دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سوگندنامه بقراط و سوگندنامه جامعۀ پزشکی انگلیس

سوگندنامه بقراط، بقراط، جامعه پزشکی، سوگندنامه پزشکان، هیژیاس، آپولو،اسمولائوس، هیژیاس، پاناسه‌آؤر، اتانازی، طب تسکینی، مرگ خودخواسته، خودکشی دواطلبانه

پزشکی امتیازی است که مسؤولیت‌هایی خطیر از پی دارد. تمامی پزشکان موظفند ارزش‌های بنیانی حرفه‌ای را مراعات کنند. اساس این ارزش‌ها عبارتند از وظیفۀ کمک به انسان‌ها و خودداری از آسیب و آزار رسانیدن به آنان.

مقالات طب تسکینی

• ترجمۀ فرهنگ راد

سوگندنامۀ بقراط
من به آپولو، اسمولائوس، هیژیاس، پاناسه‌آؤر و به تمامی خدایان و الهگان سوگند یاد می‌کنم و ایشان را شاهد می‌گیرم که بر اساس توانایی خویش و مفاد این سوگندنامه و سند، به انجام وظیفه خواهم پرداخت. استاد خویش را در این فن همانند پدر و مادر خواهم دانست و بیمار را در زندگی همباز خود قرار خواهم داد. اگر وس به پول نیازش افتد آن را در اختیار او خواهم نهاد و خانوادۀ او را همانند برادران و خواهران خویش در نظر خواهم گرفت و این فن را اگر مایل بدان باشند، بی‎چشم‌داشت پاداش به آنان خواهم آموخت.
فنون پزشکی را چه به صورت گفتاری چه به صور دیگر به پسران خویش، پسران استاد خویش و به دانش‌جویانی که سوگند پزشکی یاد کرده‌اند، و نه به دیگران، خواهم آموخت.
مشیء من آن خواهد بود که بر اساس توانایی و تشخیص خود به سود بیمار عنایت کنم و از هر آنچه سبب آسیب بدو و صدمه به او گردد بپرهیزم. من هرگز داروهای مرگ‌آور به هیچ‌کس نخواهم داد، حتی اگر آنان خود آن را از من بخواهند و چنین پیشنهادی را مطرح نخواهم کرد. و نیز به هیچ زنی ابزاری برای سقط جنین نخواهم داد. من زندگی خویش را به پاکی و تقدس سپری خواهم کرد و برای انجام پیشۀ خویش خواهم کوشید. به هر سرایی که وارد گردم قصد من سود رسانیدن به بیمارم خواهد بود و از هر عملی که سبب آسیب و فساد گردد پرهیز خواهم نمود. همچنین من از فریفتن و اغوای زنان و مردان و آزادگان و بردگان امتناع خواهم ورزید. من هر آنچه را که می‌دانم نباید بر زبان آورد و چونان رازی سر به مهر حفظ بایدش کرد، چه در پیوند با پیشۀ من باشد یا نباشد، فاش نخواهم نمود و حتی به دانستن آن نیز تظاهر نخواهم کرد. پس تا آنگاه که من این سوگند خود را نشکسته باشم، لذات زندگی و پیشۀ پزشکی بر من ارزانی باد و احترام مردمان در درازنای روزگاران نصیب و نثار من باد، اما اگر عهد خویش بشکستم و این سوگندنامه را نقض کردم، بخت باژگونه از آن من باد.

سوگندنامه جامعۀ پزشکی انگلیس (1997)
پزشکی امتیازی است که مسؤولیت‌هایی خطیر از پی دارد. تمامی پزشکان موظفند ارزش‌های بنیانی حرفه‌ای را مراعات کنند. اساس این ارزش‌ها عبارتند از وظیفۀ کمک به انسان‌ها و خودداری از آسیب و آزار رسانیدن به آنان. من پیمان می‌بندم که دانش پزشکی من در راستای حفظ سلامت مردمان به کار آید. مردم مهم‌ترین مایۀ نگرانی من خواهند بود. من به آنان گوش خواهم سپرد و بهترین خدمتی را که از دست من برمی‌آید برای آنان انجام خواهم داد. برخورد من با مردمان صمیمانه، صادقانه، احترام‌آمیز و مشفقانه خواهد بود. در موارد فوریت‌های پزشکی من نهایت تلاش خود را برای یاری رسانیدن به هر آن‌کس که نیاز به یاری دارد، انجام خواهم داد. من تمام سعی خویش را خواهم کرد تا حقوق تمامی بیماران محترم شمرده شود، حتی حقوق آن دسته از مردم که توانایی بیان نیازهای خویش را ندارند (از سر عدم بلوغ، دشواری‌های عقلانی، حبس یا بازداشت یا هر شرایط نامتعارف دیگر).
داوری حرفه‌ای من تا حد ممکن مستقلانه خواهد بود و از سوی فشارهای سیاسی یا عواملی همچون مرتبت اجتماعی بیمار تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. من منافع و اغراض شخصی خویش را نسبت به وظیفه خویش در برابر بیماران خود ارجح نخواهم دانست. من ارزش والای حیات انسانی را می‌شناسم و بر این نکته آگاهم که طولانی کردن زمان زندگی آدمیان تنها هدف مراقبت‌های پزشکی نیست. در آنجا که سقط جنین مجاز باشد من انجام آن را با در نظرگیری موازین اخلاقی و دینی مجاز خواهم دانست. من درمان‌های ناصحیح و مضر را، یا آن دسته از درمان‌ها را که افراد مطلع و صلاحیت‌دار مجاز ندانسته باشند رد خواهم کرد. من همواره مراقب خواهم بود تا بیماران اطلاعات و حمایت‌های لازم را که در اتخاذ تصمیم برای پیشگیری از بیماری و بهبود سلامت خوش بدان نیاز دارند، دریافت دارند./

در پیوند یا این دو سوگندنامه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‌شود:
اتانازی و خودکشی به یاری دیگری - تاریخ، اخلاقیات، استدلال‎ها و برخی آمارها

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.