دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا دست‌هایم داغند؟

گرمی دست، اریتروملالژی، فیبرومیالژی، سلولیت، عفونت، ناراحتی قلبی، فشار خون بالا، گرم شدن هوا، پوشیدن دستکش، ارتریت روماتوئید، دیابت، نوروپاتی محیطی، سندرم تونل کارپال، داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)

دست‎ها حرف زیادی برای گفتن در مورد سلامت دارند و از آنجا که آنها نقش عمده‎ای در بسیاری از فعالیت‌های انسان بازی می‎کنند، آسان‎تر آن است که مردم به علایم اولیۀ مرتبط با دست توجه کنند.

مقالات قلب و عروق

• زاون ویلینز، دکتر دبورا ودرسپون
• ترجمه محمدقاسم رافعی


دمای دست‌ها به دلایل متعددی تغییر می‌کند و آنها ممکن است در طول اوقات مختلف روز گرم یا سرد احساس شوند. نگرانی وقتی برای فرد آغاز می‌شود که دست‌ها مداوماً گرم یا حتی داغ باشند. چند اختلال مختلف پزشکی می‌توانند باعث بروز این علامت شوند و هر کس که در مورد گرمای دست‌های خود دچار نگرانی است باید به پزشک مراجعه کند.
یک مطالعه در سال 2008 ممکن است ادای دین به ضرب‎المثل قدیمی "سردی دست به معنی گرمی قلب است" بوده باشد. تحقیق نشان می‌دهد که گرم شدن دست‌ها می‌تواند به احساس گرما به خاطر دیگر مردم منجر شود.
اما وقتی دست به شکل غیر معمول تمام مدت گرم احساس می‌شود، افزایش جریان خون، عفونت و دیگر مشکلات پزشکی ممکن است عامل این وضعیت باشند.
مردم دارای دست‌های گرم نباید وضعیت خود را صرفاً بر مبنای همین علامت منفرد تشخیص دهند. علایم دیگر و تاریخچۀ پزشکی فرد می‌توانند به دکتر در تعیین وجود مشکل احتمالی کمک کنند.


[مطالب این مقاله:]
• علل
• درمان
• هنگام مراجعه به دکتر
• پیام همراه


علل گرمی دست
مشکلات پزشکی فهرست شده در زیر می‌توانند عوامل منجر به گرم شدن دست‌ها باشند:

1. تغییرات دمای محیط
وقتی هوا بیش از حد گرم شود، دست‌ها نیز ممکن است چنین شوند. برخی از مردم متوجه می‎شوند که دست‌هایشان که در هنگام باغبانی درون دستکش قرار داشته پس از پایان کار داغ شده‌اند. هر فعالیت جسمانی با دست‌های پوشیده در هوای آفتابی می‌تواند سبب گرم‎تر شدن دست در مقایسه با دیگر نقاط بدن گردد.
هوای سرد نیز می‌تواند چنین تأثیری داشته باشد، مشخصاً در مردمی که دستکش به دست دارند یا آنهایی که نسبت به تغییرات حرارت محیط بسیار حساسند. در این مورد گرم بودن دست‌ها به سادگی شان دهندۀ آن است که تضادی میان گرمای بدن و دمای محیط باز وجود دارد.

2. ورزش
ورزش باعث افزایش جریان خود می‌شود بنابراین هر فعالیتی که مستلزم حرکات مکرر یا شدید دست باشد می‌تواند به شکل موقت در آنها حس گرما ایجاد کند. مردمی که زمان درازی را صرف تایپ کردن، یا حرکات ورزشی نیازمند تحرک شدید دست می‎کنند متوجه می‎شوند که کمی پس از پایان این کارها دست‌هایشان گرم می‌‏شود.
در هنگامی که آشکارا تحرک یا حرکت عامل گرم شدن دست‌ها است هیچ نیازی به درمان یا پیگیری پزشکی موضوع نیست.

