دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم ممکن است در کوران ترک الکل، پس از عمل جراحی یا در شرایط زوال عقل به دلیریوم مبتلاء شوند

دلیریوم تغییری ناگهانی در مغز است که باعث بروز گیجی ذهنی و اختلال عاطفی می‌شود. دلیریوم باعث می‌گردد تا تفکر، یادآوری، خواب، توجه و موارد دیگر برای فرد مبتلاء به این اختلال دشوار شود. مردم ممکن است در کوران ترک الکل، پس از عمل جراحی یا در شرایط زوال عقل به دلیریوم مبتلاء شوند. دلیریوم معمولاً گذرا و موقتی است و اغلب اوقات به شکل مؤثری درمان می‌شود. دلیریوم بر مبنای علت، شدت و مشخصات آن دسته‌بندی می‎شود: دلیریوم تریمنس، دلیریوم بیش‌فعال، دلیریوم کم‌فعال. برخی از مردم دچار ترکیبی از دو نوع دلیریوم هیپراکتیو (بیش‌فعال) و هیپواکتیو (کم‌فعال) می‌شوند، و بین این دو وضعیت چرخش می‌کنند.

رعشه‌ها از نظر شدت متفاوتند و چند اختلال یا بیماری مختلف می‌توانند باعث ایجاد لرزش مشهود شوند

رعشه یا لرزش  یک اختلال حرکتی شایع است. انقباض موزون و غیر ارادی عضله باعث ایجاد لرزش می‌شود. رعشه‌ها بیش از دیگر اعضاء در دست‌ها شایعند اما امکان بروز آنها در بازوها، تارهای صوتی، تاب‌گشت و پاها نیز وجود دارد. رعشه دست (لرزش دست) ممکن است بدون علت یا به عنوان علامتی از یک اختلال زیربنایی بروز کند. لرزش دست یک علامت تهدید کننده زندگی نیست، اما می‌تواند بر فعالیت‎های روزمره تأثیر منفی داشته باشد. اغلب مردم دچار رعشه‌ای جزئی در دست‌ها هستند و این موضوع زمانی بیشتر مشهود است که دست‌ها به طور مستقیم جلو بدن گرفته شود. رعشه‌ها از نظر شدت متفاوتند و چند اختلال یا بیماری مختلف می‌توانند باعث ایجاد لرزش مشهود شوند.

خمیازه یک پاسخ خودکار بدن در مقابل خستگی یا استرس است. با شیوع کمتر، خمیازه بیش از حد می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی سلامت باشد.

خمیازه یک پاسخ خودکار بدن در مقابل خستگی یا استرس است. با شیوع کمتر، خمیازه بیش از حد می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی سلامت باشد. خمیازه معمولاً یک پاسخ بدن به خستگی است. مردم همچنین وقتی دیگران را در حال خمیازه کشیدن می‌بینند، یا وقتی مطلبی در مورد خمیازه می‌خوانند، به شکل نوعی تلقین، خود به خمیازه می‌افتند. خمیازه بیش از حد و مکرر می‌تواند نشانگر دوره‎های درازمدت خستگی، مثل مواردی که در اینسومنیا و افسردگی دیده می‌شود، عوارض جانبی داروها یا برخی اختلالات پزشکی باشد. بسته به علت خمیازه بیش از حد ممکن است در کنار علایم دیگری مثل احساس خستگی شدید، دشواری تمرکز یا دچار شدن به مشکلات تنفسی بروز کند.

سرگیجه ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی بوده و اگر باعث سقوط یا افتادن شود می‎تواند خطرناک باشد.

