دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

سیزده مداوای خانگی برای سنگ کلیه

کلیه، سنگ کلیه، آب انار، خار خسک، سرکه سیب، آب کرفس، لوبیا قرمز، تنباکوی کاینیکینیک، ریحان، آب لیمو

احتمال بروز سنگ کلیه در مردان بیش از زنان است. تقریباً 10.6 درصد مردان آمریکایی دچار سنگ کلیه می‎شوند حال آنکه این رقم در مورد زنان 7.1 درصد است

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• جنیفر هوآیزین، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


سنگ‎های کلیه توده‎های سخت و صلبی هستند که در کلیه‎ها شکل می‎گیرند. این سنگ‎ها برای خروج از بدن باید از مسیر دستگاه ادراری بگذرند. این وضعیت دفع سنگ کلیه نامیده می‎شود و ممکن است بسیار دردناک باشد.
بسیاری از موارد سنگ کلیه با داروهای ضد درد، مایع‎درمانی یا دیگر مداخلات پزشکی قابل درمان است. در عین حال کارهایی هست که مردم می‎توانند برای کاهش ابتلا به سنگ کلیه انجام دهند.


مطالب این مقاله:
• سنگ کلیه چیست؟
• 13 مداوای خانگی برای سنگ کلیه
• ریسک فاکتورها
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد


سنگ کلیه چیست؟
سنگ‎های کلیه  هنگامی ایجاد می‌شوند که مواد معدنی و نمک‌ها، اغلب اوقات به شکل کلسیم اگزالات، در کلیه‎ها کریستالیزه می‌شوند و توده‎های سخت ایجاد می‎کنند. اگرچه این سنگ‎ها در کلیه شکل می‎گیرند، آنها می‎توانند به هر بخشی از دستگاه ادراری آسیب برسانند.
سنگ‎های کلیه همچنین کالکولی و یورولیتیازیس نیز نامیده می‎شوند.
کم‎آبی بدن به عنوان یک عامل تقویت کنندۀ اصلی در توسعۀ سنگ کلیه شناخته می‎شود.
وقتی بدن دچار کم‎آبی می‎شود، مایعات با کندی بیشتری از کلیه‎ها رد می‎شوند، که این باعث افزایش شانس رسیدن مواد معدنی و ترکیبات نمک برای رسیدن به همدیگر و چسبیدن به هم می‎شود.
سنگ‎های کوچک کلیه ممکن است شکل بگیرند و بدون اینکه سبب بروز هر علایمی شوند خود به خود دفع شوند. به هر جهت سنگ‎های دارای اندازۀ متوسط و بزرگ در هنگام گذشتن از مسیر دستگاه ادراری بسیار دردناک هستند و نیازمند مداخلات پزشکی‎اند.

سیزده مداوای خانگی برای سنگ کلیه
پیش از استفاده از مداوای خانگی مشورت با دکتر ایدۀ خوبی است، مخصوصاً برای مردم دچار بیماری‎های از قبل موجود یا برای کسانی که در حال مصرف دارو هستند.
بسیاری از آنتی‎بیوتیک‎ها، دیورتیک‎ها، داروهای فشار خون، کلسترول و داروهای کبد می‎توانند با داروهای گیاهی دچار فعل و انفعال منفی شوند.
FDA داروهای گیاهی یا مکمل‌ها را تحت پایش یا تنظیمات نظارتی خود قرار نمی‎دهد.

1. آب
نوشیدن آب یکی از آسان‎ترین راه‎ها برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و دفع آنها است. اغلب تنظیمات پزشکی نوشیدن 64 اونس یا حدود هشت لیوان آب را در هر روز توصیه می‎کنند.
نوشیدن 12 لیوان آب در طول هر روز می‎تواند به دفع آسان‌تر سنگ کلیه یا کند کردن شکل‎گیری آنها در کلیه‎ها کمک کند.

2. آب لیمو
لیمو حاوی سیترات است، ترکیبی که به شکستن توده‎های کلسیمی و کند کردن رشد آنها کمک می‏کند. دو لیوان 5 اونسی، اولی با شکم خالی در هنگام صبح و دومی یکی دو ساعت پس از شام می‎تواند به شکستن و خرد کردن سنگ‎های کلیوی کوچک‌تر کمک کند.
در هنگام خرید آب لیمو باید به محصول مورد خریداری و ترکیبات آن دقت کرد. بسیاری از محصولات مزبور حاوی مقادر کمی لیموی خالص بوده و بیشتر از مواد شیرین کننده تشکیل شده‌اند، که این خود می‎تواند به افزایش خطر تشکیل سنگ کلیه منجر شود.
خرید عصارۀ خالص لیمو یا تهیۀ آب لیمو در محیط خانه آسان‌ترین راه‎ها برای تهیۀ آب لیموی رقیق شده است.

