دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

افانتازیا، ناتوانی در مجسم کردن تصاویر در ذهن

 اسکن‌های MRI, ناحیه فرونتال مغز, پیمایش فضاها, فلاش‌بک, ارتباطی ژنتیکی, نرم‌افزارهای طراحی, ابزارهای تجسمی

فقدان تصویر ذهنی در اوایل سال‌های 1800 میلادی توصیف شد

مقالات مغز و اعصاب

در این مقاله:
نشانه‌های افانتازیا
• تحقیقات پیش رو
• توضیحات محتمل
• افانتازیا و حافظه
• زندگی با افانتازیا
• تحقیق بیشتری نیاز استافانتازیا [آفانتاسیا] پدیده‌ای است که در آن شخص قادر به تجسم تصاویر نیست. در حالی که اکثر مردم قادر به بازسازی یک صحنه یا صورت در ذهن خود هستند، افراد دچار افانتازیا قادر به چنین کاری نیستند.
یک روز گرم تابستانی را در نظر بگیرید و خود را در حالی تصور کنید که کنار یک استخر شنا نشسته‌اید. آفتاب در حال تابیدن است و کودکان در آب مشغول بازی و بگو بخند هستند. وقتی در مورد چنین صحنه‌ای فکر می‌کنید چه نوع تصویری به ذهن شما متبادر می‌شود؟
اگر شما جزء 1 تا 3 درصد مردم دچار افانتازیا باشید، ممکن است نتوانید هیچ تصویری را در ذهن خود تجسم کنید.
افراد دچار افانتازیا دارای هیچ "چشم درونی" نیستند یا به عبارتی قدرت تجسم آنان اساساً کور است. این توانایی تجسم وقایع و تصاویر نقشی مهم در زندگی انسان ایفاء می‌کند.
مردم اغلب در کنار سایر مسائل به تصور کردن صحنه‌ها، افراد دیگر، تجارب، تصویرها، اشیاء و وقایع برنامه‌ریزی شده مشغولند. برای مثال، وقتی شما به یک دوست فکر می‌کنید، ممکن است بلافاصله چهره او را در ذهن خویش مجسم کنید. افراد مبتلاء به افانتازیا قادر به ایجاد تصویر ذهنی نیستند.
اگر شما از کسی که دچار افانتازیا است بخواهید تا چیزی را برایتان تجسم کند وی می‌تواند شیء را توصیف کرده، ایده را توضیح دهد، و واقعیت‌هایی را که در باره آن می‌داند بازگو نماید. اما نخواهد توانست هیچ نوع تصویر ذهنی را با دانسته‌های خود همراه سازد.


نشانه‌های افانتازیا
آیا فکر می‌کنید که دچار افانتازیا هستید؟ سؤال‌های زیر را با خود مطرح کنید:
• به یکی از دوستان یا اعضاء خانواده فکر کنید. سعی کنید تا تصویری از چهره او در ذهن خویش بسازید. تا چه حد با وضوح می‌توانید ویژگی‌ها، چهره، مو و شکل او را در ذهن خویش مجسم کنید؟
• با چه وضوحی قادرید حرکات و اشارات مشخصه او را به تصویر بکشید؟
• با چه وضوحی می‌توانید لباس وی را در ذهن خود بازسازی نمایید؟
اگر شما در پاسخ به این پرسش‌ها دچار مشکل می‌شوید، ممکن است به درجاتی از افانتازیا مبتلاء باشید.


