دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

تغییرات شدید در فشار خون فرد را در معرض همان خطرات قلبی قرار می‎دهد که از ناحیۀ کلسترول بالا متوجه وی است

فشار خون اساساً باید پایدار یا باثبات باشد. اگر فشار خون مداوماً دچار تغییرات شدید شود، طیفی از عوارض ایجاد خواهد شد. تغییرات جزئی در میزان فشار خون در طول روز موضوعی نرمال است، اما هنگامی که فشار خون در دو وضعیت متضاد فشار خون بالا و فشار خون پایین دچار نوسان شدید می‎شود باید مورد پایش و مدیریت قرار گیرد. مداواهای خانگی، تغییرات سبک زندگی و برخی داروها می‎توانند به تنظیم فشار خون کمک کنند. بررسی منظم فشار خون اهمیت دارد زیرا فشار خون می‎تواند مسائل بسیاری را در مورد سلامت انسان آشکار کند.

این را به خاطر داشته باشید که حتی اگر فشار خون شما بالا باشد شما احتمالاً هیچ علامتی نخواهید داشت. دلیل آنکه فشار خون را گاهی از اوقات "قاتل خاموش" می‎نامند همین است.

آیا شما نیز بیشتر اوقات نگران معنی ارقام مربوط به فشار خون خود هستید؟ دکترها این ارقام را نمایندۀ فشار خون سیستولیک (عدد بالایی در نمایش میزان فشار خون) و فشار خون دیاستولیک (عدد پایینی در نمایش میزان فشار خون) می‎دانند. آشنایی با این هر دو مورد مهم است و در برخی موارد می‎تواند نجات‎بخش زندگی فرد باشد. این را به خاطر داشته باشید که حتی اگر فشار خون شما بالا باشد شما احتمالاً هیچ علامتی نخواهید داشت. دلیل آنکه فشار خون را گاهی از اوقات "قاتل خاموش" می‎نامند همین است. نخستین علامت فشار خون بالای درمان نشده ممکن است حمله قلبی، سکته مغزی یا آسیب دیدگی کلیه باشد.

فشار خون بالا به خودی خود می‎تواند سبب ایجاد اختلال نعوظ شود. اما برخی داروهای مورد مصرف برای درمان فشار خون بالا نیز در عمل می‎توانند باعث ایجاد اختلال در نعوظ شوند.

برای درک اینکه چگونه بالا بودن فشار خون به اختلال نعوظ منجر می‎شود، ابتدا باید این موضوع را درک کنیم که نعوظ چگونه انجام می‎شود. رسیدن به نعوظ در واقع فرآیند پیچیده‎ای است. در استوانۀ آلت تناسلی مردان دو محفظۀ مجاور هم و دارای بافت اسفنجی هست که کورپورا کاورنوسا نامیده می‎شوند. آنها در تحقق نعوظ نقش اصلی را ایفا می‎کنند. درست زیر آن دو یک محفظۀ دیگر هست که کورپوس اسپونجیوسوم نامیده می‎شود. مجرای ادرار، که منی و ادرار را حمل می‎کند، از مرکز کورپوس اسپونجیوسوم عبور می‎کند. کورپورا کاورنوسا از شریان‎ها و وریدهای کوچک، فیبرهای عضلانی نرم، و فضای خالی ساخته شده است. این محفظه‎ها در غلافی از بافتی باریک محصور شده‎اند.

بالا بودن فشار خون وضعیت خطرناکی است که به قلب آسیب می‎زند. در سطح ایالات متحد آمریکا فشار خون بالا مبتلابه یک نفر از هر سه نفر جمعیت کشور است و در سطح جهان یک میلیارد نفر با مشکل فشار خون بالا دست به گریبانند. در صورت عدم کنترل، فشار خون خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را افزایش می‎دهد. برخی کارها وجود دارد که فرد می‎تواند برای کاهش فشار خون به صورت طبیعی و حتی بدون استفاده از دارو انجام دهد. در زیر 15 روش طبیعی مقابله با افزایش فشار خون توضیح داده شده است.

فشار خون بالا (هیپرتانسیون) بنا به دلایل موجه "قاتل خاموش" نام گرفته است. این عارضه هیچ علامتی ندارد اما یک ریسک فاکتور اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی محسوب می‎شود.

فشار خون بالا (هیپرتانسیون) بنا به دلایل موجه "قاتل خاموش" نام گرفته است. این عارضه هیچ علامتی ندارد اما یک ریسک فاکتور اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی محسوب می‎شود. دو بیماری مزبور در سطح جهان جزء عوامل پیشتاز در ایجاد مرگ و میر محسوب می‎شوند. در سطح ایالات متحد آمریکا از هر سه فرد بزرگسال یک نفر دچار هیپرتانسیون است. فشار خون به میزان پمپاژ خون از سوی قلب، و میزان مقاومت در برابر جریان خون در شریان‎ها بستگی دارد. هر قدر شریان‎ها باریک‎تر باشند، فشار خون بیشتر خواهد بود. در این مقاله 17 راه مؤثر برای کاهش فشار خون مطرح می‎شود.

اغلب پزشکان فشار خون پایین را هنگامی مشکل تلقی می‎کنند که فرد دچار علایم ناشی از پایین بودن فشار خون باشد

اگرچه ممکن است چنین به نظر برسد که پایین بودن فشار خون چیز خوبی است، فشار خون فرد ممکن است گاهی از اوقات بیش از حد پایین باشد که این خود باعث ایجاد مشکلاتی می‎شود. در برخی اوقات راه‎حل‌های طبیعی می‎توانند باعث افزایش فشار خون شوند و سبب تسکین برخی از علایم گردند که با افت فشار خون همراه است. در برخی از مواقع برای رسانیدن فشار خون به سطح نرمال و سالم مداخلات دارویی و انجام برخی درمان‎ها مورد نیاز است. فشار خون را می‎توان بر مبنای مقیاس میلی‌متر جیوه اندازه‎گیری کرد. فشار خون پایین یا هیپوتانسیون بیشتر به عنوان خوانش فشار به میزان کمتر از 90 میلی‎متر جیوه بر 60 میلی‎متر جیوه تعریف می‎شود.