3. ریحان
ریحان حاوی ترکیباتی است که به تثبیت سطح اسید اوریک کمک می‎کنند، که باعث سخت‎تر شدن تشکیل سنگ‎های کلیه می‎شود. همچنین ریحان حاوی اسید استیک است، ماده‎ای شیمیایی که به تحلیل سنگ کلیه کمک می‎کند.
یک قاشق چایخوری عصارۀ ریحان به صورت خالص می‎تواند به پیشگیری و درمان سنگ کلیه کمک کند.

4. سرکه سیب
سرکۀ سیب نیز حاوی اسید سیتریک است که می‎تواند به حل شدن توده‎های کلسیمی کمک کند.
دو قاشق غذاخوری سرکۀ سیب با 8 اونس آب می‎تواند علایم سنگ کلیه را کاهش دهد و از توسعۀ آنها پیسگیری کند. این ترکیب را می‎توان چند بار در طول روز نوشید و میزان تأثیر آنها وقتی بیشتر است که قبل از غذا مصرف شوند.

برای آشنایی دقیق با سنگ کلیه مقاله زیر را مطالعه فرمایید:

سنگ کلیه - آنچه دانستنش نیاز است

5. آب ساقۀ گندم
وتگراس حاوی ترکیباتی است که میزان تولید ادرار را افزایش می‎دهند و این باعث عبور راحت‎تر سنگ‎ها از دستگاه ادراری می‎شود و ریسک تشکیل آنها را کاهش می‎دهد.
وتگراس همچنین حاوی آنتی‎اکسیدان‎ها است که به پاک شدن دستگاه ادراری از مواد معدنی و نمک‎ها کمک می‎کند.
فواید ادراری و تگراس هنگامی به بهترین شکل بروز می‎کند که به صورت 2 تا 8 اونس عصاره یا آب به صورت روزانه مصرف شود. پودرهای مکمل یا قرص‎های آن نیز در بسیاری از داروخانه‎ها در دسترس است.

6. آب یا ساقۀ کرفس
کرفس حاوی آنتی‎اکسیدان‎ها و ترکیباتی است که به عنوان افزایش دهندۀ تولید ادرار شناخته می‎شوند. افزودن ساقۀ کرفس به صورت منظم به غذا می‎تواند به کاهش احتمال توسعۀ سنگ‎های کلیه منجر شود.
یکی دو ساقۀ کرفس را نیز می‎توان با آب مخلوط کرد تا آب میوۀ کرفس ایجاد شود. آب میوۀ کرفس را می‎توان به صورت روزانه برای درمان علایم سنگ کلیه مصرف کرد.

7. تنباکوی کاینیکینیک
ترکیبات ضد عفونی کننده و حلال گیاه تنباکوی کاینیکینیک می‎تواند به پاکسازی دستگاه ادراری و سهولت دفع سنگ‎های کلیه کمک کند.
برخی تحقیقات خاطرنشان می‎کنند که 500 میلی‎گرم تنباکوی کاینیکینیک خالص و خشک که سه بار در روز مصرف شود می‎تواند برای افراد دچار مشکل سنگ کلیه مفید باشد.

8. لوبیا قرمز
این گیاه حاوی مقدار زیادی منیزیم بوده و ترکیبی است که به عنوان کمک کننده به کاهش سنگ کلیه و علایم آن شناخته می‎شود.
یک راه برای استفاده از لوبیاها گرفتن پوست آنها و سپس جوشانیدن پوست به مدت 5 تا 6 ساعت است. مایع به دست آمده را می‎توان به صورت گرم یا خنک مورد استفاده قرار داد.
ترکیب حاصل را می‎توان چندین بار در طول روز مورد استفاده قرار داد.

9. روغن زیتون تصفیه نشده
روغن زیتون بکر یا تصفیه نشده روغنی غلیظ و غنی است که می‎تواند دفع سنگ کلیه را از طریق لیز کردن دستگاه ادراری تسهیل کند.
یک لیوان 5 اونسی به عنوان اولین خوردنی در زمان صبح و نیز در اواخر عصر، که ایده‎ال مصرف آن است که همزمان با دیگر داروهای گیاهی مصرف شود، و می‎تواند درد و ناراحتی ناشی از سنگ کلیه را کاهش دهد.

10. خارخسک
نوشیدنی تهیه شده از خارخسک می‎تواند به کاهش سطح فسفات در ادرار کمک کند که این باعث سخت شدن تشکیل سنگ کلیه می‎شود.
این گیاه همچنین حاوی ترکیباتی است که به عنوان افزایش دهندۀ میزان دفع ادرار شناخته می‎شوند و می‎توانند توده‎های معدنی را حل کنند.
تمامی قسمت‎های گیاه و میوه‌اش را می‎توان به صورت خام مصرف کرد. گیاه مزبور در عین حال به صورت قرص یا خشک شده برای استفاده به عنوان نوعی چای در دسترس است. یک قرص 500 میلی‎گرمی یا یک فنجان چای آن می‎تواند برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و نیز دفع آسان‎تر آن مفید باشد.

