دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

12 راه طبیعی برای تسکین درد - آنچه تحقیقات می‌گویند

روغن ضروری اسطوخودوس، روغن ضروری روزماری (اکلیل کوهی)، 	روغن ضروری نعناع، روغن ضروری اکالیپتوس، میخک، کپسیسین، زنجبیل، گل مینا، زردچوبه، طب سوزنی، یوگا، 	مدیتیشن ذهن‌آگاهی، ایبوپروفن، استامینوفن،  درد، درد کمر، درد گردن، استئوارتریت یا درد زانو

مردم صدها سال است که از روغن‌های ضروری، گیاهان دارویی و درمان‎های جایگزین به عنوان مسکن‌های طبیعی برای درد استفاده کرده‌اند

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• روغن ضروری اسطوخودوس
• روغن ضروری رزماری (اکلیل کوهی)
• روغن ضروری نعناع
• روغن ضروری اکالیپتوس
• میخک
• کپسیسین
• زنجبیل
• گل مینا
زردچوبه
طب سوزنی
یوگا
• مدیتیشن ذهن‌آگاهی
• فواید روش‎های طبیعی
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


داروهای غیر نسخه‌ای مثل ایبوپروفن و استامینوفن برای تسکین درد مؤثرند اما استفاده درازمدت از آنها می‌تواند باعث ایجاد عوارض جانبی شود. داروهای نسخه‌ای ممکن است اعتیادآور باشند و در مقایسه با داروهای پیشین حتی عوارض جانبی بیشتری دارند. بهترین روش‌های طبیعی برای تسکین درد کدامند؟
مردم صدها سال است که از روغن‌های ضروری، گیاهان دارویی و درمان‎های جایگزین به عنوان مسکن‌های طبیعی برای درد استفاده کرده‌اند.
پژوهشگران به طور کامل این گزینه‌ها را مورد بررسی قرار نداده‌اند اما برخی شواهد عنوانگر آن است که بعضی مداوها می‌توانند کمک کننده باشند و اینکه بسیاری از مردم از آنها سود می‌برند.
در این مقاله 12 مُسکن درد طبیعی و تحقیقات پشتوانه آنها مورد بحث قرار خواهد گرفت.

1. روغن ضروری اسطوخودوس
روغن ضروری اسطوخودوس می‌تواند به شکل طبیعی برای تسکین درد مفید باشد. مردم از این روغن برای تسکین درد، کمک به بهبود خواب، و فروکش اضطراب استفاده می‌کنند.
یک مطالعه در مقیاس کوچک به سال 2012 پی برده است که استنشاق روغن اسطوخودوس در مقایسه با دارونما باعث تسکین درد مرتبط به سردردهای ناشی از میگرن می‌شود.
برخی تحقیقات همچنین عنوان کرده‌اند که روغن ضروری اسطوخودوس بر روی حیوانات دارای اثرات ضد درد، ضد التهابی و آنتی‌اکسیدان بوده است.
FDA در حال حاضر بر روی ترکیبات و دوز مصرف روغن‌های ضروری نظارت نمی‌کند بنابراین در مورد مصرف آنها باید احتیاط صورت گیرد. لازم است تا پیش از مصرف هر مورد تازه روغن ضروری مردم با پزشک مشورت کنند.
مردم باید از خوردن این روغن‌ها خودداری کنند، زیرا آنها سمی هستند. برای استفاده از روغن ضروری همیشه باید آن را رقیق کرد.

2. روغن ضروری رُزماری (اکلیل کوهی)
رزماری یکی دیگر ار روغن‌های ضروری است که می‌تواند به تسکین درد کمک کند.
برخی محققان می‌گویند که گیاه رزماری، روسمارینوس افیسینالیس ال.، می‌تواند به درمان سردرد، درد عضله و درد استخوان و تشنج کمک کند. روزماری همچنین می‌تواند التهاب را کاهش دهد، عضلات نرم را آرامش ببخشد و حافظه را تقویت کند.
روغن‌های ضروری باید پیش از مصرف در یک روغن حائل مثل روغن زیتون رقیق شوند. برای هر اونس روغن حائل باید از 3 تا 5 قطره روغن ضروری استفاده شود.
محققان می‌گویند که این گیاه دارویی روی گیرنده‌هایی در مغز به نام گیرنده‌های مخدری عمل می‌کند، که در مورد حس درد دخیل هستند. یک آزمون بالینی مربوط به سال 2013 پی برده است که روغن رزماری باعث تسکین درد در مردمی می‌شود که در روند ترک تریاک قرار داشته‌اند.

