دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا زردچوبه برای پوست شما مفید است؟

زردچوبه، کورکومین، آنتی‎اکسیدان، ضد میکربی، صنایع رنگ، الهه طلایی، زعفران هندی، طب سنتی چین، طب سنتی هند، پسوریازیس، ویتیلیگو، سرطان ملانوما، ملانین

زردچوبه در بعضی از فرهنگ‎ها به‌خاطر کاربردش در طیف گسترده‎ای از بیماری‎های وجهه‌‏ای تقریباً افسانه‌ای پیدا کرده است. گمان می‎رود که زردچوبه دارای ترکیبات ضد التهابی، ضد میکربی، آنتی‎اکسیدان، ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد قارچی و ترکیبات ضد سرطانی باشد.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• کِنا اینگلسون، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‎فر

زردچوبه در طب سنتی هند و چین برای مقاصد متنوعی، از درمان سرطان گرفته تا دفع پشه‎ها، مورد استفاده قرار می‎گرفته است.
مردم در طول تقریباً 4000 سال زردچوبه را دارای ترکیباتی ظاهراً معجزه‎آسا تلقی کرده‎اند. این پودر دارای رنگ زرد روشن از ریشۀ گیاه زردچوبه گرفته می‎شود که همچنین به نام الهه طلایی و زعفران هندی نیز شناخته می‎شود. زردچوبه در عین حال به عنوان رنگ دهندۀ غذا و در صنایع رنگ‎ نیز استفادۀ گسترده‎ای دارد.
مطالب این مقاله:
• فواید بالقوه زردچوبه برای پوست کدامند؟
• چگونه از زردچوبه برای پوست استفاده کنیم؟
• ریسک‎های استفاده از زردچوبه چیست؟
• پیام همراه

فواید بالقوه زردچوبه برای پوست کدامند؟
رنگ زرد روشن زردچوبه از جزء فعال آن یعنی کورکومین می‎آید.
مطالعات عنوان کرده‎اند که کورکومین دارای اثرات محافظتی در مقابل مواد شیمیایی آسیب زننده به پوست و آلوده‎کننده‎های محیطی است.
کورکومین از طریق مقابله با رادیکال‎های آزاد و کاهش التهاب به محافظت از پوست کمک می‎کند. در عین حال شواهدی وجود دارد که استفاده از کورکومین در مورد اختلالات پوستی زیر مفید است:

سرطان پوست
کورکومین در درمان ملانوما (ملانوم) نیز می‎تواند مفید باشد. اعتقاد بر آن است که کورکومین اجزاء سلولی دچار اختلال کارکرد را تمیز و دفع می‎کند. کورکومین در عین حال رشد سلول‎های ملانوما و پیشرفت تومور را مهار می‎کند.

پسوریازیس
پسوریازیس یک بیماری التهابی مزمن پوست و مفاصل است که با افزایش ریسک بیماری قلبی مرتبط دانسته شده است.
تفکر حاضر بر آن است که کورکومین مسیرهای ایمنی مسؤول پسوریازیس را مهار می‎کند.

اسکلرودرما (اسکلرودرمی)
اسکلرودرما سبب می‎شود تا سیستم ایمنی به بافت‎های متصل سالم از لحاظ دیگر حمله کند که نتیجۀ آن بروز زخم است. این زخم عموماً در ناحیۀ زیر پوست و اطراف دستگاه‎های داخلی و رگ‎های خونی ایجاد می‎شود.
گمان می‎رود که اثرات مفید کورکومین بر تشکیل زخم به مدیریت اثرات اسکلرودرما کمک می‎کند.

ویتیلیگو
ویتیلیگو اختلالی است که باعث از بین رفتن رنگدانه‎های پوست می‎شود که نتیجۀ آن ایجاد لکه‌های سفید رنگ روی پوست است. در برخی موارد کورکومین می‎تواند از بروز استرس اکسیداتیو در سلول‎های اپیدرمال پوست که مسؤول تولید ملانین هستند، پیشگیری کند.

آکنه
آکنه یک اختلال شایع پوستی است که با جوش‌های سرسیاه‎‎، جوش‎های سرسفید، و پوسچول‎ها مشخص می‎شود. یک کرم پوستی حاوی کورکومین به طور بالقوه برای تنظیم تولید سبوم پوست قابل استفاده است، که این می‎تواند برای مردم دچار آکنه مفید باشد.

