دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا نشانه‌ها و علایم در پزشکی اهمیت دارند؟

نشانه‌های پیش‌آگهی دهنده, نشانه‌های انام‌نستیک, نشانه‌های تشخیصی,  نشانه‌های پاتوژنومونیک

نشانه‌ها و علایم از زمان بقراط که نیاز به چشیدن ادرار بیمار داشت راه درازی را پشت سر گذاشته‌اند

مقالات مدیریت امور بهداشتی

در این مقاله:
علامت و نشانه
◄ تاریخچه
◄علایم
◄نشانه‌هابسیاری از مردم اصطلاحات "نشانه" و "علامت" را به جای یکدیگر به کار می‌برند. به هر حال، تفاوت‌های مهمی در کاربرد این کلمات در عرصه پزشکی وجود دارد.
هر گونه شواهد عینی از یک بیماری مثل راش پوستی یا سرفه، یک نشانه محسوب می‌شود. پزشک، اعضاء خانواده و اشخاصی که این نشانه‌ها را تجربه می‌کنند می‌توانند آنها را شناسایی کنند.
به هر حال، طغیان‌های کمتر آشکار در عملکرد نرمال مثل درد معده، درد کمر، و خستگی مفرط علامتند و فقط کسی قادر به بازشناسی آنها است که آنها را تجربه می‌کند. علایم ذهنی هستند، بدین معنی که افراد دیگر صرفاً از طریق اطلاع‌رسانی فرد دچار علایم قادر به آگاهی یابی از آنها هستند.


نشانه و علامت
نشانه تأثیر مشکلی در سلامت است که شخص دیگر نیز می‌تواند آن را مشاهده کند. علامت تأثیری مرتبط به مشکلی در سلامت است که صرفاً شخص دچار آن مشکل قادر به تجربه و دریفات آن است.
تفاوت کلیدی بین علامت و نشانه‌ مرتبط به شخصی است که اثر آنها را مشاهده می‌کند.
برای مثال یک راش سرما یک نشانه، یک علامت یا هر دو است:
◄ اگر بیمار متوجه راش شود این راش یک علامت است.
◄ اگر یک پزشک، پرستار یا کس دیگری غیر از بیمار متوجه راش مزبور گردد، این راش یک نشانه است.
◄ اگر هم بیمار و هم دکتر متوجه راش شوند آن را می‌توان هم به عنوان علامت و هم به عنوان نشانه در نظر گرفت.
فارغ از اینکه چه کسی متوجه می‌شود که یک سیستم یا قسمتی از بدن عملکرد نرمال ندارد، نشانه‌ها و علایم راه‌هایی هستند که بدن از طریق آنها به شخص امکان می‌دهد تا بداند که همه چیز به شکل درست و درمان جریان ندارد. برخی نشانه‌ها و علایم نیاز به آن دارند که توسط یک متخصص پزشکی بررسی شوند در حالی که مابقی ممکن است به طور کامل بی‌نیاز از درمان برطرف شوند.


