دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در صورت عدم درمان زودرس سندرم ورنیکه -کورساکف می‌تواند به صدمات پایدار مغزی و مرگ منجر گردد

سندرم ورنیکه-کورساکف نوعی بیماری تباهی عصبی است. این اختلال بر اثر کمبود ویتامین B1 که به نام تیامین نیز شناخته می‌شود رخ می‌دهد. یک علت شایع سندرم ورنیکه-کورساکف مصرف سنگین و منظم الکل در یک دوره زمانی طولانی است، اما جراحی معده، مشکلات شدید روده، سرطان، و سوءتغذیه نیز می‌توانند به ایجاد آن منجر شوند. محققان در این مورد بحث دارند که آیا سندرم ورنیکه-کورساکف شامل دو اختلال جداگانه اما مرتبط به هم است یا اینکه علایم آن را باید طیف یک اختلال واحد محسوب کرد. برخی معتقدند که ورنیکه مرحله اولیه و آغازین است و سندرم کورساکف وضعیت مزمن و درازمدت به شمار می‌رود.

ADHD شایع‌ترین وضعیت غیر متعارف رشد عصبی در کودکان است

مردم مبتلاء به اختلال کمبود تمرکز، بیش‌فعالی (ADHD) ممکن است دچار بیش‌فعالی، رفتار تکانشی یا بی‌اعتنایی شوند. به هر حال، یک علامت کمتر شایع در این وضعیت فراتمرکز است. فراتمرکز حالت تثبیت روی چیزی است که توجه فرد را جلب می‌کند. متخصصان پزشکی فراتمرکز را به عنوان ناتوانی در منحرف کردن توجه از وقایع یا اتفاقاتی که تمام توجه فرد را به خود معطوف می‌کنند توصیف می‌نمایند. ADHD شایع‌ترین وضعیت غیر متعارف رشد عصبی در کودکان است. به هر حال، اغلب اوقات تمیز دادن علایم این وضعیت تا زمان رسیدن کودک به سن مدرسه دشوار است.

نوروفیبروماتوز (Nf) شایع‌ترین اختلال ژنتیکی نورولوژیک است که توسط یک ژن منفرد ایجاد می‌شود

نوروفیبروماتوسیس [نوروفیبروماتوز] یک اختلال غیر قابل علاج سیستم عصبی است. این بیماری عمدتاً به رشد بافت‎های سلول عصبی آسیب می‌رساند. تومورهای معروف به نوروفیبروما روی عصب‌ها ایجاد می‌شوند و این موضوع می‌تواند به مشکلات دیگر منجر شود. این تومورها ممکن است بی‌ضرر باشند یا ممکن است بر عصب‌ها و دیگر بافت‎ها فشار وارد کرده به صدمات جدی منجر گردند. نوروفیبروماتوز (Nf) شایع‌ترین اختلال ژنتیکی نورولوژیک است که توسط یک ژن منفرد ایجاد می‌شود. جهش این ژن به این معنی است که بافت عصب مورد اشاره به طور کامل تحت کنترل قرار ندارد.

درمان میوکلونوس زمانی بیش از همیشه مؤثر است که بتوان یک علت زیربنایی برگشت پذیر برای آن یافت که قابل درمان باشد - مثل اختلالی دیگر، یک دارو یا ماده شیمیایی.

مایوکلونوس [میوکلونوس] به حرکات سریع و غیر ارادی عضلات اشاره دارد. سکسکه یکی از اشکال میوکلونوس است و همین طور حرکات ناگهانی یا "نهیب‌های خواب" که شخص ممکن است درست در آستانه به خواب رفتن احساس کند. این اشکال میوکلونوس در مردمان سالم بروز می‌کنند و به ندرت نمایانگر وجود مشکلی است. دیگر اشکال میوکلونوس ممکن است بر اثر یک اختلال سیستم عصبی (مغز و اعصاب) مثل صرع، یک اختلال متابولیک یا واکنش نسبت به دارو بروز کنند. در شرایط ایده‌آل درمان علت زیر بنایی به کنترل علایم میوکلونوس کمک می‌کند. اگر علت میوکلونوس ناشناخته باشد یا مشخصاً نتوان آن را درمان کرد، درمان بر کاهش اثرات میوکلونوس بر کیفیت زندگی شخص مبتلاء متمرکز می‌شود.

مردم مبتلاء به ADHD تنها کسانی نیستند که دچار فراتمرکز می‌شوند

فراتمرکز (بیش‌تمرکز) تمرکز بیش از حدی است که زمان درازی ادامه پیدا می‌کند. فراتمرکز وقتی اتفاق می‌افتد که شخص به قدری در یک موضوع غرق می‌شود که توجه وی نسبت به تقریباً هر آن چیز دیگری که در اطراف او می‌گذرد از بین می‌برد. فراتمرکز یک علامت رسمی ADHD (اختلال بیش‌فعالی کمبود تمرکز) نیست، اما پزشکان می‌گویند که این مورد اغلب در افراد دچار اختلال مزبور مشاهده می‌شود. مردم مبتلاء به ADHD تنها کسانی نیستند که دچار فراتمرکز می‌شوند. تقریباً هر کسی ممکن است غرق در چیزی شود که به آن علاقمند است.

کشیدگی ناگهانی انگشت پا که رعشه یا اسپاسم هم نامیده می‎شود، ممکن است بر اثر طیفی از اختلالات ایجاد شود

کشیدگی و جمع شدن ناگهانی انگشت پا که رعشه یا اسپاسم هم نامیده می‎شود، ممکن است بر اثر طیفی از اختلالات ایجاد شود. بسیاری از موارد نتیجه بروز اختلالات گذرا در سیستم گردش خون، عضلات یا مفاصل است. موارد دیگر ممکن است به میزان ورزش کردن یا غذایی که فرد می‎خورد مرتبط باشند. علایم کشیدگی ناگهانی انگشت پا به طور معمول گذرا است و نیاز به درمان پزشکی ندارد. اغلب موارد بی‌ضرر (خوش‌خیم) هستند و آنها را می‎توان با یک سری فعالیت‌های سریع در خانه برطرف کرد. اما اگر پرش یا لرزش با علایم جدی‎تر مثل خستگی مفرط یا تب همراه باشد و بیش از چند هفته ادامه یابد، مردم باید به دکتر مراجعه کنند.

حس مور مور یا سوزن سوزن شدن پشت می‌تواند نتیجه اختلالاتی باشد که به عصب‌های عمقی آسیب می‌زنند.

حس مور مور یا سوزن سوزن شدن پشت می‌تواند نتیجه اختلالاتی باشد که به عصب‌های عمقی آسیب می‌زنند. پزشکان به این حس زیر عنوان پارستزیا (پارستزی) ارجاع می‌دهند. علل در این مورد می‌تواند شامل انواع عفونت، صدمات ستون فقرات، فیبرومیالژی و ناهنجاری‌های عروقی باشد. هر از گاه دچار شدن به حس مور مور لزوماً علتی برای نگرانی نیست. به هر جهت، حس مور مور مداوم یا برگشت کننده در پشت می‌تواند یک علامت وجود اختلالی پزشکی باشد. علل در این مورد شامل انواع عفونت، مشکلات ستون فقرات، صدمات، فیبرومیالژی و ناهنجاری‌های عروقی می‌شود. مردم در صورت مواجه شدن با مور مور شدید در پشت، مور موری که بیش از چند روز ادامه یابد یا با دیگر علایم نگران کننده همراه باشد باید به پزشک مراجعه کنند.

مقالات دیگر...