دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

داروهای گیاهی و مکمل‌های کمک به درمان افسردگی

افسردگی، داروهای گیاهی، مکمل‎های گیاهی، مخمر سنت جان (گل راعی)، جینسنگ، بابونه، اسوخودوس، زعفران،  اس.ای.ام-ئی / SAM-E، اسیدهای چرب امگا - 3، 5 –اچ. تی. پی. / 5-HTP

افسردگی صرفاً احساس اندوه یا "گرفتگی" نیست، نوعی اختلال خُلقی جدی با علایمی از خفیف تا ناتوانی‌آور و به طور بالقوه دارای قابلیت تهدید زندگی است.

مقالات طب مکمل / طب جایگزین

• نیکول گلن، دکتر دِبرا رُز ویلسون
• ترجمة هستی فراست‌فر


افسردگی صرفاً احساس اندوه یا "گرفتگی" نیست، نوعی اختلال خُلقی جدی با علایمی از خفیف تا ناتوانی‌آور و به طور بالقوه دارای قابلیت تهدید زندگی است.
افسردگی اختلال نسبتاً شایعی است که سالانه به میلیون‌ها نفر آسیب می‌رساند. افراد در تمامی سنین و نژادها و قومیت‌ها شامل کودکان و نوجوانان در معرض خطر ابتلاء به افسردگی قرار دارند.
افسردگی فقط بر چگونگی احساسات افراد تأثیر نمی‌گذارد.
افراد دچار افسردگی بیش از دیگران در معرض ابتلاء به دیگر اختلالات پزشکی نظیر حملة قلبی قرار دارند. در مقابل افراد دچار مشکلات پزشکی مهم بیش از دیگران در معرض خطر ابتلاء به افسردگی هستند.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:
• علایم افسردگی
• داروهای گیاهی و مکمل‌هایی برای افسردگی
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد


علایم افسردگی
علایم افسردگی عبارتند از:
- احساس اندوه یا ناامیدی
- به سرعت در حالت یأس قرار گرفتن
- از دست دادن علاقه به عادات یا فعالیت‌های متعارف
- مشکلات خواب شامل خواب بیش از حد و بی‌خوابی
- خستگی مزمن
- تغییرات اشتها (پرخوری یا کم‌خوری)
- مشکلات تمرکز
- افکار مرگ‌خواهانه یا خودکشی
- علایم جسمانی شامل سردرد و درد پشت

داروهای گیاهی و مکمل‌هایی برای افسردگی
همچنان که مردم بیشتری به درمان‌های طبیعی برای درمان مشکلات خود روی می‌آورند، استفاده از درمان‌های مکمل دارد محبوبیت عامه پیدا می‌کند.
این موضوع به ویژه در مورد اختلالات خُلقی نظیر اضطراب و افسردگی واقعیت دارد.
اما آیا داروهای گیاهی ایمن و مؤثر هستند؟
تحقیقات در مورد برخی مکمل‌ها در درمان افسردگی خفیف تا متوسط نویدبخش نشان می‌دهد. در اینجا برخی از مکمل‌ها که کاربرد بیشتری دارند معرفی می‌شود.

1. مخمر سنت جان (گل راعی)

گل راعی همچنین به نام هایپریکوم پرفوراتوم / Hypericum perforatum شناخته می‌شود. از این گیاه به طور گسترده برای درمان افسردگی خفیف تا متوسط و اختلالات خلقی استفاده می‌شود. این گیاهی از صدها سال پیش برای تقویت سلامت روانی مورد استفاده قرار می‌گرفته و اخیراً در اروپا برای افسردگی نسخه می‌شود.
اثرات گل راعی در تحقیقات بالینی به اثبات رسیده است. افراد دچار اختلال دوقطبی نباید از آن استفاده کنند چرا که می‌تواند محرک مانیا (شیدایی) باشد.

2. جینسنگ

جینسنگ در طب چینی برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است. این مکمل در ریشة گنارلد گیاه جینسنگ آمریکایی و آسیایی وجود دارد. جینسنگ سیبریایی یا ایلوترویی گیاهان متفاوتی هستند و ترکیبات فعال متفاوتی دارند.
این گیاه با کمک به ایجاد وضوح ذهنی و انرژی و کاهش اثرات استرس مرتبط دانسته شده است. این ویژگی‌ها می‌تواند جینسنگ را به طور مشخص برای مدارا با کمبود انرژی و انگیزش مرتبط با افسردگی به گزینه‌ای مفید تبدیل کند. همانند گل راعی، جینسنگ نیز به عنوان محرک مرحلة شیدایی در اختلال دوقطبی شناخته شده است.

3. بابونه
مطالعه‌ای در سال 2012 به مرور داده‌های مربوط به بابونه، برگرفته از گیاه ماتریکاریا ریکوتیتا / Matricaria recutita و نقش آن در کمک به ادارة افسردگی و اضطراب پرداخت.
نتایج مطالعه نشان داد که بابونه بیش از دارونما برای تسکین علایم افسردگی مؤثر است. برای تأیید این یافته به مطالعات بیشتری نیاز است.