تاریخچه
نشانه‌ها و علایم از زمان بقراط که نیاز به چشیدن ادرار بیمار داشت راه درازی را پشت سر گذاشته‌اند.
با پیشرفت زمان و تکنولوژی، شناسایی نشانه‌ها به شکلی فزاینده به پزشک وابسته شده است.
وقتی آنتونی وان لیونهوک / Antony van Leeuwenhoek در سال 1674 میکروسکپ را اختراع و از آن استفاده کرد، امکان شناسایی دیداری نشانه‌های بیماری برای چشم مسلح فراهم شد. این امکان شامل ارگانیسم‌های خارجی در خون، ادرار، تغییرات ترکیب خون و مواد زائد، و دیگر نشانه‌های مهم میکروسکپی می‌شد.
این نشانگرها را می‌توان تفاوت بین عملکرد نرمال و بیماری‌ها و وضعیت‌های خطرناک تلقی کرد.
پیشرفت تکنولوژی در آنجا که موضوع شناسایی بیماری‌ها مطرح می‌شود توانایی بیشتری را در دست‌ پزشکان قرار داده است.
از سال‌های 1800 میلادی علم پزشکی برای شناسایی واضح نشانه‌ها به کمک و مدد پزشکان آمده است. اکنون طیفی از دستگاه‌ها برای کمک به شناسایی و آنالیز نشانه‌هایی که حتی خود بیمار نیز ممکن است قادر به شناسایی آنها نباشد در اختیار پزشکان است.
این ابزارها شامل موارد زیرند:
◄ استتوسکپ. پزشک می‌تواند به کمک آن صدای قلب و ریه‌ها را بشنود.
◄ اسپیرومتر. این دستگاه به اندازه‌گیری عملکرد ریه کمک می‌کند.
◄ افتالموسکپ. چشم‌پزشک یا متخصص چشم می‌تواند از این وسیله برای معاینه داخل چشم استفاده کند.
◄ تصویربرداری اشعه X. این ابزار می‌تواند صدمات استخوان‌ها را نشان دهد.
◄ اسفیگمومانومتر. این وسیله‌ای است که دور بازو قرار گرفته و فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند.
در طول قرن بیستم صدها وسیله و تکنیک جدید برای ارزیابی نشانه‌ها اختراع شد. در این برهه از تاریخ پزشکی مدرن بود که اصطلاحات "نشانه" و "علامت" معانی جداگانه یافتند، زیرا پزشکان و بیماران دیگر نیازی نبود تا برای شناسایی مشکلات پزشکی با یکدیگر تعامل تنگاتنگ داشته باشند.
پزشکان اکنون می‌توانند نشانه‌هایی را که پیشتر در مورد آنها به توصیف بیماران متکی بودند، ببینند. بر مبنای تعریف مدرن اینها علایم بوده‌اند اما اکنون به عنوان نشانه طبقه‌بندی می‌شوند.


علایم
سه نوع اصلی علامت وجود دارد:
◄ علایم فروکش کننده. وقتی علایمی به طور کامل بهبود یافته یا برطرف می‌شوند به عنوان علایم فروکش کننده ارزیابی می‌گردند. برای مثال، علایم سرماخوردگی معمولی ممکن است برای چند روز بروز کرده و سپس بدون درمان برطرف شوند.
◄ علایم مزمن. اینها علایم طولانی مدت یا برگشت کننده هستند. علایم مزمن اغلب در اختلالات ادامه‌دار مثل دیابت، آسم و سرطان دیده می‌شوند.
◄ علایم عود کننده. اینها علایمی هستند که در گذشته بروز کرده، برطرف شده و سپس برگشت کرده‌اند. برای مثال، علایم افسردگی ممکن است در یک دوره طولانی بروز نکنند اما امکان برگشت مجدد آنها هست.
برخی اختلالات از اساس فاقد علامتند. برای مثال، شخص ممکن است سالیان سال دچار بالا بودن فشار خون باشد بی‌آنکه بداند، و برخی علایم تا زمان پیشرفت و مراحل پیشرفته خود علامتی ندارند. اینها به عنوان اختلالات بدون علامت شناخته می‌شوند و حتی با وجود اینکه ایده علایم اغلب با ناراحتی یا عملکرد غیر نرمال مرتبط می‌شود اختلالی فاقد علامت ممکن است حتی کشنده باشد.
بسیاری انواع عفونت علامتی ندارند. اینها به عنوان عفونت‌های تحت بالینی شناخته می‌شوند و می‌توانند علی‌رغم عدم ایجاد علایم ملموس در شخص حامل عفونت مُسری باشند. چنین عفونتی می‌تواند در طول دوره نهفتگی یا در زمانی که عامل عفونی در بدن وجود دارد به دیگران انتقال یابد.
دیگر خطر عفونت‌های تحت بالینی این است که آنها می‌توانند باعث ایجاد پیامدهایی نامرتبط به خود عفونت شوند. برای مثال، عفونت دستگاه ادراری درمان نشده می‌تواند به تولد نوزاد نارس منجر گردد.
مثال‌هایی از عفونت‌هایی که در ابتدا باعث ایجاد علامت نمی‌شوند شامل HIV، پاپیلوماویروس انسانی (HPVویروس سیمپلکس هرپس (HSV) و هپاتیت B و هپاتیت C است.
نخستین باری که شخص از بسیاری اختلالات فاقد علامت آگاه می‌شود زمانی است که به پزشک مراجعه می‌کند و به طور معمول نگران مشکل متفاوتی است. این موضوع اهمیت دارد که برای شناسایی هر مشکل زمینه‌ای که ممکن است آشکار نباشد بررسی منظم برای سلامت انجام گیرد.
بسیاری از انواع سرطان در مراحل اولیه خود فاقد علامتند. برای مثال، سرطان پروستات تا زمان رسیدن به نقطه‌ای معین علامتی از خود بروز نمی‌دهد. آنچه باعث خطرناک شدن برخی سرطان‌ها می‌شود همین است، زیرا درمان به هنگام در مورد سرطان موضوعی حیاتی است.
به همین دلیل، تست‌های غربالگری منظم در مورد افراد در معرض خطر اهمیت دارد.


