دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

این موضوع مهم است که بدانیم اسپاسم عضله، پیچ‌خوردگی عضله و رعشه یکسان نیستند

رعشه حرکت موزون غیر ارادی و غیر قابل کنترل یک بخش یا یک عضو در بدن است. رعشه ممکن است در هر قسمتی از بدن و در هر زمانی اتفاق بیفتد. رعشه به طور معمول نتیجه وجود مشکلی در قسمتی از مغز است که وظیفه کنترل حرکت عضلات را بر عهده دارد. رعشه‌ها همیشه جدی نیستند اما در برخی موارد نشان دهنده وجود یک اختلال جدی محسوب می‌شوند. اغلب موارد رعشه را نمی‌توان به آسانی درمان کرد اما آنها اغلب خود به خود از بین می‌روند. این موضوع مهم است که بدانیم اسپاسم عضله، پیچ‌خوردگی عضله و رعشه یکسان نیستند. انقباض عضله جمع شدن غیر ارادی عضله است.

سندرم پس از ضربه به سر ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد

سندرم پس از ضربه به سر اختلالی است که در آن علایم ضربه به سر یا آسیب‌دیدگی سر زمان درازی پس از صدمه اولیه ادامه پیدا می‌کند. سندرم پس از ضربه به سر ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد اما علایم به مرور زمان بهبود می‌یابند و در بیشتر موارد مردم به طور کامل سلامت خود را به دست می‌آورند. اثرات درازمدت ناشی از ضربه به سر شایع نیستند. پس از دچار شدن به این آسیب بیشتر مردم به فاصله 2 هفته تا یک ماه از علایم اولیه بهبود می‌یابند. در هر حال، تقریباً 20 درصد موارد ضربه به سر به سندرم پس از ضربه به سر منجر می‌شود و علایم بیش از 6 هفته ادامه پیدا می‌کنند.

بسیاری از اختلالات پزشکی می‌توانند مشکلات تعادل ایجاد کنند

مشکلات تعادل می‌تواند باعث گردد تا شخص دچار حالت گیجی شود چنان که انگار اتاق در حال چرخیدن است، یا حالت ناپایداری یا سبکی سر ایجاد کند. شخص ممکن است گمان کند که در حال سقوط است. این احساسات ممکن است در هنگامی ایجاد گردد که شخص دراز کشیده، نشسته یا ایستاده است. بسیاری از سیستم‌های بدن شامل عضلات، استخوان‌ها، مفاصل، بینایی، ارگان تعادل در گوش داخلی، عصب‌ها، قلب و عروق خونی باید دارای کارکرد نرمال باشند تا شخص از تعادل نرمال برخوردار گردد. وقتی سیستم‌های مزبور فاقد کارآیی مناسب باشند مردم دچار مشکلات تعادل خواهد شد. بسیاری از اختلالات پزشکی می‌توانند مشکلات تعادل ایجاد کنند.

بی‌حسی سمت راست صورت بیش از آنکه خود یک اختلال خاص باشد علامتی از یک مشکل زیربنایی است

بی‌حسی سمت راست صورت بیش از آنکه خود یک اختلال خاص باشد علامتی از یک مشکل زیربنایی است. عصب‌های مختلفی حس و حرکت عضلات را در صورت کنترل می‌کنند. بی‌حسی یک طرفه یا "یونی‌لاترال" زمانی بروز می‌کند که عصب‌های مزبور آسیب ‌دیده، ملتهب یا فشرده ‌شوند. برخی از مردم ممکن است به طور کامل حس خود را در سمت آسیب دیده صورت از دست بدهند. مابقی ممکن است دچار حس مور مور شوند. علل مختلفی برای ایجاد بی‌حسی سمت راست صورت وجود دارد. برخی از این علل جدی‌تر از بقیه هستند. تعیین علت بی‌حسی صورت برای دریافت درمان مؤثر برای مشکل زیربنایی مورد اشاره حیاتی است.

علایم تومور مغزی، فارغ از اینکه سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش‌خیم) باشند، شبیه به هم است

تومور مغزی می‌تواند سبب ایجاد علایم فیزیکی و نیز روانی شود. علایم تومور مغزی، فارغ از اینکه سرطانی (بدخیم) یا غیر سرطانی (خوش‌خیم) باشد، شبیه به هم است. علایم تومور مغزی ممکن است بر مبنای نوع، محدوده ایجاد، و مرحله تومور متفاوت باشد. برخی علایم ممکن است کاملاً عمومی باشند. این شامل سردرد، مشکلات بینایی و تغییرات خلق می‌شود. تشنج و تغییرات شخصیتی را نیز می‌توان علامتی از وجود تومور مغزی تلقی کرد. اگر کسی متوجه وجود علایم اولیه تومور مغزی در خود شود باید برای تشخیص کامل به پزشک مراجعه کند. تشخیص و درمان زودهنگام می‌توانند به فرجام بهتر منجر گردند.

در میان بازماندگان پارگی آنوریسم، در حدود 25 درصد افراد به فاصله 6 ماه بر اثر عوارض ناشی از آن می‌میرند

آنوریسم مغزی که گاه آنوریسم سربرال نامیده می‌شود، یک نقطه ضعیف در یک شریان مغزی است. این نقطه ضعیف محدوده بادکنک مانندی ایجاد می‌کند که با خون پر می‌شود. دیواره‌های شریان در مجاورت آنوریسم ضعیف‌ترند، که این بدان معنی است که امکان ترکیدن یا پارگی آنوریسم وجود دارد. آنوریسم پاره شده یک اختلال تهدیدگر زندگی است که می‌تواند باعث صدمات جدی مغزی یا استروک شود. در هر حال تمامی آنوریسم‌ها پاره نمی‎شوند. مردم دچار آنوریسم به پایش مداوم نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که آنوریسم آنان در حال رشد نیست. در مورد آنوریسم‌های بزرگ ممکن است به خارج کردن آنها نیاز باشد.

برخی عوامل بیولوژیک و زیست‌محیطی می‌توانند محرک ایجاد علایم ADHD باشند

اختلال کمبود توجه، بیش‌فعالی (ADHD) نوعی اختلال توسعه عصبی است. ADHD اغلب در اوایل کودکی ایجاد می‌شود و می‌تواند در دوران بزرگسالی ادامه یابد. تحقیق نشان می‌دهد که برخی عوامل بیولوژیک و زیست‌محیطی می‌توانند محرک ایجاد علایم ADHD باشند. مردم مبتلاء به ADHD ممکن است طیفی از علایم شناختی و رفتاری را تجربه کنند. مثال‌های شایع در این مورد شامل بیش‌فعالی، دشواری در تمرکز، و ناتوانی در کنترل رفتارهای تکانشی است. مردمی که نسبت به محرک‌های مربوط به خود شناخت دارند باید در حد امکان از میزان تماس خود با آنها کمک کنند.

مقالات دیگر...

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.