دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اتروفی مغز می‌تواند بر یک نقطه یا نقاط متعددی در مغز تأثیر بگذارد

اتروفی (آتروفی) مغز به کاهش سلول‌های مغز یا کاهش تعداد اتصالات بین سلول‌های مغز اشاره دارد. مردم مبتلاء به اتروفی مغز به طور معمول بر اثر این نوع آسیب‌دیدگی مغز دچار کاهش عملکرد شناختی می‌شوند. دو نوع اتروفی مغز وجود دارد: اتروفی کانونی، که در نواحی خاصی از مغز بروز می‌کند، و اتروفی فراگیر، که در کل مغز ایجاد می‌شود. اتروفی مغز ممکن است بر اثر فرآیند طبیعی پیری بروز کند. دیگر علل شامل آسیب دیدگی، عفونت‌ها و برخی اختلالات زیربنایی پزشکی می‌شود. اتروفی مغز می‌تواند بر یک نقطه یا نقاط متعددی در مغز تأثیر بگذارد. علایم بسته به محدوده اتروفی و شدت آن متفاوتند.

سنکوپ وازووگال در زنان و مردان به شکل یکسان شیوع دارد

سنکوپ یه معنی غش کردن یا از حال رفتن است. وقتی غش کردن بر اثر برخی محرک‌ها مثل دیدن خون یا سوزن یا یک احساس شدید مثل ترس یا وحشت رخ دهد، سنکوپ واسووگال (سنکوپ وازووگال) نامیده می‌شود. سنکوپ وازووگال شایع‌ترین علت غش کردن است. سنکوپ وازووگال گاهی از اوقات زیر عنوان سنکوپ نوروکاردیوژنیک یا سنکوپ واکنشی شناخته می‌شود. هر کسی ممکن است دچار سنکوپ وازووگال شود، اما این نوع سنکوپ بیشتر در کودکان و بزرگسالان جوان شایع است. این نوع غش کردن در زنان و مردان به شکل یکسان شیوع دارد.

نشت مایع مغزی نخاعی یک مشکل جدی است که می‌تواند باعث بروز پیامدهایی مثل سردرد، مننژیت و تشنج گردد

مایع مغزی نخاعی (CSF) مایعی شفاف است که مغز و طناب نخاعی را احاطه کرده است. نقش مایع مغزی نخاعی رساندن مواد مغزی به نواحی مزبور و زیرسازی برای مغز در محیط جمجمه است. مغز در لایه‌های نازکی از بافت پوشیده شده است که در جمع به نام ماده دورا شناخته می‌شوند، و مایع مغزی نخاعی می‌تواند در صورت وجود پارگی در بافت مورد اشاره دچار نشت شود. مایع مزبور در مرحله بعد ممکن است از بینی یا گوش نشت کرده یا وارد دیگر قسمت‌های بدن گردد. همچنین امکان آن هست که مایع مغزی نخاعی در نخاع به داخل عضلات و بافت‌های متصل اطراف ستون فقرات نشت کند. نشت مایع مغزی نخاعی یک مشکل جدی است که می‌تواند باعث بروز پیامدهایی مثل سردرد، مننژیت و تشنج گردد.

لباس تنگ، چاقی یا افزایش وزن و بارداری علل شایع مرالژیا پارستتیکا محسوب می‌شوند

مرالژیا پارستتیکا اختلالی است که با مور مور، بی‌حسی و درد سوزان در قسمت بیرونی ران پا مشخص می‌شود. علت مرالژیا پارستتیکا در تنگنا قرار گرفتن یا فشردگی عصب انتقال دهنده حس به سطح پوست ران است. لباس تنگ، چاقی یا افزایش وزن و بارداری علل شایع مرالژیا پارستتیکا محسوب می‌شوند. به هر حال مرالژیا پارستتیکا در عین حال ممکن است بر اثر ترومای موضعی یا یک بیماری مثل دیابت ایجاد شود. در اغلب موارد، مردم می‌توانند با رعایت موازین محافظه کارانه مثل پوشیدن لباس راحت مرالژیا پارستتیکا را تخفیف دهند.

علایم دیس‌اتونومیا شامل غش کردن، مشکلات قلبی عروقی، و مشکلات تنفسی است

دیس‌اتونومیا (دیس‌اتونومی) به طیفی گسترده از اختلالات آسیب زننده به سیستم عصبی خودکار اشاره دارد. علایم دیس‌اتونومیا شامل غش کردن، مشکلات قلبی عروقی، و مشکلات تنفسی است. دیس‌اتونومیا با اختلالاتی مثل بیماری پارکینسون و دیابت مرتبط است. دیس‌اتونومیا در اشکال مختلفی بروز می‌کند اما در تمامی موارد به سیستم عصبی خودکار (ANS) مرتبط است. ANS مسؤول حفظ پایداری دمای داخلی بدن، تنظیم الگوهای تنفسی، پایداری فشار خون، و تعدیل ضربان قلب است. این سیستم در عین حال در اتساع مردمک چشم، برانگیختگی جنسی و عمل دفع دخالت دارد.

صرع در کودکان نسبتاً شایع است

صرع در کودکان نسبتاً شایع است. بسیاری از کودکان پیش از رسیدن به سال‌های نوجوانی بر صرع غلبه می‌کنند، و اگر این اتفاق رخ ندهد درمان به طور معمول اطمینان در مورد ادامه یک زندگی پربار و سالم را ایجاد می‌کند. پزشک زمانی کودک را مبتلاء به صرع تشخیص می‌دهد که وی دچار یک مورد یا بیشتر تشنج بوده باشد که مسبب آن اختلال یا بیماری دیگری نباشد. احتمال بروز موارد تشنج در طول نخستین سال زندگی کودک بیشتر است. صرع هر کودکی را به شکلی متفاوت تحت تأثیر قرار می‌دهد، و این به سن کودک، نوع تشنج مبتلابه وی، چگونگی پاسخ‌دهی کودکی به درمان، و دیگر اختلالات احتمالی در سلامت کودک بستگی دارد.

تشخیص علت لرزش پا بر مبنای صرف علایم ناممکن است.

تشخیص علت لرزش پا بر مبنای صرف علایم ناممکن است. در اغلب موارد لرزش پا نتیجه یک بیماری جدی نیست. این لرزش در عوض ممکن است بر اثر چیزی مثل ترک مصرف کافئین ایجاد شده باشد. به هر حال، اگر علت روشن نباشد، اگر راهکارهای خودمراقبتی کارآیی نداشته باشند، یا اگر لرزش بیشتر گردد، مردم باید به پزشک مراجعه کنند. در این مورد به ویژه اگر لرزش با علایم دیگری مثل موارد فهرست شده در زیر همراه باشد مردم باید به پزشک مراجعه کنند: تغییراتی در حافظه یا خُلق، حرکات خارج از کنترل، مشکلات حرکتی، اضطراب یا بی‌قراری، مشکلات خواب، زخم‌های دست یا پا یا دیگر علایم دیابت کنترل نشده.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.