دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

پرش ابرو یا تیک ابرو ممکن است بر اثر چیزهای روزمره شامل مصرف کافئین، استرس، و فشار یا خستگی چشم بروز کند. پرش ابرو در عین حال ممکن است نشانه یک اختلال زیربنایی مثل فلج بل، یا سندرم تورت باشد.

پرش ابرو یا تیک ابرو ممکن است بر اثر چیزهای روزمره شامل مصرف کافئین، استرس، و فشار یا خستگی چشم بروز کند. پرش ابرو در عین حال ممکن است نشانه یک اختلال زیربنایی مثل فلج بل، یا سندرم تورت باشد. پرش ابرو هنگامی بروز می‎کند که پوست اطراف ابرو به شکل غیر ارادی حرکت کرده یا دچار اسپاسم می‎شود. پرش ابرو اغلب هنگام پرش پلک چشم ایجاد می‎شود زیرا پرش پلک چشم می‎تواند باعث کشیده شدن پوست اطراف ابرو شود. اسپاسم‎های ابرو معمولاً بدون دردند اما می‎توانند آزاردهنده و ناراحت کننده باشند. این پرش‎ها ممکن است فقط چند ثانیه ادامه یابند یا احتمال دارد برای چند ساعت ادامه پیدا کنند و به طور معمول خود به خود برطرف می‎شوند.

سبکی سر یک وضعیت شایـع است، و به طور معمول به سرعت برطرف می‌شود و هیچ‌گونه عوارض درازمدتی ندارد. مردمی که مکرراً دچار سبکی سر می‎شوند به طور معمول می‌توانند علایم ناشی از این وضعیت را در خانه مداوا کنند.

شایع‌ترین علت بروز سبکی سر هیپوتانسیون ارتواستاتیک (کاهش فشار خون وضعیتی) است، که افت ناگهانی فشار خون در هنگامی است که فرد از حالت نشسته یا درازکش به حالت ایستاده درمی‌آید. تغییرات ایجاد شده در حالت قرارگیری بدن به ویژه در مواردی که این کار به سرعت انجام می‎شود، جریان خون را به صورت موقتی از مغز به بدن هدایت می‌کند. این اتفاق در زمانی که فرد دچار سبکی سر در عین حال دچار کم‌آبی بدن (دهیدراسیون) یا بیمار باشد بیشتر محتمل است. وضعیت مورد بحث به طور معمول به سرعت برطرف می‎شود به ویژه اگر فرد دچار سبکی سر بنشیند یا دراز بکشد.

بی‌حسی صورت یک اختلال یا بیماری نیست بلکه علامتی از وجود مشکلی دیگر است. اغلب موارد بی‎حسی صورت به فشرده شدن یا در تنگنا قرار گرفتن عصب‎ها یا آسیب دیدگی عصب مرتبطند.

بی‌حسی به فقدان وجود حس در هر قسمت از بدن اشاره دارد. بی‌حسی صورت یک اختلال یا بیماری نیست بلکه علامتی از وجود مشکلی دیگر است. اغلب موارد بی‎حسی صورت به فشرده شدن یا در تنگنا قرار گرفتن عصب‎ها یا آسیب دیدگی عصب مرتبطند. احساس بی‌حسی گهگاهی در صورت موضوع نامعمولی نیست، اگرچه ممکن است غریب به نظر برسد یا حتی ترسناک باشد. بسیاری از اختلالات مسبب بی‌حسی صورت مثل آلرژی تماسی و عوارض جانبی داروها خود به خود و در طول 24 ساعت از بین می‎روند. برخی بیماری‌ها مثل MS، بیماری لایم و فلج بل به درمان درازمدت نیاز دارند. اگر کسی دلیلی برای ظن ابتلاء به یکی از اختلالات زیربنایی مسبب فلج صورت داشته باشد باید بلافاصله به پزشک مراجعه کند. در مورد برخی اختلالات درمان صحیح و کامل تفاوتی چشمگیر در دورنمای درازمدت بیماری ایجاد می‌کند.

