دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا پاهایم مرا می‎کشند؟ آنچه پا در مورد بیماری‎ می‎گوید

ورم پا، زرد شدن ناخن، نقرس، اسپاسم شدید پا، التهاب پا، مالتیپل اسکلروزیس، دیابت، بزرگ شدن پا، افت پا، بیماری سیستمیک

مشکلات مربوط به پا می‎تواند نشان دهندۀ اختلالات جدی در دیگر نقاط بدن باشد که نیازمند به مراقبت‌های پزشکی هستند.

مقالات طب پیشگیری

• ایوت بریزیر
• ترجمۀ فرهنگ راد

"آخرش این پاها مرا مـی‎کشند!" حرفی است که از زبان خیلی‎ها می‎شنویم. اما آیا این موضوع حقیقت دارد؟ شاید کاملاً خیر، ولی مشکلات مربوط به پا می‎تواند نشان دهندۀ اختلالات جدی در دیگر نقاط بدن باشد که نیازمند به مراقبت‌های پزشکی هستند.
رفلسکولوژیست‌ها و دست‎اندرکاران ماساز پا در اطراف جهان از دیرباز مدعی بوده‎اند که دستکاری برخی نقاط پا می‎تواند سلامت دستگاه‎های داخلی بدن را بهبود ببخشد. شواهد اندکی در اثبات این ادعا وجود دارد اما روشن است که جنبه‌هایی از سلامت کلی فرد گاهی از اوقات در پاهای وی نمود پیدا می‎کند.
در این مقاله به ده نمود در پا که می‎توانند آشکار کنندۀ اختلالاتی در دیگر نقاط بدن باشند خواهیم پرداخت.
پاها وزن بدن را در هنگامی که می‎ایستیم یا راه می‎رویم تحمل می‎کنند.
پاها حامل یک چهارم کل استخوان‎های بدن ما هستند. هر پا دارای 33 مفصل، 100 تاندون، عضله، و رباط است؛ و نیز بی‌شمار رگ‎های خونی و عصب که پاها را به قلب، ستون فقرات و مغز متصل می‎سازند.

1. گرفتگی و اسپاسم پا
انقباضات شدید و ناگهانی ممکن است ناراحت کننده باشند اما در عین حال می‎توانند نشانه‎هایی از کمبودهای بدن را نیز آشکار کنند.
اسپاسم‎های پا ممکن است بر اثر کم‎آبی بدن ایجاد شود. ناکافی بودن آب بدن می‎تواند به این معنی باشد که عضلات اکسیژن کافی نمی‎گیرند و اینکه نوعی فقدان توازن و تعادل در الکترولیت‎ها یا مواد مغذی مخصوصاً سدیم، کلسیم، پتاسیم، یا منیزیم وجود دارد. این وضعیت می‎تواند یکی از اثرات جانبی مصرف داروهای ملین باشد که به کاهش بیش از حد مایعات بدن منجر می‎شود.
اگر اسپاسم‎ها در طول راه رفتن بروز کنند، این می‎تواند نشانه‎ای از وجود مشکل در سیستم گردش خون باشد.
اسپاسم‎ها در عین حال ممکن است بر اثر تقلای بیش از حد یا عدم کشش کافی در هنگام ورزش ایجاد شوند. در نهایت، نوع کفش فرد در این مورد می‎تواند نقش داشته باشد، برای مثال وقتی که فرد کفش دارای کف صاف را با کفش‎های پاشنه بلند عوض می‎کند.

2. بزرگ شدن انگشت پا
نقرس می‎تواند باعث سرخ، قرمز، داغ، متورم و بیش از حد دردناک شدن انگشت پا شود. نقرس شایع‎ترین نوع ارتریت التهابی در میان مردان است.
نقرس نوعی ارتریت التهابی است که زمانی بروز می‎کند که مقادیر بالای اسید اوریک یا مونوسدیم اوریت در بافت‎ها و مایعات بدن جمع می‎شود.
از آنجا که کریستال‎های اسید اوریک گرایشی به جمع شدن در خنک‎ترین نقاط بدن دارند، نقرس معمولاً خود را در انگشت پا نمایان می‎کند، و این نقطه‎ای است که در آن علایم بیماری برای نخستین بار ظاهر می‎شود.
مردم دچار اضافه وزن یا چاق، و افراد دارای ضعف در سیستم گردش خون، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند.
الکل، رژیم غذایی دارای مقادیر بالای گوشت قرمز، و برخی داروها به ریسک مزبور اضافه می‎شوند.
در این مورد داروهای ضد التهابی می‎توانند نقش کمک کننده داشته باشند اما نقرس می‎تواند به نوعی انحطاطی از ارتریت موسوم به ارتریت نقرسی منجر شود.
نقرس در عین حال خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‎دهد.