11. آب انار
گمان می‎رود که خاصیت قابض و ترکیبات آنتی‎اکسیدان انار شانس توسعۀ سنگ کلیه را کاهش می‎دهد و سهولت دفع آن را بیشتر می‎کند.
آب انار حاوی ترکیباتی است که میزان اسیدیتۀ ادرار را کاهش می‌دهد و باعث سخت‎تر شدن شرایط برای تشکیل سنگ کلیه می‎شود.
خوردن دانه‎های انار بهترین راه برای استفاده از خواص مفید این میوه برای سلامت است.

12. عصاره، چای یا آب میوه قاصدک
قاصدک حاوی ترکیباتی است که تولید صفرا و ادرار را افزایش می‎دهند و به خلاص شدن بدن از شر مواد زائد کمک می‎کنند.
در شکل کپسول خود، 500 میلی‎گرم عصارۀ خشک شدۀ قاصدک می‎تواند به کاهش علایم سنگ کلیه یا پیشگیری از شکل‎گیری آنها کمک کند. در شکل چای یا آب میوه، سه تا چهار فنجان روزانه توصیه می‎شود.

13. کاهش وزن
داشتن وزن در محدودۀ سالم در ترکیب با رژیم غذایی سالم سرشار از مواد مغذی، و غذاهای پرفیبر، برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه و درمان آن اساسی تلقی می‎شود.
نوشابه‎های کافئین‎دار، گازدار و الکلی همگی می‎توانند باعث افزایش ریسک توسعۀ سنگ کلیه شوند.
همچنین غذاهای پر نمک، دارای قند یا چربی زیاد نیز به عنوان عوامل افزایش احتمال تشکیل سنگ کلیه و تشدید علایم بیماری شناخته می‎شوند.

ریسک فاکتورها
بر مبنای آخرین نظرسنجی ملی بررسی بهداشت و تغذیه (NHANES) در سطح ایالات متحد آمریکا سنگ کلیه مبتلابه 8.8 درصد افراد بزرگسال است.
احتمال بروز سنگ کلیه در مردان بیش از زنان است. تقریباً 10.6 درصد مردان آمریکایی دچار سنگ کلیه می‎شوند حال آنکه این رقم در مورد زنان 7.1 درصد است.
آمریکایی‌های آفریقایی تبار و آمریکایی‎های دارای اصلیت اسپانیایی کمتر احتمال دارد که خبر از ابتلا به سنگ کلیه بدهند.
برخی اختلالات پزشکی شامل بیماری کلیوی یا بیماری کرون می‎تواند سبب افزایش احتمال بروز سنگ کلیه یا توسعۀ بیماری شود. به علاوه، برخی داروها شامل دیورتیک‎ها، داروهای مورد استفاده در درمان HIV، داروهای ضد تشنج، و آنتی‎اسیدهای بر پایۀ کلسیم می‏توانند ریسک ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهند.
چاقی و رژیم غذایی ریسک فاکتورهای بزرگ ابتلا به این بیماری محسوب می‎شوند. در سطح ایالات متحد آمریکا تخمین زده می‎شود که 11.2 درصد افراد چاق دچار سنگ کلیه هستند.
رژیم غذایی دارای ترکیبات کم‎آب کنندۀ بدن مثل قند، نمک، و الکل می‎توانند باعث تقویت شرایط ایجاد سنگ کلیه شود. برخی غذاها که از جهات دیگر غذاهای مغذی تلقی می‎شوند نیز به طور طبیعی سرشار از اگزالات هستند.
افراد در معرض ریسک بالای ابتلا به سنگ کلیه ممکن است گزینۀ پرهیز از غذاهای زیر را در دستور کار خود قرار دهند:
• اسفناج
• انواع بادام
• ریواس
• اخرا
• چغندر قند
• چیپس سیب زمینی
• سیب زمینی سرخ شده
• کره بادام زمینی
• ترشی سبوس

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
هر فردی که در ناحیۀ پایین شکم یا ناحیۀ تنـاسلی دچار درد شدید می‎شود باید بلافاصله در صدد استفاده از کمک‎های پزشکی باشد. بسیاری از سنگ‎های کلیه با استفاده از مایع درمانی و داروهای ضد درد قابل درمان هستند.
به هر جهت، سنگ‎ها می‎توانند به دستگاه ادراری بچسبند یا به بافت‎های دستگاه ادراری آسیب برسانند که این وضعیت معمولاً نیازمند انجام جراحی فوری است.
علایمی که باید مورد ارزیابی دکتر قرار گیرند عبارتند از:
• درد زیر شکم مداوم یا درد ناحیۀ پایین کمر که بیش از 4 هفته ادامه داشته باشد
تب یا لرز
استفراغ
تهوع
خون‎آلود بودن ادرار
• از دست دادن حالت خودآگاهی
• دردناک شدن ادرار
• کف‎آلود یا کدر بودن و بوی تند داشتن ادرار


Source:
Medical News Today
Thirteen natural home remedies for kidney stones
Last reviewed Sat 16 September 2017
By Jennifer Huizen
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

افزایش سرانجام بد در بارداری با آسیب کلیوی مربوط به گذشته

چرا چشم‌های من زردند؟ بررسی علل زردی چشم در کودکان و بزرگسالان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.