3. فشار خون بالا
از آنجا که جریان یافتن خون در یک ناحیه از بدن می‌تواند باعث ایجاد گرما در آن شود مردم دچار مشکل فشار خون بالا ممکن است دست و پا گرمی داشته باشند. یک آزمایش خون ساده می‌تواند روشن کند که آیا فشار خون بالا علت بروز این وضعیت یا خیر.

4. سلولیت و دیگر عفونت‌ها
افزایش حرارت می‌تواند به بدن در غلبه بر عفونت کمک کند. این دلیل گرم حس شدن بخش‌های دچار عفونت در بدن است، و دست‌ها از این قاعده مستثنی نیستند.
در این مورد اغلب عفونتی به نام سلولیت مسؤول وضعیت است. این عفونت در عمق بافت پوست ایجاد می‌شود و می‌تواند به سرعت گسترش یابد.
مردم معمولاً پس از بروز جراحت یا آسیب‎ دیدگی دچار سلولیت می‎شوند، اما حتی کوچک‌ترینین بریدگی‎ها نیز می‌تواند به باکتری‌ها امکان دهد تا وارد بدن شوند.
اگر دست‌ها داغ، متورم، دردناک یا قرمز شده باشند، ممکن است علت این وضعیت ابتلاء به سلولیت باشد. هر فردی که ظن ابتلاء به سلولیت در مورد وی مطرح باشد باید به پزشک مراجعه کند.

5. اختلالات التهابی
التهاب یکی از راه‌های مقابلۀ بدن با عفونت است. برخی از اختلالات پزشکی باعث می‎شوند تا بدن به شکل مزمن ملتهب شود که این باعث می‌شود تا خون به نواحی عفونی شده جریان یابد.
اختلالات التهابی آسیب زننده به دست یا مچ به ایجاد گرمای غیر معمول در آنها منجر می‎شوند.
یکی از شایع‌ترین اختلالات التهابی ارتریت روماتوئید است. این اختلال باعث می‌شود تا بدن به بافت مفاصل حمله کرده سبب بروز ورم، درد و التهاب شود.
مردم دچار ارتریت روماتوئید در انگشتان یا مچ دست ممکن است دچار درد، ضعف، و دشواری حرکت در این قسمت‎های بدن شوند.

6. سندرم تونل کارپال
آسیب دیدن عصب مدیان که در مچ دست قرار دارد می‌تواند به سندرم تونل کارپال منجر شود. جراحت، ارتریت رماتوئید، مشکلات غده تیروئید و کیست‌ها می‌توانند سبب بروز این اختلال شوند.
علایم اولیه شامل بی‎حسی، مور مور، یا سوزش در دست یا مچ آسیب دیده است. در کنار حس داغی، دست‌ها ممکن است دچار لرزش شوند یا به ضعف دچار گردند.

7. نوروپاتی محیطی
نوروپاتی محیطی به آسیب‎دیدگی عصب بر اثر بیماری و اغلب اوقات به دیابت، اشاره دارد. نوروپاتی محیطی می‌تواند سبب بروز مور مور، بی‎حسی، و حس سوزن سوزن شدن در دست و پا شود.
آسیب دیدن عصب می‌تواند باعث ایجاد حس داغی در دست شود حتی در زمانی که در واقع آنها در چنین وضعیتی نیستند. همچنین برخی از مردم متوجه می‎شوند که دست‌ها و پاهای آنها نسبت به تغییرات حرارت بیش از حد حساس شده‌اند.

8. فیبرومیالژی
فیبرومیالژی اختلالی درازمدت یا مزمن است که با درد گسترده عضلانی و ایجاد نواحی فروافتاده در سراسر بدن همراه است. در مورد این بیماری دانش اندکی وجود دارد اما بسیاری از پژوهشگران بر این باورند که درد بر اثر بیش‎فعالی عصب ایجاد می‌شود.
برخی از مردم مبتلا به فیبرومیالژی در برابر تغییرات حرارت حساسند و ممکن است در دست و پای خود حس داغ شدگی یا سرمازدگی داشته باشند.
درد اغلب به صورت سوزش توصیف می‌شود بنابراین مردم دچار درد مرتبط به فیبرومیالژی در دست‌ها نیز دارای حس گرما هستند.

