دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپرتانسیون ثانویه، ابتلاء به فشار خون بالا بر اثر یک اختلال پزشکی دیگر است

هیپرتانسیون ثانویه، ابتلاء به فشار خون بالا بر اثر یک اختلال پزشکی دیگر است. هیپرتانسیون ثانویه ممکن است بر اثر بیماری‌های آسیب زننده به کلیه‌ها، شریان‌ها، قلب یا سیستم درون‌ریز بروز کند. امکان ایجاد این اختلال در زمان بارداری نیز وجود دارد. هیپرتانسیون ثانویه متفاوت از نوع معمول بالا بودن فشار خون (هیپرتانسیون اولیه یا هیپرتانسیون اساسی) است که اغلب به شکل ساده زیر عنوان بالا بودن فشار خون به آن اشاره می‌شود. هیپرتانسیون اولیه هیچ علت روشنی ندارد و گمان می‌رود به ژنتیک، ضعف تغذیه، فقدان ورزش و چاقی مرتبط است.

در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند کشنده باشد

فشار خون پایین (هیپوتانسیون) ممکن است مطلوب به نظر برسد و در مورد برخی از مردم این وضعیت هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. به هر حال برای بسیاری از افراد فشار خون پایین می‌تواند سبب ایجاد سرگیجه و غش کردن شود. در موارد شدید، فشار خون پایین می‌تواند کشنده باشد. فشار خون سیستولیک کمتر از 90 میلی‌متر جیوه یا فشار خون دیاستولیک کمتر از 60 میلی‎متر جیوه عموماً فشار خون پایین تلقی می‌شود. علل فشار خون پایین می‌تواند طیفی از دهیدراسیون تا اختلالات جدی پزشکی یا اعمال جراحی را شامل شود. برای درمان این مشکل دانستن علت بروز آن مهم است.

فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون است.

بعضی از مردم چنین فکر می‌کنند که در صورتی که علامتی در آنان وجود نداشته باشد نیازی نیست تا نگران مشکل فشار خون در خود باشند. بدبختانه این موضوع صحت ندارد. فشار خون بالا به طور معمول فاقد هر گونه علامتی است تا اینکه باعث ایجاد عوارض جدی شود. تنها راه دانستن اینکه کسی دچار مشکل فشار خون است اندازه‌گیری فشار خون محسوب می‎شود. بسیاری بر این باورند که بالا بودن فشار خون سبب ایجاد علایمی مثل سردرد، عصبانیت، تعریق، و سرخ شدن صورت می‎شود. به هر حال، بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی قلب" (AHA)، فشار خون در اغلب موارد سبب ایجاد هیچ‎یک از علایم مزبور نمی‎شود.

محققان به این موضوع پی برده‎اند که برخی غذاها می‏‌توانند فشار خون را کاهش دهند. این مقاله به غذاهای مورد اشاره و چگونگی ترکیب آنها در یک رژیم غذایی سالم می‎پردازد

تغییر رژیم غذایی می‎تواند به شکل قابل ملاحظه‎ای فشار خون را کاهش دهد. تحقیق نشان داده است که برخی غذاها چه به صورت کوتاه مدت و چه در دراز مدت می‎توانند به کاهش فشار خون منجر شوند. فشار خون بالا که زیر عنوان هیپرتانسیون نیز شناخته می‎شود فقط در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابه 1 نفر از 3 نفر جمعیت بزرگسال این کشور است. داروها، تغییرات رژیم غذایی و دیگر تغییرات مربوط به سبک زندگی می‎توانند فشار خون بالا را در کنار خطرات مربوط به این وضعیت کاهش دهند. ابتلاء به فشار خون بالا به معنی قرار گرفتن فرد در ریسک ابتلاء به بیماری قلبی، استروک، و بیماری کلیوی است.

داروهای فشار خون بالا برای کمک به پیشگیری از طیفی از پیامدها شامل بیماری قلبی و استروک حیاتی هستند

داروهای متعددی برای فشار خون در دسترس است. اینکه پزشک کدام دارو را برای بیمار تجویز می‌کند به اختلال زیربنایی مسبب فشار خون بالا و همچنین اختلالات فعلی و دیگر داروهای مصرفی بیمار بستگی دارد. هر کسی که دچار اثرات جانبی درازمدت یا غیر قابل تحمل ناشی از داروهای فشار خون شده باشد باید با پزشک مشورت کند تا وی بتواند داروی جایگزینی را برای بیمار تجویز نماید. داروهای فشار خون بالا برای کمک به پیشگیری از طیفی از پیامدها شامل بیماری قلبی و استروک حیاتی هستند. این مقاله به بررسی داروهای مختلف فشار خون در کنار عوارض جانبی و خطرات مرتبط به مصرف آنها می‌پردازد.

این موضوع ضروری است که مردم برای کاهش میزان فشار خون در محیط خانه تلاش نکنند، حتی اگر نزد خود داروهای مورد نیاز را داشته باشند.

 شناسایی بالا بودن فشار خون بدون استفاده از فشارسنج خون ممکن است کار دشواری باشد. بسیاری از مردم مبتلا به فشار خون بالا تا زمان افزایش فشار خون به میزان خطرناک علامتی ندارند. مردمی که ظن ابتلاء به فشار خون بالا در مورد آنان مطرح است نباید این مورد را نادیده بگیرند. بر مبنای یک مقاله منتشر شده در "نشریه نورولوژی ایرانیان" سردردهای ناشی از هیپرتانسیون یا فشار خون بالا به طور معمول در هر دو سمت سر بروز می‎کنند. "انجمن آمریکایی قلب" می‎گوید که مردم به طور معمول بر اثر بالا بودن فشار خون خود دچار سردرد نمی‎شوند مگر اینکه این فشار به 120/180 میلی‎متر جیوه رسیده باشد. یک مطالعه در "نشریه آمریکایی هیپرتانسیون" 1914 نفر از مردم دچار هیپرتانسیون را به مدت 30 سال پیگیری کرد و سردردهای مبتلابۀ آنان را مورد پایش قرار داد. نتایج حاصل از مطالعه هیچ ارتباطی را میان بروز منظم سردرد و احتمال مرگ و میر ناشی از مشکلات قلبی عروقی نشان نداد.

تغییرات شدید در فشار خون فرد را در معرض همان خطرات قلبی قرار می‎دهد که از ناحیۀ کلسترول بالا متوجه وی است

فشار خون اساساً باید پایدار یا باثبات باشد. اگر فشار خون مداوماً دچار تغییرات شدید شود، طیفی از عوارض ایجاد خواهد شد. تغییرات جزئی در میزان فشار خون در طول روز موضوعی نرمال است، اما هنگامی که فشار خون در دو وضعیت متضاد فشار خون بالا و فشار خون پایین دچار نوسان شدید می‎شود باید مورد پایش و مدیریت قرار گیرد. مداواهای خانگی، تغییرات سبک زندگی و برخی داروها می‎توانند به تنظیم فشار خون کمک کنند. بررسی منظم فشار خون اهمیت دارد زیرا فشار خون می‎تواند مسائل بسیاری را در مورد سلامت انسان آشکار کند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.