بخش‌های متعددی از بدن شامـل چشم‌ها، مغز، گوش داخلی و عصب‎های پا و ستون فقرات برای حفظ تعادل در انسان با یکدیگر کار می‎کنند. وقتی یک قسمت از این سیستم عمل نکند، شخص ممکن است دچار سرگیجه شود. سرگیجه ممکن است نشانه‌ای از وجود مشکلی جدی بوده و اگر باعث سقوط یا افتادن شود می‎تواند خطرناک باشد. پزشکان در این مورد به بررسی تمامی علایم و سلامت کلی فرد می‎پردازند تا بتوانند مشکل را تشخیص داده و چگونگی درمان آن را مشخص سازند. آیا دچار حس دوران سر یا گردش محیط به دور خود شده‎اید؟ این نشانه کلاسیکی برای نوع مشخصی از سرگیجه به نام ورتیگو است. ورتیگو چیزی بیش از احساس ساده دوار سر است و معمولاً هنگامی که فرد سر خود را تکان می‎دهد تشدید می‎شود.

بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی دست" (ASSH)، سندرم تونل کارپال یکی از شایع‎ترین علل ایجاد بی‌حسی انگشت است

بی‌حسی انگشت می‌تواند بر اثر علل مختلفی، از سندرم تونل کارپال گرفته تا برخی انواع نوروپاتی ایجاد شود. در برخی موارد درمان به سادگی ایجاد تغییری در شیوه کاربرد دست‌ها است. به هر جهت، برای موارد دارای علل پیچیده زیربنایی به استفاده از دارو یا عمل جراحی نیاز است. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی دست" (ASSH)، سندرم تونل کارپال یکی از شایع‎ترین علل ایجاد بی‌حسی انگشت است. تونل کارپال مسیری در پایه دست انسان است. عصب‌های مدیان از طریق این مسیر عبور می‌کنند و در تنگنا قرار گرفتن عصب مزبور می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی، خارش، یا درد در انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت میانی، و انگشت حلقه شود. 

اختلال استرس حاد وضعیت ناشایعی نیست، و پس از آن بروز می‌کند که شخص با یک اتفاق تروماتیک مواجه شده باشد

اختلال استرس حاد (ASD) یک اختلال وضعیت سلامت روان است که ممکن است بلافاصله پس از یک اتفاق تروماتیک بروز کند. این اختلال می‌تواند سبب طیفی از علایم شود و در صورت عدم شناسایی یا درمان قادر است تا به اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) منجر شود. ارتباط نزدیکی بین اختلال استرس حاد و اختلال استرس پس از ضربه وجود دارد. برخی از مردم پس از دچار شدن به اختلال استرس حاد به PTSD مبتلاء می‌شوند. بر مبنای اعلام "دپارتمان مشکلات کهنه سربازان ایالات متحد آمریکا" تقریباً 19 درصد مردم پس از دچار شدن به یک اتفاق تروماتیک به اختلال استرس حاد مبتلاء می‌شوند.

هر چیزی که باعث تولید بیش از حد بزاق دهان، دشواری بلع، یا مشکلاتی در کنترل عضله شود، می‎تواند به درولینگ منجر گردد.

درولینگ به عنوان ریزش غیر ارادی بزاق دهان تعریف می‎شود. درولینگ اغلب اوقات نتیجه ضعف یا عدم رشد عضلات پیرامون دهان یا داشتن بزاق بیش از حد است. درولینگ در طول 2 سال اول زندگی نرمال است. اطفال اغلب اوقات دارای کنترل کاملی بر عمل بلع و عضلات دهان نیستند تا اینکه به سن بین 18 تا 24 ماهگی برسند. نوزادان در عین حال ممکن است در هنگام دندان درآوردن دچار درولینگ شوند. درولینگ همچنین ممکن است در مردم دچار اختلالات مغز و اعصاب مثل فلج مغزی بروز کند. درولینگ می‎تواند علامتی از یک اختلال پزشکی، تأخیر در رشد، یا نتیجه مصرف برخی داروها باشد. هر چیزی که باعث تولید بیش از حد بزاق دهان، دشواری بلع، یا مشکلاتی در کنترل عضله شود، می‎تواند به درولینگ منجر گردد.

مقالات دیگر...