4. اسطوخودوس
اسطوخودوس یک روغن ضروری عامه‌پسند است که به طور سنتی برای ایجاد آرام‌بخشی و کاهش اضطراب و اختلالات خلقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مروری بر مطالعات مختلف در سال 2013 عنوان می‌کند که اسطوخودوس می‌تواند به طور بالقوه در کاهش اضطراب و بهبود خواب نقش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.

5. زعفران

برخی‌ها معتقدند که عصارة زعفران می‌تواند باعث بهبود افسردگی شود، اما برای تأیید این نظر به تحقیقات بیشتری نیاز است.

6. اس.ای.ام-ئی / SAM-E

خلاصة شدة اس – ادنوسیلمتیونین / S-adenosylmethionine است. این ماده شکل صنعتی یک مادة شیمیایی است که به طور طبیعی توسط بدن ایجاد می‌شود.
برای تعیین دقیق خواص این ماده تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما این ماده در اروپا به عنوان داروی ضد افسردگی تجویز می‌شود. مادة مزبور برای استفاده در آمریکا از سوی FDA مورد تأیید قرار نگرفته است.

7. اسیدهای چرب امگا - 3
تحقیقات اولیه نشان داده‌اند که مصرف اسید چرب اُمگا – 3 می‌تواند بیش از دارونما در کاهش علایم بالینی افسردگی مؤثر باشد. هیچ عارضة جانبی جدی در این مورد گزارش نشده است.
اسیدهای چرب امگا – 3 همچنین برای قلب و سیستم قلبی عروقی مفید هستند.

8. 5 –اچ. تی. پی. / 5-HTP

این ماده که تحت عنوان 5 – هیدروکسی‌تریپتوفان/ 5-hydroxytryptophan نیز شناخته می‌شود، مکملی است که می‌تواند برای تنظیم و بهبود میزان سروتونین در مغز مفید باشد.
سروتونین یک انتقال دهندة پیام‌های عصبی است که بر میزان تغییرات خلقی اثر می‌گذارد.
این ماده در سطح آمریکا به صورت غیر نسخه‌ای به فروش می‌رسد اما در جاهای دیگر ممکن است تهیة آن نیازمند نسخه باشد.
تحقیقات بیشتر در مورد این ماده مورد نیاز است، به ویژه با توجه به نگرانی‌یی که در مورد ایمنی آن در پیوند با عوارض جدی نورولوژیک وجود دارد.
این موضوع دارای اهمیت است که به یاد داشته باشیم گیاهان و مکمل‌ها به طریق داروهای مخدر و داروهای معمول در تنظیمات FDA لحاظ نمی‌شوند.
تولیدکنندگان مکمل‌ها مجبور نیستند اثبات کنند که فرآورده‌های آنها دوام اثر دارند. دوز قید شده بر روی برچسب این مواد می‌تواند دقیق نباشد.
گیاهان و مکمل‌ها را باید از تولیدکنندگان مورد اعتماد خریداری کرد.

پایان سخن
ممکن است داروهای گیاهی و مکمل‌ها برای برخی از مردم کارآیی خوبی داشته باشند، اما آنها جایگزین‌های مناسبی برای موارد جدی افسردگی نیستند که در آنها خطر خودکشی یا خودآزاری قابل ملاحظه است.
افرادی که از مکمل‌های گیاهی استفاده می‌کنند باید موضوع را به پزشک خود اطلاع دهند زیرا پتانسیل عوارض جانبی و تداخلات دارویی در این مورد وجود دارد.
افسردگی یک بیماری قابل درمان است، اما ممکن است برای رسیدن به اینکه کدام نوع رژیم درمانی برای فرد بهترین بازده را دارد به موارد آزمون و خطا نیاز باشد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر فرد احساس افسردگی می‌کند یا هر یک از علایم مرتبط به آن را در خود می‌بیند باید به پزشک مراجعه کند.
طیفی از داروها یا درمان‌های شناختی رفتاری، یا "صحبت‌درمانی" می‌توانند به افراد دچار افسردگی کمک کنند.
هر فردی که دچار افکار خودکشی یا خودآزاری است باید بلافاصله به مراجع درمانی ارجاع داده شود.
اگر فردی از عزیزان یا دوستان در خطر اقدام به خودکشی قرار دارد، فردی باید در کنار ماندن پیش او به اورژانس اطلاع دهد./


Source:
Medical News Today
8 herbs and supplements for depression
Medically reviewed by Debra Rose Wilson, Ph.D., MSN, R.N., IBCLC, AHN-BC, CHT
On February 26, 2019 —
Written by Nicole Galan, RN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آیا فعالیت جسمانی مانع افسردگی کودکان می‎شود؟

بارداری و افسردگی - چه ارتباطی وجود دارد؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.