plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

کیست مغزی: علل ایجاد و انواع

کیست درموئید، کیست اپیدرموئید، کیست نئوپلاستیک, اسکن MRI ,CT اسکن, کما,

اغلب کیست‌ها غیر سرطان‌زا یا خوش‌خیم هستند

کیست یک کیسک* بافت پر شده با ماده‌ای دیگر مثل هوا یا مایع است. کیست‌ها در تمامی قسمت‌های بدن شامل مغز شکل می‌گیرند. کیست ممکن است از بیرون نمایی شبیه به تومور داشته باشد اما به علل بسیار متفاوتی ایجاد می‌شود. تومور یک توده بافت صُلب است و کیست یک کیسک پر شده با ماده‌ای دیگر. اغلب کیست‌ها غیر سرطان‌زا یا خوش‌خیم هستند، اما گاهی از اوقات در صورت وارد شدن فشار بر ارگان‌ها، بافت‌ها یا عصب‌های پیرامون خود می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. شش نوع اصلی کیست مغزی شامل این مواردند: کیست آراکنوئید، کیست پینئال، کیست کولوئید، کیست درموئید، کیست اپیدرموئید، و کیست نئوپلاستیک.

اختلال تبدیل یا اختلال مغز و اعصاب عملکردی چیست؟

فلج, روان‌پزشکی, فیزیوتراپی, هیپنوتیزم, داروهای ضد افسردگی, داروهای ضد سایکوز

هیچ تستی برای تشخیص اختلال تبدیل وجود ندارد

اختلال تبدیل وضعیتی است که در آن شخص دچار علایم فیزیکی یک مشکل مرتبط به سلامت است اما هیچ صدمه یا ناخوشی توضیح دهنده وضعیت مزبور وجود ندارد. برای مثال تصور کنید که سقوطی سخت از روی دوچرخه داشته‌اید و پس از آن قادر به حرکت دادن دست خویش نیستید. اما دست شما آسیبی ندیده است و سایر قسمت‌های بدن شما نیز چنین وضعیتی دارد. بدن شما استرس عاطفی و روان‌شناختی سقوط را به یک پاسخ فیزیکی دست فلج شده تبدیل کرده است. موضوع ممکن است عجیب به نظر برسد اما علایم مبتلابه شما واقعی هستند و شما قادر به کنترل آنها نیستید.

اختلال علایم جسمانی: علایم، علل، تشخیص، و درمان

اختلال سوماتوفرم متمایز نشده, DSM-5, اختلال اضطراب ناخوشی, اختلال تبدیل, اختلال صوری

این بیماری در زنان بیش از مردان شایع است

اختلال علایم جسمانی (SDD) یک اختلال روانی است که با شکایات قابل توجه، برگشت کننده، متعدد و فعلی بالینی در مورد علایم سوماتیک مشخص می‌شود. این اختلال که پیشتر زیر عنوان اختلال جسمانی‌سازی یا ناخوشی روان‌تنی شناخته می‌شود باعث ایجاد چنان نگرانی و مشغله‌ ذهنی می‌شود که زندگی روزانه فرد مبتلاء را دچار اختلال می‌کند. مردم مبتلاء به اختلال علایم جسمانی ممکن است اقدامات معمول در پزشکی یا اختلالات متعارف را به عنوان موارد تهدیدگر زندگی تلقی کنند. این احساسات و رفتارهای مرتبط به نگرانی پیرامون بیماری با گرفتن نتایج نرمال در تست‌های پزشکی تسکین نمی‌یابند. درمان اختلال علایم جسمانی شامل درمان شناختی رفتاری و برخی داروهای ضد افسردگی است.

هیستریا (هیستری) در گذشته و حال

روان‌شناسی, اختلالات تجزیه‌ای, اختلال علامت جسمانی, اختلال اضطراب ناخوشی, هیپوکوندریازیس, اختلال علامت نورولوژیک عملکردی

در طول سال‌های 1800 میلادی هیستری به عنوان یک اختلال روانی در نظر گرفته می‌شد

هیستریا (هیستری) اصطلاحی است که برای توصیف عواطف بیش از حد به کار می‌رود اما در عین حال زمانی یک اصطلاح تشخیصی متداول بود. در اصطلاحات عامیانه هیستری اغلب برای توصیف رفتار تحت تحریک عواطف و احساساتی به کار می‌رود که زیاده‌روانه و خارج از کنترل به نظر می‌رسند. وقتی کسی به شکلی پاسخ می‌دهد که با توجه به شرایط مرتبط به شکلی افراطی احساساتی به نظر می‌رسد برای توصیف او از اصطلاح هیستری استفاده می‌شود. در طول عصر ویکتوریایی، این اصطلاح اغلب برای ارجاع به حاملی از علایم استفاده می‌شد که عموماً فقط در زنان دیده می‌شدند.

