plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ارست کاردیاک (ایست قلبی) چیست و چه باید کرد

دفیبلاتور کاردیوورتر, فیبریلاسیون بطنی, کاردیومگالی, سندرم QT طولانی, آمفتامین‌

نخستین نشانه ایست قلبی به طور معمول از دست دادن هشیاری یا غش کردن است

ارست کاردیاک [ایست قلبی] ناگهانی زمانی بروز می‌کند که اشکالی در عملکرد الکتریکی باعث توقف ضربان قلب می‌شود. این وضعیت مانع جریان خون به ارگان‌ها می‌گردد و در صورت عدم درمان فوری می‌تواند کشنده باشد. قلب سیگنال‌های الکتریکی می‌گیرد که فاصله پمپاژ و ریتم (ضربآهنگ) آن را کنترل می‌کنند. هر ضربان قلب خون را از طریق شبکه پیچیده‌ای از رگ‌ها به ارگان‌ها و سلول‌های سراسر بدن می‌راند. اختلال این پیام‌های الکتریکی باعث بی‌نظمی ضربان قلب می‌شود که آریتمی نام دارد. انواع مختلف آریتمی وجود دارد. برخی باعث علایمی نمی‌شوند در حالی که مابقی می‌توانند سبب ایست قلبی شوند. 

اثرات گاز اشک‌آور بر بدن - صدمات کوتاه مدت و بلند مدت

سوختگی شیمیایی, نارسایی تنفسی, نابینایی, صدمات مغزی, قطع عضو, اکسیژن

علی‌رغم نام خود گاز اشک‌آور گاز نیست

علی‌رغم نام خود گاز اشک‌آور گاز نیست. گاز اشک‌آور دارای مواد شیمیایی جامد یا مایع است که معمولاً به صورت اسپری یا پودر عرضه می‌شوند. گاز اشک‌آور اصطلاحی کلی برای مواد شیمیایی تحریک کننده پوست، ریه‌ها، چشم‌ها و گلو است. قرار گرفتن در معرض گاز اشک‌آور دارای اثرات فوری و اثرات بالقوه درازمدت بر سلامت است. گاز اشک‌آور می‌تواند در افراد دچار اختلالات زمینه‌ای سلامت اثرات شدیدتری ایجاد کند. اکثریت افراد به سرعت از اثرات گاز اشک‌آور بهبود می‌یابند. به هر حال، در صورتی که تماس آنان با مواد مورد بحث ادامه دارد باید با پزشک مشورت کنند.

هیپوولمیا (هیپوولمی) یا کاهش شدید و ناگهانی حجم خون یا مایع لنفاوی

 رنگ‌پریدگی, فشار خون, هیپوولمیک, دهیدراسیون, سیستم قلبی عروقی , سنکوپ, اسهال

شخص پیش از بروز نشانه‌های بالینی هیپوولمی تا 30 درصد مجموع حجم خون در گردش خود را از دست بدهد

وقتی مقدار مایع در سیستم داخل عروقی بسیار کم باشد این وضعیت به نام عدم کفایت حجم یا هیپوولیمیا [هیپوولمیا، هیپوولمی] شناخته می‌شود. در اکثریت موارد این وضعیت به حجم خون اشاره دارد اما می‌تواند شامل مایع لنفاوی نیز باشد. این مقاله بر هیپوولمی در پیوند با حجم خون مرتبط به فضای در دسترس درون سیستم گردش خون تمرکز دارد. نیاز هر کسی به مایع بسته به توده عضلانی بدون چربی، سلامت قلبی عروقی، چربی بدن، و برخی متغیرهای دیگر اندکی متفاوت است. هیپوولمی دارای نشانه‌های بالینی است اما این احتمال هست که شخص پیش از بروز نشانه‌های بالینی هیپوولمی تا 30 درصد مجموع حجم خون در گردش خود را از دست بدهد.

