دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

هیپنوتیزم یا خواب‎بند کردن - علل انجام، نتایج، و ریسک‌ها

خواب‌بند کردن، هیپنوز، هیپنوتیزم، هیپنوتراپی، القاء خواب، خواب مصنوعی، خواب مغناطیس، اختلالات سلامت روان، کاهش اضطراب، کاهش استرس، اختلال استرس پس از ضربه

برعکس آنچه گاهی از اوقات در فیلم‎های سینمایی یا تلویزیون در مورد هیپنوتیزم به تصویر کشیده می‎شود، فرد در طول انجام فرآیند کنترل رفتار خود را در شرایط هیپنوتیزم از دست نمی‌دهد.

مقالات مغز و اعصاب

مایو کلینیک
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


هیپنوتیزم که زیر عنوان هیپنوتراپی یا القاء خواب نیز به آن اشاره می‎شود وضعیتی خلسه‌وار است که در آن میزان تمرکز و توجه فرد افزایش یافته است. هیپنوتیزم معمولاً توسط یک درمانگر با استفاده از تکرار شفاهی کلمات و تصاویر ذهنی القاء می‎شود. وقتی کسی در حالت هیپنوتیزم باشد، وی به طور معمول از حالت آرامش و ریلکس شدگی برخوردار می‌شود و به روی درخواست‎های مطرح شده بازتر رفتار می‎کند.
هیپنوتیزم را می‌توان برای کمک به اِعمال کنترل بر رفتارهای ناخواسته یا کمک به مقابله بهتر با اضطراب یا درد مورد استفاده قرار داد. این موضوع مهم است که بدانیم اگرچه فرد دچار هیپنوتیزم در طول آن در مقابل درخواست‎های مطرح شده بازتر رفتار می‎کند، وی کنترل خود بر رفتار خویش را از دست نمی‎دهد.

[در این مقاله:]
• هیپنوتیزم چرا انجام می‎شود
• ریسک‌های هیپنوتیزم
• چگونه برای هیپنوتیزم آماده شوید
• آنچه باید انتظار داشته باشید
• نتایج هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چرا انجام می‎شود
هیپنوتراپی می‎تواند روش مؤثری برای مقابله با استرس و اضطراب باشد. به طور مشخص هیپنوتیزم می‎تواند میزان استرس و اضطراب پیش از انجام برخی اقدامات پزشکی مثل بیوپسی پستان را کاهش دهد.
در عین حال هیپنوتیزم در پیوند با اختلالات دیگر، شامل موارد فهرست شده در زیر مورد مطالعه قرار گرفته است:
• کنترل درد. هیپنوتیزم می‎تواند در مورد درد ناشی از سوختگی‎ها، سرطان، زایمان، سندرم روده تحریک‎پذیر، فیبرومیالژیا (فیبرومیالژی)، مشکلات مفصل تمپوروماندیبولار، اقدامات دندان‌پزشکی و سردرد کمک کننده باشد.
گرگرفتگی. هیپنوتیزم قادر است تا علایم مربوط به هیپنوتیزم ناشی از یائسگی را تخفیف دهد.
• تغییر رفتار. هیپنوتیزم با درجاتی از موفقیت برای درمان اینسومنیا، خیس کردن بستر، ترک دخانیات و پرخوری مورد استفاده قرار گرفته است.
• عوارض جانبی درمان سرطان. هیپنوتیزم برای فروکش عوارض جانبی مرتبط به شیمی درمانی یا اشعه درمانی استفاده شده است.
• اختلالات سلامت روانی. هیپنوتیزم می‎تواند در درمان علایم اضطراب، انواع فوبیا و اختلال استرس پس از ضربه مفید باشد.

ریسک‌های هیپنوتیزم
هیپنوتیزم در صورتی که توسط درمانگر آموزش دیده یا متخصصان مراقبت‌های پزشکی کارآزموده انجام شود نوعی درمان پرشکی طب مکمل و یکپارچه ایمن تلقی می‎شود. به هر حال، هیپنوتیزم برای مردم دچار اختلالات شدید روانی روش درمانی مناسبی محسوب نمی‎شود.
عوارض جانبی هیپنوتیزم نادر بوده اما می‎تواند شامل موارد زیر باشد:
• سردرد
• خواب‎آلودگی
سرگیجه
• اضطراب یا دیسترس
• ایجاد خاطرات کاذب
در صورتی که هیپنوتیزم به عنوان روشی برای کار بر روی حوادث استرس‌زای مربوط به اوایل زندگی استفاده می‌شود باید در این مورد به هوش باشید. این کار می‌تواند سبب برانگیختگی قوی عواطف شده و ریسک ایجاد خاطرات کاذب را به همراه دارد.

