دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

یک علت محتمل برای سردردهای مداوم، غیر نرمال بودن میزان اندورفین است. برخی مطالعات عنوان کرده‎اند که همان میزان عدم توازن اندورفین که سبب تقویت افسردگی می‎شود در مردم دچار سردردهای مزمن نیز وجود دارد

اندورفین‎ ماده‎ای شیمیایی است که به طور طبیعی و برای مقابله با درد و استرس توسط سیستم عصبی در بدن تولید می‎شود. اندورفین‎ها مادۀ شیمیایی "حس خوب" نامیده می‎شوند زیرا به عنوان یک مُسکّن درد و تقویت کنندۀ احساس شادی عمل می‎کنند. اندورفین‌ها متقدماً در غده‎های هیپوتالاموس و هیپیوفیز ساخته می‎شود، اگرچه امکان ایجاد آنها در بخش‎های دیگری از بدن نیز وجود دارد.  سطح اندورفین‎ها در بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. مردمی که میزان اندورفین در آنها کمتر است احتمالاً بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی یا فیبرومیالژِی قرار دارند اما در این عرصه به تحقیقات بیشتری نیاز است.

در اغلب موارد درمان‎های پزشکی می‎توانند به جای لوزالمعده عمل کنند اما مردم فاقد لوزالمعده نیازمند پایش و مراقبت‎های دشوار پزشکی هستند

لوزالمعده غُده‎ای است که برخی هورمون‎ها مثل انسولین را که بدن برای ادامۀ زندگی به آنها نیاز دارد، ترشح می‎کند. دهه‌ها پیش، مشکلات جدی مرتبط به لوزالمعده تقریباً در تمامی موارد به مرگ بیمار منجر می‎شد. اکنون، امکان ادامۀ حیات بدون داشتن لوزالمعده برای بیماران وجود دارد. جراحی برداشتن لوزالمعده پانکراتکتومی نام دارد. این جراحی می‎تواند به صورت موضعی باشد که در آن فقط بخش آسیب دیدۀ لوزالمعده برداشته می‎شود یا ممکن است جراح کل لوزالمعده را از بدن خارج کند. پانکراتکتومی کامل که شامل برداشتن کل لوزالمعده است در عین حال با برداشتن بخشی از معده، بخشی از رودۀ کوچک به نام دودنوم و انتهای مجرای صفرا همراه است. در عین حال امکان برداشتن طحال و کیسۀ صفرا نیز وجود دارد.

در بیماران دیابتی، کتوز می‎تواند به این دلیل رخ دهد که بدن دارای انسولین کافی برای پردازش گلوکز در بدن نیست. وجود کتون‎ها در ادرار نشانگری برای این موضوع است که دیابت در بیمار به طور کامل تحت کنترل قرار ندارد.

کتوزیس (کتوز) یک فرآیند نرمال سوخت و ساز در بدن است. وقتی بدن دارای میزان کافی گلوکز به عنوان انرژی نیست، در عوض به سوزانیدن چربی‎های ذخیره شده رو می‎آورد. این روند به تجمع اسیدهایی به نام کتون‎ها در بدن منجر می‎شود. برخی افراد از طریق پیگیری یک رژیم غذایی موسوم به کتوژنیک یا رژیم غذایی کم‎کربوهیدرات مشوق کتوز می‎شوند. هدف این رژیم غذایی امتحان و سوزاندن چربی ناخواسته از طریق واداشتن بدن به اتکاء بر چربی به عنوان انرژی به جای کربوهیدرات است. کتوز همچنین به صورت شایع در بیماران دچار دیابت مشاهده می‎شود، زیر این فرآیند در صورتی که بدن قادر به ایجاد انسولین به مقدار کافی نباشد، یا توان استفادۀ کامل از انسولین تولید شده را نداشته باشد نیز رخ می‎دهد.

هیچ تست آزمایشگاهی خاصی برای تشخیص توفان تیروئیدی وجود ندارد

تیروئید غدة کوچکی در بخش پیشین گردن است که هورمون‌های تیروئید را می‌سازد. این هورمون‌ها وارد جریان خون می‌شوند و از این طریق به بافت‌های موجود در سراسر بدن می‌رسند. هورمون‌های تیروئید به مصرف انرژی بدن کمک و تعدادی از فعالیت‌های آن را کنترل می‌کنند. آنها کنترل تنفس، سرعت سوزاندن کالری در بدن و حتی سرعت ضربان قلب را در کنترل دارند. این هورمون‌ها همچنین در فرآیندهایی مانند کمک به گرم نگه داشتن بدن و تنظیم کارکرد درست مغز، عضلات قلب و دیگر دستگاه‌های بدن دخالت دارند.

کیست‌های سادۀ کلیه در هنگام پا به سن گذاشتن مردم نسبتاً شایعند. در واقع تا 25 درصد افراد بالای 40 سال و نیمی از افراد بالای 50 سال در مقطعی از زندگی دچار کیست‎های سادۀ کلیه می‎شوند.

کلیه مواد زائد خون را پیش از خروج از بدن به عنوان ادرار فیلتر می‎کند. همچنین نقش کلیه‌ها در تنظیم فشار خون و مدیریت بسیاری از دیگر عملکردهای بدن حیاتی است. پیدا شدن کیست در کلیه می‎تواند طنینی جدی داشته باشد اما در مورد کیست‎های سادۀ کلیه، که بروز آنها شایع است، چندان جای نگرانی نیست. در اغلب موارد کیست‎های سادۀ کلیه سبب بروز عوارض یا آسیب زدن به عملکرد کلیه نمی‌شوند. به هر جهت، آنها ممکن است باعث بروز درد، ایجاد عفونت، یا در صورت بزرگ شدن بیش از حد سبب بروز دیگر علایم شوند. کیست‎های کلیه کیسه‎های پر از مایع کره‎ای شکل هستند که در کلیه‎ها تشکیل می‎شوند.