3. روغن ضروری نعناع
روغن ضروری نعناع از گیاه مینتا پیپریتا ال. به دست می‌آید.
برخی تحقیقات عنوان می‌کنند که گیاه نعناع دارای اثرات ضد التهابی، ضد میگرن و مسکن درد است. ترکیبات فعال در روغن نعناع شامل کارواکرول، منتول و لیمونین است.
مردم اغلب از رقیق شده روغن ضروری نعناع به عنوان یک داروی موضعی استفاده می‌کنند.
یک مرور مربوط به سال 2015 می‌نویسد که مردم به شکل سنتی نعناع را برای تسکین اسپاسم‌های دردناک و مشکلات مرتبط به ارتریت مورد استفاده قرار می‌دهند.
محققان همچنین گزارش می‌دهند که مالیدن روغن نعناع بر روی شقیقه و پیشانی باعث تخفیف درد سردرد تنشی می‌شود.
مردم باید از مالیدن روغن نعناع بر روی پوست آسیب دیده خودداری کنند. این کار می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک شود، بنابراین پیش از استفاده اصلی مردم باید این روغن را روی نقطه کوچکی از پوست تست کنند. از روغن نعناع نباید برای کودکان استفاده کرد.

4. روغن ضروری اکالیپتوس
روغن ضروری آخر در این فهرست روش‌های طبیعی تسکین درد روغن اکالیپتوس است. این داروی گیاهی از گیاه اکالیپتوس به دست می‌آید و می‌تواند در کاهش درد، ورم و التهاب در بدن مفید باشد.
یک مطالعه در سال 2013 پی برده است که استنشاق روغن اکالیپتوس در مقایسه با روغن بادام باعث تسکین درد می‌شود. نمونه‌های مطالعه روغن اکالیپتوس را به مدت 30 دقیقه در هر روز به مدت 3 روز استنشاق می‎کردند. تمامی نمونه‌ها دوره ریکاوری جراحی تعویض زانو را پشت سر می‌گذاشتند.
مردم نباید روغن اکالیپتوس را برای کودکان یا حیوانات خانگی استفاده کنند. اکالیپتوس می‌تواند محرک آسم باشد. ضروری است که پیش از مصرف روغن مزبور در یک روغن حایل رقیق شود.
همچنین انتشار اکالیپتوس در جمع مجاز نیست. در صورت بلعیده شدن روغن اکالیپتوس می‌تواند سمی باشد. پیش از مصرف این روغن باید بر روی نمونه کوچکی از پوست تست شود.

5. میخک
مردم به طور سنتی از انواع میخک، که از گیاه یوگنیا کاریوفیلاتا به دست می‌آید به عنوان یک داروی خانگی برای تسکین درد دندان استفاده می‌کنند.
یک مطالعه در سال 2006 پی برده است که ژل میخک به اندازه ژل بنزوکائین (که یک ژل موضعی است که دندان‌پزشکان اغلب برای کاهش درد سوزن به کار می‌برند) مؤثر است.
محققان از یکی از سه مورد میخک، ژل بنزوکائین یا دارونما برای داخل دهان نمونه‌ها استفاده کردند. بر مبنای گزارش آنها درد در دو گروه میخک و بنزوکائین کاهش داشت، اما این تأثیر در گروه دارونما مشاهده نشد.
برای تعیین میزان مؤثر بودن میخک بر دیگر انواع درد به تحقیق بیشتری نیاز است.
محققان همچنین معتقدند که میخک دارای خواص آنتی‌اکسیدان، ضد التهابی، ضد قارچ و فعالیت ضد ویروسی است.

6. کپسیسین (کپسایسین)
مردم همچنین از کپسیسین که در فلفل تند وجود دارد به عنوان مسکن طبیعی برای درد استفاده می‌کنند. این ماده می‌تواند حس سوزش یا مور مور اندکی در هنگام استفاده موضعی از آن ایجاد کند.
یک مطالعه در سال 2011 در مورد نقش مهم کرم‌های موضعی و پچ‌های کپسیسین در مدیریت درد نوشته است. بسیاری از محصولات مربوط به تسکین درد حاوی کپسیسین هستند.
محققان هنوز در مورد چرایی ضد درد بودن کپسیسین مطمئن نیستند، اما برخی بر این اعتقادند که کپسیسین با عمل بر روی الیاف نوسیسپتور باعث کاهش حساسیت پوست نسبت به درد می‌شود. نوسیسپتورها عصب‌هایی هستند که پیام‌های درد را انتقال می‌دهند. [درد نوسیسپتیو]