چرا سیاتیک من برطرف نمی‌شود؟

ساکروایلیت سلی, اسکولیوز, شنا, پیاده‌روی, سیاتیک مزمن، مغز و اعصاب،

وقتی سیاتیک بیش از 3 ماه ادامه یابد یا حالت رفت و برگشت کننده به خود بگیرد ممکن است سیاتیک مزمن باشد

سیاتیکا [سیاتیک] نوعی درد عصب است که از ناحیه پشت به داخل مفاصل ران و پاها سرایت می‌کند. سیاتیک اغلب در طول چند روز برطرف می‌شود اما در مورد برخی مبتلایان این بیماری حالت مزمن به خود می‌گیرد. درد سیاتیک ممکن است به شکل کرامپ شدید یا حس سوزش شبیه برق گرفتگی احساس شود. وقتی سیاتیک بیش از 3 ماه ادامه یابد یا حالت رفت و برگشت کننده به خود بگیرد ممکن است سیاتیک مزمن باشد. سیاتیک مزمن یک بیماری طولانی مدت است که می‌تواند به درد ادامه‌دار بینجامد. درمان آن مشکل‌تر از سیاتیک حاد (کوتاه مدت) است اما مداواهای مختلفی می‌توانند سبب تخفیف درد سیاتیک شوند.

اثر گانزفلد چیست و چه کاربردی دارد؟

صدای سفید, مدیتیشن, عینک‌های گانزفلد, استاتیک, توهمات دیداری، هیپنوتیزم، کورتکس مغز

اثر گانزفلد زمانی مورد توجه عمومی قرار گرفت که برای تحقیق در مورد درک و دریافت فوق حسی به کار برده شد

اثر گانزفلد زمانی بروز می‌کند که مغز ما از تحریک بصری محروم می‌شود و جاهای خالی مربوط به تحریک مزبور را از سوی خود پر می‌کند. این وضعیت باعث تغییر درک و دریافت ما شده و باعث ایجاد الگوهای دیداری و شنیداری غیر معمول می‌گردد. وضعیت مورد اشاره حتی می‌تواند به توهم منجر شود. ولفگانگ متزگر روان‌شناس مفهوم اثر گانزفلد را در سال 1930 معرفی کرد. "گانزفلد" در زبان آلمانی به معنی "کل میدان" است. این اصطلاح به فضایی فاقد ساختار و یکسان اشاره دارد که کل میدان دید ما را پوشش می‌دهد. آزمایش‌های مربوط به اثر گانزفلد برای تحقیق در تله‌پاتی و وضعیت توهمی مورد استفاده قرار گرفته است. برخی افراد از آن صرفاً برای امور تجربی استفاده می‌کنند.

آیا اثر نوسبو برای سلامت مضر است؟

لوب‌های اکسی‌پیتال, کورتکس حرکتی, اشعه درمانی، شیمی درمانی، جراحی, روند ریکاوری

قدرت تفکر مثبت (یا منفی) در عمل می‌تواند بر سلامت ما تأثیر بگذارد

اثر دارونما (پلاسبو) یک جنبه تاریک نیز دارد - یک نوع اثر دارونمای منفی که اثر نوسبو نامیده می‌شود. اثر نوسبو زمانی بروز می‌کند که به شخص یک قرص قند داده شده و به او می‌گویند که این قرص دارای اثرات جانبی هولناکی است، و سپس شخص همان علایم را بروز می‌دهد. اثر نوسبو در عین حال ممکن است زمانی ایجاد شود که پزشک به بیمار می‌گوید که یک عمل جراحی یا اقدام پزشکی می‌تواند نتایج منفی به همراه داشته باشد: صرف آگاهی از ریسک‌های مورد اشاره می‌تواند بر ریکاوری بیماری تأثیر منفی داشته باشد... و همه‌اش به دلیل قدرت تلقین.

مقالات دیگر...