحقیق منتشر شده در "ژورنال هندی پزشکی و انکولوژی کودکان" عنوان می‌کند که نیکوتین بر اثر آسیب رساندن به DNA خطر ابتلاء به سرطان اولیه را افزایش می‌دهد و سبب پیشرفت سریع‌تر سرطان شده و با مواد شیمیایی مسبب سرطان وارد فعل و انفعال می‌شود.
تحقیق در مورد نقش نیکوتین در سرطان ادامه دارد. به هر حال بسیاری از مطالعات بین نیکوتین، تنباکو یا دود سیگار در هنگام بحث در مورد خطر ابتلاء به سرطان تمایز قائل نمی‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تعیین اینکه کدام‌یک از مواد مزبور سرطانزا هستند دشوار شود.
حتی اگر نیکوتین باعث سرطان باشد، خطرات توسعه سرطان از طریق مصرف فرآورده‌های حاوی صرف نیکوتین به مراتب کمتر از ریسک‌های مرتبط به دود کردن سیگار است.

[مطالب این مقاله:]
• روش‌های مصرف نیکوتین و ایمنی آنها
• ترک یا کنار گذاشتن نیکوتین
• پیام همراه

روش‌های مصرف نیکوتین و ایمنی آنها
نیکوتین اعتیادآور است و علت دود کردن سیگار توسط اغلب مردم همین است. به هر حال تقریباً تمامی دیگر فرآورده‌های مشتق از نیکوتین ایمن‌تر از سیگار هستند. جایگزینی محصولات نیکوتین برای تمامی مردم رویکرد ایمنی کاملی نیست، اما برخی از جایگزین‌های کمتر مضر شامل موارد زیر است:

درمان جایگزینی نیکوتین
درمان جایگزینی نیکوتین (NRT) به گروهی از درمان‌ها اشاره دارد که برای ترک سیگار طراحی شده‌اند. NRT به اشکال مختلفی در دسترس است که هر یک از آنها نیکوتین را بدون دود، تنباکو یا دیگر مواد شیمیایی کارسینوژنیک (سرطانزا) در دسترس مردم قرار می‌دهد:
انواع فهرست شده در زیر NRT به صورت غیر نسخه‎ای در دسترسند:
• پچ نیکوتین که آن را از طریق پوست به بدن می‎رساند
• آدامس نیکوتین که امکان جویدن و قورت دادن نیکوتین را فراهم می‎کند
قرص زیر زبانی نیکوتین، که به آهستگی حل می‌شود و نیکوتین را درون دهان آزاد می‌کند.
دو شکل دیگر TRT با استفاده از نسخه پزشک در دسترسند:
• شکل استنشاقی، که به مصرف کننده امکان می‎دهد تا نیکوتین را به روشی مشابه استنشاق سیگار مورد استفاده قرار دهد
• اسپری بینی، که نیکوتین را از راه بینی به بدن می‎رساند
درمان جایگزینی نیکوتین با برخی ریسک‎ها همراه است. در کنار ارتباط بالقوه نیکوتین با سرطان، ماده مزبور در یک عین حال یک ماده محرک است. این ممکن است برای برخی مردم دچار بیماری قلبی یا دچار برخی ریسک فاکتورهای بیماری قلبی نامناسب باشد.
به هر حال، اغلب مردم دچار اختلالات قلبی می‌توانند از NRT استفاده کنند. به هر تقدیر گروه کوچکی از مردم، مثل افراد دچار آریتمی، آنژین شدید، یا مردمی که اخیراً دچار حمله قلبی شده‌اند، نباید از NRT استفاده کنند. مردم در صورتی که در حال استفاده از NRT یا در صدد استفاده از آن هستند و تردیدهایی در این مورد دارند باید با پزشک مشورت کنند.
برخی از مردم نیز به جای ترک سیگار یا کنار گذاشتن مصرف آن از NRT به عنوان راهی برای مصرف منظم نیکوتین استفاده می‌کنند، و اثرات طولانی مدت NRT روشن نیست.
یک مطالعه منتشر شده به سال 2010 در "ژورنال آمریکایی سلامت عمومی" این‎گونه جمع‌بندی می‌کند که فواید NRT بر مضرات آن چربش دارد. پژوهشگران به ویژه عنوان کرده‎اند که افزایش کاربرد NRT می‎تواند از طریق پیشگیری از بیماری قلبی و سرطان ریه به نجات جان 40.000 نفر منجر شود.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