تحقیقات پیش رو
فقدان تصویر ذهنی در اوایل سال‌های 1800 میلادی توصیف شد، با وجود این تاکنون پدیده‌ای مطالعه نشده باقی مانده است. برای نخستین بار فرانسیس گالتون / Francis Galton بروز آن را در یک مقاله مربوط به تصور ذهنی منتشر شده در سال 1880 توصیف کرد. در کنار توصیف افراد دچار درجات مختلف سرزندگی در هنگام توصیف تصاویر بصری ذهنی، وی همچنین گزارش داد که برخی افراد اساساً فاقد تصاویر دیداری هستند.
اگرچه تحقیق گسترده‌ای در دست انجام است افانتازیا کماکان به میزان زیادی ناشناخته مانده و درک اندکی در مورد آن وجود دارد.
بخش زیادی از اطلاعات در دسترس نشأت گرفته از اندک مطالعات کوچک مقیاس صورت گرفته و روایات شفاهی از سوی کسانی است که علایم مبتلابه خود را توصیف کرده‌اند.
تا زمان نشر مطالعات تکمیلی علاقه به این مبحث اوج نگرفته بود. مطالعه‌ای انجام شده در سال 2015 نخستین کاربرد اصطلاح افانتازیا را به همراه داشت و باعث تجدید علاقه به این پدیده شد.
نویسندگان این مطالعه پیشگامانه با استفاده از یک بیمار که اخیراً پس از یک عمل جراحی خفیف توانایی تجسم بصری اطلاعات خود را از دست داده بود به موضوع پرداختند. در سال 2005، یک مرد بازنشسته به یک متخصص مغز و اعصاب به نام ادام زیمان / Adam Zeman از دانشکده پزشکی اکستر مراجعه کرد. مرد مورد بحث که در متون زیر عنوان MX شناخته می‌شود پس از انجام یک عمل جراحی کوچک متوجه شد که فاقد تصاویر بصری در ذهن خود است. تحقیق زیمان در متون پزشکی برای توضیح چرایی ناتوانی آن مرد در نشر تصاویر بصری در "چشم درون" وی نتایج اندکی در پی داشت.
محققان از دیرباز در مورد چگونگی دقیق کارکرد این توانایی تجسم درون ذهن و نقشی که ممکن است در برنامه‌ریزی و حافظه داشته باشد بحث کرده‌اند. در حالی که بیمار مورد بحث خبر از فقدان تقریبی تصویر می‌داد عملکرد وی در تست‌های درک، تجسم بصری و حافظه بصری همگی نرمال بودند.
وقتی مشروح داده‌های مربوط به بیمار مورد بحث در سال 2010 منتشر شد، محققان با انبوه افرادی مواجه شدند که تمامی آنها از علایمی مشابه در زندگی خود می‌گفتند.
مطالعه دیگری که توسط پژوهشگران دانشگاه نیو ساوت ولز انجام شد به بررسی این موضوع پرداخت که آیا افراد دچار افانتازیا واقعاً ناتوان از شکل‌دهی به تصاویر ذهنی هستند یا صرفاً در یادآوری آنها با مشکل مواجهند. با استفاده از تکنیک موسوم به "رقابت دوربین دوچشمی" محققان به نمونه‌ها گفتند که تصویری را مجسم کنند. سپس دو تصویر مختلف به واسطه یک هدست سه‌بعدی به نمونه‌ها نشان داده شد. یک چشم یک تصویر را می‌دید در حالی که چشم دوم به طور کامل تصویری متفاوت را رویت می‌کرد.
وقتی گفته شد که یکی از این تصاویر مجسم شود، افراد فاقد افانتازیا بیشتر محتمل بود که تصویری را ببینند که که پیشتر با آن مواجه شده بودند. هیچ ارتباطی بین تصویر مجسم شده و تصویر غالبی که شخص می‌دید وجود نداشت. این یافته‌ها گویای آن است که افراد دچار افانتازیا با ضعف در یادآوری تجسمات خود مواجه نیستند - آنان به کلی فاقد تصورات بصری هستند تا آنها را پردازش کنند.


توضیحات محتمل
در حالی که تحقیقات در این مورد محدودند، یافته‌های در دسترس برخی سرنخ‌ها را در توضیح افانتازیا به دست می‌دهند.
• در مورد MX، اسکن‌های MRI دریافتند که الگوهای فعالیت مغز در زمان توجه به تصاویر چهره‌های مشهور هیچ تفاوت قابل ملاحظه‌ای از کنترل‌های نرمال نداشت. به هر حال، وقتی بیمار سعی کرد تا تصویری را مجسم کند، هیچ فعالیت قابل اعتنایی در کاهش الگوهای فعالیت ناحیه فرونتال مغز در مقایسه با موارد کنترل وجود نداشت.
• محققان می‌گویند که وضعیت مزبور نشان دهنده آن است که بیمار به راهکارهای شناختی متفاوتی در زمان انجام تکلیف تصویری متکی است.
• نویسندگان در ادامه پیشنهاد می‌دهند که چنین نتایجی نشان می‌دهد که عملکرد حافظه بصری و تصور بصری به تجربه واقعی تصاویر بصری وابسته نیستند.


