دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

این حمله قلبی است یا سوزش قلب (سوزش سر دل)؟!

سوزش سر دل، حملة قلبی، GERD، الکتروکاردیوگرام (EEG) ، تست استرس،  الکتروکاردیوگرافی، - اشعة ایکس

درد حملة قلبی و سوزش قلب ممکن است مشابه باشند

مقالات قلب و عروق

• مارکوس مک‌گیل، دکتر النا بیگرز
• ترجمة هستی فراست‌فر


درد ناشی از حملة قلبی وقتی ایجاد می‌شود که یکی از شریان‌های قلبی مسدود می‌گردد. آنژین، دردی مشابه است که به سبب باریک شدن شریان‌های قلبی بر اثر بیماری قلبی ایجاد می‌شود.
سوزش قلب (سوزش سر دل) دردی سوزش‌دار است که اغلب در قسمت بالای معده یا زیر قفسة سینه بروز می‌کند. این درد بر اثر برگشت اسید معده به داخل مری ایجاد می‌شود.
درد حملة قلبی و سوزش قلب ممکن است مشابه باشند. اگر فرد در تردید باشد که درد، ناشی از حملة قلبی است به فوریت باید در پی کمک‌های اورژانسی باشد. اگر درد ناشی از حملة قلبی باشد حمایت‌های مراقبتی پزشکی می‌تواند نجات دهندة زندگی شود.

مطالب این مقاله:
1. حملة قلبی چیست؟
2. سوزش قلب چیست؟
3. تفاوت میان علایم حلمة قلبی و سوزش قلب
4. درمان حملة قلبی
5. درمان سوزش قلب

حملة قلبی چیست؟
حملة قلبی واقعه‌ای است که بر اثر بیمای‌های شریان‌های کرونری بروز می‌کند. این رگ‌های خونی، خون را به قلب می‌رسانند و آن را با انرژی و اکسیژن زنده نگه می‌دارند.
وقتی بیماری شریان کرونری سبب قطع رسیدن خون به بخشی از عضلات قلب می‌شود، این به معنی حملة قلبی است.
حملة قلبی می‌تواند به ایست قلبی منجر شود. این وضعیت ارست کاردیاک (ایست قلبی) نامیده می‌شود. فرد دچار ایست قلبی پاسخگویی ندارد و ضربانی در قلب او مشاهده نمی‌شود.
پزشکان همچنین اصطلاح "سندرم کرونری حاد" یا ACS را برای صحبت در مورد حملة قلبی یا دیگر مشکلات جدی قلبی نظیر آنژین ناپایدار به کار می‌برند.

علایم حملة قلبی
حملة قلبی اغلب اوقات – و نه همیشه – با علایمی کلاسیک بروز می‌کند:
- درد قفسة سینه که به عنوان فشار، فشردگی، سنگینی، سفتی، احساس پرشدگی یا درد توصیف می‌شود
- درد قفسة سینه به شکلی که انگار وزنة بسیار سنگینی در حال فشار آوردن بر قفسة سینه است
- درد ممکن است دچار قطع و وصل شود، اما بیش از چند دقیقه طول می‌کشد
تمامی حملات قلبی علایم یکسانی ندارند. علایم ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشند، و برخی از افراد هیچ‌یک از علایم مزبور را تجربه نمی‌کنند.
درد قفسة سینه یا احساس ناراحتی معمولاً مرکزی یا در وسط قفسة سینه متمایل به چپ است، اما در عین حال ممکن است چنین نباشد. درد ممکن است به دیگر سطوح بدن گسترش یابد – به یک یا هر دو بازو، گردن، قسمت بالای پشت یا قسمت میانی آن.
حملة قلبی در اغلب اوقات همراه دیگر علایم بروز می‌کند:
- غرق شدن در عرق سرد
- احساس تنگی نفس
- احساس ناخوشی یا حالت تهوع
- استفراغ
- احساس خستگی شدید یا فقدان انرژی
- احساس گیجی یا سبکی سر
افراد سالخورده و دیابتی ممکن است هنگام دچار شدن به حملة قلبی علایم مزبور را کمتر احساس کنند. این افراد ممکن است علایم دیگری نظیر تنگی نفس داشته باشند.
دکتر احمد ادریس / Ahmed Idris در مقاله‌ای برای بیمارستان فلوریدا در مقایسة میان سوزش قلب و درد حملة قلبی می‌گوید، "احساس سوءهاضمه" ممکن است یکی از علایم خاص بیماری قلبی در افراد دیابتی باشد.

