دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پرش لب معمولاً عارضه‎ای بی‌ضرر محسوب می‎شود اما در عین حال می‎تواند نشانه‎ای از وجود یک مشکل زیربنایی باشد

مردم دچار پرش لب اغلب اوقات بدون هیچ کنشی دچار حرکات سریع یا حس لرزش در لب‎ خود می‎شوند. پرش لب می‎تواند آزار دهنده باشد و چشم‌پوشی از آن دشوار است. پرش لب نتیجۀ اختلال در ارتباط میان عصب لب و عضلات کنترل کنندۀ آن است. این وضعیت می‎تواند بر اثر عوامل مختلف مثل مصرف زیاد کافئین ایجاد شود. به هر جهت پرش لب می‎تواند نشانه‎ای از مشکلی جدی‎تر در مورد سلامت فرد باشد. درمان پرش لب تا حدود تعیین کننده‎ای به علت بروز این عارضه بستگی دارد. علل متعددی برای پرش لب‎ وجود دارد که برخی از آنها به عادات روزمره برمی‎گردند. پرش لب به طور معمول به شکل جداگانه در لب بالایی یا پایینی بروز می‎کند، زیرا لب‎ها مستقل از یکدیگرند.

هر مورد غش باید به عنوان یک فوریت پزشکی مورد درمان قرار گیرد تا علت آن مشخص گردد و نشانه‎ها و علایم معالجه شود.

غش کردن یا سنکوپ به فقدان ناگهانی و موقت هشیاری اشاره دارد که معمولاً بر اثر فقدان اکسیژن کافی در مغز رخ می‎دهد. محرومیت مغز از اکسیژن دلایل محتمل متعددی شامل هیپوتانسیون، یا افت فشار خون می‎تواند داشته باشد. اغلب اوقات یک دور غش کردن هیچ اهمیت پزشکی خاصی ندارد اما در برخی مواقع غش کردن نتیجۀ یک بیماری، وضعیت یا اختلال جدی است. هر مورد غش باید به عنوان یک فوریت پزشکی مورد درمان قرار گیرد تا علت آن مشخص گردد و نشانه‎ها و علایم معالجه شود. هر فردی که مکرراً غش می‌کند باید به پزشک مراجعه کند.

اینکه مور مور در لب‎ها به چه سرعتی ایجاد می‎شود و آیا با علایم دیگری همراه است یا خیر می‎تواند سرنخ‎هایی در مورد علت و شدت بروز مور مور به دست دهد.

حس مور مور لب‎ها می‎تواند نامطبوع و ناراحت کننده باشد، اما آیا می‎تواند نشانه‎ای از یک اختلال پزشکی جدی نیز قلمداد شود؟ حس‌های بدنی از طریق سیستم عصبی مرکزی مجموع می‎شوند که از عصب‌ها و سلول‎ها ساخته شده است. مغز و طناب نخاعی سیستم عصبی مرکزی را تشکیل می‎دهند و مابقی بدن سیستم عصبی پیرامونی را تشکیل می‎دهد. نوروپاتی پیرامونی (نوروپاتی محیطی) به آسیب دیدگی عصب در سیستم عصبی پیرامونی اشاره دارد. یک علامت شایع در نوروپاتی پیرامونی بی‎حسی و حس مور مور است. تمامی قسمت‎های بدن شامل لب‎ها ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

تعریق شبانه مبتلابۀ تقریباً سه درصد کل مردم است و می‎تواند یکی از نشانه‎های وجود یک بیماری جدی یا زیربنایی باشد

تعریق شبانه که زیر عنوان هیپرهیدروزیس (هیپرهیدروز) خواب نیز شناخته می‎شود به تعریق در طول شب که باعث خیس شدن لباس خواب و بستر خواب می‌‏شود و ارتباطی به گرمای محیط خواب ندارد، اشاره دارد. تعریق شبانه مبتلابۀ تقریباً سه درصد کل مردم است و می‎تواند یکی از نشانه‎های وجود یک بیماری جدی یا زیربنایی باشد. اگرچه اکثر علل موجب تعریق شبانه تهدید کنندۀ زندگی نیستند، در تمامی مواردی که تعریق شبانه وجود دارد فرد باید برای تعیین علت زیربنایی (اصلی) بروز این تعریق با پزشک مشورت کند. 