9. اریتروملالژیا (اریتروملالژی)
این اختلال نادر اغلب اوقات به پاها و با شیوع کمتر به دست‌ها آسیب می‎زند. در مورد آن دانش اندکی وجود دارد اما محققان بر این اعتقادند که شاید علت آن تغییرات ایجاد شده در عروق خونی باشد.
اریتروملالژی می‌تواند به حس سوزش شدید، و نیز خارش، سرخی و حس داغ بودن دست منجر شود. این حس معمولاً در هر بار هجوم بیماری تا چند ساعت ادامه پیدا می‌کند و در هوای گرم تشدید می‌‏شود.


درمان گرمی دست
گرمای دست‌ها یک علامت و نه اختلال پزشکی است. تمامی موارد آن نیاز به درمان ندارند و درمان درست وضعیت به علت زیربنایی آن بستگی دارد.
دکتر در مورد علایم مبتلابه فرد مثل احساس درد پرسش می‌کند. در عین حال پرسش‎هایی از جمله در مورد مدت زمان ادامۀ حس گرما مطرح می‌شود.
بسته به تشخیص دکتر ممکن است موارد زیر را مطرح کند:
• فشار خون بالا: تغییرات سبک زندگی، ورزش، کاهش وزن، تنظیمات رژیم غذایی، داروهای فشار خون، و پایش منظم
• سلولیت: مصرف داروهای آنتی‎بیوتیک
• نوروپاتی محیطی: درمان مشکل زیربنایی و استفاده از داروهای ضد درد
• اختلالات التهابی: داروهای غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAIDs)، تغییرات سبک زندگی، فیزیوتراپی، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، و درمان‌های مکمل مثل طب سوزنی
• فیبرومیالژی: ورزش، داروهای ضد افسردگی، داروهای متعارف، تغییرات سبک زندگی، و استفاده از درمان‌های مکمل یا جایگزین
• اریتروملالژی: NSAIDs و داروهای ضد درد


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
وقتی علت گرمای دست‌ها احتمالاً بی‌ضرر باشد، مثل موارد مرتبط به ورزش یا تغییرات هوا، فرد می‌تواند منتظر شود تا حس گرما در دست‌ها به خودی از بین برود. از سوی دیگر مشورت با پزشک نیز اهمیت دارد.
داغی دست‌ها می‌تواند نخستین نشانه یک اختلال شدید پزشکی باشد. برخورداری از مراقبت پزشکی در مراحل اولیه می‌تواند درمان را آسان‎تر و مؤثرتر سازد.
در صورتی که گرمای دست‌ها با علایم دیگری مثل سرعت گرفتن ضربان قلب، گیجی، یا تب شدید، که علایم موقعیت‎های اورژانسی پزشکی هستند همراه باشد، فرد باید بلافاصله تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.


پیام همراه
دست‌ها حرف زیادی برای گفتن در مورد سلامت دارند و از آنجا که آنها نقش عمده‎ای در بسیاری از فعالیت‌های انسان بازی می‎کنند، آسان‎تر آن است که مردم به علایم اولیۀ مرتبط با دست توجه کنند.
دما همیشه در طول روز ثابت نیست. گرم بودن دست‌ها در تمامی موارد عاملی برای ایجاد نگرانی محسوب نمی‌شود، اما در عین حال این علامت می‌تواند نشان دهندۀ وجود یک مشکل زیربنایی جدی باشد.
در مواردی که تغییر حرارت بدن باعث ایجاد نگرانی است با پزشک مشورت کنید. حتی در مواردی که دلیلی برای نگرانی نیست، ایجاد آرامش ذهنی ارزش این مشورت را دارد./


Source:
Medical News Today
Why are my hands warm?
Last reviewed Tue 24 April 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Deborah Weatherspoon, PhD, RN, CRNA 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.