دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آیا رنگ کردن مو برای آن مضر است؟

پی-فنیل‌اندیامین (PPD), کاندیشنرها, لوسیون‌ها, شامپوها, واکنش‌های آلرژیک, تست پچ

رنگ کردن دایمی یا مداوم مو فرآیندی متفاوت از رنگ موی موقتی یا غیر مداوم را رقم می‌زند

مقالات مدیریت امور بهداشتی

در این مقاله:
◄ آنچه نیاز است در مورد رنگ مو و صدمات مو بدانیم
◄ باید مراقب کدام مواد شیمیایی باشیم؟
◄ آیا روشن یا تیره بودن رنگ مهم است؟
◄ چگونه می‌توان موی آسیب دیده را ترمیم کرد؟
◄ واکنش‌های آلرژیک به رنگ مو
◄ خلاصهما همه داستان‌های خوفناک شکنندگی، خشکی، و آسیب دیدگی ناشی از کاربرد رنگ مو را شنیده‌ایم.
اما اگر رنگ مو اینقدر برای شما بد است، چرا می‌تواند باعث شود که مو اینقدر خوب به نظر برسد؟ این مقاله به تشریح ارتباط بین رنگ مو و سلامت شما می‌پردازد.


آنچه نیاز است در مورد رنگ مو و صدمات مو بدانیم
پروتئین‌ها تشکیل دهنده 95 درصد یک رشته موی خشک هستند. این پروتئین‌ها مثل یک پوشال سقف عمل کرده رشته موی زیر خود را در برابر موارد زیر محافظت می‌کنند:
• رطوبت
• گرما
• پرتوهای UV آفتاب
استفاده مداوم یا دایمی از رنگ مو یا سفید کننده واکنشی شیمیایی ایجاد می‌کند که باعث می‌‌شود پروتئین‌های محافظ مزبور کنده شده و مواد شیمیایی امکان نفوذ به رشته مو را بیابند. در آنجا رنگ مو نقشه شیمیایی مو را تغییر می‌دهد. نتیجه این روند تغییر رنگ مو است.
رنگ کردن دایمی یا مداوم مو فرآیندی متفاوت از رنگ موی موقتی یا غیر مداوم را رقم می‌زند. رنگ‌های موقتی رنگ را روی مو باقی می‌گذارند اما معمولاً به درون لایه‌های عمقی‌تر نفوذ نمی‌کنند (اگرچه کماکان می‌توانند به مو آسیب برسانند). این موضوع در مورد چرخش به سمت رنگ موی سنتی مثل پودرهای گیاهی، آب هویج، و حتی قهوه نیز مصداق دارد.
دگرگون کردن ساختار پروتئین مو از طریق رنگ کردن دایمی و مداوم می‌تواند عوارض جانبی به شرح زیر ایجاد کند:
• کاهش استحکام مو
• کاهش توانایی مو برای حالت گرفتن توسط گرما
• کاهش تراکم مو
• افزایش خشونت یا سختی فولیکول مو
این را در ذهن داشته باشید که فرآیند رنگ کردن مو طبیعت مو را تغییر می‌دهد. اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت این روند به ساختار موی شخص بستگی دارد.
اگر موی شما هم‌اکنون نازک یا شکننده است رنگ کردن آن می‌تواند مو را حتی ضعیف‌تر کند. موی انبوه نیز ممکن است عوارض جانبی ناشی از رنگ را متحمل شود زیرا رنگ مو می‌تواند "لیفت" پروتئین‌های مو را طولانی‌تر کند و ممکن است مو به اپلیکاسیون‌های طولانی‌تر نیاز پیدا کند.


باید مراقب کدام مواد شیمیایی باشیم؟
موارد اشاره شده در زیر برخی مواد شیمیایی هستند که عموماً در فرآیند رنگ مو به کار می‌روند.