7. زنجبیل
زنجبیل یا زینجیبر افیسینال، ریشه‌ای است که به عنوان یک داروی طبیعی مسکن درد نویدبخش ظاهر شده است.
یک مرور سیستماتیک مربوط به سال 2015 پی برده است که خوردن 2 گرم زنجبیل در هر روز به مدت 5 روز به میزان اندکی در درد عضله ناشی از ورزش استقامتی و دویدن کاهش ایجاد می‌کند.
پژوهشگران همچنین می‌گویند که زنجبیل می‌تواند ریکاوری را شتاب بخشیده و التهاب مرتبط به ورزش را کاهش دهد.
مردم می‌توانند زنحبیل را به غذا یا چای اضافه کنند. همچنین می‎توان از مکمل زنجبیل استفاده کرد که در داروخانه‌ها در دسترس است. به هر جهت ممکن است شکل طبیعی و تازه آن مفیدتر باشد.
مردم باید پیش از استفاده از هر مکمل تازه با پزشک مشورت کنند. مکمل‌های رژیم غذایی می‌توانند عوارض جانبی داشته باشند و با داروهای مصرفی فعل و انفعال ایجاد کنند.

8. گل مینا
گل مینا یک گیاه دارویی است. استفاده سنتی از آن در مورد درمان تب، سردردهای میگرنی، ارتریت روماتوئید، دندان درد، و دردهای معده و همچنین برای افزایش شیر پستان است.
گل مینا دارای ترکیباتی است که می‌توانند التهاب و اسپاسم عضله را کاهش دهند. برخی محققان معتقدند که ترکیب کلیدی فعال در این مورد شامل لاکتون‌های سیسکیترپن و فلاونوئیدها است.
"بنیاد آمریکایی میگرن" می‌گوید، در مورد چگونگی اثربخشی گل مینا نتایج متناقضی در دست است، اما ممکن است این گیاه دارویی برای پیشگیری از سردردهای میگرنی مفید باشد.
یک مرور بر تحقیقات در سال 2011 به این جمع‌بندی رسیده است که گل مینا و برگ‌هایش دارای ترکیبات ضد درد، یا آنالژزیک هستند.
گل مینا می‌تواند باعث ایجاد عوارض جانبی مثل درد شکم، تهوع، استفراغ و افزایش خطر خونریزی شود. بنابراین، این موضوع اهمیت دارد که پیش از استفاده از آن با پزشک مشورت گردد.

9. زردچوبه
یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال 2014 پی برده است که عصاره کورکوما به اندازه ایبوپروفن برای مدیریت درد در درمان استئوارتریت زانو در صورت استفاده به مدت 4 هفته مؤثر است.
زردچوبه همچنین یک داروی گیاهی رایج برای کاهش التهاب است. زردچوبه را می‌توان در شکل طبیعی آن در انواع غذا مورد استفاده قرار داد.

10. طب سوزنی
طب سوزنی یک درمان جایگزین است که هواداران آن معتقدند که می‎تواند در کاهش درد مؤثر باشد. تحقیقات اخیر از این باور حمایت کرده‌اند.
"مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه" (NCCIH) می‌گوید طب سوزنی می‎تواند به درمان برخی انواع درد شامل موارد زیر کمک کند:
• درد کمر
درد گردن
• استئوارتریت یا درد زانو
طب سوزنی در عین حال می‌تواند تعداد موارد مواجهه با سردردهای تنشی را کاهش داده و به پیشگیری از سردردهای میگرنی کمک کند.
یک متاآنالیز مربوط به سال 2018 پی برده است که طب سوزنی راه مؤثری برای مدیریت درد مزمن است. محققان جمع‌بندی کرده‌اند که طب سوزنی می‌تواند در مورد درد اسکلتی عضلانی، سردرد و درد مرتبط به استئوارتریت کمک کننده باشد.
اکنون به تحقیق بیشتری در مورد اثرات طب سوزنی برای اختلالات درد مورد نیاز است، اما شواهد روزافزون عنوانگر آن هستند که طب سوزنی برای بسیاری از انواع درد مؤثر است.

