plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپرپاراتیروئیدیسم: انواع، علل، تشخیص، و درمان

اشعه X تراکم استخوان, کلسیمیمتیک‌, بیس‌فسفونات, اختلال دوقطبی، استئوپوروزیس، اتروفی عضلانی

هیپرپاراتیروئیدیسم در زنان به مراتب بیش از مردان شایع است

هیپرپاراتیروئیدیسم اختلالی است که در آن غدد پاراتیروئید مقدار بیش از حد هورمون پاراتیروئید تولید می‌کنند. این وضعیت می‌تواند باعث افزایش میزان کلسیم در خون شود، که در صورت عدم درمان به برخی مشکلات منجر خواهد شد. مردم به طور معمول دارای چهار غده پاراتیروئید هستند. اینها غدد کوچکی هستند که در مجاورت غده تیروئید قرار دارند. غدد پاراتیروئید هورمون پاراتیروئید ترشح می‌کنند که مسؤول تنظیم سطح کلسیم در بدن است. سه نوع هیپرپاراتیروئیدیسم شامل موارد زیر وجود دارد: هیپرپاراتیروئیدیسم اولیه، هیپرپاراتیروئیدیسم ثانویه، هیپرپاراتیروئیدیسم ترتیاری.

تریمتیلامینوریا، بوی تند ماهی دادن بدن

سندرم بوی بد ماهی, سندرم ماهی بیات, TMAuria, TMAU, ژن مونواکسی‌ژناز 3 حاوی فلاوین, FMO3,

به نظر می‌رسد میزان شیوع تریمتیلامینوریا در زنان بیش از مردان باشد

ترایمتیلامینیوریا [تریمتیلامینوریا] یک اختلال نادر است که در آن بدن قادر به تجزیه ماده شیمیایی موسوم به ترای‌متیل‌اماین [تریمتیلامین] نیست. تریمتیلامین دارای بویی قوی شبیه به بوی ماهی در حال فساد است. در افراد دچار تریمتیلامینوریا، تریمتیلامین در بدن انباشته می‌شود و باعث می‌گردد تا بویی شبیه بوی قوی ماهی از آن متصاعد گردد. تریمتیلامینوریا دارای مشکلی مرتبط به سلامت نیست اما بوی قوی مورد اشاره می‌تواند بر زندگی اجتماعی و روانی شخص مبتلاء تأثیر منفی داشته باشد.

گرلین، هورمون تنظیم اشتها و موارد دیگر

 انسولین, رفتار جنسی, فروکتوز, پروتئین, استرس, محدود کردن کانابیس, تتراهیدروکانابینول

نقش اولیه هورمون گرلین تنظیم اشتها است

گرلین یک هورمون است. نقش اولیه این هورمون تنظیم اشتها است. گرلین در عین حال تسهیلاتی برای عملکرد غده هیپوفیز، کنترل انسولین، و محافظت از سلامت قلب و عروق ایجاد می‌کند. گرلین که به نام "هورمون گرسنگی" نیز شناخته می‌شود، هورمونی در سیستم گردش خون است که عملکردهای متعددی در بدن دارد. تولید و رهش گرلین عمدتاً در معده انجام می‌شود اما در عین حال این فرآیند در روده کوچک، مغز، و لوزالمعده نیز صورت می‌گیرد. اگرچه گرلین نقش‌های مختلفی در بدن ایفاء می‌کند عملکرد اصلی آن مربوط به ناحیه معده‌ای-روده‌ای است. این قسمت از بدن معده و روده کوچک را شامل می‌شود. گریلین حس‌های گرسنگی و سیری را تسهیل و به ذخیره چربی کمک می‌کند.

تایرودایتیس (تیروئیدیت) و ورم تیروئید

خستگی مفرط ، افسردگی ، افزایش وزن ، خشکی پوست ، یبوست ، درد عضلانی، تست خون

انواع مختلف تیروئیدیت وجود دارد

اگر تیروئید کسی متورم شود این احتمال هست که وی دچار اختلالی به نام تایرودایتیس (تیروئیدیت) باشد. این بیماری مقدمتاً زنان در سنین اوایل بزرگسالی تا دوران میانسالی را درگیر می‎کند، اگرچه امکان ابتلاء هر کسی وجود دارد. تیروئید غده‌ای پروانه شکل است که در قسمت جلو گلو و درست زیر سیب آدم قرار دارد. این غده از طریق تولید هورمون‌هایی که بر میزان کندی یا تندی ضربان قلب، کارکرد مغز و دیگر قسمت‌های بدن اثر می‌گذارند بر متابولیسم بدن تأثیر دارد. انواع مختلف تیروئیدیت وجود دارد اما همگی آنها در یک چیز مشترکند. تمامی آنها باعث ورم و التهاب غده تیروئید می‌شوند. آنها می‌توانند باعث تولید بیش از حد یا عدم تولید کافی هورمون‌ها شوند.