بلیچ یا سفید کننده
سفید کردن مو پروتئین‌هایی را که به مو رنگ می‌دهند، دگرگون می‌کند. یک مطالعه مربوط به 2020 پی برده است که بلیچ می‌تواند بر موارد زیر تأثیر منفی بگذارد:
• استحکام مو
• رطوبت
• توانایی مو برای تحمل گرما
میزان آسیب رسیدن به مو بر اثر استفاده از بلیچ به اسیدیته یا pH مو بستگی دارد و نیز این امکان هست که مو بر اثر pH محیط اطراف شخص نیز لطمه ببیند.
سفید کردن معمولاً با مالیدن رنگ موی دارای هیدروژن پروکساید صورت می‌گیرد. هیدروژن پروکساید یک عامل اکسید کننده است. این بدان معنی است که این ماده رنگ مو را فعال می‌کند اما فرآیند اکسید کردن می‌تواند باعث ایجاد آسیب شود.

حنا
حنا یک رنگ موی نیمه دایمی طبیعی است. به هر حال، "طبیعی" به معنی صدمه کمتر نیست.
یک مطالعه متعلق به سال 2019 پی برده است که رنگ حنا می‌تواند به مو صدمه زده باعث زبرتر و شکننده‌تر شدن آن گردد. وقتی رنگ حنا بیش از یک ساعت روی مو بماند صدمات آن شبیه به سفید کننده مو خواهد بود.
حنا همچنین می‌تواند باعث درماتیت تماسی و تحریک پوست گردد، به ویژه اگر شخص به هر یک از ترکیبات یا مخلفات جوهر حنا آلرژی داشته باشد.

پی-فنیل‌اندیامین (PPD)
PPD یک ترکیب شیمیایی است که عموماً در رنگ موهایی که نیازمند یک اکسید کننده مثل هیدروژن پروکساید دارند یافت می‌شود.
برخی افراد خبر از افزایش موارد واکنش‌های آلرژیک به علت رنگ موهای PPD می‌دهند.


آیا روشن یا تیره بودن رنگ مهم است؟
وقتی موضوع روشن کردن رنگ مو در میان باشد هر قدر میزان استفاده از بلیچ افزایش یابد میزان صدمه ایجاد شده بیشتر خواهد بود.
یک مطالعه مربوط به سال 2019 که از فناوری میکروسکپی برای بررسی میزان سفید کنندگی استفاده کرد پی برده است که الیاف مو بیشترین صدمه را از ناحیه سفید کردن طولانی مدت می‌بینند؛ به ویژه نوعی که در آن نیاز است تا موی بسیار تیره به موی روشن‌تر تبدیل شود. دلیل اینکه چرا متخصصان رنگ مو روشن کردن زیاد مو را در یک وهله توصیه نمی‌کنند همین است.
حرکت از موی روشن‌تر به سمت به سمت تیره‌تر لزوماً کمتر آسیب زننده نیست زیرا شخص کماکان در حال تغییر ساختار مو است. مراقبت در مورد مویی که رنگ تیره‌تر می‌خورد نیز مهم است.