11. یوگا
یوگا نوعی تمرین مدیتیشن فیزیکی است که می‌تواند به عنوان یک راه طبیعی در مدیریت درد عمل کند.
مدیریت درد پشت اغلب شامل حرکات کششی و فیزیوتراپی است. یوگا این حرکات را در خود دارد.
یوگا دارای تمرینات تنفسی، خودمراقبتی، و روش‌های ریلکسیشن است، بنابراین تمرینات یوگا در عین حال می‌توانند درد مرتبط به استرس یا اضطراب را کاهش دهند.
یک مطالعه در سال 2013 پی برده است که یوگا درد کمر را بهبود می‌بخشد.
NCCIH می‎گوید یوگا می‌تواند درد کمر و درد گردن را تخفیف دهد، اما شواهد کافی در مورد کمک آن برای سایر اختلالات مثل سردرد، ارتریت، یا فیبرومیالژی در دست نیست.

12. مدیتیشن ذهن‌آگاهی
مردم دچار درد مزمن به شکل روزافزون به مدیتیشن ذهن‎آگاهی به عنوان یک درمان طبیعی رو آورده‌اند. به تحقیق بیشتری در این مورد نیاز است اما مطالعات مقدماتی نویدبخش نشان داده‌اند.
یک مرور و متا آنالیز سیستماتیک در سال 2017 که به بررسی 38 مطالعه پرداخته بود در نهایت چنین جمع‌بندی کرده است که مدیتیشن ذهن‌آگاهی می‎تواند علایم درد، افسردگی و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. به هر جهت، نویسندگان مطالعه می‌گویند که برای مشاهده میزان اثربخشی به تحقیق بیشتری نیاز است.

فواید روش‎های طبیعی
در حالی که بسیاری از مردم بدون مواجهه با هیچ مشکلی از داروهای مسکن درد مثل استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده می‌کنند، مردم دچار عوارض جانبی ناشی از مصرف این داروها تلاش دارند تا از مسکن‌های طبیعی درد استفاده کنند. این شامل گیاهان دارویی و رویکردهای سنتی مثل یوگا و طب سوزنی می‎شود.
یک مرور مربوط به سال 2016 استفاده درازمدت استامینوفن را با افزایش خطر حملات قلبی، خونریزی دستگاه گوارش، و اختلال عملکرد کلیه مرتبط دانسته است.
در این اثناء برخی تحقیقات عنوان کرده‌اند که کاربرد درازمدت داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی مثل ایبوپروفن خطر اولسر پپتیک، نارسایی کلیه و استروک را افزایش می‌دهد.
برخی درمان‎های سنتی مثل یوگا، ذهن‌آگاهی، و طب سوزنی در عین حال می‌توانند برای سلامت روانی مردم مفید باشند.
داروهای گیاهی در کنار اثرات مسکن درد می‎توانند فواید دیگر مثل اثرات آنتی‌اکسیدان برای کمک به سلامت بدن داشته باشند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مسکن‎های طبیعی درد ممکن است برای تمامی انواع درد مؤثر نباشند. آنها در شرایط شدت زیاد درد تسکینی ایجاد نمی‌کنند. وقتی مورد اخیر مطرح باشد، مردم می‎توانند از این داروهای طبیعی در کنار دیگر رویکردهای مدیریت درد برای افزایش تأثیر آنها استفاده کنند.
فرد دچار درد شدید، شامل درد مرتبط به یک اختلال فعلی در سلامت،باید با پزشک مشورت کند. پزشک قادر است تا بهترین راهنمایی را در این مورد ارائه دهد.
همچنین اگر شخص دچار درد شود و علت آن را نداند نیز باید به دکتر مراجعه کند.

دورنما
وقتی کسی داروهای سنتی مسکن درد را بر مبنای تجویز و زیر نظر پزشک مصرف می‌کند این راهی ایمن و مؤثر برای مدیریت درد خواهد بود.
به هر جهت، مسکن‌های طبیعی درد به عنوان یک جایگزین برای مردمی که می‌خواهند تا از اثرات جانبی مصرف درازمدت داروهای مسکن درد اجتناب کنند، مطرحند.
تمامی مسکن‌های طبیعی درد برای تمامی افراد کارآیی ندارند. برخی از مردم ممکن است متوجه شوند که یک گزینه طبیعی برای آنها در درازمدت کارآیی خوبی دارد. دیگران ممکن است قادر به مدیریت درد خود با مسکن‌های طبیعی نباشند و استفاده از داروهای مرسوم را ترجیح دهند./


• لِنا بِرجس، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمه هستی فراست‌فر


Source:
Medical News Today
12 natural ways to relieve pain
Last reviewed Wed 27 February 2019
By Lana Burgess
Reviewed by Debra Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.