دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چای سنا یا سینا - نوشیدنش ایمن است؟

چای سنا، چای سینا، گیاهان کاسیا، سی. اکوتیفولیا، و سی. انگوستیفولیا،  انسداد روده، کولیت اولسراتیو، بیماری کرون، آپاندیسیت،  کم‎آبی بدن، اسهال، بیماری قلبیريال دیگوکسین، وارفارین، دم اسب، شیرین بیان

مصرف درازمدت چای سنا می‎تواند به وابستگی حرکات روده به مصرف این ماده، انگشت چماقی (معمولاً غیر قابل برگشت)، خونریزی مقعدی، و اتلاف مواد منجر شود.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• نیکول گلن، دکتر ناتالی اُلسن
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

سنا (سینا) یک گیاه دارویی است که از چند نمونۀ گل‌دار مختلف گیاهان کاسیا به دست می‎آید. برگ‎ها، گل‎ها، و میوۀ گیاه سنا در چای به عنوان ملین یا محرک در طول قرن‎ها مورد استفاده قرار داشته است.
برگ‎های گیاه سنا همچنین در برخی چای‎ها برای کمک به تخفیف یبوست یا به عنوان مادۀ موجب کاهش وزن به کار رفته است.
رایج‎ترین گیاهان سنای کاسیای مورد استفاده شامل گیاهان سی. اکوتیفولیا، و سی. انگوستیفولیا است که در خاورمیانه و هندوستان رشد می‎کنند.

[مطالب این مقاله:]
• کابردهای چای سنا
• ریسک‎ها
• عوارض جانبی
• فعل و انفعال‎های دارویی
• پیام همراه

کاربردهای چای سنا
سنا اغلب اوقات به عنوان ملین مورد استفاده قرار می‏گیرد یا به عنوان ماده‎ای برای رفع یبوست و در برخی موارد برای کمک به کاهش وزن از آن استفاده می‎شود. چای سنا در عین حال در برخی ملین‎های غیر نسخه‎ای مرسوم به عنوان یک جزء استفاده می‎شود.
سازمان غذا و داروی ایالات متحد آمریکا (FDA) سنا را به عنوان یک داروی غیر نسخه‌ای برای درمان یبوست مورد تأیید قرار داده است. شایع‌ترین دوزهای مورد مصرف عبارتند از:
• کودکان: 8.5 میلی‎گرم در روز برای ایجاد یک بار حرکت در روده
• کودکان در سنین بالای 12 سال: 17.2 میلی‎گرم در روز، و دوز مصرف نباید از 34.4 میلی‎گرم روزانه بیشتر باشد.
• بزرگسالان: 17 میلی‎گرم در روز
• پس از بارداری و زایمان: 28 میلی‎گرم در روز، که به دو دوز تقسیم می‎شود
مصرف چای سنا در هر دوره به مدت بیش از 2 هفته توصیه نمی‎شود.

ریسک‎ها
چند گزارش موردی در مورد ابتلا مردم به ناراحتی ناشی از آسیب کبد، کما یا آسیب دیدگی عصب پس از مصرف چای سنا وجود دارد. در این موارد، مردم چای سنا را در دوزهایی بیش از مقدار توصیه شده و نیز زمان‎هایی طولانی‎تر از دورۀ توصیه شده مصرف کرده بودند.
مردم دچار برخی اختلالات پزشکی مثل موارد مندرج در زیر نمی‎توانند از چای سنا استفاده کنند:
• انسداد روده
کولیت اولسراتیو
بیماری کرون
آپاندیسیت
کم‎آبی بدن
اسهال
• بیماری قلبی
همچنین هر کسی که دچار درد شکم باشد یا کودکان در سنین زیر 2 سال نباید از چای سنا استفاده کنند.

زنان باردار و مادران شیرده
سنا ممکن است برای مصرف در دورۀ بارداری ایمن نباشد. زنان باردار دچار یبوست باید پیش از هر گونه مصرف چای سنا یا هر نوع ملین دیگری با پزشک مشورت کنند.
سنا در صورت استفاده در دوزهای توصیه شده برای مصرف در زنان شیرده ایمن به نظر می‎رسد. اگرچه مقدار بسیار کمی از سنا وارد شیر پستان می‎شود، به نظر نمی‎رسد که این مقدار تأثیری بر مدفوع بچه داشته باشد.

