دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

انواع ماساژ درمانی

ماساژ، ماساژ سوئدی، ماساژ سنگ داغ، ماساژ بافت عمقی، ماساژ درمانگر،  میوفاسیال، الیاف عضلانی، ماساژ ورزشی،  مرور سیستمیک، رفلکسولوژی، خطرات ماساژ

برخی انواع ماساژ ممکن است فواید گسترده‌تری برای سلامت داشته باشند

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

ماساژ سنگ داغ
ماساژ بافت عمقی
ماساژ ورزشی
ماساژ سوئدی
رفلکسولوژی
خطرات ماساژ
خلاصه


انواع متعددی از ماساژ وجود دارد. برخی از آنها مثل ماساژ بافت عمقی به تسکین مشکلات عضله و آسیب‌دیدگی‎ها کمک می‌کنند در حالی که بعضی دیگر مثل رفلکسولوژی با هدف کمک به ریلکسیشن به کار می‌روند.
این انواع ماساژ در ورزش و مشاغل مرتبط به سلامت عمومیت دارند. ماساژ سوئدی یک شکل رایج‌تر ماساژ است که برای طیفی از مقاصد مختلف مناسب است.
برخی انواع ماساژ ممکن است فواید گسترده‌تری برای سلامت داشته باشند. برای مثال، ادعاهایی در این مورد وجود دارد که رفلکسولوژی می‌تواند با هدف قرار دادن دست و پا باعث التیام دیگر قسمت‌های بدن شوند. به هر حال، شواهد قطعی در حمایت از این ادعاها وجود ندارد.
این مقاله به بحث در مورد برخی انواع رایج ماساژ و فواید آنها می‌پردازد.

ماساژ سنگ داغ
ماساژ سنگ داغ از سنگ‌های گرما داده شده، و معمولاً شامل سنگ‌های بازالت، استفاده می‌کند. بازالت نوعی سنگ است که از صخره‌های آتشفشانی به دست می‌آید و دارای مقدار زیادی آهن است که اجازه می‌دهد تا سنگ گرما را به خوبی در خودش حفظ کند.
ماساژ درمانگر سنگ‎ها را پیش از استفاده از آنها برای نواحی مورد نظر در بدن در آب داغ گرم می‌کند.
ماساژ درمانگر در عین حال ممکن است این سنگ‌ها را در هنگام اجرای طیفی از تکنیک‌های ماساژ به کار ببرد.
ماساژ سنگ داغ عضلات بدن را در معرض گرما قرار می‌دهد. این رویکرد می‌تواند به درمان آسیب‌دیدگی عضلانی کمک کند، زیرا باعث ریلکش شدن عضلات شده و جریان خون را در آنها افزایش می‌دهد. این وضعیت به نوبه خود می‌تواند به کاهش گرفتگی و ناراحتی کمک کند.

ماساژ بافت عمقی
ماساژ بافت عمقی هدف رسیدن به لایه‌های عمقی‌تر عضله و بافت متصل را دنبال می‌کند.
ماساژ درمانگر در این روش به آرامی انگشت‌های خود را به داخل پوست فشار می‌دهد. وی از ضربات کند و محکم برای هدف قرار دادن بافت‎های عمقی استفاده می‌کند.
ماساژ درمانگران به ویژه گره‌های عضلانی را هدف قرار می‌دهند. گره‌های عضلانی یا نقاط محرک میوفاسیال نقاط خاصی دارای تنش در الیاف عضلانی هستند. علت دقیق ایجاد این نقاط هنوز ناروشن است اما ممکن است بر اثر کاربرد بیش از حد عضله مثلاً بر اثر مسابقات ورزش یا حالت ضعیف قرارگیری آنها ایجاد شوند.
از آنجا که امکان دردناک شدن این نقاط وجود دارد،ماساژ بافت عمقی تسکین آنها و ایجاد تخفیف در درد را هدف قرار می‌دهد. بر مبنای برخی شواهد موجود ماساژ بافت عمقی در تحقق این منظور مؤثر است.

ماساژ ورزشی
هدف استفاده از ماساژ ورزشی بهبود سلامت بافت نرم در بدن مردمی است که منظماً به مسابقات ورزشی یا تمرین می‌پردازند. این روش به دستکاری بافت‌های نرم شامل موارد زیر می‌پردازد:
• پوست
• عضله
تاندون‌ها
• رباط‌ها
• فاسیا
مبادرت به ورزش و تمرینات منظم می‌تواند فشار زیادی را بر عضلات و دیگر بافت‌های نرم تحمیل کند. با هدف قرار دادن تمامی این بافت‌های نرم یک درمانگر ماساژ ورزشی هدف پیشگیری از صدمات یا تخفیف آنها، تقویت عملکرد عضلانی و تصحیح عدم تعادل عضله را دنبال می‌کند.
برخی شواهد در دست است که ماساژ ورزشی می‌تواند به ریکاوری از آسیب‌دیدگی عضلانی مکرر کمک کند. همچنین شواهدی در دست است که عنوان می‌کنند ماساژ ورزشی می‌تواند عملکرد عضلانی را بهبود ببخشد اما این شواهد از قطعیت کمی برخوردارند.