مسمومیت نیکوتین: آیا امکان اوردوز نیکوتین وجود دارد؟

سیگارهای الکترونیکی
سیگارت‎های الکترونیکی یا ئی - سیگارت، که گاهی از اوقات تبخیرگر یا ویپ نامیده می‎شوند از طریق تبخیر نیکوتین عمل می‌کنند. مقدار نیکوتین موجود در هر سیگار الکترونیکی متفاوت است. برخی از آنها حتی این امکان را به کاربر می‎دهند که در مورد میزان نیکوتین مصرفی خود تصمیم بگیرد.
سیگارت‎های الکترونیکی موضوع تعداد زیادی مطالعات ایمنی‌سنجی در طول سال‌های اخیر بوده‌اند، و اغلب نتایج متضادی به همراه داشته‌اند. یک مطالعه در سال 2013 پی برده است که مقدار نیکوتین موجود در هر محصول با دیگری متفاوت است و برخی از محصولات ممکن است مقادیر بیش از حد بالا یا حتی کشنده‌ای از نیکوتین در خود داشته باشند.
تحقیقات دیگری، شامل یک مورد مربوط به سال 2013 چند برند مختلف سیگارت الکترونیکی را با هم مقایسه کرده و پی برده است که آنها ممکن است حاوی مواد شیمیایی سمی باشند. اگرچه سیگارت‎های الکترونیکی ممکن است حاوی این مواد شیمیایی باشند، مقدار این مواد به طور معمول از نظر تعداد و کمیت کمتر از سیگارهای سنتی و مرسوم است.
علی‌رغم خطرات مورد اشاره اغلب مطالعات بر این موضوع توافق دارند که سیگارهای الکترونیکی به شکل قابل ملاحضه‌ای ایمن‌تر از تنباکو یا سیگار هستند. یک مطالعه سیستماتیک در سال 2014 در نشریه "پیشرفت‌های درمانی در ایمنی دارو" بر این موضوع اصرار دارد که سیگاری‎هایی که به ویپ روی می‌آورند می‎توانند فواید سلامت قابل توجهی را انتظار داشته باشند.

تنباکوی بدون دود
تنباکوی بدون دود شامل جویدن آن یا گذاشتن تنباکو در بینی است. این تنباکوها حاوی نیکوتین و نیز طیفی از دیگر مواد کارسینوژنیک هستند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" تنباکوهای فاقد دود سالم‎تر از سیگار بوده اما کماکان ریسک سرطان در مورد آنها مطرح است.
چند نوع تنباکوی بدون دود شامل موارد زیر است:

تنباکوی سوئدی یا اسنوز
اسنوز که برخی از اوقات تنباکوی سوئدی نامیده می‎شود نوعی پودر مرطوب تنباکو است. مصرف کننده می‌تواند آن را بمکد یا بجود. خلاف تنباکوی جویدنی مردم این نوع تنباکو را پس از مصرف به جای تف کردن و بیرون ریختن قورت می‌دهند. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطان" اسنوز در مقایسه با دیگر انواع تنباکوی مرطوب حاوی نیکوتین کمتری است. به هر حال از آنجا که اسنوز تنباکو است حاوی طیفی از مواد شیمیایی است که می‎توانند سرطانزا باشند.
یک آنالیز انجام شده از سوی WHO در مورد مطالعات پیشین عنوانگر این نکته است که نامحتمل است که اسنوز باعث ایجاد سرطان دهان یا سرطان گاستریک شود. بر مبنای نتایج این مطالعه، WHO عنوان می‌کند که اسنوز ممکن است یک روش مهم پیشگیری از مضرات مورد بحث باشد.
به هر حال، تمامی تحقیقات از این ادعا پشتیبانی نمی‌کنند. یک مطالعه موردی در سال 2013 از برخی مصرف کنندگان اسنوز در ایران خبر می‌دهد که دچار سرطان دهان شده بودند. نویسندگان مطالعه مزبور اصرار دارند که اسنوز و دیگر اشکال تنباکوی فاقد دود به شکل قابل ملاحظه‌ای خطر سرطان دهان را افزایش می‌دهند. به هر حال چنین به نظر می‌رسد که خطر مورد اشاره بسته به منطقه متفاوت است.
ریسک‎های کلی و بالقوه اسنوز ناروشن است.