عوارض جانبی
سنا می‎تواند مسبب برخی وضعیت‎های ناراحت کننده و حتی بعضی عوارض جانبی جدی شود که عبارتند از:
• اسهال
• کرامپ
• از دست دادن مایعات بدن
درد شکم
• اختلالات الکترولیت
• احساس غش کردن
مصرف درازمدت چای سنا می‎تواند به وابستگی حرکات روده به مصرف این ماده، انگشت چماقی (معمولاً غیر قابل برگشت)، خونریزی مقعدی، و اتلاف مواد منجر شود.
هر فردی که دچار هر یک از عوارض جانبی مزبور باشد، به ویژه در موارد عدم رفع مشکل، باید به پزشک مراجعه کند.
این موضوع حیاتــی است که افراد در هنگام مصرف سینا مقدار زیادی مایعات یا الکترولیت‎ها را برای جایگزینی مایعات بنوشند که به عنوان نمونه می‎توان از گاتوراد نام برد. این کار با هدف پیشگیری از کم‎آبی بدن یا از دست دادن الکترولیت‎ها انجام می‎شود به ویژه اگر مردم دچار اسهال شده باشند.
برای مقابله با گرفتگی یا درد شکم، مردم باید دوز مصرف سنا را تا هنگام رسیدن به آرامش کاهش دهند.

فعل و انفعالات دارویی کدامند؟
چندین فعل و انفعال دارویی را در این مورد باید به خاط سپرد. با اطلاع از این برهم‎کنش، مردم می‎توانند مطمئن شوند که نوشیدن چای سنا برای آنها کاری توأم با ایمنی خواهد بود.
مردمی که از داروها یا مکمل‎های گیاهی نام برده در فهرست زیر استفاده می‎کنند باید از مصرف سنا اجتناب نمایند:
• داروهای پیشگیری از بارداری: سنا می‎تواند با برخی از اشکال استروژن در بعضی داروهای پیشگیری از بارداری وارد فعل و انفعال شود، که از جملۀ آنها می‏توان از حلقۀ واژینال، پچ‎ها یا قرص‌های آن نام برد. سنا می‎تواند به کم‎اثر شدن داروی پیشگیری از بارداری منجر شده احتمال بروز بارداری ناخواسته را افزایش دهد.
• دیگوکسین: سنا می‎تواند سبب عدم تعادل الکترولیتی در بدن به ویژه در میزان پتاسیم شود. کمبود پتاسیم می‎تواند سبب بروز مشکلاتی برای افراد مصرف کنندۀ دیگوکسین گردد.
وارفارین: بروز اسهال در مـــــردم مصرف کنندۀ وارفارین می‎تواند خطر خونریزی‎های جدی را افزایش دهد. از آنجا که سنا سبب بروز اسهال می‎شود، هر کسی که وارفارین مصرف می‎کند باید از خوردن سنا اجتناب نماید.
• دیورتیک‎ها: همانند سنا، برخی دیورتیک‎ها نیز مـــی‎توانند میزان پتاسیم و سطح الکترولیت‎های بدن را کاهش دهند. استفادۀ همزمان از این دارو می‎تواند سبب افت میزان پتاسیم در سطوح خطرناک شود.
• استروژن‌ها: استروژن‎ها در درمان‎های جایــــــگزینی هورمون به روشی مشابه قرص‎های پیشگیری واکنش نشان می‎دهند. استفاده از سنا به همراه درمان جایگزینی هورمون ممکن است به این معنی باشد که استروژن نیز جذب نمی‎شود یا کارآیی نخواهد داشت.
• دم اسب: گیاه دم اسب گیاهی دارویی است که برخی مردم از آن به دلایل مختلف استفاده می‎کنند. برخی اعتقادها در این مورد وجود دارد که گیاه دم اسب می‎تواند سطح پتاسیم را در بدن مردم کاهش دهد. استفاده همزمان سینا و گیاه مزبور باعث ایجاد کاهش بیش از حد سطح پتاسیم می‎شود.
• شیرین بیان: شیرین بیان نیز سطح پتاسیم را در بدن پایین می‎آورد. مردم باید از استفادۀ همزمان شیرین بیان و سنا خودداری کنند.

پیام همراه
چای سنا معمولاً خوب تحمل می‎شود و باور بر آن است که مصرف آن برای اغلب مردم ایمن باشد. به هر جهت، چای سنا به طور بالقوه توانایی ایجاد عوارض جدی را در برخی مردم دچار برخی اختلالات و بیماری‎ها و نیز افراد مصرف کنندۀ برخی داروها، دارد.
در صورت وجود هر گونه سؤال و مشکلی در مورد مصرف چای سنا بهترین کار مشورت با پزشک است./

Source:
Is senna tea safe to drink?
Last reviewed Sat 20 January 2018
By Nicole Galan
Reviewed by Natalie Olsen, RD, LD, ACSM EP-C

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

شیرین کننده‌های صنعتی: جانشین سالم قند یا راه میان‌بر چاقی

چاقی: آیا نوشیدن آب کافی از افزایش وزن پیشگیری می‌کند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.