دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا روغن‌‎های ضروری برای نوزادان ایمن است؟

روغن ضروری، روغن اسطوخودوس، روغن آفتابرگردان، روغن زیتون، نوزادان، روغن حامل، بابونه، افسنطین، پونه کوهی، افسنطین،  تخم رازیانه، غان، کافور، ریحان،  مرموک، بذر جعفری، ترخون، افسنطین، گالتریا

روغن‌های ضروری از گیاهان دارویی، گل‌ها و گیاهان به دست می‌آیند.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• آماندا بارل، کاریسا استیفنز
• ترجمه هستی فراست‌فر

روغن‌های ضروری از گیاهان دارویی، گل‌ها و گیاهان به دست می‌آیند. در کنار مالیدن آنها به روی پوست در طول اروماتراپی، مردم آنها را با استفاده از پخش کننده به کار می‌برند.

[مطالب این مقاله:]
• چگونه از روغن ضروری استفاده کنیم
• آیا استفاده از روغن ضروری ایمن است
• پیام همراه

روغن‌های ضروری برای نوزادان
برخی شواهد در مورد فواید استفاده از روغن‌های ضروری وجود دارد اما تحقیق اندکی در مورد اثرات استفاده از این روغن‌ها در مورد نوزادان انجام شده است.
به خاطر سپردن این نکته حیاتی است که "انجمن آمریکایی پزشکان ناتوروپاتیک" استفاده از روغن‌های ضروری را در مورد بچه‌های کوچک‌تر از 3 ماه به هیچ وجه توصیه نمی‌کند.
مردم می‌توانند روغن‌های ضروری رقیق شده یا روغن رقیق نشده آفتابگردان یا دانه انگور را برای ماساژ نوزاد مورد استفاده قرار دهند. مطالعات نشان داده‌اند که ماساژ دادن بچه می‌تواند وزن‌گیری را در نوزاد پیش‌ترم بهبود بخشد، رشد را افزایش دهد و میزان تحریک‌پذیری و اختلالات خواب را کاهش دهد.
اگرچه استفاده از روغن یا کرم برای ماساژ دادن نوزاد مورد نیاز نیست، استفاده از این روغن‌ها برای ماساژ بر اثر ایجاد حالت لیزی و صیقلی روی پوست باعث آسان‌تر شدن کار ماساژ می‌شود.

روغن اسطوخودس
یک مرور در سال 2016 به برخی شواهد دست یافت که بر مبنای آنها روغن اسطوخودوس می‌تواند به مداوای درد در نوزادان کمک کند. یک مطالعه پی برده است که بو کردن اسطوخودوس در زمان انجام تست سوزن زدن به پاشنه پا باعث کاهش میزان درد و نیز ضربان قلب نوزادان در مقایسه با گروه کنترل می‌شود.
یک مطالعه دیگر به این جمع‌بندی رسیده است که ماساژ اروماتراپی روغن اسطوخودوس می‌تواند به کاهش علایم کولیک منجر شود.

روغن بابونه
بابونه نوعی مداوای خانگی برای مشکل بی‌خوابی در بزرگسالان محسوب می‌شود و در مورد نوزادان نیز می‌تواند کمک کننده باشد.
در حالی که شواهد علمی اندکی برای اثبات اثرات مثبت بابونه در مورد خواب در دسترس است، برخی از مردم پی می‌برند که اضافه کردن چند قطره روغن بابونه به وان آب گرم یا استفاده از آن در یک دستگاه پخش کننده می‌تواند اثرات آرام‌بخش در پی داشته باشد.

روغن آفتابگردان
روغن آفتابگردان یک گزینه محبوب برای استفاده به عنوان روغن حامل محسوب می‌شود. این روغن گیاهی سرشار از اسید لینولئیک است که آن را به یک انتخاب عالی برای نوزادان دارای پوست حساس تبدیل می‌کند.
بسیاری از نوزادان دارای پوست حساس هستند و ممکن است دچار اگزما شوند. یک مطالعه پی برده است در حالی که روغن آفتابگردان باعث بهبود سیراب شدن پوست می‌شود، روغن زیتون به عنوان روغن حایل به پوست آسیب زده و می‏تواند سبب تشدید مشکلات پوستی شود.

چگونگی استفاده
راه‌های متفاوتی برای استفاده از روغن ضروری برای نوزادان وجود دارد که از جمله می‌توان موارد زیر را نام برد:

در طول ماساژ دادن نوزاد
اگرچه روال ماساژ نوزاد بر اساس نوع ترجیحات متفاوت است، موارد زیر نقاط مناسبی برای شروع کار محسوب می‌شوند:
• مقدار اندکی از روغن رقیق شده را از طریق مالیدن آن درون دست‌های خود گرم کنید.
• روغن مزبور را به ملایمت روی پوست نوزاد بمالید، و در این مورد کار را از پاهای بچه شروع کنید. فشار دست خود را صوری تنظیم کنید که صرفاً پوست نوزاد به ملایمت حرکت کند.
• برای ماساژ ناحیه قفسه سینه و شکم نوزاد دست‌های خود را به سمت پهلوهای نوزاد به شکلی که انگار صفحات یک کتاب را می‌گشایید، باز نمایید. از انگشتان خود برای ایجاد دایره‌های کوچک روی پوست نوازد استفاده کنید.