آنژین چیست؟
آنژین نوعی از درد قفسة سینه است که به درد حملة قلبی شباهت دارد
در آنژین بیش از آنکه کاهش جریان خون در قلب به دلیل مسدود شدن شریان‌های کرونری دخیل باشد علت، باریک شدن رگ‌ها است.
افراد دچار آنژین بیش از دیگران در معرض حملة قلبی قرار دارند. تمامی افراد مبتلاء به آنژین باید تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرند و نسبت به ریسک حملة قلبی هشیار باشند.
شایع‌ترین علامت آنژین درد گذرا است که پس از استراحت یا مصرف دارو رفع می‌شود. این نوع آنژین را آنژین پایدار می‌نامند. آنژین ناپایدار ریسک حملة قلبی را افزایش می‌دهد.

سوزش قلب چیست؟
سوزش قلب به خودی خود بیماری نیست، یک علامت است. سوزش قلب معمولاً حسی از درد سوزان است که به دلیل ریفلاکس اسید ایجاد می‌شود. ریفلاکس اسید برگشت محتویات معده به داخل نای است.
سوزش قلب به هیچ وجه مرتبط به قلب نیست. سردرگمی از ناحیة بروز درد، یعنی قفسة سینه ناشی می‌شود.
معده ترشحاتی ایجاد می‌کند که دیوارة آن را در مقابل اسیدی که به هضم غذا کمک می‌کند محافظت می‌نماید. مری فاقد این مخاط محافظتی است، بنابراین ریفلاکس اسید به جدارة آن آسیب می‌رساند. اگرچه در مورد بسیاری از افراد ریفلاکس اسید سبب بروز چنین آسیبی نمی‌شود.
اینکه چرا افراد دچار ریفلاکس اسید دچار درد می‌شوند کاملاً روشن نیست. عصب‌های حساس نسبت به اسید ممکن است در ایجاد درد دخالت داشته باشند.

علایم سوزش قلب
سوزش قلب حس سوزشی در مری ایجاد می‌کند. این درد سوزان معمولاً درست در ناحیة بالای معده بروز می‌کند. اسید حتی می‌تواند به سطوح بالاتر تا ناحیة پشت دهان دسترسی پیدا کند.
دیگر علایم ریفلاکس اسید می‌تواند با سوزش قلب همراه باشد. این علایم می‌تواند شامل تهوع، نفخ و آروغ زدن باشد.

تفاوت‌های میان علایم سوزش قلب و حملة قلبی
گاهی از اوقات تشخیص این موضوع که علایم مرتبط به حملة قلبی یا سوزش قلب هستند، دشوار است. پزشکان اغلب انجام تشخیص بر مبنای علایم صرف را مشکل می‌یابند و به آزمایش اعتماد می‌کنند.
حتی وقتی خود پزشکان دچار علایم این عوارض می‌شوند، ممکن است فهم آنها را دشوار بیابند. برای مثال یکی از پزشکان هاروارد داستان خود را در بارة بیماری قلبی تعریف کرده است.
او دچار علایم سوزش در قسمت بالای شکم بود اما درمان‌های سوزش قلب کمکی نمی‌کرد. این وضعیت ادامه داشت تا زمانی که از نفس افتاد و راهی بیمارستان شد. آزمایش‌ها آشکار کردند که او دچار بیماری قلبی است که به ایجاد حملة قلبی نزدیک است.
تفوات‌های اصلی میان علایم عبارتند از:
- سوزش قلب متمابل به آن است که پس از غذا خوردن و دراز کشیدن تشدید شود – اگرچه حملة قلبی نیز می‌تواند پس از غذا خوردن اتفاق بیفتد.
- سوزش قلب می‌تواند با داروهای کاهش دهندة اسید معده تسکین یابد.
- سوزش قلب سبب بروز علایم عمومی نظیر تنگی نفس نمی‌شود.
- حملة قلبی سبب نفخ یا آروغ زدن نمی‌شود اما این علایم ممکن است با سوزش قلب همراه باشند.