نشانه‌ها
نشانه پزشکی پاسخی پزشکی مرتبط به واقعیت یا مشخصه‌ای پزشکی است که توسط پزشک، پرستار، یا یک دستگاه پزشکی در طول معاینه بیمار شناسایی می‌شود. آنها را اغلب می‌توان اندازه‌گیری کرد و این اندازه‌گیری می‌تواند برای تشخیص مشکلی پزشکی نقش محوری داشته باشد.
گاهی اوقات بیمار ممکن است متوجه یک نشانه نشود و این نشانه مرتبط به نظر نرسد. به هر حال در نزد متخصصان پزشکی که می‌دانند چگونه این نشانه به مابقی بدن مرتبط است، همان نشانه می‌تواند برای درمان یک مشکل زمینه‌ای پزشکی نقشی کلیدی ایفاء کند.
برخی مثال‌ها از نشانه‌های مرتبط به یک بیماری توسط پزشک عبارتند از:
◄ بالا بودن فشار خون. بالا بودن فشار خون می‌تواند نشان دهنده مشکلی قلبی عروقی، عارضۀ جانبی یک دارو، آلرژی یا بسیاری از دیگر اختلالات و بیماری‌ها باشد. فشار خون اغلب برای رسیدن به تشخیص در تلفیق با دیگر نشانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
◄ انگشت‌های چماقی. این وضعیت ممکن است نشانه‌ای از بیماری ریه یا طیفی از بیماری‌های ژنتیکی باشد.
پزشکان برای توجه به نشانه‌هایی آموزش دیده‌اند که شخص فاقد آموزش پزشکی ممکن است آنها را مهم نداند.
نشانه‌ها به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:
• نشانه‌های پیش‌آگهی دهنده. اینها نشانه‌هایی هستند که به نقطه‌ای در آینده اشاره دارند. گذشته از نشان دادن سرشت بیماری، آنها فرجام بیمار، مثل احتمال بروز بیماری در او، و میزان احتمالی شدت بیماری را نشان می‌دهند.
• نشانه‌های انام‌نستیک. این نشانه‎ها به بخش تاریخچه پزشکی یک شخص اشاره دارند. برای مثال، جای زخم‌های پوستی ممکن است گواهی از آکنه شدید در گذشته باشند.
• نشانه‌های تشخیصی. این نشانه‌ها در شناسایی و کشف مشکل فعلی سلامت به پزشک کمک می‌کنند. برای مثال، بالا بودن میزان آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) در خون یک مرد ممکن است نشانه‌ای از سرطان پروستات یا مشکلی در پروستات باشد.
• نشانه‌های پاتوژنومونیک. این بدان معنی است که پزشک می‌تواند یک نشانه را با قطعیت به یک اختلال مشخص مرتبط کند. برای مثال، وجود برخی میکر‌ب‌ها در نمونه خون می‌تواند به عفونت میکربی خاصی اشاره داشته باشد.
در حالی که تفاوت‌هایی بین نشانه‌ها و علایم وجود دارد، آنها هر دو در نهایت روش‌هایی هستند که بدن برای مطرح کردن مشکلات سلامت به کار می‌برد و محرکی برای جستجو برای راه حل به شمار می‌روند.
این موضوع اهمیت دارد که علایمی را که خود شناسایی می‌کنیم یا نشانه‌هایی را که دکتر می‌یابد نادیده نگیریم./چرا نشانه‌ها و علایم در پزشکی اهمیت دارند؟
دکتر دبورا ویترسپون، آدام فلمن

ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Medical News Today
Why do signs and symptoms matter?
Medically reviewed by Deborah Weatherspoon, Ph.D., R.N., CRNA —
Written by Adam Felman
On February 22, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تشخیص غیر تهاجمی سرطان مغز استخوان نزدیک است

ترموگرافی سینه (ترموگرافی پستان): فناوری، فواید، و علایم سرطان

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.