افانتازیا و حافظه
وقتی مردم دارای حافظه نرمال باشند اغلب می‌توانند وقایع را طوری تجسم کنند که گویی در حال بازتعریف یک تجربه تصویری هستند. آنان اغلب تصاویر خاصی را به یاد می‌آورند که در حافظه برجسته شده است. در مورد افراد دچار افانتازیا، خاطره اتفاقات اغلب به فهرستی از وقایع تقلیل می‌یابد.
در حالی که سرشت دقیق و تأثیر این وضعیت هنوز روشن نیست؛ تحقیق عنوان کننده آن است که افانتازیا ممکن است تأثیری منفی بر حافظه داشته باشد.
شخص دچار افانتازیا ممکن است روز ازدواج خود، نام افرادی که در مراسم بودند، و حتی هوای آن روز را به خاطر بیاورد، اما نخواهد توانست تصویری ذهنی از اتفاقات آن واقعه ارائه دهد.
برخی از افراد تحت تأثیر وضعیت مورد بحث همچنین با شناسایی چهره‌ها یا پیمایش فضاها مشکل دارند.
به هر حال این فقدان حافظه بصری ممکن است برخی مزایا نیز داشته باشد. از آنجا که افانتازیا به فقدان تصاویر بصری منجر می‌شود، افراد مبتلاء به آن کمتر محتمل است که با تجدید آزار دهنده یا مخل فلاش‌بک‌ها دچار مشکل گردند.
افراد دچار افانتازیا ممکن است در زمان رویابینی تصاویر بصری را تجربه کنند. این موضوع عنوانگر آن است که تنها تجسم ارادی و اختیاری است که تحت تأثیر این پدیده قرار می‌گیرد.


زندگی با افانتازیا
عدم توانایی تجسم افراد و مکان‌ها ممکن است برای افراد دچار افانتازیا پریشان کننده باشد. برای مثال ناتوانی در تجسم تصویر عزیزی که درگذشته است ممکن است باعث ناراحتی شخص شود.
مطالعات در دسترس می‌گویند که ابتلاء به افانتازیا لزوماً به موفقت شخص در زندگی لطمه نمی‌زند. افرادی از تمامی قشرهای اجتماع شامل دانشجویان دوره دکتری، مهندسان و دیگر افراد متخصص دچار این پدیده هستند.
این موضوع اهمیت دارد که به خاطر داشته باشیم که این پدیده تغییری نرمال از زندگی انسانی است و نه اختلالی که نیاز به درمان داشته باشد. این بدان معنی نیست که افانتازیا نمی‌تواند تأثیری بر جنبه‌های مختلف زندگی داشته باشد. تصویر ذهنی نقشی نیز در یادگیری بازی می‌کند، بنابراین ناتوانی در تجسم صحنه‌ها در ذهن برخی از جنبه‌های آموزش را دشوارتر خواهد کرد.
برخی سؤال‌ها در مورد پدیده مورد بحث باقی مانده‌اند، که شامل میزان شیوع آن و اینکه ارتباطی ژنتیکی برای آن وجود دارد، می‌شوند.


تحقیق بیشتری نیاز است
محققان می‌گویند که تحقیق بیشتر افانتازیا نه فقط با تمرکز بر علل و اثرات آن بلکه بر راه‌های محتمل بهبود توانایی تجسم ذهنی لازم است. به هر حال تحقیق بیشتر و درک بهتر افانتازیا برای ارائه چنین توصیه‌هایی مورد نیازند.
اگر کسی ظن ابتلاء خود به افانتازیا را دارد باید برخی راهکارهای تازه حافظه را در مد نظر قرار دهد. عدم توانایی تجسم می‌تواند برخی انواع به حافظه سپاری را دشوارتر کند، بنابراین شخص ممکن است به آزمایش برای یافتن تکنیک‌های کارآمد برای خود نیاز داشته باشد. حتی اگر کسی نتواند افراد یا وقایع را در ذهن تجسم کند، می‌تواند از عکس، تصویر، نرم‌افزارهای طراحی و دیگر ابزارهای تجسمی برای پر کردن شکاف مورد بحث استفاده نماید./افانتازیا، ناتوانی در مجسم کردن تصاویر در ذهن
کندرا چری، دکتر استیون گنز
ترجمه نادر اکبری سراوانی

Source:
Very well Mind
An Overview of Aphantasia
When You Can't See Images in Your Mind
By Kendra Cherry
Medically reviewed by Steven Gans, MD
Updated on April 20, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

پیش‌بینی ریسک آلزایمر در 18 سالگی با محاسبات ژنتیک

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.