دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آزمایش‌های مربوط به اثر گانزفلد برای تحقیق در تله‌پاتی و وضعیت توهمی مورد استفاده قرار گرفته است

اثر گانزفلد زمانی بروز می‌کند که مغز ما از تحریک بصری محروم می‌شود و جاهای خالی مربوط به تحریک مزبور را از سوی خود پر می‌کند. این وضعیت باعث تغییر درک و دریافت ما شده و باعث ایجاد الگوهای دیداری و شنیداری غیر معمول می‌گردد. وضعیت مورد اشاره حتی می‌تواند به توهم منجر شود. ولفگانگ متزگر روان‌شناس مفهوم اثر گانزفلد را در سال 1930 معرفی کرد. "گانزفلد" در زبان آلمانی به معنی "کل میدان" است. این اصطلاح به فضایی فاقد ساختار و یکسان اشاره دارد که کل میدان دید ما را پوشش می‌دهد. آزمایش‌های مربوط به اثر گانزفلد برای تحقیق در تله‌پاتی و وضعیت توهمی مورد استفاده قرار گرفته است. برخی افراد از آن صرفاً برای امور تجربی استفاده می‌کنند.

کاتاتونیا ممکن است در هر مورد از چند ساعت تا هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد

کاتاتونیا (کاتاتونی) یک اختلال روان-حرکتی است به این معنی است که ارتباط میان عملکرد روانی و حرکتی در آن درگیرند. کاتاتونیا بر توانایی شخص در حرکت به شکل نرمال تأثیر می‌گذارد. افراد دچار کاتاتونیا ممکن است دچار طیفی از علایم شوند. شایع‌ترین علامت آن استوپور است، و بدان معنی است که شخص قادر به حرکت کردن، صحبت، یا پاسخ به یک محرک نیست. به هر حال، برخی افراد دچار کاتاتونیا ممکن است حرکات اضافی نشان داده و رفتار سراسیمه بروز دهند. کاتاتونیا ممکن است در هر مورد از چند ساعت تا هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد. احتمال آن وجود دارد که این بیماری مکرراً در طول چند هفته یا سال‌ها پس از دور ابتدایی برگشت کند. اگر کاتاتونیا علامتی از یک علت قابل شناسایی باشد، آن را کاتاتونی عرضی (بیرونی) می‌نامند. اگر هیچ علتی نتوان برای آن پیدا کرد این بیماری کاتاتونی ذاتی نامیده می‌شود.

تحریک حسی به صورت گسترده برای مراقبت از افراد دچار اختلالات عصبی-شناختی استفاده می‌شود

 تحریک حسی ورودی و حسی است که شما در زمانی که یکی از حس‌ها یا چند حس شما تحریک شده باشد، می‌گیرید. این نوع تحریک برای رشد اطفال مهم است و می‌تواند برای بهبود سلامت تکوینی بزرگسالان ناتوان، مردم دچار اختلالات عصبی-شناختی و سالمندان مورد استفاده قرار گیرد. تحریک حسی به صورت گسترده برای مراقبت از افراد دچار اختلالات عصبی-شناختی که پیشتر زیر عنوان زوال عقل (دمانس) از آن نام برده می‌شد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور معمول، این رویکرد از اشیاء روزمره برای بیدار کردن حس مثبت از طریق انگیختن حس‌های مزبور استفاده می‌کند.

اکثریت کیست‌ها، به ویژه کیست‌های مغز، مادرزادی هستند

کیست یک کیسک* بافت پر شده با ماده‌ای دیگر مثل هوا یا مایع است. کیست‌ها در تمامی قسمت‌های بدن شامل مغز شکل می‌گیرند. کیست ممکن است از بیرون نمایی شبیه به تومور داشته باشد اما به علل بسیار متفاوتی ایجاد می‌شود. تومور یک توده بافت صُلب است و کیست یک کیسک پر شده با ماده‌ای دیگر. کیست یک محفظه مجوف حاوی مایع، چرک، هوا یا سلول‌ها است. اغلب کیست‌ها غیر سرطان‌زا یا خوش‌خیم هستند، اما گاهی از اوقات در صورت وارد شدن فشار بر ارگان‌ها، بافت‌ها یا عصب‌های پیرامون خود می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند.

"سینستزیا" ریشه یونانی دارد و معنی آن "درک توأمان" است

سینستزیا زمانی مطرح است که شما به موسیقی گوش می‌دهید اما برخی اشکال را می‌بینید؛ یا کلمه یا اسمی را می‌شنوید و همان لحظه یک رنگ را می‌بینید. سینستزیا نامی فانتزی برای زمانی است که شما یکی از حس‌های خود را از طریق دیگری تجربه می‌کنید. برای مثال؛ ممکن است نام "آلکس" را بشنوید و سبز را ببینید. یا ممکن است کلمه "خیابان" را بشنوید و مزه پرتقال را حس کنید. کلمه "سینستزیا" ریشه یونانی دارد و معنی آن "درک توأمان" است. افراد دارای این توانایی سینستت نامیده می‌شوند. سینستزیا بیماری یا اختلال محسوب نمی‌شود. این وضعیت ضرری برای سلامت ندارد و به این معنی نیست که فرد دارای آن از نظر روانی بیمار است.

تست سرعت هدایت عصبی (NCV) برای ارزیابی صدمات و اختلال کارکرد عصب به کار می‌رود

تست سرعت هدایت عصبی (NCV) برای ارزیابی صدمات و اختلال کارکرد عصب به کار می‌رود. این اقدام که به نام مطالعه رسانایی عصب نیز شناخته می‌شود سرعت انتقال پیام‌های الکتریکی را در عصب‌های محیطی برسی می‌کند. عصب‌های محیطی ما در خارج از محدوده مغز و در امتداد طناب نخاعی قرار دارند. این عصب‌ها به کنترل عضلات و حس‌های مختلف کمک می‌کنند. عصب‌های سالم پیام‌های الکتریکی را با سرعت بیشتر و توانایی فراتر از عصب‌های آسیب دیده ارسال می‌کنند.

غلغلک داده شدن باعث تحریک هیپوتالاموس می‌شود

اگر شما در بحبوبه گریه کردن بر اثر لمس قسمتی حساس در بدن خود به خنده می‌افتید، غلغلکی هستید. برخی افراد به قدری غلغلکی هستند که با تماسی جزئی یا حتی انتظار غلغلک داده شدن دچار خنده می‌شوند. دیگران لبخند هم نمی‌زنند. چرا برخی از مردم دارای واکنش غلغلک هستند و دیگران نیستند؟ چند نظریه مختلف در مورد آنچه شخص را غلغلکی می‌کند وجود دارد. یک نظریه بر آن است که غلغلک به عنوان یک ساز و کار دفاعی برای محافظت از نواحی آسیب‌پذیر بدن و به نشانه تسلیم تکامل یافته است. نظریه دیگر می‌گوید که غلغلک مشوق پیوند اجتماعی است. برای بسیاری افراد غلغلک قابل تحمل نیست، پس چرا می‌خندند؟

مقالات دیگر...