درمان حملة قلبی
در صورت وجود هرگونه شک در مورد حملة قلبی مراجعة فوری به اورژانس ضروری است.
پزشکان اورژانس نشانگان را می‌بینند و بیمار را معاینه می‌کنند. تست‌های حملة قلبی شامل موارد زیر هستند:
- الکتروکاردیوگرام (EEG)
- تست استرس – این تست قلب، تنفس و علایم را در خلال ورزش روی تردمیل پایش می‌کند
- اکو، کوتاه شدة الکتروکاردیوگرافی که با استفاده از اولتراسوند به بررسی وضعیت قلب می‌پردازد.
- اشعة ایکس، تست‌های خون و انژیوگرافی
کاتتریزاسیون قلبی یکی از درمان‌ها است. پزشک به صورت مکانیکی شریان‌های باریک شده را در ناحیة کشالة ران یا بازوها باز می‌کند.
از ناحیة مزبور یک لولة باریک در امتداد رگ‌های خونی به ناحیة آسیب دیدة قلب می‌رسد. برای فراخ کردن شریان و بهبود جریان خون در آن از بالن استفاده می‌شود. ممکن است در محل گرفتگی رگ یک لولة مش که به نام استنت شناخته می‌شود کارگذاری شود تا رگ را باز نگه دارد.
داروهای موسوم به مواد فیبرینولیتیک یا ترومبولیتیک دیگر گزینه‌های درمانی برای حملة قلبی هستند. این داروها را می‌توان در هنگامی که بیمار منتظر انجام کاتتریزاسیون قلبی است برای خرد کردن لخته‌های خونی مورد استفاده قرار داد.
داروهای دیگری مثل آسپیرین و هپارین را به عنوان رقیق‌کنندة خون می‌توان برای پیشگیری از لخته‌شدن‌های بعدی مورد استفاده قرار داد.
گزینه‌های جراحی می‌تواند شامل بای‌پس عروق کرونری باشد. در این مورد، جراح یک رگ خونی را که از قسمت دیگری از بدن گرفته شده است برای ایجاد یک گذرگاه فرعی برای شریان کرونی مسدود شده مورد استفاده قرار می‌دهد.
به افرادی که دچار حملة قلبی شده‌اند توصیة اکید می‌شود تا کوشش‌ درازمدتی را برای کاهش ریسک مشکلات بعدی به خرج دهند. این می‌تواند شامل ایجاد تغییرات در شیوة زندگی و رژیم غذایی و ورزش باشد. به سیگاری‌ها ترک آن توصیه می‌شود. مراقبت‌های ویژة بیشتری همراه چنین تغییراتی در برنامه‌ای که بازتوانی کاردیاک نامیده می‌شود در دسترس است.

درمان سوزش قلب
تشخیص سوزش سر دل تلفیقی است از:
- ارزیابی علایم – دکتر در مورد زمان، مقدار و طول مدت بروز آن، میزان شدت و اینکه مشکل چگونه تغییر می‌کند و به غذا پاسخ می‌دهد، حالت بدن و غیره سؤال می‌کند.
- علایم به درمان با داروهای سرکوب کنندة اسیده معده چطور جواب می‌دهند
- احتمال تصویربرداری از مری وجود دارد – پزشک ممکن است برای بررسی آسیب‌های احتمالی مری از دوربین خاصی که اندوسکپ نامیده می‌شود استفاده کند.
• تست اسیدیتة مری برای اندازه‌گیری میزان فعالیت آن امکان‌پذیر است
پزشکان تشخیص را اغلب بر اساس علایم انجام می‌دهند. درمان بعد از تأیید تشخیص قابل انجام است./


Source:
Medical News Today
Is it a heart attack or heartburn?
Last updated Mon 23 July 2018
By Markus MacGill
Reviewed by Gerhard Whitworth, RN

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

نوشیدنی‌های مفید و مضر برای افراد دچار ریفلاکس اسید کدامند؟

سوزش معده یا سوزش سر دل در دوره بارداری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.