دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اکوکاردیوگام و اکوکاردیوگرافی - علت انجام، شیوه انجام و تفسیر نتایج

اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک، اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال، سونوگرافی داپلر، اکوکاردیوگرام سه‌بُعدی، اکوکاردیوگرام استرس، اکوکاردیوگرام جنین، الکتروکاردیوگرام

اکوکاردیوگرام یک تصویر اولتراسوند (سونوگرافی) از قلب است

مقالات قلب و عروق

اکوکاردیوگرام چیست؟
• اکوکاردیوگرام برای چه اموری استفاده می‌شود؟
• انواع اکوکاردیوگرام
• اقدام به اکوکاردیوگرام
• تفسیر نتایج اکوکاردیوگرام
• اکوکاردیوگرام و الکتروکاردیوگرام
• آیا اکوکاردیوگرام عوارض جانبی دارد؟
• خلاصهاکوکاردیوگرام یک تصویر اولتراسوند (سونوگرافی) از قلب است. اکوکاردیوگرام می‌تواند به پزشکان در تشخیص طیفی از مشکلات قلب کمک کند.
پزشکان از اکوکاردیوگرام برای کمک به تشخیص مشکلات قلبی مثل آسیب دیدن بافت قلب، بزرگ شدن دهلیزهای قلبی، خشکی عضله قلب، لخته شدن خون در قلبی، مایع اطراف قلب، و آسیب‌دیدگی یا عملکرد ضعیف دریچه‌های قلب استفاده می‌کنند.

اکوکاردیوگرام چیست؟
اکوکاردیوگرافی از امواج اولتراسوند (سونوگرافی) برای ایجاد تصویری از قلب که اکوکاردیوگرام (اکو) نامیده می‌شود استفاده می‌کند.
اکوکاردیوگرام یک اقدام پزشکی غیر تهاجمی است، که از اشعه استفاده نمی‌کند و به طور معمول باعث ایجاد اثرات جانبی نمی‎شود.
در طول اکوکاردیوگرام پزشک می‌تواند موارد زیر را مشاهده کند:
• اندازه و ضخامت دهلیزها
• چگونگی عملکرد دریچه‌های قلب
• مسیر جریان خون در قلب
• وجود هر گونه لخته خون در قلب
• نواحی آسیب دیده یا ضعیف بافت عضله قلب
• مشکلات آسیب‌زننده به پریکاردیوم که کیسه پر از مایعی در پیرامون قلب است
پزشکان از اکوکاردیوگرافی در زمان بررسی سلامت عمومی قلب به ویژه پس از حمله قلبی یا استروک استفاده می‌کنند.

اکوکاردیوگرام برای چه اموری استفاده می‌شود؟
پزشکان از اکوکاردیوگرام برای موارد زیر استفاده می‌کنند:
• تعیین میزان کارآیی قلب در پمپاژ خون
• ارزیابی دلایل یک تست الکتریکی غیر نرمال قلب که الکتروکاردیوگرام (EKG) نامیده می‌شود
• تشخیص بیماری قلبی، شامل ضعف پمپاژ خون یا سفتی عضله قلب، نشت یا انسداد دریچه‌های قلب و بزرگ شدن دهلیزهای قلب در بزرگسالان
• مشخص کردن محل تشکیل لخته خون یا تومور
• ارزیابی فشار در قلب و تشخیص اختلالی به نام هیپرتانسیون ریوی
• شناسایی ناهنجاری‌های مادرزادی قلب در نوزادان و کودکان خردسال
• پایش چگونگی پاسخ قلب به درمان‌های مختلف مثل داروهای نارسایی قلبی، دریچه‌های مصنوعی و پیس‌میکرها
پزشک در صورتی درخواست انجام اکوکاردیوگرام را مطرح می‌کند که ظن به وجود مشکلاتی در قلب داشته باشد. نشانه‌ها و علایم نشان دهنده مشکل قلبی شامل موارد زیر است:
• بی‌نظمی ضربان قلب
تنگی نفس
• هیپرتانسیون یا هیپوتانسیون
ورم پا
• غیر نرمال بودن نتایج EKG
• وجود صدای غیر معمول در فاصله میان ضربان قلب که زیر عنوان غرولند قلب شناخته می‌شود

انواع اکوکاردیوگرام
پزشکان می‌توانند انواع متفاوتی از اکوکاردیوگرام را درخواست کنند، اما در همه آنها امواج صوتی با فرکانس بالا به کار می‌رود. انواع رایج اکوکاردیوگرام شامل موارد زیر است:

اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک
این نوع اکوکاردیوگرام رایج‌ترین نوع آن است.
اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک شامل جاگذاری یک گُرزک سونوگرافی به نام ترانس‌دیوسر یا مبدل بر روی دیواره قفسه سینه نزدیک به قلب است. این دستگاه امواجی را از راه قفسه سینه به داخل قلب می‌فرستد.
استفاده از یک ژل بر روی قفسه سینه باعث حرکت بهتر امواج صوتی به سوی قلب می‌شود. این امواج پس از برخورد به قلب برمی‌گردند و تصاویری از ساختارهای قلب را روی صفحه نمایش دستگاه ظاهر می‌کنند.


در همین زمینه بیشتر بخوانیم:
الکتروکاردیوگرام و الکتروکاردیوگرافی


اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال
اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال از ترانس‌دیوسر باریک‌تری استفاده می‌کند که به انتهای یک لوله بلند متصل می‎شود. لوله به درون دهان شخص مورد تست فرو برده می‌شود تا به مری برسد. لوله‌ای که دهان را به معده متصل می‌کند و از پشت قلب می‌گذرد.
این نوع اکوکاردیوگرام در مقایسه با اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک متعارف تصاویر دقیق‌تری از قلب به دست می‌دهد زیرا تصاویری با "نمای نزدیک" از قلب تهیه می‌کند.

سونوگرافی داپلر
پزشکان از سونوگرافی داپلر برای بررسی جریان گردش خون استفاده می‌کنند. آنان این کار را با ایجاد امواج صوتی در فرکانس‌های خاص و تعیین زمان رفت و برگشت امواج صوتی به ترانس‌دیوسر انجام می‌دهند.
پزشکان از سونوگرافی‌های داپلر رنگی برای نقشه‌برداری مسیر و حجم جریان خون در قلب استفاده می‌نمایند. خونی که به سمت ترانس‌دیوسر جریان می‌یابد به رنگ سرخ ظاهر می‌شود حال آنکه خون دور شونده از آن آبی به نظر می‌رسد.
نتایج سونوگرافی داپلر می‌تواند مشکل موجود در دریچه‌های قلب یا حفره‌‌های احتمالی را در دیواره قلب آشکار سازد و چگونگی جریان یافتن خون در آنها را ارزیابی کند.

اکوکاردیوگرام سه‌بُعدی
اکوکاردیوگرام سه-بُعدی (3D) تصاویری با جزئیات دقیق از قلب ایجاد می‌کند. پزشکان از اکوکاردیوگرام 3D برای موارد زیر استفاده می‌کنند:
• ارزیابی عملکرد دریچه در مردم دچار نارسایی قلبی
• تشخیص مشکلات قلبی در نوزادان و کودکان
• برنامه‌ریزی برای عمل جراحی دریچه قلبی یا مشکلات ساختاری قلب
• ارزیابی عملکرد قلب در حالت 3D
• ایجاد تصویر از ساختارهای پیچیده قلب

اکوکاردیوگرام استرس
پزشک می‌تواند اکوکاردیوگرام را به عنوان بخشی از تست استرس درخواست کند. تست استرس شامل ورزش جسمانی مثل راه رفتن یا دویدن روی تردمیل است. در طول این تست، پزشک ضربان قلب، فشار خون و فعالیت الکتریکی قلب شخص را پایش می‌کند.
متخصص سونوگرافی پیش و پس از ورزش یک اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک از شخص تهیه می‌کند.
پزشکان از تست استرس برای تشخیص موارد زیر استفاده می‌کنند:
• بیماری ایسکمیک قلب
بیماری کرونری قلب
• نارسایی قلبی
• مشکلات آسیب زننده به دریچه‌های قلب

اکوکاردیوگرام جنین
پزشکان می‌توانند از اکوکاردیوگرام جنین برای مشاهده وضعیت قلب بچه نازاده استفاده کنند. این آزمون به طور معمول در فاصله هفته‌های 18 تا 22 بارداری انجام می‌شود. اکوکاردیوگرام از اشعه استفاده نمی‌کند و بنابراین برای زن یا نوزاد نازاده وی مضر نیست.

اقدام به اکوکاردیوگرام
اکوکاردیوگرام یک اقدام پزشکی غیر تهاجمی و نسبتاً سریع است که به حداقل آماده‌سازی نیاز دارد.

