دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ورم پا ممکن است نشانه‌هایی از یک اختلال زیربنایی جدی بوده و نیاز به درمان پزشکی مناسب داشته باشد

مردم به دلایل مختلفی ممکن است دچار ورم پا شوند. برخی علل مثل آسیب‎دیدگی خفیف مشخصند و درمان آنها ساده است. به هر حال علل دیگر ورم پا ممکن است نشانه‌هایی از یک اختلال زیربنایی جدی بوده و نیاز به درمان پزشکی مناسب داشته باشند. بسیاری از موارد ورم پا گرایشی به برطرف شدن بدون مراقبت پزشکی از خود نشان می‎دهند اگرچه مداوای خانگی و تغییرات سبک زندگی می‎توانند به کاهش ورم کمک کنند. اگر ورم پا برطرف نشود یا به طور مکرر بروز کند، ضروری است که فرد به پزشک مراجعه کند تا مشخص گردد که آیا مشکلی زیربنایی در این مورد مطرح است یا خیر. اگر ورم پا در کنار تنگی نفس، درد قفسه سینه، یا فشار در قفسه سینه بروز نماید، فرد باید به اورژانس مراجعه کند

کارشناسان بر این گمان هستند که علل بیماری عروق خونی کوچک همان علل مربوط به بیماری عروق بزرگ‎تر قلب یعنی بالا بودن فشار خون، کلسترول بالا، چاقی و دیابت است.

بیماری عروق خونی کوچک اختلالی است که در آن دیواره شریان‏‌های کوچک در قلب دچار آسیب می‎شود. این اختلال باعث بروز علایم و نشانه‎های حمله قلبی مثل درد قفسه سینه می‎گردد. بیماری عروق خونی کوچک گاهی از اوقات بیماری مویرگ‎های کرونری یا بیماری رگ‎های کوچک قلب نامیده می‏‎شود. این بیماری اغلب زمانی تشخیص داده می‎شود که دکتر نشانه‎ای از باریک شدن در شریان‎های اصلی قلب مشاهده نمی‎کند یا نشانه‌های اندکی در این مورد وجود دارد حال آنکه بیمار دچار علایمی است که عنوانگر بیماری قلبی هستند. بیماری عروق خونی کوچک در زنان بیش از مردان و در مردم دچار دیابت یا فشار خون بالا بیشتر شایع است. این بیماری قابل درمان بوده اما تشخیص آن دشوار است.

بیماری قلبی مادرزادی به طور معمول در هنگام انجام سونوگرافی بر روی مادر باردار مشخص می‎شود.

اگرچه انواع متفاوتی از نقایص مادرزادی قلب وجود دارد، آنها را می‎توان به سه دسته اصلی تقسیم‎بندی کرد: در نقص دریچه‎ای قلب، دریچه‎های درون قلب که کار هدایت جریان خون را بر عهده دارند ممکن است بسته یا دچار نشتی باشند. این وضعیت باعث ایجاد اختلال در توانایی قلب برای پمپاژ صحیح خون می‎شود؛ در نقایص مربوط به دیوارۀ قلب، دیواره‎های طبیعی که بین محفظه‎های سمت چپ و راست و بالا و پایین قلب وجود دارند به شکل کامل توسعه پیدا نمی‎کنند که این باعث می‎شود تا خون به قلب برگردد یا در جاهایی که نباید، جمع شود. این نقص بر قلب فشار می‎آورد تا ناچار بیشتر کار کند که نتیجۀ آن افزایش فشار خون است؛ در نقایص مربوط به عروق خونی، شریان‎ها و وریدهایی که وظیفۀ انتقال خون به سراسر بدن و برگشت خون به قلب را بر عهده دارند درست کار نمی‎کنند. این اختلال جریان خون را کاهش داده یا مسدود می‎کند که نتیجۀ آن بروز عوارض مختلفی برای سلامت فرد است.

بلوک قلبی به طور معمول سبب ایجاد حالت سبکی سر، غش کردن، و تپش قلب می‎شود. بسته به شدت بلوک قلبی این اختلال می‎تواند خطرناک باشد.

