دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

غیر از انسان دیگر پستانداران شامل میمون‌های انسان‎نما و موش‎ها نیز نشانه‎هایی از غلغلکی بودن از خود نشان می‎دهند

غلغلک می‎تواند نوعی بازی سرگرم کننده، مزاحمتی موقت یا تجربه‎ای عمیقاً ناخوشایند باشد و این‎همه به میزان زیادی به پاسخ فرد مورد غلغلک بستگی دارد. میزان حساسیت مردم در برابر غلغلک متفاوت است. برخی از افراد فقط گاهی از اوقات دچار غلغلک می‎شوند در حالی که دیگران هرگز احساس غلغلک پیدا نمی‎کنند. دانشمندان صدها سال است در مورد پاسخ غلغلک به بحث مشغولند، اگرچه فقط همین اواخر بوده که آنان شروع به درک علت غلغلکی بودن برخی از مردم کرده‌اند و اینکه این پاسخ غریب در خدمت چه منظوری می‎تواند باشد. پژوهشگران به طور کامل از این موضوع آگاه نیستند که چرا برخی از مردم غلغلکی هستند، و از دیدگاه تکاملی غلغلک چه فوایدی دارد، اگرچه چند توضیح محتمل در این مورد درد دست است.

علت بروز مغز شیمیک روشن نیست، و هیچ علاجی برای این وضعیت شناسایی نشده است.

مغز شیمیک* اصطلاحی کلی است که توسط بازماندگان سرطان برای توصیف مشکلات تفکر و حافظه که ممکن است پس از درمان سرطان بروز کنند، به کار می‎رود. مغز شیمیک را در عین حال می‎توان مه شیمیک، اختلال شناختی مرتبط به شیمی درمانی یا اختلال عملکرد شناختی نیز نامید. اگرچه مغز شیمیک به شکل گسترده‎ای کاربرد دارد، اصطلاحی گمراه کننده محسوب می‎شود. نامحتمل است که شیمی درمانی تنها علت ایجاد مشکلات حافظه و تمرکز در بازماندگان سرطان باشد. پژوهشگران در حال تحقیق بر روی تغییراتی در ادراک و حافظه هستند که مردم مبتلا به سرطان دچار آنها می‎شوند. علی‎رغم پرسش‎های بسیاری که مطرحند، این موضوع روشن است که مشکلات حافظه که عموماً مغز شیمیک نامیده می‎شوند، می‎توانند عوارض جانبی ناامید کننده و ناتوانی‎آور سرطان و درمان آن باشند. برای درک کامل این وضعیت به تحقیق بیشتری نیاز است.

حدود 100 میلیارد نورون و 1000 میلیارد سلول گلیال (حمایتی) مغز را تشکیل می‎دهند. مغز حدود 20 درصد کل انرژی بدن را مصرف می‎کند

سیستم عصبی مرکزی (CNS) شامل مغز و طناب نخاعی است. مغز توسط جمجمه (حفره کرانیال) حفاظت می‎شود و طناب نخاعی از پشت مغز آغاز شده در مرکز ستون فقرات پایین می‎رود و در ناحیۀ لومبار در قسمت کمر به انتهای خود می‎رسد. مغز و طناب نخاعی هر دو داخل یک غشاء سه لایه به نام مننژها قرار دارند. CNS به طور مشروح از سوی آناتومیست‌ها و فیزیولوژیست‎ها مطالعه شده است اما هنوز رازهای بسیاری در خود دارد. این سیستم افکار، حرکات، احساسات، و تمایلات ما را در کنترل خود دارد. سیستم مزبور همچنین تنفس، ضربان قلب، رهش برخی هورمون‎ها، دمای بدن، و بسیاری موارد دیگر را کنترل می‎کند.

برخی از بزرگ‎ترین متفکران تاریخ مدرن شامل آلبرت اینشتاین و توماس ادیسون دچار ADHD بوده‎اند

ADHD می‎تواند باعث شـود تا کودک دچار ضعف در کنترل رفتار تکانشی شود که به بروز رفتارهای چالش‌برانگیز یا نامناسب در وی منجر می‎شود. اما یک موضوع مهم در پیوند با والدین این است که آنان بپذیرند ADHD صاف و ساده باعث ایجاد تغییرات عملکردی در مغز می‌گردد. این بدین معنی نیست که کودک دچار ADHD قادر به تشخیص درست از غلط نیست، بلکه بدین معنی است که والدین باید راه‎های متفاوتی را برای رشد و نمو رفتارهای مثبت در کودک خود جستجو و امتحان کنند. والدین و مراقبان بچه نیاز دارند تا روش‎های فعل و انفعال خود را با شرایط بچه انطباق دهند. این انطباق شامل شیوه گفتار، اشارات، زبان عاطفی و محیط فیزیکی است.