ماساژ سوئدی
در ماساژ سوئدی درمانگر در مقایسه با دیگر انواع ماساژ مثل ماساژ بافت عمقی یا ماساژ ورزشی از فشار کمتری استفاده می‌کند.
ماساژ درمانگر در این روش ضربات کوتاه‌تر و طولانی‎تر را با ضربات عمقی‌تر با استفاده از فشار خفیف تا متوسط تلفیق می‌کند. ماساژور در عین حال ممکن است اندام‌های فرد را در طول ماساژ به اطراف حرکت دهد.
ماساژ سوئدی می‌تواند به تخفیف درد، استرس و مشکلات عضله کمک کند. یک مرور سیستمیک مربوط به سال 2017 پی برده است که ماساژ سوئدی دارای طیفی از فواید شامل کاهش درد کمر است.
به هر حال این روش برای تمامی افراد مفید نیست. برای مثال، یک مطالعه پی برده است که ماساژ سوئدی در مقایسه با دیگر انواع ماساژ به مردم دچار فیبرومیالژی کمک نمی‌کند.

رفلکسولوژی
رفلکسولوژی از فشار در مقادیر مختلف برای قسمت‌های خاصی از دست و پا با هدف فایده رسانی به دیگر قسمت‌های بدن استفاده می‌کند. این درمان می‌تواند به تقویت ریلکسیشن و کاهش درد کمک کند.
برخی ادعاها در این مورد وجود دارد که رفلکسولوژی می‌تواند باعث التیام قسمت‌هایی از بدن در مورد اختلالات مختلف شود، اما شواهد قطعی در این مورد در دست نیست. برای مثال، یک مرور سیستماتیک با کیفیت بالا پی برده است که رفلکسولوژی نمی‌تواند درد مزمن ناشی از مالتیپل اسکلروزیس را کاهش دهد.
به هر جهت رفلکسولوژی ممکن است دارای فواید دیگری مثل ریلکسیشن باشد. یک مرور سیستماتیک در سال 2019 پی برده است که رفلکسولوژی به کاهش اضطراب در مردمی که بر اثر مشکلات قلب و عروق تحت درمان قرار دارند کمک می‌کند.

خطرات ماساژ
برخی شواهد در حمایت از فواید ادعایی برای ماساژ مثل کاهش درد عضله و تقویت ریلکسیشن در دست است.
گروه‌های مختلفی از مردم مثل آنهایی که منظماً ورزش می‌کنند یا دچار ضعف حالت قرارگیری بدن هستند می‌توانند از انواع ماساژ سود ببرند.
در هنگام استفاده از ماساژ به واسطه حضور یک ماساژور خبره خطرات کمی مطرح است. به هر حال خطرات مطرح در این مورد دچار هر کسی نمی‌شود.
مردم دچار زخم باز یا بریدگی باید از ماساژ سنگ داغ اجتناب کنند زیرا گرما می‎تواند مشکل خونریزی را افزایش دهد. ماساژ بافت عمقی و ماساژ پرنیرو نیز می‌توانند خونریزی را تشدید کنند. مردم دچار اختلالات خونریزی و افراد مصرف کننده داروهای انعقادی باید از تمامی انواع ماساژ خودداری کنند.
همچنین زنان باردار باید پیش از اقدام به استفاده از هر نوع ماساژی با پزشک مشورت کنند.

خلاصه
بسیاری از انواع ماساژ می‌توانند باعث افزایش ریلکسیشن شده، به تخفیف درد کمک کنند و نیز برای کمک به پیشگیری از آسیب‌دیدگی و درمان آن مفید باشند.
در صورت انجام ماساژ توسط ماساژور کارآزموده اغلب انواع ماساژ برای بیشتر مردم ایمن هستند.
به هر حال، استفاده از ماساژ درمانی برای تمامی افراد مجاز نیست. برای مثال ماساژ سنگ داغ می‌تواند خونریزی ناشی از زخم یا بریدگی را تشدید کند./


• آرون کاندولا، دکتر گریگوری مینیس
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What types of massage are there?
Last reviewed Fri 24 May 2019
By Aaron Kandola
Reviewed by Gregory Minnis, DPT

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.