دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپراوزمیا یا تشدید حس بویایی - چیست و چه عللی دارد؟

هیپراوزمیا، تشدید حس بویایی، دیابت، بارداری، ژنتیک، داروی تجویزی، عوارض جانبی داروها، بوی مواد شیمیایی، عطرها، محصولات نظافت، شمع‎های معطر، بیماری لیم، دیابت نوع 1، بیماری پارکینسون،  صرع، آلزایمر، مالتیپل اسکلروزیس (MS)،  پولیپ‎ها یا تومورهای بینی یا جمجمه

اینکه برخی از مردم بیش از دیگران در معرض ابتلاء به هیپراوزمیا قرار دارند شاید دلیل یا ریشه‎ای ژنتیکی داشته باشد

مقالات مغز و اعصاب

• جنا فلچر، دکتر سونگ‎گو هان
• ترجمۀ فرهنگ راد

هیپراوزمیا، تشدید یا افزایش شدید حس بوبایی است. این افزایش توان حس بوها به طور معمول ناشی از وضعیتی دیگر است اما در برخی از موارد احتمال بروز خود به خودی آن نیز وجود دارد. 

[مطالب این مقاله:]
• علایم هیپراوزمیا 
• علل هیپراوزمیا 
• تشخیص هیپراوزمیا 
• درمان هیپراوزمیا 
• دورنما 

علایم هیپراوزمیا
وقتی کسی دچار هیپراوزمیا باشد وی می‎تواند بوها را قو‌ی‌تر از دیگران احساس کند. این حس قوی بویایی می‌تواند فرد مبتلا به هیپراوزمیا را در مواجهه با بوی برخی غذاها دچار تجربه‌ای ناراحت کننده و ناخوش سازد.
بوهای محرک در مورد هیپراوزمیا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بوهایی که عموماً قادرند تا محرک ایجاد ناراحتی و حالت ناخوشی در مردم دچار هیپراوزمیا شوند عبارتند از:
• بوی مواد شیمیایی
• عطرها
• محصولات نظافت
• شمع‎های معطر
از آنجا که طیفی از اختلالات زیربنایی می‎توانند باعث ایجاد هیپراوزمیا شوند، فرد ممکن است در عین حال دیگر علایم مرتبط به این وضعیت را تجربه کند.

عوارض هیپراوزمیا
هیپراوزمیا گرایشی به آن نشان می‌دهد که به عنوان یک عارضۀ اختلال زیربنایی دیگری بروز کند. به هر حال، تغییرات ایجاد شده در حس بویایی می‎تواند محرک افزایشی در میزان بروز سردرد، تهوع و استفراغ شود.
میگرن نوعی از سردرد است که می‎تواند سبب ایجاد حملات برگشت کننده متوسط تا شدید درد گردد. علت بروز میگرن در برخی از مردم هنوز به طور دقیق روشن نیست، اما تغییرات زیست‌محیطی مثل هوا، می‎توانند محرک بروز میگرن باشند.
محرک‎های زیست‎محیطی در عین حال می‎توانند شامل برخی از بوها باشند. در نتیجه، مردم دچار هیپراوزمیا ممکن است در هنگام استشمام برخی بوها در معرض ریسک بالاتری برای دچار شدن به میگرن قرار داشته باشند.
در برخی از موارد، هیپراوزمیا ممکن است به بروز افسردگی یا اضطراب منجر شود.

علل هیپراوزمیا
اینکه برخی از مردم بیش از دیگران در معرض ابتلاء به هیپراوزمیا قرار دارند شاید دلیل یا ریشه‎ای ژنتیکی داشته باشد. دانشمندان برای دست یافتن به درکی عمیق در مورد این پیوند ژنتیکی و توسعه درمان‎های بالقوه برای آن به تحقیق بیشتری نیاز دارند.
هیپراوزمیا به طور معمول در کنار برخی اختلالات دیگر بروز می‌کند. بعضی از این اختلالات می‎توانند باعث ایجاد تغییراتی در حس بویایی شوند. به هر حال در پاره‌ای از مواقع تغییرات ایجاد شده در حس بویایی می‎تواند به وخامت بیشتر اختلال زیربنایی مورد بحث منجر گردد.
علل محتمل برای ایجاد هیپراوزمیا شامل موارد زیر است:

بارداری
تغییرات هورمونی ایجاد شده در بارداری می‎تواند به ایجاد تغییراتی در حس بویایی بینجامد. بر مبنای پژوهش‌های انجام شده اکثر زنان باردار در سه ماهه نخست بارداری دچار نوعی تشدید حس بویایی می‎شوند.
زنانی که در دوران بارداری به هیپراوزمیا مبتلا می‌گردند ممکن است در عین حال به تشدید تهوع و استفراغ دچار شوند.
هیپراوزمیای ناشی از بارداری گرایشی به رفع شدن پس از پایان بارداری و بازگشت هورمون‌ها به سطح نرمال از خود نشان می‎دهد.

اختلالات خودایمنی
هیپراوزمیا یک علامت شایع برخی از اختلالات خودایمنی است. این وضعیت در عین حال ممکن است در شرایط عدم کارکرد درست کلیه‎ها بروز کند، که به نوبه خود ‌می‌تواند به بیماری ادیسون، که نوعی اختلال غدد فوق کلیوی است، منجر شود.
همچنین لوپوس اریتماتوس سیستمیک، و مقدمتاً به علت تأثیر این بیماری بر سیستم عصبی، به حس بویایی لطمه می‌زند.