چگونه از زردچوبه برای پوست استفاده کنیم
میزان جذب کورکومین از راه خوراکی ضعیف است. کورکومین به سرعت متابولیزه می‎شود و بسیار زود از بدن خارج می‎گردد.
بروملین، آنزیمی که در آناناس وجود دارد، میزان جذب و اثرات ضد التهابی کورکومین را افزایش می‎دهد. به این دلیل این ماده اغلب با فرآورده‎های دارویی زردچوبه ترکیب می‎شود.
زردچوبۀ مهیا شده را می‎توان به طور مستقیم روی زخم‎های تازه، راش‎ها، کبودی‎ها و محل نیش حشرات مالید. زردچوبۀ طبی در اشکال مختلفی شامل موارد زیر وجود دارد:
کپسول و قرص
پماد
• عصارۀ مایع
• تنتور
• روغن
کورکومین همچنین در فرآورده‌های زیر وجود دارد:
• نوشابه‎های انرژی‌زا
• صابون‌ها
• مواد آرایشی بهداشتی

ریسک‎های استفاده از زردچوبه چیست؟
FDA زردچوبه را در مورد جزء فعال کورکومین موجود در آن به طور کلی برای مصرف ایمن تلقی می‎کند. به هر جهت، درمان‌های طبیعی می‎توانند محرک بروز عوارض جانبی شده سبب ایجاد آلرژی گردند، و نیز ممکن است به طرق ناخواسته با دیگر گیاهان دارویی، مکمل‎ها یا داروها واکنش دهند.
این ادعا که تمامی مکمل‎های حاوی کورکومین حاوی 95 درصد کورکومینوئیدها است توسط FDA مورد تأیید قرار نگرفته است. FDA زردچوبه یا مکمل‎های کورکومین را تحت تنظیمات نظارتی خود ندارد، بنابراین افراد باید در هنگام خرید این محصول آن را از منابع معتبر تهیه کنند.
درمان‌ها و داروهای مورد استفاده برای هریک از اختلالات مندرج در زیر هرگز بدون مشورت قبلی با پزشک نباید در کنار زردچوبه یا کورکومین دارویی مورد استفاده قرار گیرند:

دیابت
این نوع دارو ممکن است وقتی در کنار داروهای بر پایۀ کورکومین استفاده می‌شود، قوی‎تر گردد که این ممکن است ریسک افت قند خون (هیپوگلیسمی) را افزایش دهد.

داروهای رقیق کنندۀ خون
کورکومین دارای ترکیبات رقیق کنندۀ خون است، و مردم نباید آن را در کنار دیگر داروهای رقیق کنندۀ خون مثل آسپیرین مصرف کنند. انجام چنین کاری می‌تواند به خطر بروز خونریزی منجر شود.
کورکومین نباید از دو هفته پیش از انجام عمل جراحی مرود استفاده قرار گیرد زیرا این ماده دارای اجزاء رقیق کنندۀ خون است.

اسید معده
زردچوبه ممکن است در عملکرد داروهای کاهش دهندۀ اسید معده اختلال ایجاد کند و میزان تولید اسید معده را افزایش دهد.
مکمل‌های حاوی کورکومین که بدون نسخه در بازار وجود دارند در صورت مصرف با معدۀ خالی می‎توانند سبب ایجاد گاستریت و اولسرهای پپتیک شوند.

پیام همراه
زردچوبه در بعضی از فرهنگ‎ها به‌خاطر کاربردش در طیف گسترده‎ای از بیماری‎های وجهه‌‏ای تقریباً افسانه‌ای پیدا کرده است. گمان می‎رود که زردچوبه دارای ترکیبات ضد التهابی، ضد میکربی، آنتی‎اکسیدان، ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد قارچی و ترکیبات ضد سرطانی باشد.
در حالی که زردچوبه در طب سنتی چین و هند از هزاران سال پیش مورد مصرف قرار می‎گرفته، مشخصات بیولوژیکی آن تا نیمه‌های قرن بیستم ناشناخته باقی مانده بود. ارزش دارویی و درمانی زردچوبه از آن زمان به یکی از موضوعات مطالعات علمی و آزمون‎های بالینی تبدیل شده است.
اگرچه چنین به نظر می‎رسید که برخی نتایج اولیه دستکم از بعضی کیفیت‌های شفابخش زردچوبه که از دیرباز به آن نسبت داده می‎شد حمایت می‎کنند، یک مطالعۀ اخیر در مورد شیمی دارویی زردچوبه به این جمع‌بندی رسیده است که به نظر می‎رسد زردچوبه فاقد ترکیبات مورد نیاز برای تلقی به عنوان یک کاندیدای دارویی خوب باشد.
به عنوان یک اصل، هر فردی که در صدد استفاده از مکمل‎ها یا گیاهان دارویی است برای پیشگیری از فعل و انفعالات منفی با داروها یا مدیریت بیماری باید متقدماً با پزشک مشورت کند.

در همین زمینه مطالعه لینک زیر در وبسایت مهرین - اخبار سلامت پیشنهاد می‎شود:
ترکیبات زردچوبه، انگور قرمز و سیب سلول‎های سرطان پروستات را با گرسنگی می‎کشند

Source:
Is turmeric good for your skin?
Last reviewed Thu 28 September 2017
By Kanna Ingleson 
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

زیست‌پرینتر سه‌بُعدی و تولید پوست مناسب برای پیوند در انسان

نفوذپذیر کردن پوست تحویل دارو را بهبود می‌بخشد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.