آماده‌سازی یا تدارک برای اکوکاردیوگرام
در مواردی که متخصصان اکوکاردیوگرام را از خارج بدن می‌گیرند شخص مورد اسکن نیاز به هیچ‌گونه آماده‌سازی قبلی ندارد.
در مورد کسانی که مورد اکوکاردیوگرام مری قرار می‌گیرند، پزشک اجتناب از خوردن غذا یا نوشیدن مایعات را به مدت حداقل چهار ساعت پیش از انجام آزمون توصیه می‌کند. مردم می‌توانند خوردن و نوشیدن به روال معمول را به فاصله 1 تا 2 ساعت پس از زائل شدن اثرات بی‌حسی موضعی ادامه دهند.

در طول تست
سونوگرافیست مسؤول انجام اکوکاردیوگرام است. سونوگرافیست یک متخصص مراقبت‌های پزشکی است که تخصص وی در کاربرد دستگاه‌های سونوگرافی برای تهیه تصاویر و فیلم ویدیویی به خاطر مقاصد تشخیصی است.
در طول تست، شخص دریافت کننده اکوکاردیوگرام از بالاتنه لخت می‌شود. شخص می‌تواند یک گان بیمارستانی را در صورت تمایل برای پوشاندن خود در طول آزمون به تن کند.
سونوگرافیست در مرحله بعد از شخص می‌خواهد تا روی یک میز به پهلو یا به پشت دراز بکشد. احتمال تزریق یک محلول سالین یا رنگ به داخل وریدها وجود دارد که باعث می‌شود تا قلب در اکوکاردیوگرام تصویر واضح‌تری داشته باشد.
اقدام به طور دقیق به نوع اکوکاردیوگرام بستگی دارد. برای مثال:

اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک
اگر پزشک درخواست اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک داده باشد، سونوگرافیست از یک ژل برای مالیدن به قفسه سینه استفاده می‌کند. سونوگرافیست سپس ترانس‌دیوسر را در اطراف قفسه سینه به حرکت درمی‌آورد تا تصاویری مختلفی ا قلب گرفته شود.
در طول این آزمون، سونوگرافیست ممکن است از شخص بخواهد حالت دراز کشیدن خود را تغییر دهد یا نفس عمیق بکشد و در سینه حبس کند. احتمال فشردن ترانس‌دیوسر به قفسه سینه برای گرفتن تصاویر بهتر از قلب وجود دارد.

اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال
پزشک می‌تواند در صورت نیاز به تصاویر دقیق‌تر یا روشن‌تر از قلب در مقایسه با آنچه از طریق اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک می‌توان تهیه کرد درخواست اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال را مطرح کند.
در طول اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال شخص یک آرام‌بخشی خفیف برای کمک به ریلکس کردن عضلات در گلو و بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن رفلکس گاگ می‌گیرد.
وقتی آرام‌بخشی تأثیر می‌کند، پزشک یک ترانس‌دیوسر کوچک را که در انتهای یک لوله دراز قرار دارد از گلو و مری رد می‌کند تا به قسمت پشت قلب برسد.
سونوگرافیست تصاویر قلب را در زمانی که پزشک ترانس‌دیوسر را در اطراف مری به حرکت درمی‌آورد، ثبت می‌کند. شخص نباید بعد از فرو بردن پروب (کاوشگر) دیگر حضور آن را در مری خود احساس کند.

پس از تست
اغلب مردم می‎توانند پس از انجام اکوکاردیوگرام ترانس‌توراسیک فعالیت‌های معمول خود را ادامه دهند.
مردمی که اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال انجام داده باشند نیاز دارند تا چند ساعتی پس از انجام آزمون را در محل انجام آن بگذرانند. این افراد ممکن است در ابتدا دچار گلودرد شوند اما این مشکل در طول چند ساعت تا یک روز از بین می‌رود.
مردمی که پیش از آزمون آرام‌بخش می‌گیرند نباید تا چند ساعت پس از اکوکاردیوگرام رانندگی کنند.