بیماری لَیم
برخی تحقیقات نشان داده‎اند که در میان حدود 50 درصد مردم دچار این ناخوشی منتقل شده از کنه، بیماری به ایجاد هیپراوزمیا منجر می‌شود. روشی که بیماری لیم بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‎گذارد ممکن است تقویت کننده بروز تغییراتی در حس بویایی باشد.

دیگر اختلالات نورولوژیک
اختلالات مغز و اعصاب فهرست شده در زیر می‎توانند سبب ایجاد هیپراوزمیا شوند:
بیماری پارکینسون
صرع
آلزایمر
مالتیپل اسکلروزیس (MS)
پولیپ‎ها یا تومورهای بینی یا جمجمه

داروهای تجویزی
بسیاری از داروهای نسخه‌ای یا تجویز شده توسط پزشک می‎توانند بر حس بویایی تأثیر منفی بگذارند. بسیاری از داروها باعث کند شدن حس بویایی می‌شوند اما در برخی مواقع داروی تجویزی می‎تواند باعث تشدید و تقویت حس برخی بوها گردد.
مردمی که پس از آغاز مصرف یک داروی جدید دچار تغییراتی در حس بویایی خود می‎شوند باید با پزشک در این مورد مشورت کنند.

دیابت
در برخی از موارد دیابت نوع 1 می‎تواند سبب بروز هیپراوزمیا شود. این موضوع عموماً در شرایطی اتفاق می‎افتد که دیابت نوع 1 هنوز تحت درمان قرار نگرفته یا به درستی مدیریت نمی‎شود.

کمبود غذایی
برخی کمبودهای تغذیه‌ای شامل کمبود یا فقدان ویتامین B-12، می‌تواند بر حس بویایی تأثیر منفی داشته باشد. کمبود ویتامین B-12 می‎تواند باعث ایجاد اختلال شدید در سیستم عصبی شود.

تشخیص هیپراوزمیا
هر فردی که دچار تغییری در حس بویایی خود شده باشد باید مجموعۀ دیگر علایم مبتلابۀ خود را نیز ثبت و ضبط کند.
دکتر تشخیص خود را در ابتدا بر پایه طرح پرسش‌هایی در مورد علایم مبتلابه فرد استوار می‌کند و در مرحله بعد یک معاینه بالینی کامل انجام می‎دهد.
اگر علت بروز هیپراوزمیا مشخص نباشد، آنگاه دکتر برای تشخیص علت به انجام برخی تست‌های دیگر مبادرت خواهد ورزید. تست‌های محتمل در این مورد شامل آزمایش‌های خون و تست‌های تصویربرداری پزشکی است.

درمان هیپراوزمیا
درمان هیپراوزمیا به میزان زیادی وابسته به علت بروز آن است.
در بعضی موارد بهترین درمان برای هیپراوزمیا اجتناب از بوهایی است که علت بروز آن محسوب می‌شوند. بوهای محرک می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد اما در عین حال ممکن است محرک‎های مورد اشاره بوهای مواد شیمیایی قوی و برخی غذاهای خاص را شامل شود.
هنگامی که اجتناب از بو میسر نباشد، مردم ممکن است از جویدن آدامس نعناع یا لیس زدن آب‎نبات آن تا زمان فاصله گرفتن از منبع ایجاد بوی قوی و موجب هیپراوزمیا سود ببرند.
پزشک ممکن است داروهایی را برای درمان علت زیربنایی اختلالی که سبب بروز هیپراوزمیا شده است تجویز کند. برای مثال، مردم مبتلا به میگرن ممکن است متوجه شوند که داروی میگرن به تخفیف علایم هیپراوزمیا کمک می‌کند. مردم دچار هیپراوزمیا به علت اختلالات آسیب زننده به به سیستم عصبی نیز ممکن است از مصرف داروهای مرتبط به اختلال مبتلابۀ خود سود ببرند.
از سوی دیگر، در صورتی که فرد بر اثر مصرف دارویی خاص دچار هیپراوزمیا باشد پزشک ممکن است نسبت به تغییر نوع داروی مصرفی وی اقدام کند.
برخی از اوقات اگر وجود پولیپ یا تومور در جمجمه یا بینی عامل ایجاد هیپراوزمیا باشد، انجام عمل جراحی برای برداشتن توده‌های مزبور مورد نیاز است.

دورنما
درمان هیپراوزمیا ممکن است موضوعی توأم با چالش باشد زیرا این احتمال وجود دارد که شناسایی علت بروز آن آسان نباشد.
وقتی پزشک قادر به شناسایی علت زیربنایی هیپراوزمیا باشد وی خواهد توانست تا به شکلی موفقیت‌آمیز در تخفیف مشکل تشدید حس بویایی فرد به وی کمک کند./

Source:
What is hyperosmia and what causes it?
Last reviewed Fri 25 May 2018
By Jenna Fletcher
Reviewed by Seunggu Han, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

ژل آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت‌ گوش

لارنگواسپاسم یا اسپاسم حنجره - علل، علایم، و درمان‌ها

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.