دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بی‌حسی انگشت – چه علتی دارد؟

بی‌حسی انگشت، سندرم تونل کارپال، انجمن آمریکایی جراحی دست، نوروپاتی کمپرشن،  نوروپاتی محیطی، دیابت، کمبود ویتامین B-12، بیماری کبدی ، هیپوتیروئیدیسم، فیبرومیالژی، سندرم درد میوفاسیال، •	کمبود میزان ویتامین B-1، مالتیپل اسکلروزیس ، استروک

بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی دست" (ASSH)، سندرم تونل کارپال یکی از شایع‎ترین علل ایجاد بی‌حسی انگشت است

مقالات مغز و اعصاب

• سندرم تونل کارپال
• نوروپاتی کمپرشن
• نوروپاتی محیطی
• فیبرومیالژی
• سندرم درد میوفاسیال
• داروها
• علل دیگر
• خلاصه


بی‌حسی انگشت می‌تواند بر اثر علل مختلفی، از سندرم تونل کارپال گرفته تا برخی انواع نوروپاتی ایجاد شود.
در برخی موارد درمان به سادگی ایجاد تغییری در شیوه کاربرد دست‌ها است. به هر جهت، برای موارد دارای علل پیچیده زیربنایی به استفاده از دارو یا عمل جراحی نیاز است.

1. سندرم تونل کارپال
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی جراحی دست" (ASSH)، سندرم تونل کارپال یکی از شایع‎ترین علل ایجاد بی‌حسی انگشت است.
تونل کارپال مسیری در پایه دست انسان است. عصب‌های مدیان از طریق این مسیر عبور می‌کنند و در تنگنا قرار گرفتن عصب مزبور می‌تواند باعث ایجاد بی‌حسی، خارش، یا درد در انگشت شست، انگشت اشاره، انگشت میانی، و انگشت حلقه شود. سندرم تونل کارپال اغلب باعث می‌شود تا دست در هنگامی که فرد به خواب می‌رود دچار بی‌حسی شود که این ناشی از حالتی است که دست در آن قرار می‌گیرد.
برای تشخیص سندرم تونل کارپال، پزشک شرح حال پزشکی کاملی می‎گیرد، در مورد دیگر وضعیت‌های فرد پرسش می‌کند، چگونگی استفاده از مچ دست را بررسی می‌کند و نیز در این مورد سؤال می‌کند که آیا در گذشته دست با آسیب‌دیدگی مواجه بوده است یا خیر.
شخص ممکن است بتواند سندرم تونل کارپال را از طریق ایجاد تغییر در روش کاربرد دست‌ها درمان کند.
برای مثال مردم ممکن است بر اثر نوع نشستن پشت میز در هنگام کار با کامپیوتر دچار سندرم تونل کارپال شوند. تغییر صندلی، موس، یا صفحه کلیدی که مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند به رفع مشکل منجر گردد.
از سوی دیگر پزشک ممکن است استفاده از یک اسپلینت را به شکل موقتی برای کاهش میزان ورم توصیه کند. اسپلینت‌ها به پیشگیری از بی‌حسی دست به ویژه در طول شب کمک می‌کنند.
اگر علایم شدیدتر بوده یا با استفاده از دیگر درمان‌ها برطرف نشوند، شخص ممکن است به تزریق‌های استروئید برای کاهش التهاب نیاز داشته باشد. در دیگر موارد ممکن است برای ایجاد فضا در راستای حرکت عصب از طریق تونل کارپال به عمل جراحی احتیاج باشد.

2. نوروپاتی کمپرشن
نوروپاتی کمپرشن هنگامی مطرح است که فشار روی یک عصب باعث از دست رفتن حس می‎شود و در نتیجه آن ضعف یا پرش و پیچش در قسمت‌هایی از بدن ایجاد می‌گردد. سندرم تونل کارپال نوعی از نوروپاتی کمپرشن است.
بر مبنای اعلام ASSH، عصب ممکن است بر اثر آسیب‌دیدگی، بزرگ شدن عروق خونی، سفت شدن عضلات، یا رشد کیست در نزدیکی عصب تحت فشار قرار گیرد.
وجود عصب تحت فشار در مچ دست، آرنج، ساعد، یا گردن می‌تواند به از دست رفتن حس در انگشتان دست منجر شود.
مردم برای درمان موارد خفیف نوروپاتی کمپرشن می‌توانند از تغییرات سبک زندگی استفاده کنند. برای مثال ایجاد یک محیط کار ارگونومیک‌تر می‌تواند به بهبود نوروپاتی ایجاد شده بر اثر حرکات ناشی از کار منجر شود.
فیزیوتراپی یا کاردرمانی می‎تواند برای تخفیف سفتی عضلانی مسبب در تنگنا قرار گرفتن عصب‌ها مفید باشد. این انواع درمان می‌توانند به شخص بیاموزند که چگونه از ایجاد علایم در آینده پیشگیری کند.
چاقی نیز می‌تواند باعث نوروپاتی کمپرشن شود، بنابراین کاهش وزن به کاهش علایم منجر خواهد شد.
فرد دچار نوروپاتی کمپرشن شدید ممکن است به عمل جراحی نیاز پیدا کند.

