دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بی‌حسی دست راست چه علتی دارد؟

کمبود ویتامین B12, لوپوس, بیماری لایم, HIV, فتق دیسک, حمله قلبی, استروک

بی‌حسی ناشی از حالت نادرست خوابیدن یا فشار بر دست، می‌تواند موقتی باشد

کمبود گردش خون در دست راست می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی و مور مور در این ناحیه شود. این وضعیت در عین حال ممکن است ورم یا تغییر رنگ پوست را به دنبال داشته باشد. علل متعددی برای محدود شدن جریان خون به دست‌ها وجود دارد. برای مثال، خوابیدن با یک دست زیر بدن باعث ایجاد فشار بر دست شده از جریان خون ممانعت می‌کند. در چنین مواردی علایم موقتی هستند و پس از رفع فشار از بین می‌روند.

بریدیکانیژیا [برادیکینسیا، برادیکنزیا] چیست؟ علایم، علل محتمل و درمان

آگونیست‌های دوپامین, مهار کننده‌های MAO-B, تحریک عمقی مغز

برادیکنزیا غالباً یک علامت بیماری پارکینسون یا یک عارضه جانبی برخی داروها است.

بریدیکانیژیا [برادیکینسیا، برادیکنزیا] اختلال در کنترل حرکتی اختیاری و کندی یا فریز شدن حرکات است. هنوز علاجی برای بیماری پارکینسون یا برادیکنزیا به عنوان یکی از علایم آن یافت نشده است. در هر حال داروها، درمان‌ها و تغییرات سبک زندگی برای مدیریت علایم آن در دسترسند. بیماران باید در مورد هر گونه تغییرات و نشانه‌های جدید ایجاد شده در بیماری خود منظماً با پزشک مشورت کنند. این موضوع اهمیت دارد که پزشک به شکل منظم از میزان اثربخشی دارویی که فعلاً توسط بیمار مصرف می‌شود آگاه باشد.

سودودیمنتیا، زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل

بی‌اشتهایی, پرخوری, افسردگی, اسکیزوفرنی, مهار کننده‌های یازجذب انتخابی سروتونین, روان‌درمانی

زوال عقل کاذب اختلالی است که به شکلی مشابه زوال عقل ظاهر می‌شود

سودودیمنتیا [زوال عقل کاذب یا شبه زوال عقل] مجموعه‌ای از علایم است که با علایم مربوط به زوال عقل [دمانس، دیمنتیا] مشابهت دارند. به هر حال زوال عقل کاذب عموماً علل زمینه‌ای دیگری مثل افسردگی دارد. برای تشخیص و درمان کامل نیاز به ارزیابی جامع نیاز است. درمان مشکلات زمینه‌ای منجر به شبه زوال عقل همچنین ممکن است باعث کاهش خود این علایم گردد اگرچه درمان طولانی مدت و تغییرات سبک زندگی ممکن است بهترین چشم‌انداز را برای فرد مبتلاء ایجاد کنند.

چه چیزی باعث واپس کشیدن چشم‌ها می‌شود؟

 اسیلوپسیا, بیماری مانیر, هیدروسفالوس, استروک, مالتیپل اسکلروزیس, بیماری هانتینگتون, بیماری پارکینسون

چشم‌های ما به دلایل مختلف ممکن است دچار واپس کشیدن شوند

چشم‌های ما به دلایل مختلف ممکن است دچار واپس کشیدن شوند. شایع‌ترین علل شامل تشنج، غش کردن، یا یک اختلال چشمی به نام نیستاگموس است. بسیاری اوقات واپس کشیدن چشم‌ها و دیگر علایم همراه ناشی از یک بیماری زمینه‌ای است. برخی از اوقات، علایم پس از درمان مشکل زمینه‌ای برطرف می‌شود. به هر حال گاه علت دقیق قابل شناسایی نیست. در صورتی که شخص دچار علایم نیستاگموس یا طغیان‌های غش کردن باشد که قابل توجیه نیستند یا ممکن است بر اثر مصرف دارو ایجاد شده باشند باید به پزشک مراجعه کند. اگر تشنج یا غش کردن برای زمانی طولانی ادامه یافته، به ناهشیاری منجر شده یا پس از یک مورد صدمه دیدگی ایجاد شده باشدشخص باید به فوریت تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد.

بیماری پارکینسون چیست و چه کسی به آن مبتلاء می‌شود؟

اجرام لوی, کاهش دوپامین, پیام‌رسان عصبی, آسیب‌های شغلی

بیماری پارکینسون یک اختلال مزمن سیستم عصبی است

بیماری پارکینسون بر اثر کاهش سلول‌های عصبی در قسمتی از مغز به نام سوبستانتیا نیگرا ایجاد می‌شود. این سلول‌ها تولید ماده شیمیایی دوپامین را کنترل می‌کنند. دوپامین حرکت را در بدن کنترل می‌کند. اما وقتی این سلول‌ها دچار اختلال می‌شوند دوپامین کمتری تولید می‌شود. بیماری پارکینسون کُشنده نست اما می‌تواند باعث ایجاد علایمی شدید گردد که حرکت و تحرک روزمره را با مشکل مواجه می‌کنند. علایم مشخصه بیماری پارکینسون شامل رعشه و مشکلات مربوط به راه رفتن و حفظ تعادل است. این علایم بدین علت ایجاد می‌شوند که توانایی ارتباطی مغز دچار اختلال می‌شود.

بی‌حسی شانه: چرا شانه من بی‌حس شده است؟

التهاب بورسا, التهاب ارتریت, دررفتگی شانه, اسپورهای استخوانی, شکستگی استخوان, دیابت, حمله قلبی

اگرچه صدمات شانه ممکن است متداول باشد، این موضوع مهم است که شخص در حد امکان به درمان درست و به موقع دست یابد

اگر شانه کسی دچار بی‌حسی شده باشد احتمالاً مشکلی در مورد عصب‌های مفصل شانه مطرح است. عصب‌ها کار نقل و انتقال پیام‌ها بین بدن و مغز را بر عهده دارند. این کار به ما امکان می‌دهد تا حس‌های مختلف شامل درد و تغییرات حرارتی را درک کنیم. عصب‌ها از گردن و پشت (ستون فقرات) به شانه می‌رسند. آنها از طریق شانه و بازو راه خود را به سمت نوک انگشتان ادامه می‌دهند. صدمات عصب در شانه می‌تواند باعث بروز علایمی در دست و نواحی دیگر بدن شود.

قدرت فوق بشری یا قدرت هیستریک چگونه بروز می‌کند

 پتانسیل جسمانی, پاسخ بجنگ یا دررو, امیگدلا, کورتیزول, اندورفین‌ها, تهویه جسمانی

قدرت هیستریک صرفاً یک نظریه نیست

قدرت هیستریک به نمایش خارق‌العاده قدرت انسان، معمولاً به تحریک یک موقعیت تهدیدگر زندگی اشاره دارد. یکی از مستند شده‌ترین مثال‌ها در این مورد والدینی است که برای نجات جان بچه به دام افتاده وسیله نقلیه‌ای را جابجا می‌کنند. اعتقاد بر آن است که این واکنش نامعمول به موقعیتی خطرناک نتیجه پاسخ استرس در بدن است، که محرک ترشح آنی و سریع هورمون ادرنالین [آدرنالین] می‌شود.

مقالات دیگر...