3. پای سرد، قلب گرم
سرد بودن پا می‎تواند نشان دهندۀ طیفی از مشکلات شامل ضعف سیستم گردش خون، دیابت، هیپوتیروئیدیسم و آنمی باشد.
پاهایی که تغییر رنگ می‎دهند، و از ســـــرخی به سفیدی یا آبی گرایش رنگ پیدا می‎کنند می‎توانند نشانه‎ای از بیماری رینو باشند، که در آن رگ‎های خونی وقتی که عصب واکنش بیش از حد به سرما نشان می‎دهد، باریک می‎شوند.
برای مردم دچار بیماری رینو در حالات اولیه، اجتناب از سرما و مصرف تنباکو به طور معمول کمک کننده است. اما 20 درصد موارد از یک بیماری اصلی مخصوصاً در پیوند با بافت‎های متصل نشأت می‎گیرند. حالت اخیر می‎تواند بسیار جدی‎تر باشد.

4. پاهای متورم
پاهای متورم می‎توانند نشان دهندۀ طیف گسترده‎ای از مسائل باشند که برخی از آنها تهدیدگر حیات محسوب می‎شوند.
این مشکلات طیفی از ضعف در سیستم گردش خون، و نارسایی قلبی مرتبط به آن گرفته تا نارسایی کبد یا کلیه، ترومبوز ورید عمقی یا لخته شدن خون، تجمع لنفاوی و سلولیت را در میان دیگر موارد شامل می‎شود.
اگر پا دچار حالت سرخی، گرمی و التهاب باشد، در این حالت ممکن است عفونتی در بدن وجود داشته باشد.
کبودی و ورم پا مطرح کنندۀ امکان بروز پیچ خوردگی و شکستگی است.
ورم فاقد درد در پاها هنگامی بروز می‎کند که مایعات در بدن تشکیل می‎شوند، و جاذبه باعث می‎شود که آنها در پاها تجمع کنند.
درمان خانگی در این مورد شامل بالا گرفتن پا در حالت نشسته، ورزش دادن پا، کاهش مصرف نمک و اجتناب از پوشیدن لباس‎های تنگ است. کاهش وزن در مورد برخی از مردم می‎تواند کمک کننده باشد.

5. قاشقی شکل شدن ناخن‎های پا
مقعر شدن ناخن‎ها یا کوئیلونیچیا فقط ناخوشایند نیست بلکه در عین حال می‎تواند نشان دهندۀ وجود یک بیماری سیستمیک نیز باشد.
این وضعیت اساساً با کمبود تغذیه مرتبط است و مشخصاً با آنمی کمبود آهن ارتباط دارد. آنمی به سوء تغذیه، خونریزی داخلی، بدخیمی و بیماری سلیاک مرتبط است.
قاشقی شکل ناخن‎های پا در عین حال می‎تواند نشانه‎ای از یک اختلال ژنتیکی، مشکلات سیستم گردش خون، بیماری‌های خودایمنی، و اختلالات اسکلتی عضلانی باشد.

6. ناخن پای رنگی
زرد شدن ناخن در میان زنان که همیشه از پولیش یا لاک ناخن استفاده می‎کنند شایع است، اما ناخن‎های زرد رنگ ممکن است نشانه‎ای از مسائل جدی‎تر باشد.
اختلالات مرتبط به ناخن‎های زرد رنگ سل، یرقان بر اثر مشکلات کبدی، التهاب غدۀ تیروئید و حتی سینوزیت را شامل می‎شود.
ناخن‎های زرد در عین حال می‎تواند علامتی از برونشکتازی باشد، یک بیماری ریوی که می‎تواند به مشکلات تنفسی منجر شود.
وجود طــــیفی از رنگ‎ها و بـافت‎ها در ناخن می‎تواند حتی بازتاب دهندۀ طیفی گسترده از مشکلات سیستمیک باشد. اگر تغییر رنگ یا دگرشکلی در ناخن پا وجود داشته باشد، و این تغییر رنگ و تغییر شکل مربوط به استفاده از مواد آرایشی نباشد، مراجعه به پزشک تصمیم درستی خواهد بود.

7. مور مور
بی‌حسی یا حالت خواب رفتگی در پا می‎تواند نشانه‎ای از مشکلات گردش خون یا بروز صدمه در سیستم عصبی پیرامونی باشد، و احتمال پیچ خوردگی یا حبس عصب یا طیفی از بیماری‎ها در این مورد مطرح است.
در مردم دچار دیـابت، بالا بودن گلوکز خون در درازمدت می‎تواند سبب آسیب دیدن عصب شود، و این آسیب دیدگی می‎تواند حالت بی‎حسی در پا را به دنبال داشته باشد. بر مبنای اعلام "انجمن ملی مالتیپل اسکلروزیس"، بی‎حسی یا حالت مور مور پس از به خواب رفتن در اندام‎ها اغلب یکی از نشانه‎های اولیۀ بیماری MS است. در موارد نادر این وضعیت می‌‏تواند نشانه‎ای از وجود تومور یا سکته مغزی باشد.