در حال حاضر هیچ درمان ویژۀ انهدونیا وجود ندارد. انهدونیا عموماً در کنار وضعیتی که بخشی از آن محسوب می‎شود، تحت درمان قرار می‎گیرد - برای مثال مهار کننده‎های بازجذب انتخابی سروتونین اغلب برای افراد دچار افسردگی تجویز می‎شوند.

انهدونیا یا ناتوانی از احساس لذت در کوران فعالیت‎های لذت‎بخش، به عنوان بخشی از برخی اختلالات سلامت بروز می‎کند. انهدونیا در عین حال یک ویژگی محوری افسردگی تلقی می‎شود. اغلب مردم در برخی مقاطع زندگی خود علاقه نسبت به چیزهایی را که زمانی سبب به هیجان آمدن آنان می‎شد از دست می‎دهند. به هر جهت انهدونیا این فقدان را با تمام محدودیت‌هایش حفظ می‎کند. در انهدونیا لذت بردن از چیزهایی مثل موسیقی، سکس، غذا و گفت و شنید، که زمانی سبب ایجاد هیجان در فرد می‎شدند، غیر ممکن می‎گردد. گذشته از اختلال افسردگی اساسی، انهدونیا ممکن است به عنوان یک جزء از شرایطی مثل اسکیزوفرنی، سایکوز، و بیماری پارکینسون و نیز آنورکسیا نرووسا و اختلالات مربوط به سوء مصرف مواد مخدر بروز کند.

از آنجا که پارکینسونیسم به درمان‎های معمول جواب نمی‎دهد و مـی‎تواند طیفی از علایم را به همراه داشته باشد، این احتمال هست که پزشکان برای رسیدن به تشخیص سریع با مشکل مواجه باشند.

پارکینسونیسم (پارکینسونیزم) نوعی بیماری است که در هنگامی بروز می‎کند که فرد دچار علایم و اختلالات عملکردی عموماً همراه بیماری پارکینسون است اما در عین حال دچار علایمی است که به اختلال یا علتی دیگر مرتبطند. فردی که دچار پارکینسونیسم است در عین حال مبتلا به اختلال دیگری است که سبب بروز علایم نورولوژیک اضافی می‎شود که طیفی از زوال عقل تا ناتوانی چشم دوختن به سمت بالا و پایین را شامل می‎شود. خود بیماری پارکینسون به اختلال عملکرد و مرگ بخشی از ساختار مغز مرتبط است که تولیدکنندۀ دوپامین محسوب می‎شود. دوپامین یک نوروترانسمیتر است – ماده‎ای شیمیایی که پیام‎های میان مغز و سلول‌های عصبی را رد و بدل می‎کند. دوپامین تا حدودی مسؤول ایجاد کنترل بر حرکات ارادی در بدن است.

هیچ‎یک از این دو بیماری قابل علاج نیست، اما هر دوی آنها را می‎توان کنترل و مدیریت کرد.

مالتیپل اسکلروزیس و اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک هر دو بیماری‎های پیشرونده‎ای هستند که به‌سیستم عصبی مرکزی لطمه می‌زنند. اگرچه این بیماری‎ها در برخی از اثرات و علایم خود مشابهند، درمان و دورنما برای هر یک از این دو بیماری متفاوت است. مالتیپل اسکلروزیس که به MS معروف است، باعث می‎شود تا سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله کند. سیستم عصبی مرکزی متشکل است از: مغز، طناب نخاعی، عصب‎های بینایی. اسکلروزیس جانبی امیوتروفیک (ALS) که عموماً به نام بیماری لو گریگ   شناخته می‎شود یک بیماری نورولوژیک پیشرونده است.

مقالات دیگر...