لووتیروکسین: کاربردها، عوارض جانبی، هشدارها و...

FDA, مکمل‌های ویتامین, آنتاسید, واکنش آلرژیک, آمی‌تریپ‌تیلین, مپروتیلین, سرترالین, فروس سولفات

هشدار FDA: این دارو برای چاقی یا کاهش وزن نیست

لووتایروکسین [لووتیروکسین] یک داروی نسخه‌ای است. این دارو به عنوان قرص یا کپسول به روش خوراکی مصرف می‌شود. لووتیروکسین در عین حال به صورت محلول تزریقی که صرفاً توسط پزشک تحویل می‌گردد موجود است. قرص خوراکی لووتیروکسین تحت برندهای دارویی لووکسیل، سینتروئید، و یونیتروئید در دسترس است. لووتیروکسین در عین حال به شکل داروی ژنریک در بازار وجود دارد. داروهای ژنریک معمولاً ارزان‌تر از ورسیون عرضه شده زیر نام برند به فروش می‌رسند. در برخی موارد، این احتمال وجود دارد که داروهای ژنریک با قدرت‌ یا اشکالی که داروی برند عرضه می‌شود در دسترس نباشند.

آیا کم‌کاری تیروئید می‌تواند باعث افسردگی ‌شود یا برعکس؟

سودودیمنتیا, زوال عقل کاذب, شبه زوال عقل, اضطراب, لووتیروکسین، کم‌کاری تیروئید

وقتی تیروئید دارای عملکرد بهینه نباشد برخی افراد دچار مشکلات سلامت روانی می‌شوند

کم‌کاری تیروئید و افسردگی هر دو قادرند تا بر خلق شخص مبتلاء در زندگی روزمره تأثیر بگذارند. در عین حال شواهدی روزافزون در مورد ارتباط بین این دو بیماری در حال بروز است. هیپوتیروئیدیسم اختلالی است که در آن میزان تولید هورمون‌های غده تیروئید کاهش می‌یابد. علل محتمل شامل بیماری خودایمنی، برداشتن غده تیروئید یا اشعه درمانی است. تیروئید غده‌ای کوچک در گردن است که درست زیر گلو قرار دارد. این غده هورمون‌هایی تولید می‌کند که برای تبدیل غذا به انرژی و تقویت رشد نقش حیاتی دارند. مشکلات تیروئید می‌تواند عواقب متعددی شامل علایم افسردگی به دنبال داشته باشد.

نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده

سندرم شواکمن-دایاموند، تست مدفوع سه روزه، الاستاز-1 مدفوع، کریون، پانکریازی، پرتزی، یولترسا، ویوکاس، زنپپ

نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده باعث ایجاد مشکلاتی در چگونگی گوارش غذا می‌شود

نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده (EPI) باعث ایجاد مشکلاتی در چگونگی گوارش غذا می‌شود. لوزالمعده مقدار کافی آنزیم‌هایی را که بدن برای تجزیه و جذب مواد غذایی نیاز دارد تولید نمی‌کند. آنزیم‌ها باعث سرعت گرفتن واکنش مواد شیمایی در بدن می‌گردند. آنزیم‌های تولید شده توسط لوزالمعده وارد روده کوچک می‌شوند جایی که در آن به تجزیه غذای خورده شده کمک می‌کنند. وقتی کسی دچار نارسایی بخش برون‌ریز لوزالمعده باشد به مواد غذایی مورد نیاز دست پیدا نمی‌کند زیرا بدن نمی‌تواند چربی‌ها و برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در غذا را جذب کند. فرد مبتلاء به اختلال مورد بحث ممکن است دچار کاهش وزن یا درد شکم شود.

مقالات دیگر...