چند وقت یک بار می‌توان خون اهدا کرد؟

فشار خون پایین, سرطان, بیماری قلبی, هموکروماتوز, بیماری سلول داسی شکل

فاصله زمانی اهداء خون به نوع اهداء بستگی دارد

چند عامل - مثل دارو، اختلالات سلامت، و سفر - بر فواصل زمانی که مردم می‌توانند خون اهداء کنند تأثیر می‌گذارند. فاصله زمانی اهداء خون به نوع اهداء بستگی دارد. علت آن است که بازتولید اجزاء مختلف خون به فواصل زمانی مختلفی صورت می‌گیرد. برای مثال: اهداء کل خون. این نوع اهداء تمامی اجزاء خون شامل سلول‌های سفید و قرمز، پلاکت‌ها و پلاسما را شامل می‌شود. مردم می‌توانند هر 56 روز یک بار به این نوع اهدای خون اقدام کنند. اهداء سلول قرمز خون دوبل. در این نوع اهداء دو واحد از سلول‌های قرمز خون جمع‌آوری می‌شود. 

شوک هیپوولمیک: علل، تشخیص و درمان

 CT اسکن, الکتروکاردیوگرام, اکوکاردیوگرام, آنوریسم آئورتیک، بارداری خارج رحمی

شوک هیپوولمیک یک فوریت تهدید کننده زندگی است.

شوک هیپوولمیک اختلالی خطرناک است که بر اثر از دست رفتن ناگهانی مقدار زیادی از خون یا مایعات در بدن رخ می‌دهد. این وضعیت باعث کاهش حجم خون، مقدار خون در حال گردش در بدن می‌شود. علتی که این وضعیت به نام شوک کاهش حجم نیز شناخته می‌شود همین است. شوک هیپوولمیک یک فوریت تهدید کننده زندگی است. خون به پایدار ماندن دمای بدن، شکل‌گیری لخته خون، و حرکت اکسیژن و مواد مغذی به کل سلول‌های بدن کمک می‌کند. اگر حجم خون به مقدار زیادی کاهش یابد، ارگان‌های بدن دیگر قادر نخواهند بود به کار خود ادامه دهند.

سوختگی: انواع، درمان، و موارد دیگر

 سوختگی درجه 3, کزاز, هیپوترمی, هیپوولمی, جراحی, 	فیزیوتراپی, توان‌یابی، آنتی‌بیوتیک

نوع سوختگی‌ بر مبنای علت آن تعیین نمی‌شود

سوختگی‌ها به ویژه در مورد کودکان یکی از شایع‌ترین صدمات محیط خانگی محسوب می‌شوند. اصطلاح "سوختگی" چیزی بیش از حس سوزش ناشی از صدمه معنی می‌دهد.  سوختگی‌ها با صدمات شدید پوست که باعث مرگ سلول‌های آسیب دیده پوست می‌شوند مشخص می‌گردند. بسته به علت و درجه سوختگی اکثر مردم می‌توانند بدون تحمل عواقب جدی سلامت خود را به دست بیاورند. برای پیشگیری از عواقب جدی و مرگ سوختگی‌ها جدی‌تر نیاز به مراقبت پزشکی فوری دارند. سه نوع اولیه سوختگی‌ وجود دارد: سوختگی درجه یک، سوختگی درجه دو، و سوختگی درجه سه. 

آنچه باید در مورد آپاندیسیت و پاره شدن آپاندیس بدانیم

یبوست، اسهال، ورم شکم، آنالیز ادرار، تست بارداری، تست خون، تست پروتئین واکنشی C، جراحی لاپاروسکپیک، جراحی لاپاروتومی، اپندکتومی

آپاندیسیت زمانی بروز می‌کند که آپاندیس ملتهب می‌شود

آپاندیسیت زمانی بروز می‌کند که آپاندیس ملتهب می‌شود. این التهاب معمولاً هنگامی اتفاق می‌افتد که انسدادی در آپاندیس وجود دارد و باکتری‌ها قادر به فرار نیستند. انباشته شدن باکتری در آپاندیس باعث می‌شود تا سیستم ایمنی بدن فعال گردد، و فرآیند التهاب آغاز می‌شود. آپاندیسیت شایع‌ترین علت درد شکم حاد نیازمند عمل جراحی در سطح ایالات متحد آمریکا است. بیش از 5 درصد جمعیت کشور در طول زندگی خود دچار آپاندیسیت می‌شوند و میزان بروز آن سالانه بیش از 250.000 مورد است. آپاندیسیت بیشترین شیوع را در طول سالیان نوجوانی زندگی افراد در سال‌های 20 زندگی آنان دارد. در هر حال، احتمال بروز آپاندیسیت در هر سنی مطرح است.

مقالات دیگر...