در وان آب گرم
ریختن چند قطره روغن بابونه یا اسطوخودس در آب در زمان حمام کردن بچه می‌تواند به نرم و آرام کردن پوست بچه کمک کند. به نوبه خود این کار می‌تواند در صورت نزیدک بودن زمان خواب نوزاد باعث بهبود کیفیت خواب وی شود.

درون پخش کننده در بستر خواب
طیفی از پخش کننده‌ها که رایحه روغن‌های ضروری را در هوا پخش می‌کنند در فروشگاه‌ها قابل خریداری هستند. برخی از آنها نور ملایمی را نیز برای کمک به خوابیدن نوزاد ساطع می‌کنند.
این موضوع ضروری است که دستورالعمل کاربرد پخش کننده‌ها به خوبی مراعات گردد و اتاق از تهویه مناسب برخوردار باشد. از روغن‌های ضروری شامل فهرست زیر که می‌توانند برای نوزادان مضر باشند استفاده نکنید.

آیا کاربرد روغن‌های ضروری ایمن است؟
مردم نباید از روغن‌های ضروری برای بچه‌ها یا در اطراف آنها در سنین زیر سه ماهگی استفاده کنند.
در مورد نوزادان نارس مردم باید از کاربرد این روغن‌ها تا دستکم سه ماه پس از موعد مقرر خودداری کنند.
مردم هرگز نباید روغن‌های ضروری را به صورت رقیق نشده برای نوزادان و کودکان خردسال استفاده کنند. در عوض باید روغن‌های ضروری را در روغن حامل مناسب رقیق کنند. روغن آفتابگردان، روغن دانه انگور و روغن نارگیل مثال‌هایی از روغن‌های حامل مناسب محسوب می‌شوند.
"انجمن ملی اروماتوتراپی جامع" (NAHA) رقیق کردن روغن ضروری را فقط به میزان 0.5 تا 2.5 درصد توصیه می‌کند.
در عین حال خوردن یا نوشیدن روغن‌های ضروری کاری ناایمن است.
نوزادان پوست حساسی دارند بنابراین مردم باید از کاربرد روغن‌های ضروری که به عنوان تحریک کنندۀ پوست شناخته می‌شوند، شامل موارد زیر، خودداری کنند:
• آویشن
• پونه کوهی
• سنبله هندی
• پوست یا برگ دارچین
• خور
• زیره
• چمن لیمو
• لیموی وربینا
جوانه گندم
• گل همیشه بهار
محققان در عین حال توصیه می‌کنند که مردم از روغن زیتون به عنوان روغن حامل استفاده نکنند زیرا این روغن می‌تواند به پوست نوزاد آسیب برساند.
NAHA در عین حال اجتناب از مصرف روغن‌های ضروری رایج زیر را در طول بارداری و زمان شیردهی توصیه می‌کند:
• تخم رازیانه
• غان
• کافور
• ریحان
• مرموک
• بذر جعفری
• ترخون
• افسنطین
• گالتریا
در عین حال دور نگه داشتن روغن‌های ضروری از راه‌های هوایی نوازد موضوعی حیاتی است. مالیدن روغن ضروری به پای نوزاد مانعی ندارد زیرا نوزاد پای خود را به دهانش نزدیک نمی‌کند.
رقیق کردن روغن به شکل صحیح پیش از کاربرد آن نیز ریسک واکنش‌های جانبی را در صورت استفاده از روغن در پخش کننده کاهش می‌دهد.
مردم نباید پخش کننده عطر را در نوزاد مبتلا به آسم یا در ریسک ابتلاء به آسم (به علت سابقه خانوادگی ابتلاء به این بیماری) به کار ببرند.

پیام همراه
مطالعات اندکی به تأثیرات استفاده از اروماتراپی در نوزادان پرداخته‌اند. برخی روغن‌ها مثل روغن اسوخودوس یا روغن بابونه در این مورد تأثیراتی را از خود نشان داده‌اند.
بسیاری از روغن‌های ضروری در صورت رعایت برخی پرهیزها برای استفاده در مورد نوزادان ایمن و سالم محسوب می‌شوند. این پرهیزها موضوع عدم استفاده از روغن رقیق نشده را روی پوست نوزاد و دور از دسترس بچه‌ها نگه داشتن روغن شامل می‌شود.
مردم هرگز نباید روغن‌های ضروری را بخورند یا آنها را به بچه‌ها بخورانند.
برخی از روغن‌های می‌توانند برای پوست بچه سمی یا تحریک کننده باشند، بنابراین برای رفع هر گونه شک و تردید در این مورد بهتر آن است که پیش از مصرف روغن ضروری با پزشک مشورت شود.

Source:
Are essential oils safe for babies?
Last reviewed Fri 20 July 2018
By Amanda Barrell
Reviewed by Carissa Stephens, RN, CCRN, CPN 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کدئین برای کودکان بسیار خطرناک است

یک بار بیهوشی به بهرة هوشی کودکان خردسال آسیب نمی زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.