8. درد مفاصل انگشت پا
ارتریت روماتوئید نوعی بیماری است که به استخوان‌های مفاصل آسیب می‎زند. نخستین تبارز این بیماری معمولاً در ناحیۀ دست و پا است، و مچ و پای 90 درصد مردم در هنگام ابتلا به این بیماری دچار آسیب می‎شود.
در ارتریت روماتوئید، جدار مفاصل، یا سینوویوم، متورم و ملتهب می‎شود. مفصل و رباط حمایت کنند و بافت‎ها صدمه می‎بینند، و این همه به کاهش توان حرکتی منجر می‎شود.
ممکن است نوعـــی دگرشکلی (دفورمیتی) مثل چنگالی یا چکشی شکل شدن انگشت رخ دهد. از آنجا که استخوان‎ها نرم می‎شوند، این امکان وجود دارد که شکستگی‎های ناشی از فشار و کلاپس استخوان نتیجۀ این روند باشد.
استراحت، یخ، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن، می‎توانند به تسکین علایم، کاهش درد و التهاب کمک کنند.
کفش مناسب می‎تواند برای به حداقل رساندن فشار پا و تصحیح شکل پا کمک کننده باشد و برخی از مردم از یک حفاظ پا استفاده می‎کنند.
تزریق استروئیدها می‎تواند التهاب را در مراحل اولیۀ بیماری کاهش دهد اما در نهایت انجام جراحی اجتناب ناپذیر است.

9. افت پا
اگر فردی دچار افت پا یا پای افتاده باشد وی نمی‏تواند قسمت جلو پایش را بلند کند. این وضعیت نشان دهندۀ یک مشکل زیربنایی عضلانی، نورولوژیک یا آناتومیک است.
در این مورد ممکن است مشکلی وجود داشته باشد که می‎تواند تا گردن یا شانه را نیز شامل شود. اختلال مزبور می‎تواند باعث ایجاد حالت کشیدن پا در طول راه رفتن شود، یا ممکن است فرد دارای حالت غیر معمول در راه رفتن گردد، که از بلند کردن ناحیۀ کفل تا ناتوانی در صاف راه رفتن روی سطح را شامل می‎شود.
افت پا می‎تواند ناشی از آسیب دیدگی یک عصب در ناحیۀ زیر زانو یا ناشی از صدمه دیدگی در طول جراحی لگن باشد. برخی از اوقات این اختلال مرتبط به یک بیماری نورولوژیک مثل پولیو، یا اختلال مغز و یا طناب نخاعی است. در عین حال افراد دچار مالتیپل اسکلروزیس یا سکتۀ مغزی امکان ابتلا به این اختلال دارند.
درمان و فرجام اختلال مزبور به علت زیربنایی منجر به بروز آن بستگی دارد. استفاده از محافظ یا اسپلینت می‎تواند به حفظ شکل نرمال پا کمک کند، فیزیوتراپی قادر است تا حالت کشیدن پا را کاهش دهد و گاهی از اوقات تحریک عصب به بلند کردن پا کمک می‎کند.
برای درمان عصب‌ها می‎توان از جراحی استفاده کرد تا استخوان‎ها به هم جوش بخورند یا وضعیت تاندون‌ها تصحیح شود.

10. زخم‎های دایمی
یک علامت شایع دیابت نوروپاتی یا آسیب دیدن عصب‌ها است. این بدان معنی است که بیماران دیگر قادر به احساس کردن یا توجه به جراحات نخواهند شد، و برای مثال وجود سنگ‎ریزه‎ای در کفش یا تاولی در پا را احساس نخواهد کرد.
اگـر جراحت تشدید شود و عفونی گردد، می‎تواند به ایجاد اولسرها و غانغرایا (قانقاریا) بینجامد و در این صورت نیاز به قطع عضو مطرح خواهد بود. آسیب دیدن عصب در عین حال می‎تواند سبب تغییر شکل پا و انگشتان پا شود.
دیگر نشانه‎های دیابت که در پا بروز می‎کند شامل خشکی، ترک، لایه برداشتن پوست، پینه بستن و تضعیف گردش خون است.
بنابراین، بار بعد که دچار معضلی در پای خود شدید، اینها را به خاطر داشته باشید. پاهایتان ممکن است شما را نکشند، اما می‎توانند شما را به مشکلات جدی دچار کنند.

Source:
Are my feet killing me?
Published Thursday 2 June 2016
By Yvette Brazier

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ارتباط افسردگی و دیابت بارداری دوسویه است

10 فوق غذا برای دیابت و شیوه آماده کردن آنها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.