دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

ادم ممکن است بر اثر مشکلات گردش خون، عفونت، مرگ بافت، سوءتغذیه، بیماری کلیوی، بیش‌بار (اورلود) کل مایعات بدن، و مشکلات مرتبط به الکترولیت‎ها بروز کند.

اِدِم (اِدِما) ورم یا خیزی است که بر اثر حبس مقدار زیادی مایع در بافت‎های بدن و مشخصاً زیر پوست ایجاد می‎شود. عوامل مختلفی باعث بروز ادم می‎شود. برای مثال ادم ریوی به ریه‎ها آسیب می‎رساند در حالی که ادم پدال سبب آسیب رساندن به پا می‎شود. ادم به طور معمول روند شکل‎گیری کندی دارد اما آغاز آن می‎تواند ناگهانی نیز باشد. ادم یک مشکل شایع است اما در عین حال ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی در بدن باشد. ادم بیشترین شیوع را در پوست به ویژه در دست‎ها، بازوها، قوزک پا، ساق پا و رویۀ پا دارد. به هر جهت ادم همچنین می‏‌تواند به عضلات، روده و ناحیۀ شکم، ریه‎ها، چشم‏‌ها و مغز آسیب برساند.

کاردیومگالی ممکن است بر اثر وضعیت‎های متعددی شامل فشار خون بالا، بیماری شریان کرونری، عفونت‎ها، اختلالات وراثتی، و کاردیومیوپاتی ایجاد شود

کاردیومگالی بزرگ شدن قلب است. کاردیومگالی بیماری نیست بلکه نشانه‎ای از اختلالی دیگر است. به موارد خفیف‎تر آن زیر عنوان کاردیومگالی خفیف اشاره می‎شود. کاردیومگالی خفیف همیشه سبب بروز علایم نمی‎شود و بسیاری از مردم دچار افزایش جزئی اندازۀ قلب از مشکلات مبتلابه خود بی‎خبر باقی می‌مانند. برای برخی مردم کاردیومگالی فقط عارضه‎ای موقتی است و به خودی خود رفع می‎شود. به هر جهت، مابقی افراد دچار کاردیومگالی مداوم می‎شوند. این موضوع حیاتی است که علامت و علت زیربنایی این وضعیت برای پیشگیری از بروز آسیب‌های جدی‎تر برای قلب تحت درمان قرار گیرد. درمان شامل دارو، جراحی و تغییرات مربوط به سبک زندگی است.

هیچ مطالعه‎ای با قطعیت عنوان نکرده است که "جوراب‎های واریس" مانع تشدید وریدهای واریسی یا پیشگیری از بروز آنها می‎شوند. مطالعات در این مورد نتایح مخلوط و متضادی در پی داشته‌اند

ورید واریسی وریدی بزرگ شده، متورم، و پیچ خورده است که اغلب نمایی به رنگ آبی یا بنفش تیره دارد. آنها وقتی ایجاد می‌شوند که دریچه‌های معیوب درون وریدها به خون امکان جریان یافتن در مسیر خطا یا ایجاد حوضک‌های کوچک را می‎دهد. گمان می‎رود که بیش از 23 درصد تمامی بزرگسالان دچار وریدهای واریسی باشند. تقریباً یک‌چهارم جمعیت بزرگسالان ایالات متحد آمریکا دچار وریدهای واریسی است. اما اگرچه ورید واریسی ناخوشایند است به ندرت به دلایل مرتبط به سلامت نیاز به درمان دارد. به هر جهت اگر بیمار دچار ورم، کسالت، و درد پا شود و ناراحتی وی در حد قابل ملاحظه‎ای افزایش یابد، درمان ضروری است.

ریسک فاکتورهای تقویت کنندۀ احتمال بروز PAD شامل موارد زیر است: دیابت، سیگار، چاقی، فشار خون بالا، بالا رفتن سن، کلسترول بالا، تاریخچۀ خانوادگی بیماری قلبی، و مقدار زیاد پروتئین واکنشی C یا هموسیستئین.