اینکه برخی از مردم بیش از دیگران در معرض ابتلاء به هیپراوزمیا قرار دارند شاید دلیل یا ریشه‎ای ژنتیکی داشته باشد

هیپراوزمیا، تشدید یا افزایش شدید حس بوبایی است. این افزایش توان حس بوها به طور معمول ناشی از وضعیتی دیگر است اما در برخی از موارد احتمال بروز خود به خودی آن نیز وجود دارد. وقتی کسی دچار هیپراوزمیا باشد وی می‎تواند بوها را قو‌ی‌تر از دیگران احساس کند. این حس قوی بویایی می‌تواند فرد مبتلا به هیپراوزمیا را در مواجهه با بوی برخی غذاها دچار تجربه‌ای ناراحت کننده و ناخوش سازد. بوهای محرک در مورد هیپراوزمیا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. از آنجا که طیفی از اختلالات زیربنایی می‎توانند باعث ایجاد هیپراوزمیا شوند، فرد ممکن است در عین حال دیگر علایم مرتبط به این وضعیت را تجربه کند.

برای اینکه فرد دچار استروک به بهترین تشخیص و درمان ممکن دسترسی پیدا کند، باید در فاصلۀ 3 ساعت پس از بروز نخستین علایم به بیمارستان انتقال یابد.

استروک یا سکته مغزی هنگامی ایجاد می‎گردد که جریان خون به‎مغز یا مختل شده یا دچار کاهش می‎شود. وقتی چنین اتفاقی رخ می‎دهد، مغز از دریافت اکسیژن کافی یا مواد مغذی محروم می‎شود و سلول‎های مغز آغاز به مردن می‎کنند. سه نوع اصلی استروک وجود دارد: استروک ایسکمیک - این شایع‎ترین نوع استروک محسوب می‎شود. وجود یک لختۀ خون در مغز مانع از رسیدن خون و اکسیژن به آن می‎شود. استروک هموراژیک - این نوع استروک هنگامی بروز می‎کند که یک رگ خونی تضعیف شده، پاره می‎شود و به طور معمول بروز آن نتیجۀ آنوریسم یا ناهنجاری‌‏های وریدی - شریانی (AVMs) است. حملات ایسکمیک گذرا (TIAs) - نیز به نام مینی استروک شناخته می‎شود، و پس از آن بروز می‎کند که جریان خون از رسیدن به بخشی از مغز باز می‎ماند. جریان خون نرمال در فاصلۀ زمانی کوتاهی برقرار و علایم استروک ناپدید می‎شود.

درمان مه مغزی به علت بروز آن بستگی دارد

مه مغزی بر طیفی از فرآیندهای روانی شامل حافظه و تمرکز تأثیر منفی می‎گذارد. مه مغزی می‎تواند علامتی از یک اختلال پزشکی بوده یا به عوامل مرتبط به سبک زندگی مثل استرس یا رژیم غذایی مرتبط باشد. مه مغزی می‎تواند باعث شود تا فرد احساس کند که گویی فرآیندهای تفکر، ادراک، و یادآوری آن گونه که باید، عمل نمی‎کنند. عملکردهای مختلف مغز که ممکن است بر اثر مه مغزی تحت تأثیر منفی قرار گیرند عبارتند از: حافظه، که امکان ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات را میسر می‎کند؛ توانایی کاربرد و فهم زبان؛  پردازش اطلاعات، که به ادراک و تمرکز کمک می‌کند؛ مهارت‌های تجمسی و فضایی مورد استفاده در ترسیم، بازشناسی اندازه‎ها و جهت‎یابی مکانی؛ توانایی محاسباتی؛ توانایی‌های عملکرد اجرایی مورد استفاده در سازمان‏دهی، حل مسائل و برنامه‎ریزی.

مقالات دیگر...