دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مقالات سیگار / دخانیات / ترک سیگار
تغییر اندازه و نوع قلم متن

هانر وایتمن
ترجمة هامیک رادیان

یک مطالعة جدید درمی‌یابد که برای تجربة اثرات منفی حشیش بر سلامتتان نیازی نیست که خودتان حشیش بکشید؛ استنشاق دود دست دوم حشیش (ماری‌جوانا) برای فقط یک دقیقه می‌تواند موقتاً عملکرد رگ‌های خونی را مختل کند.
بیشتر آنکه محققان متوجه شدند که بهبود عملکرد رگ‌های خونی پس از استنشاق دود دست دوم حشیش در مقایسه با استنشاق دود سیگار سه بار بیشتر طول می‌کشد.
نویسندة ارشد مطالعه دکتر ماتیو اسپرینگر / Matthew Springer، پروفسور طب در بخش کاردیولوژی دانشگاه کالیفرنیا – سان فرانسیسکو، و همکارانش یافته‌های خود را در نشریة انجمن قلب آمریکا منتشر کردند.
مضرات قرار گرفتن در معرض دود دست دوم سیگار به خوبی معین شده است و شامل صدمة آنی به قلب و رگ‌های خونی می‌شود.
اما بر مبنای نظر تیم تحقیق، در مورد ضررهای ناشی از قرار گرفتن در معرض دود حشیش دانسته‌های اندکی در دست است.
برای دریافت بیشتر موضوع، اسپرینگر و همکارانش موش‌ها را به مدت یک دقیقه در معرض دود سیگار یا حشیش قرار دادند.
تیم تحقیق عملکرد رگ‌های خونی جوندگان را پیش و پس از قرار گرفتن در معرض دود مقایسه کرد. مشخصاً آنها در این مورد دقیق شدند که چگونه دود بر توانایی رگ‌های خونی برای انتقال خون تأثیر می‌گذارد و اگر در این راستا اختلالی رخ دهد این اختلال چقدر طول می‌کشد.

بهبود طولانی مدت رگ‌های خونی با دود دست دوم حشیش
محققان دریافتند که قرار گرفتن در معرض هر دو نوع دود عملکرد رگ‌های خونی موش‌ها را مختل می‌کند، اما دود دست دوم حشیش در مقایسه با سیگار اثرات آسیب‌زای بیشتری دارد.
در پی قرار گرفتن در معرض دود سیگار 30 دقیقه طول کشید تا عملکرد رگ‌های خونی موش‌ها بهبود یافت، اما این بهبود در مورد حشیش به 90 دقیقه زمان نیاز داشت.
به علاوه تیم تحقیق دریافت که این مواد شیمیایی موجود در حشیش – نظیر تتراهیدروکانابینول (THC) – نیستند که مسؤول اختلال عملکرد رگ‌های خونی هستند بلکه بیش از آن سوختن خود مادة گیاهی عامل این اختلال است.
چنین صدماتی به رگ‌های خونی – علی‌رغم طبیعت گذرای آن – می‌تواند عوارض درازمدت برای سلامت در بر داشته باشد.
در حالی که مطالعه بر روی موش‌های صحرایی انجام شد، محققان می‌نویسند که به احتمال قوی دود دست دوم حشیش همان اثرات را روی عملکرد رگ‌های خونی انسان دارد.
اسپرینگر می‌گوید: "شریان‌های موش‌ و انسان از نظر چگونگی پاسخ دادن به دود دست دوم سیگار مشابه هم عمل می‌کنند، بنابراین پاسخ شریان‌های موش صحرایی به دود دست دوم حشیش به احتمال زیاد بازتاب‌دهندة واکنشی است که رگ‌های شریانی انسان به این دود می‌دهد."
حشیش رایج‌ترین مادة مخدر غیر قانونی در آمریکا است، اگرچه این مادة مخدر در برخی از ایالت‌ها بنا به مقاصد درمانی یا تفریحی قانونی شده‌اند، که این بدین معنی است که شمار افرادی که احتمال قرار گرفتن آنها در معرض دود دست دوم این ماده وجود دارد در حال افزایش است.
به همین ترتیب اسپرینگر و همکارانش می‌نویسند که رسیدن به درک بهتر از عوارض احتمالی برای سلامت ناشی از قرار گرفتن در معرض دود دست دوم حشیش اهمیت دارد و تحقیقات بیشتر در این زمینه موجه است.
در عین حال تیم تحقیق اجتناب از هر نوع دود، چه سیگار و چه حشیش، را توصیه می‌کند./

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هپاتیت الکلی: علایم، درمان و دورنما

آیا در مورد سیگار حاشیه امنیت معنی دارد؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.