جویدن تنباکو
جویدن تنباکو یا تنباکوی جویدنی که گاهی از اوقات دیپ نامیده می‌شود به مصرف کننده امکان می‌دهد تا تنباکو را بجود یا بمکد. برخی از مردم آن را بین گونه‌ها و لثه خود نگه می‎دارند تا بافت‎های درون دهان نیکوتین را جذب کنند. آنگاه تنباکوی جویده شده تف می‎شود.
به هر حال، "انجمن آمریکایی سرطان" می‌نویسد مادام که مردم تقریباً همان مقدار تنباکویی را که از طریق دود سیگار استنشاق می‎کنند در شکل جویدن تنباکو به بدن می‎رسانند، در عین حال خود را در معرض مقادیر قابل توجهی مواد شیمیایی خطرناک قرار می‌دهند.
این انجمن اعلام کرده است که ارتباطی قوی میان جویدن تنباکو و توسعه سرطان دهان، سرطان پانکراتیک، و سرطان مری و نیز بیماری لثه و دیگر انواع مشکلات سلامت دهان وجود دارد.

ترک یا کنار گذاشتن مصرف نیکوتین
محصولات نیکوتین فاقد دود که حاوی تنباکو نیستند ممکن است راهکاری مفید برای کاهش مضرات در مورد بسیاری از سیگاری‌ها باشند و نیز راهی برای کاهش اثرات جانبی ترک نیکوتین محسوب می‌گردند.
محصولات نیکوتین فاقد دود مثل NRT، بیشترین فایده را در این مورد دارند. مصرف کنندگان باید مداوماً مقدار نیکوتین مصرفی خود را کاهش دهند یا اینکه فاصله میان هر بار استفاده از این محصولات را افزایش دهند تا دیگر مصرف کننده مداوم نیکوتین نباشند و دچار علایم اثرات جانبی یا اثرات ترک نیکوتین نشوند.
سیگاری‎هایی که قادر به این کار نیستند یا نمی‎خواهند عادت خود را ترک کنند کماکان باید اشکال جایگزین را برای مصرف نیکوتین در مد نظر داشته باشند. اگرچه این اشکال جایگزین به طور کامل ایمن نیستند سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌ها تجربه‌ای مشابه مصرف سیگارهای سنتی ایجاد می‌کنند اما میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر در پیوند با آنها کمتر است و ریسک کلی بروز سرطان در مورد آنها کمتر خواهد بود.

پیام همراه
نیکوتین یک ماده مخدر است و هیچ ماده مخدری نمی‌تواند کاملاً ایمن باشد به ویژه اگر در مقادیر بالاتر از میزان نرمال مصرف شود. مردم دچار ناراحتی قلبی یا دارای ریسک فاکتورهای بیماری قلبی ممکن است در مورد اثرات جانبی نیکوتین آسیب‌پذیری بیشتری داشته باشند.
این، سیگار کشیدن و نه خود نیکوتین است که بسیاری مواد شیمیایی را وارد بدن فرد می‎کند، و بالاترین ریسک‌ها مربوط به همین مواد شیمیایی است. چرخش به سمت مصرف مواد صرفاً حاوی نیکوتین تمامی احتمالات را منتفی نمی‌کند، اما به میزان زیادی خطر سرطان را کاهش می‌دهد. مردم علاقمند به امتحان این فرآورده‌ها می‌توانند NRT یا ویپینگ، اما نه تنباکوی بدون دود، را به عنوان یک جایگزین ایمن‌تر امتحان کنند./

Source:
MedicalNewsToday

Forms of tobacco that give you cancer
Last reviewed Wed 31 October 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Philip Gregory, PharmD, MS

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

آیا در مورد سیگار حاشیه امنیت معنی دارد؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.