تفسیر نتایج اکوکاردیوگرام
پس از آزمون، سونوگرافیست تصاویر اکوکاردیوگرافی را برای پزشک درخواست کننده تست ارسال می‌کند. پزشک تصاویر را مرور کرده و نشانه‌های مربوط به مشکلات قلبی مثل موارد زیر را بررسی می‌کند:
• بافت قلبی آسیب دیده
• ضخیم یا نازک شدن دیواره بطن
• اندازه غیر نرمال دهلیز قلبی
• ضعف عملکرد دریچه‌ها
• کاهش قدرت پمپاژ قلب
• وجود توده در قلب، مواردی مثل لخته خون یا تومور

اکوکاردیوگرام و الکتروکاردیوگرام
مردم نباید اکوکاردیوگرام را با دیگر تست تشخیصی موسوم به الکتروکاردیوگرام یا EKG اشتباه بگیرند. EKG ایمپالس‌های قلب یا امواجی را که از میان بافت عضله قلب می‌گذرند اندازه‌گیری می‌کند.
فعالیت الکتریکی قلب باعث می‌شود تا بافت‌های عضله قلب سفت و شل شوند، که این باعث ایجاد ضربآهنگ موزون ضربان قلب می‌شود و مردم می‌توانند از طریق استتوسکپ صدای آن را بشنوند.
تکنیسین خبره، پرستار یا دکتر می‌تواند با جاگذاری الکترودها روی پوست قفسه سینه، بازوها یا پاها اقدام به انجام EKG کند. این الکترودها فعالیت الکتریکی مغز را ثبت کرده و اطلاعات را به یک کامپیوتر می‌فرستند که آنها را به گراف (طرح خطی یا نمودار) تبدیل می‌کند.

آیا اکوکاردیوگرام عوارض جانبی دارد؟
اکوکاردیوگرام دارای ریسک بسیار کمی برای ایجاد عوارض جانبی یا عواقب است. اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال ممکن است در زمانی که سونوگرافیست لوله را به داخل گلو می‌فرستد، محرک رفلکس گاگ شود. مردم ممکن است پس از انجام تست مزبور دچار گلودرد شوند.
در موارد بسیار نادر این احتمال وجود دارد که یک عارضه جدی پس از انجام اکوکاردیوگرام ترانس‌ازوفاژیال رخ دهد که از جملۀ این عوارض می‌توان به صدمه دیدن گلو، تارهای صوتی یا مری اشاره کرد.
استفاده از بی‌حسی موضعی، آرام‌بخش‌ها، و رنگ کنتراست در طول تست می‌تواند محرک بروز واکنش آلرژیک در برخی از مردم باشد.
رنگ‌های کنتراست می‌توانند عوارض جانبی زیر را ایجاد کنند:
سردرد
تهوع
اضطراب
• مشکلات مربوط به بینایی یا شنوایی
برخی از مردم ممکن است در طول تست استرس با تغییراتی در فشار خون یا کاهش اکسیژن رسانی به قلب مواجه شوند. تست استرس در مواقعی که شخص دچار عوارضی در طول آزمون می‌شود در یک مرکز مجهز پزشکی انجام خواهد شد.
در هر موردی که شخص آرام‌بخشی دریافت می‌کند شانس ورود محتویات معده به ریه‌ها وجود دارد. برای پیشگیری از بروز این مشکل، پزشک از شخص درخواست می‌کند تا این اقدام پزشکی را با معده خالی انجام دهد.

خلاصه
پزشکان از اکوکاردیوگرافی برای تشخیص مشکلات قلب استفاده می‌کنند. در طول این تست دکتر چگونگی پمپاژ خون توسط قلب را ارزیابی می‌کند.
پزشکان می‌توانند از اکوکاردیوگرافی برای جستجوی نشانه‌های بیماری قلبی مثل ضعف عضله قلب، لخته شدن خون در قلب، یا ضعف عملکردی دریچه‌های قلبی استفاده کنند.
در صورتی که شخص دچار علایم اختلالات قلبی مثل موارد فهرست شده در زیر باشد پزشک درخواست انجام اکوکاردیوگرام را مطرح خواهد کرد:
• تنگی نفس
ورم پا
• غرولند قلب
• بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی)
• غیر نرمال بودن فشار خون
در مجموع اکوکاردیوگرام تستی است که ریسک اندکی برای ایجاد عوارض جانبی دارد. در هر حال مردم ممکن است کمی احساس ناراحتی کنند و برخی از مردم ممکن است بر اثر استفاده از رنگ کنتراست یا بی‌حسی با واکنش آلرژیک مواجه شوند./


• جِیمی اسکِ، دکتر پایال کوهلی
• ترجمۀ فرهنگ راد


Source:
Medical News Today
What is an echocardiogram?
Last reviewed Fri 18 October 2019
By Jamie Eske
Reviewed by Dr. Payal Kohli, MD, FACC

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تشخیص غیر تهاجمی سرطان مغز استخوان نزدیک است

ترموگرافی سینه (ترموگرافی پستان): فناوری، فواید، و علایم سرطان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.