3. نوروپاتی محیطی
بر مبنای اعلام "انستیتو ملی اختلالات نورولوژیک و استروک" (NINDS)، نوروپاتی محیطی به صدمات سیستم عصبی محیطی در مردم اشاره دارد. این سیستم به انتقال پیام‎ها در بدن کمک می‌کنند.
نوروپاتی محیطی می‎تواند باعث بروز علایم مختلفی شود که بستگی به عصب‌هایی دارد که آسیب می‌بینند. این علایم ممکن است فقدان حس در دست‌ها را شامل شود.
نوروپاتی محیطی علل متعددی می‎تواند داشته باشد. این علت ممکن است ژنتیکی باشد، که به این معنی است که شخص علت را از والدین بیولوژیک خود به ارث می‌برد، یا ممکن است علل مزبور اکتسابی باشند.
علل اکتسابی نوروپاتی محیطی شامل موارد زیر است:
دیابت (دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2)
• مصرف بیش از حد و درازمدت مشروب الکلی
• کمبود ویتامین B-12
• بیماری کبدی یا کلیوی مزمن
• آسیب‌دیدگی‎ها
هیپوتیروئیدیسم یا کم‌کاری تیروئید
علل زیربنایی به مراتب نادرتری وجود دارد که می‌توانند باعث نوروپاتی محیطی شوند. پزشک ممکن است پس از از تشخیص خارج کردن علل شایع‌تر به علل مزبور بپردازد.
درمان نوروپاتی محیطی به محل بروز آسیب دیدگی عصب و علایم خاصی که فرد دچار آنها می‌شود بستگی دارد.

4. فیبرومیالژی
فیبرومیالژی اختلالی است که باعث ایجاد درد، بی‌حسی، و مور مور در قسمت‌های مختلف بدن می‎شود. دیگر علایم شایع فیبرومیالژی عبارتند از:
• مشکلات خواب
خستگی مفرط
• مشکلات حافظه
• دشوار تمرکز یا تفکر
مردم دچار فیبرومیالژی بیش از سایر مردم در معرض ریسک ابتلاء به سندرم تونل کارپال قرار دارند.

5. سندرم درد میوفاسیال
سندرم درد میوفاسیال (MPS) یک مشکل اسکلتی عضلانی است که سبب ایجاد درد در عضلات یا درد ارجاعی به دیگر قسمت‌های بدن می‌شود.
ASSH می‌نویسد که سندرم درد میوفاسیال در عین حال سبب بی‌حسی دست‌ و ساعد می‌شود.
بر مبنای یک مقاله در نشریه "درد و درمان"، شواهد محدودی در حمایت از بسیاری از گزینه‎های درمانی کنونی برای سندرم درد میوفاسیال وجود دارد.
نویسندگان مقاله مزبور هدف قرار دادن علت زیربنایی MPS را تا زمانی که تحقیقات بتوانند به توسعه مداخلات مؤثر و خاص منجر شوند پیشنهاد می‌دهند.

6. داروها
ASSH می‌نویسد که برخی داروها مثل داروهای درمان سرطان می‌توانند سبب بی‌حسی و مور مور در دست‌های فرد شوند. اثرات جانبی مزبور ممکن است موقتی بوده یا دایمی باشند.
بر مبنای اعلام "انجمن آمریکایی سرطانی" هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از نوروپاتی محیطی ناشی از شیمی درمانی وجود ندارد.
به هر جهت، گروه پزشکی مسؤول درمان بیمار نگاهی نیز به اثرات جانبی درمان دارد و دوز داروها برای مدیریت شرایط در دستور کار قرار می‌گیرد.

علل دیگر
علل دیگر و کمتر شایع بی‎حسی انگشتان دست شامل موارد زیر است:
• کمبود میزان ویتامین B-1
مالتیپل اسکلروزیس (MS)
• داشتن سابقه ابتلاء به استروک
• اختلالات مغز و طناب نخاعی

خلاصه
بی‌حسی انگشتان بر اثر علل متعددی ممکن است اتفاق بیفتد. این علامت ممکن است بدون درمان یا به کمک تغییرات کوچک سبک زندگی درمان شود، که این به علت زیربنایی بروز وضعیت بستگی دارد.
اگر بی‌حسی برطرف نشود، شخص باید برای تعیین علت و یافتن بهترین گزینه درمانی به پزشک مراجعه کند./


• تیموتی هازار، دکتر نانسی هاموند
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


Source:
Medical News Today
What causes finger numbness?
Last reviewed Thu 14 February 2019
By Timothy Huzar
Reviewed by Nancy Hammond, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کرم‌ بی‌حسی مؤثرترین کاهش دهندة درد برای واکسیناسیون اطفال است

آیا فیبرومیالژی واقعیت دارد؟ باورهای غلط رایج در مورد این بیماری

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.