چگونه برای هیپنوتیزم آماده شوید
برای قرار گرفتن تحت هیپنوتیزم به آماده‌سازی یا تدارک خاصی نیاز نیست. اما استفاده از لباس راحت برای کمک به ریلکس شدن ایده خوبی خواهد بود. همچنین پیش از هیپنوتیزم به قدر کافی استراحت کنید به طوری که در طول جلسه برگزاری هیپنوتیزم به خواب فرو نروید.
برای انجام هیپنوتیزم مردم باید به یک درمانگر یا متخصص مراقبت‎های پزشکی دارای پروانه لازم برای انجام هیپنوتیزم مراجعه کنند. در این مورد مردم باید از فردی قابل اعتماد توصیه قبول کنند. مردم باید در مورد درمانگری که در مد نظر دارند شناخت داشته باشند. کار را با پرسش در موارد زیر آغاز کنید:
• آیا شما دارای تخصص در عرصه‌ای مثل روان‎شناسی، پزشکی، مددکاری اجتماعی یا دندان‎پزشکی هستید؟
• آیا شما پروانه لازم برای فعالیت در این استان را دارید؟
• شما کجا تحصیل کردید و در کجا تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان بردید؟
• در مورد هیپنوتراپی چه مدت آموزش دیده‎اید و در کدام آموزشگاه؟
• شما به کدام سازمان حرفه‎ای تعلق دارید؟
• چقدر سابقه فعالیت عملی در این حیطه را دارید؟
• نرخ خدمات شما چقدر است و آیا بیمه این خدمات را پوشش می‎دهد؟

آنچه باید انتظار داشته باشید
درمانگر فرآیند هیپنوتیزم را توضیح داده و اهداف درمان را مرور می‌کند. سپس درمانگر به طور معمول با لحنی آرام و شمرده شروع به صحبت می‎کند و تصاویری را توصیف می‎نماید که حسی از ریلکسیشن، امنیت خاطر و آسودگی در فرد ایجاد می‌کنند.
وقتی شما در وضعیت پذیرندگی قرار می‎گیرید، درمانگر راه‎هایی را برای تحقق اهداف پیش روی شما قرار می‌دهد که می‎تواند شامل مواردی مثل کاهش درد یا فروکش ولع نسبت به دود کردن سیگار باشد. درمانگر در عین حال قادر است به شما در خلق تصاویر جاندار و پرمعنی ذهنی در پیوند با اهداف مد نظر شما کمک کند.
وقتی جلسه درمانی به پایان می‎رسد، یا خود فرد قادر است تا خویشتن را از حالت هیپنوز خارج کند یا اینکه برای انجام این کار درمانگر در این مورد به وی کمک می‌کند.
برعکس آنچه گاهی از اوقات در فیلم‎های سینمایی یا تلویزیون در مورد هیپنوتیزم به تصویر کشیده می‎شود، فرد در طول انجام فرآیند کنترل رفتار خود را در شرایط هیپنوتیزم از دست نمی‌دهد. همچنین، به طور معمول فرد هشیار باقی مانده و آنچه را که در طول هیپنوتیزم بر او گذشته است به خاطر می‌آورد.
مردم ممکن است در نهایت بتوانند خود قادر به ایجاد هیپنوتیزم در شخص خود شوند که در این حالت آنان به القاء هیپنوتیزم در مورد شخص خویش اقدام می‎کنند. مردم می‎توانند این روش را در صورت نیاز، برای مثال، پس از یک جلسه شیمی درمانی مورد استفاده قرار دهند.

نتایج هیپنوتیزم
در حالی که هیپنوتیزم می‎تواند در کمک به مردم برای مقابله با درد، استرس و اضطراب مؤثر باشد، درمان شناختی رفتاری خط مقدم درمان برای وضعیت‎های مورد بحث تلقی می‎شود. هیپنوتیزم را در عین حال می‎توان به عنوان بخشی از یک برنامه جامع برای ترک سیگار یا کاهش وزن مورد استفاده قرار داد.
با وجود این هیپنوتیزم برای همه مردم مناسب نیست. برای مثال فرد ممکن است قادر به ورود به وضعیتی در هیپنوتیزم نباشد که برای اثربخشی آن به قدر کافی عمیق باشد. برخی درمانگران اعتقاد دارند که هر قدر عمق هیپنوتیزم در کسی بیشتر باشد فایده‎مندی این روش برای چنین فردی بیشتر خواهد بود./


Source:
Mayo Clinic
Hypnosis
Nov. 01, 2018

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.