چگونه می‌توان موی آسیب دیده را ترمیم کرد؟
داشتن سابقه صدمه قبلی به مو بر اثر حالت دهی با گرما یا رنگ کردن مو به شکل خشن احتمال وارد شدن آسیب بیشتر به مو را افزایش می‌دهد.
در ادامه چند راه برای کمک به محافظت از مو عنوان شده است:
• استفاده از رنگ مو به همراه کاندیشنرها. کاندیشنر‌های موجود در رنگ مو کمک می‌کنند تا آسیب مو به حداقل برسد. یک مثال در این مورد پروتئین‌های ابریشم هیدرولیز شده است.
• محدود کردن حالت دهندگی گرمایی. حالت‌دهی گرمایی می‌تواند به تضعیف بیشتر مو بینجامد. استفاده از ابزارهای حالت دهنده مو مثل موارد زیر را محدود کنید:
- خشک‌کن‌های مو
- ابزارهای فر دهنده مو
- ابزارهای صاف کننده مو
• از لوسیون‌ها یا اسپری‌های محافظ در برابر گرما استفاده کنید. پیش از حالت دهی با گرما از این وسایل استفاده نمایید.
• بین جلسات رنگ کردن مو وقفه ایجاد کنید. هر قدر تعداد موارد رنگ کردن مو کمتر باشد این می‌تواند باعث به حداقل رسیدن صدمه به مو گردد.
• از شامپوها و کاندیشنرهای مرطوب کننده استفاده کنید. این محصولات به مرطوب نگه داشتن مو پس از رنگ کردن کمک می‌کنند. شامپوهای دارای اسانس زیاد و با مقادیر بالای شوینده (این شامپوها معمولاً کف زیادی دارند) معمولاً بیشتر آسیب‌رسان هستند.
• از شامپوها، کاندیشنرها و در محصولات مراقبت موی مخصوص موی رنگ شده استفاده کنید. اینها با هدف کمک به محافظت از موی رنگ شده تولید می‌شوند.
• رنگ موی نزدیک به رنگ طبیعی موی خود را انتخاب کنید. این کار می‌تواند در محدود کردن صدمات مو در حد امکان کمک کند.


واکنش‌های آلرژیک به رنگ مو
در موارد نادر رنگ مو می‌تواند باعث واکنش آلرژیک شدید شود.
ورم لب‌ها و چشم‌ها نشانگرهای اولیه واکنش‌های آلرژیک هستند. در صورت مشاهده نشانه‌هایی مثل مشکلات تنفسی پس از کاربرد رنگ مو شخص باید به شکل اورژانسی مورد درمان قرار گیرد.
امکان انجام یک "تست پچ" با استفاده از مقدار کمی رنگ مو برای ناحیه کوچکی از آن پیش از رنگ کردن کامل وجود دارد. این موضوع را به خاطر بسپرید که تمامی افراد دارای واکنش آلرژیک به رنگ مو دچار واکنش مزبور بر اثر کاربرد این تست نمی‌شوند.


آیا جایگزین‌های طبیعی وجود دارد؟
رنگ موهای بر پایه سبزیجات "طبیعی" (مثل حنا) وجود دارد. این موضوع مهم است که این رنگ‌ها را به طور کامل مناسب برای مو تلقی نکنیم - آنها نیز می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در راستای کاهش استحکام مو شوند، و همچنین می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند.
رویکرد دیگر رنگ‌های "ارگانیک" یا "دوستدار محیط زیست" است. FDA می‌گوید که رنگ‌های "ارگانیک" لزوماً ایمن‌تر از رنگ‌های غیر ارگانیک نیستند. در حالی که این رنگ‌ها ممکن است از روش‌های مختلفی استفاده کنند، این لزوماً به معنی سالم‌تر بودن آنها نخواهد بود.


خلاصه
رنگ مو می‌تواند به آسیب دیدن مو منجر شود. استفاده از تکنیک‌های مناسب برای مو مثل کاهش میزان حالت دهی گرمایی و کاندیشنرها می‌تواند به کاهش این صدمه در حد امکان کمک کند. انتخاب رنگ موی نزدیک به رنگ طبیعی مو نیز می‌تواند زمان تماس با رنگ مو را کاهش داده و به کاهش صدمه کمک کند.
اگر کسی نگران سلامت موی خود است، باید با یک متخصص در مورد استفاده از رنگ‌های دارای کاندیشنر یا دیگر روش‌ها برای بهبود ظاهر مو و احساس سلامت مشورت کند./آیا رنگ کردن مو برای آن مضر است؟
دکتر سینتیا کاب، ریچل نل
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
Does Dyeing Your Hair Damage It? Everything You Need to Know
Medically reviewed by Cynthia Cobb, DNP, APRN, WHNP-BC, FAANP —
Written by Rachel Nall, MSN, CRNA
On September 7, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

سرکوب آنتی‌اکسیدان‌، سلول‌‌های سرطان پانکراس را ریشه‌کن می‌کند

مکانیسم بیولوژیک حساسیت به گلوتن آشکار شد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.