بیماری شریان پیرامونی (بیماری شریان محیطی) به‌بیماری‎های رگ‎های خونی در محدودۀ خارج از قلب و مغز اشاره دارد. این بیماری‎ها اکثر اوقات بر اثر تجمع توده‌های چربی در شریان‎ها ایجاد می‎شوند. بیماری شریان پیرامونی همچنین زیر عنوان بیماری شریانی پیرامونی یا بیماری عروقی پیرامونی (که هم شریان‎ها و هم وریدها را شامل می‌گردد) شناخته می‌شود. بیماری شریان پیرامونی (PAD) به عروق خونی لطمه زده باعث باریک (تنگ) شدن آنها می‎شود، بنابراین جریان خون به بازوها، کلیه‎ها، معده، و با شیوع بیشتر در پاها، دچار محدودیت می‎گردد.

بیماری کرونری قلب قابل علاج نیست، اما با فناوری موجود می‎توان آن را به شکل مؤثری مدیریت کرد

بیماری کرونری قلب به باریک شدن شریان‎های کرونری - رگ‎های خونی که اکسیژن و خون را به قلب می‎رسانند - اشاره دارد. این بیماری به نام بیماری شریان کرونری یا بیماری عروق کرونری نیز شناخته می‎شود. بیماری کرونری قلب (CHD) یکی از دلایل اصل بروز مرگ و میر در انسان محسوب می‎شود. CHD معمولاً هنگامی بروز می‎کند که کلسترول روی دیوارۀ شریان انباشته شده پلاک ایجاد می‎کند. در نتیجه شریان‎ها باریک می‎شوند، و جریان خون به قلب کاهش می‎یابد. برخی از اوقات، یک لختۀ خون می‎تواند جریان خون به عضلۀ قلب را مسدود کند. CHD به طور معمول سبب آنژین پکتوریس (درد قفسۀ سینه)، تنگی نفس، انفارکتوس میوکارد یا حمله قلبی می‎شود. CHD شایع‎ترین شکل بیماری قلبی در ایالات متحد آمریکا است و سالانه موجب 370.000 مورد مرگ در این کشور می‎شود.

آنژِین می‎تواند خود را در قالب حملۀ آنژین، درد یا احساس ناراحتی در قفسۀ سینه نشان دهد که به طور معمول از 1 تا 15 دقیقه ادامه پیدا می‏‌کند

آنژین (آنجاینا) درد، نــاراحتی یا نوعی حالت سفتی قفسۀ سینه است که هنگامی بروز می‎کند که یک ناحیه از عضلۀ قلب دچار کاهش خون اکسیژن‎دار می‎شود. آنژین خود بیماری نیست، بلکه بیشتر یک علامت محتمل بیماری کرونری قلب، یا شایع‎ترین نوع بیماری قلبی است. فقدان رسیدن خون غنی از اکسیژن به قلب معمولاً نتیجۀ باریک‌تر شدن شریان‎های کرونری به علت ایجاد پلاک است، اختلالی که زیر عنوان اترواسکلروزیس شناخته می‎شود. شریان‎های باریک شده ریسک درد، بیماری شریان کرونری، حمله قلبی و مرگ را افزایش می‎دهند.

آمبولی ریوی (آمبولی پولموناری) اغلب اوقات با ترومبوز ورید عمقی مرتبط است

ترومبوز ورید عمقی یک اختلال پزشکی جدی اما قابل پیشگیری است که در آن خون لخته می‌شود، و این اتفاق معمولاً در ناحیۀ زیر زانو، کشالۀ ران، لگن، و گاهی از اوقات در بازوها رخ می‎دهد. ترومبوز ورید عمقی قابل درمان است اما می‎تواند سبب ناخوشی، ناتوانی و مرگ شود. این اختلال اغلب اوقات کمتر از میزان واقع تشخیص داده می‎شود، بنابراین استفاده از مراقبت‌های پزشکی در صورت بروز علایم اهمیت دارد. آمبولی ریوی (آمبولی پولموناری) اغلب اوقات با ترومبوز ورید عمقی مرتبط است. در آمبولی ریوی لخته‎های خون ایجاد شده بر اثر ترومبوز ورید عمقی از دیوارۀ ورید جدا می‌شوند و راهشان را از طریق قلب به شریان‎های ریوی دنبال می‎کنند. اگر آمبولی ریوی بروز کند، امکان صدمه دیدن ریه و دیگر دستگاه‌‏های بدن وجود خواهد داشت و مرگ، محتمل است.

مقالات دیگر...