دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در حال حاضر هیچ درمان یا علاجی برای میکروسفالی در دست نیست

مایکروسفالی [میکروسفالی] یک اختلال نادر نورولوژیک است. در مقایسه با کودکان همسن، بچه دچار میکروسفالی دارای سر کوچک‌تر و در موارد خاص مغز کوچک‌تر است. رشد غیر نرمال مغز مکرراً با میکروسفالی همراه است. این اختلال می‌تواند اغلب به همراه دیگر نقایص اصلی مادرزادی بروز کند. به هر جهت، میکروسفالی ممکن است تنها ناهنجاری موجود باشد. علت میکروسفالی در تمام موارد قابل مشخص کردن نیست. این اختلال ممکن است در زمان تولد یا در طول چند سال اول زندگی بروز کند. این اختلال در سطح ایالات متحد آمریکا مبتلابه 2 تا 12 زایمان منجر به تولد نوزاد زنده در هر سال است.

اگر سردرد به همراه تاری دید بروز کند یا علت ایجاد آن باشد، می‌توان آن را ناشی از یک اختلال زیربنایی پزشکی یا موقعیتی اورژانسی تلقی کرد

تقریباً هر کسی یک مورد سردرد را در زندگی خود تجربه کرده است، که بروز درد در بخشی از سر یا کل آن است. اگر سردرد به همراه تاری دید بروز کند یا علت ایجاد آن باشد، می‌توان آن را ناشی از یک اختلال زیربنایی پزشکی یا موقعیتی اورژانسی تلقی کرد. علل سردرد و تاری دید به طور معمول با علایم اضافی همراه است. برخی از اختلالات مرتبط به این موضوع دارای پیامدهای جدی هستند بنابراین مردم در صورت مواجهه با علایم شدید باید در مراجعه به پزشک درنگ نکنند. طیف گسترده‌ای از اختلالات پزشکی می‌توانند سبب سردرد شده و ده‌ها اختلال مختلف می‌توانند تاری دید به دنبال داشته باشند. به هر جهت پزشکان تعداد بسیار کمتری از اختلالات را به بروز توأمان هر دو علامت تاری دید و سردرد مرتبط دانسته‌اند. 

رعشه‌ها از نظر شدت متفاوتند و چند اختلال یا بیماری مختلف می‌توانند باعث ایجاد لرزش مشهود شوند

رعشه یا لرزش  یک اختلال حرکتی شایع است. انقباض موزون و غیر ارادی عضله باعث ایجاد لرزش می‌شود. رعشه‌ها بیش از دیگر اعضاء در دست‌ها شایعند اما امکان بروز آنها در بازوها، تارهای صوتی، تاب‌گشت و پاها نیز وجود دارد. رعشه دست (لرزش دست) ممکن است بدون علت یا به عنوان علامتی از یک اختلال زیربنایی بروز کند. لرزش دست یک علامت تهدید کننده زندگی نیست، اما می‌تواند بر فعالیت‎های روزمره تأثیر منفی داشته باشد. اغلب مردم دچار رعشه‌ای جزئی در دست‌ها هستند و این موضوع زمانی بیشتر مشهود است که دست‌ها به طور مستقیم جلو بدن گرفته شود. رعشه‌ها از نظر شدت متفاوتند و چند اختلال یا بیماری مختلف می‌توانند باعث ایجاد لرزش مشهود شوند.

خمیازه یک پاسخ خودکار بدن در مقابل خستگی یا استرس است. با شیوع کمتر، خمیازه بیش از حد می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی سلامت باشد.

خمیازه یک پاسخ خودکار بدن در مقابل خستگی یا استرس است. با شیوع کمتر، خمیازه بیش از حد می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال زیربنایی سلامت باشد. خمیازه معمولاً یک پاسخ بدن به خستگی است. مردم همچنین وقتی دیگران را در حال خمیازه کشیدن می‌بینند، یا وقتی مطلبی در مورد خمیازه می‌خوانند، به شکل نوعی تلقین، خود به خمیازه می‌افتند. خمیازه بیش از حد و مکرر می‌تواند نشانگر دوره‎های درازمدت خستگی، مثل مواردی که در اینسومنیا و افسردگی دیده می‌شود، عوارض جانبی داروها یا برخی اختلالات پزشکی باشد. بسته به علت خمیازه بیش از حد ممکن است در کنار علایم دیگری مثل احساس خستگی شدید، دشواری تمرکز یا دچار شدن به مشکلات تنفسی بروز کند.

مردم ممکن است در کوران ترک الکل، پس از عمل جراحی یا در شرایط زوال عقل به دلیریوم مبتلاء شوند

دلیریوم تغییری ناگهانی در مغز است که باعث بروز گیجی ذهنی و اختلال عاطفی می‌شود. دلیریوم باعث می‌گردد تا تفکر، یادآوری، خواب، توجه و موارد دیگر برای فرد مبتلاء به این اختلال دشوار شود. مردم ممکن است در کوران ترک الکل، پس از عمل جراحی یا در شرایط زوال عقل به دلیریوم مبتلاء شوند. دلیریوم معمولاً گذرا و موقتی است و اغلب اوقات به شکل مؤثری درمان می‌شود. دلیریوم بر مبنای علت، شدت و مشخصات آن دسته‌بندی می‎شود: دلیریوم تریمنس، دلیریوم بیش‌فعال، دلیریوم کم‌فعال. برخی از مردم دچار ترکیبی از دو نوع دلیریوم هیپراکتیو (بیش‌فعال) و هیپواکتیو (کم‌فعال) می‌شوند، و بین این دو وضعیت چرخش می‌کنند.

بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی دست" (ASSH)، سندرم تونل کارپال یکی از شایع‎ترین علل ایجاد بی‌حسی انگشت است

بی‌حسی انگشت می‌تواند بر اثر علل مختلفی، از سندرم تونل کارپال گرفته تا برخی انواع نوروپاتی ایجاد شود. در برخی موارد درمان به سادگی ایجاد تغییری در شیوه کاربرد دست‌ها است. به هر جهت، برای موارد دارای علل پیچیده زیربنایی به استفاده از دارو یا عمل جراحی نیاز است. بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی دست" (ASSH)، سندرم تونل کارپال یکی از شایع‎ترین علل ایجاد بی‌حسی انگشت است. تونل کارپال مسیری در پایه دست انسان است. عصب‌های مدیان از طریق این مسیر عبور می‌کنند و در تنگنا قرار گرفتن عصب مزبور می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی، خارش، یا درد در انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت میانی، و انگشت حلقه شود. 

اختلال استرس حاد وضعیت ناشایعی نیست، و پس از آن بروز می‌کند که شخص با یک اتفاق تروماتیک مواجه شده باشد

اختلال استرس حاد (ASD) یک اختلال وضعیت سلامت روان است که ممکن است بلافاصله پس از یک اتفاق تروماتیک بروز کند. این اختلال می‌تواند سبب طیفی از علایم شود و در صورت عدم شناسایی یا درمان قادر است تا به اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) منجر شود. ارتباط نزدیکی بین اختلال استرس حاد و اختلال استرس پس از ضربه وجود دارد. برخی از مردم پس از دچار شدن به اختلال استرس حاد به PTSD مبتلاء می‌شوند. بر مبنای اعلام "دپارتمان مشکلات کهنه سربازان ایالات متحد آمریکا" تقریباً 19 درصد مردم پس از دچار شدن به یک اتفاق تروماتیک به اختلال استرس حاد مبتلاء می‌شوند.

مقالات دیگر...