بی‎حسی پیشانی نیز می‎تواند نشان دهنده یک اختلال جدی در سلامت باشد

بی‌حسی فقدان وجود حس در قسمتی از بدن است. وقتی پیشانی دچار بی‌حسی شود این وضعیت مممکن است با "مور مور" یا درد مبهمی در زیر پوست همراه گردد. بی‌حسی پیشانی می‎تواند شکلی از پارستزیا (پارستزی) باشد، نوعی احساس مور مور که هنگامی بروز می‎کند که فشار بیش از حدی بر یک عصب وارد می‌شود. تقریباً هر کسی در زندگی پارستزی موقتی را (که اغلب اوقات خود به خود و بی‎نیاز به درمان برطرف می‎شود) تجربه کرده است. با شیوع کمتر بی‎حسی پیشانی نیز می‎تواند نشان دهنده یک اختلال جدی در سلامت باشد.

مردم دچار دوار سر عموماً این حس را به عنوان "احساس سرگیجه" یا احساس چرخش اتاق به دور خود توصیف می‌کنند. دوار سر با سبکی سر یکی نیست.

دوار سر (ورتیگو، دوران سر) یکی از شایع‌ترین شکایات در پزشکی است. دوار سر احساس حرکت کردن در هنگامی است که فرد در حال حرکت نیست. و نیز شبیه به این است که چیزهای دور و بر فرد در حال حرکت و چرخشند حال آنکه آنها در چنین وضعیتی نیستند. دوار سر ممکن است به روشی مشابه بیماری حرکت احساس شود. مردم دچار دوار سر عموماً این حس را به عنوان "احساس سرگیجه" یا احساس چرخش اتاق به دور خود توصیف می‌کنند. دوار سر با سبکی سر یکی نیست. شایع‌ترین علل دوار سر شامل دوار سر وضعیتی پاروکسیسمال خوش‌خیم (BPPV)، بیماری مانیه و دوار سر با آغاز حاد است.

بی‎حسی که گاهی از اوقات زیر عنوان پارستزیا (پارستزی) به آن اشاره می‎شود، در ناحیه بازوها، ساق پاها، دست‌ها و پاها شایع است

بی‎حسی که گاهی از اوقات زیر عنوان پارستزیا (پارستزی) به آن اشاره می‎شود، در ناحیه بازوها، ساق پاها، دست‌ها و پاها شایع است. بی‌حسی در ناحیه سر شیوع کمتری دارد. در اغلب موارد پارستزی سر علتی برای نگرانی نیست. بی‌حسی به علل متعدد شامل بیماری، مصرف دارو، و انواع صدمات ایجاد می‎شود. اغلب این اختلالات بر عصب‌های مسؤول ایجاد حس در جمجمه و سر تأثیر منفی می‎گذارند. چند خوشه عصبی اصلی متصل به مغز وجود دارد که به قسمت‎های مختلف صورت و سر مرتبط هستند. وقتی عصب‌ها دچار التهاب شده، فشرده شوند یا آسیب ببینند، امکان بروز بی‎حسی وجود خواهد داشت. کاهش جریان خون یا توقف آن نیز می‎تواند به بی‎حسی سر منجر گردد. 

علت بروز سندرم تورت شناخته شده نیست و راهی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. اما ژن‎های خاصی در پیوند مستقیم با سندرم تورت شناخته شده‌اند. با وجود این، در این مورد انشعابات خانوادگی شناسایی شده‌اند

سندرم تورِت یک اختلال مغز و اعصاب است. سندرم تورت باعث ایجاد حرکات فیزیکی و طغیان‎های صوتی ناخواسته یا غیر ارادی می‎شود. علت دقیق ایجاد این بیماری شناخته شده نیست. سندرم تورت شدیدترین نوع سندرم تیک است. تیک‎ها اسپاسم‎های غیر ارادی عضله هستند. آنها شامل اختلال متناوب تکانش‌های گروهی از عضلات محسوب می‎شوند. دیگر تیک‎ها ممکن است خود را در ناحیه تنه و اندام‎های دور از قلب نشان دهند. مردم مواجه با تشخیص ابتلاء به سندرم تورت اغلب دارای یک تیک حرکتی و یک تیک صوتی هستند. علایم گرایشی به تشدید در طول دوره‎های هیجان، استرس، یا اضطراب از خود نشان می‎دهند. به طور معمول شدت علایم در سال‎های پایانی دوره نوجوانی به بالاترین میزان خود می‎رسد.

مقالات دیگر...