بلوک قلبی یا بلوک شاخه بسته به سیستم الکتریکی قلب لطمه می‎زند. بلوک قلبی بـا بیماری شریان کرونری که به رگ‎های خونی لطمه می‎زند، تفاوت دارد. قلب در بلوک قلبی به شکل نامنظم و کندتر از حالت معمول تپش دارد، و به طور بالقوه در هر بار تا 20 ثانیه از تپش بازمی‎ماند. علت این اختلال تأخیر، انسداد یا اختلال در مسیری است که ایمپالس‎های الکتریکی برای ایجاد ضربان قلب از آن می‎گذرند. بلوک قلبی ممکن است بر اثر جراحت یا آسیب دیدگی عضله قلب یا دریچه‌های قلب ایجاد شود. خود بلوک قلبی معمولاً به شکل مستقیم نیاز به درمان ندارد اما اختلالات زیربنایی سلامت مرتبط به آن نیاز به درمان دارند.

یک مطالعه که در سال 2016 در "نشریه انجمن آمریکایی قلب" منتشر شد به وجود ارتباط میان مصرف کافئین و بی‎نظم شدن ضربان قلب پی برده است.

تپش قلب اغلب زمانی بروز می‎کند که قلب تندتر می‎تپد و فرد دچار حالت کوبشی در قفسه سینه، گردن یا گلو می‎شود. تپش قلب می‎تواند مردم را دچار تنگی نفس و اضطراب کند. اگر مردم پس از خوردن غذا دچار تپش قلب شوند ممکن است این وضعیت ناشی از غذا یا نوشابه‎ای باشد که خورده‎اند. وجود چیزی در رژیم غذایی نیز می‎تواند باعث شود تا فرد پس از دراز کشیدن دچار تپش قلب شود، اگرچه این امکان هم وجود دارد که این وضعیت بر اثر یک اختلال زیربنایی رخ دهد. الکل یک علت شایع تند شدن ضربان قلب یا تغییرات ریتم (ضربآهنگ) قلب است. محققان دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو پی برده‎اند که الکل احتمالاً محرک تپش قلب در مردم دچار آریتمی کاردیاک است.

آنوریسم‌ها اغلب اوقات بدون تشخیص باقی می‎مانند. غربالگری به شناسایی مردمی که نیاز به پایش یا درمان دارند کمک می‎کند

آنوریسم [انیوریزِم] بزرگ شدن شریان بر اثر تضعیف دیواره شریانی است. آنوریسم‌ها اغلب اوقات فاقد علامتند، اما پاره شدن آنها می‎تواند به پیامدهای کشنده منجر شود. بیشتر آنوریسم‌ها هیچ علامتی ندارند و خطرناک نیستند. در هر حال، در شدیدترین مراحل خود، برخی از آنها پاره می‎شوند، که این اختلال به خونریزی‌های داخلی تهدیدگر زندگی منجر می‎گردد. CDC هشدار می‎دهد که آنوریسم‌های آئورتیک سالانه مسؤول 25.000 مورد مرگ و میر در سطح ایالات متحد آمریکا هستند. سالانه در حدود 30.000 مورد پارگی آنوریسم مغزی در ایالات متحد آمریکا رخ می‎دهد. بنا به برآوردهای موجود 40 درصد این موارد به بروز مرگ در طول 24 ساعت منجر می‎شود.

دورنما در بیماری‎های سیستم گردش خون به علت زیربنایی بستگی دارد

سیستم گردش خون که به‎نام سیستم قلبی عروقی نیز شناخته می‎شود، شامل قلب و رگ‎های خونی است که در سراسر بدن امتداد دارند. این سیستم مواد مغذی و اکسیژن را به تمامی سلول‎های بدن می‎رساند. اکسیژنی که ما تنفس می‎کنیم با خون درون ریه‎ها مخلوط می‎شود و قلب این خون را به تمامی بخش‎های بدن پمپاژ می‎کند. هر ضربان قلب یک انقباض عضلۀ قلب است که خون را در اطراف بدن به گردش درمی‎آورد. قلب چهار محفظه دارد: دهلیز چپ، دهلیز راست، بطن چپ و بطن راست. آنها همگی با دریچه‌های یک طرفه از هم جدا شد‎ه‎اند که بدان معنی است که خون فقط در یک راستا جریان پیدا می‎کند. خون از طریق وریدها وارد قلب می‎شود، و آنگاه از طریق شریان‎ها از قلب خارج شده به مابقی قسمت‎های بدن می‎رود. انواع مختلفی از بیماری‎های سیستم گردش خون وجود دارد که هر یک از آنها باعث بروز اختلالی در توزیع خون در اطراف بدن می‎شود.

مقالات دیگر...