دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

قدرت فوق بشری یا قدرت هیستریک چگونه بروز می‌کند

 پتانسیل جسمانی, پاسخ بجنگ یا دررو, امیگدلا, کورتیزول, اندورفین‌ها, تهویه جسمانی

قدرت هیستریک صرفاً یک نظریه نیست

مقالات مغز و اعصاب

در این مقاله:
• آیا قدرت هیستریک واقعیت دارد؟
• چه چیزی باعث قدرت هیستریک می‌شود؟
• پس از زائل شدن قدرت هیستریک چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
• مثال‌هایی واقعی از بروز قدرت هیستریک
• خلاصهقدرت هیستریک به نمایش خارق‌العاده قدرت انسان، معمولاً به تحریک یک موقعیت تهدیدگر زندگی اشاره دارد. یکی از مستند شده‌ترین مثال‌ها در این مورد والدینی است که برای نجات جان بچه به دام افتاده وسیله نقلیه‌ای را جابجا می‌کنند.
اعتقاد بر آن است که این واکنش نامعمول به موقعیتی خطرناک نتیجه پاسخ استرس در بدن است، که محرک ترشح آنی و سریع هورمون ادرنالین [آدرنالین] می‌شود.


آیا قدرت هیستریک واقعیت دارد؟
بلی، احتمالاً همین طور است. اخبار تأیید شده کافی در دست است که نشان می‌دهند که قدرت هیستریک صرفاً یک نظریه نیست - احتمالاً بخشی از حقیقت در این پدیده وجود دارد.
اما بازتولید یک موقعیت مرگ و زندگی واقعی در تنظیمات آزمایشگاهی تقریباً ناممکن است. و حتی اگر امکان چنین کاری وجود داشته باشد چنین آزمایشی می‌تواند ایمنی نمونه آزمایش را به خطر اندازد و استانداردهای اخلاقی تحقیق را نقض نماید.
بنابراین، قدرت هیستریک چیزی نیست که جامعه علمی بتواند به شکل قطعی در مورد آن پژوهش کند.
در نتیجه، محققان فقط می‌توانند برای توضیح چگونگی و چرایی ظهور قدرت فوق بشری در برخی افراد در موقعیت‌های ویژه، به موارد بروز یافته در زندگی واقعی متکی باشند.


چه چیزی باعث قدرت هیستریک می‌شود؟

پتانسیل جسمانی
در اکثریت موارد ما فقط بخشی از حداکثر قدرت نظری خود را مورد استفاده قرار می‌دهیم. در واقع، بدن ما گرایش به آن دارد که تا حد ممکن است در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. این موضوع نباید ذهن ما را صرفاً متوجه استفاده از تمامی توده عضلانی کند، چرا که در مورد بلند کردن یک مداد یا گره زدن بند کفش هم مصداق دارد.
شما ممکن است برای بلند کردن اشیاء سنگین مثل یک تلویزیون، توده عضلانی بیشتری را مورد استفاده قرار دهید. اما حتی در زمان ورزش کردن درد و خستگی مفرط ما را از کاربرد تمامی پتانسیل خود منع می‌کند. این نوعی ساز و کار محافظتی است که به ما در پیشگیری از آسیب‌دیدگی کمک می‌نماید.

پاسخ بجنگ یا دررو
بنابراین، ما چگونه در زمان نیاز به نیروی اضافی دست می‌یابیم؟ کلید فهم قدرت فوق بشری احتمالاً در پاسخ استرس نهفته است که آن را به نام پاسخ بجنگ یا دررو می‌شناسیم.
وقتی کسی با تهدیدی مثل یک حیوان وحشی یا اتومبیلی که به سرعت در حرکت است مواجه می‌شود این وضع محرک پاسخ فیزیولوژیکی پیچیده می‌گردد. این است آنچه اتفاق می‌افتد:

امیگدلا
پاسخ به موقعیت در امیگدلا آغاز می‌شود، که قسمتی از مغز است که به ترس ارتباط دارد. امگیدلا هیپوتالاموس را فعال می‌کند، که باعث ترشح هورمون‌های استرس مثل ادرنالین و کورتیزول می‌شود.

ادرنالین
هورمون ادرنالین قلب و ریه‌ها را پرکارتر می‌کند که این باعث رسیدن اکسیژن بیشتری به عضلات اصلی می‌شود. در نتیجه شما به طور موقتی قدرت بیشتری به دست می‌آورید.
این وضعیت همچنین باعث نافذتر شدن قوه بینایی و شنوایی شما می‌شود. این شرایط به شما امکان می‌دهد تا هشیار و متمرکز باقی بمانید.

کورتیزول
هومون کورتیزول به شما کمک می‌کند تا به ذخیره قند (گلوکز) در بدن خود دسترسی بیابید که این به شما انرژی اضافی برای کوششی قابل توجه می‌دهد.

اندورفین‌ها
بدن انسان به عنوان بخشی از پاسخ بجنگ یا دررو اندورفین‌ها را نیز ترشح می‌کند.
این مواد شیمیایی موجب بروز حس خوب به کاهش حس دریافت درد کمک می‌کنند. آنچه در حالت معمول ممکن است در شما احساس درد ایجاد کند در حالت فعال بودن پاسخ بجنگ یا دررو کمتر شما را آزار خواهد داد.

تهویه جسمانی
فقط تعداد کمی از تغییرات فیزیولوژیک هستند که می‌توانند افزایش قدرت در شرایط پاسخ به یک عامل استرس‌زا را توضیح دهند.
اما تحقیقات متمرکز بر کاوش در عملکرد ورزشکاران برخی بینش‌های تکمیلی به دست می‌دهند. در ورزشکاران، عواملی مثل جنس، سن، تغذیه، انگیزش و خلق بر میزان ادرنالین تأثیر می‌گذارند.
از این گذشته به نظر می‌رسد بازده ادرنالین در میان ورزشکارانی که به تمرینات استقامتی می‌پردازند بالاتر است. این موضوع می‌تواند توضیح دهنده چگونگی بروز نمایش قدرت اضافی در این ورزشکاران در زمانی که باید آن را نشان دهند، باشد.

محدودیت‌ها
با وجود این مشخص کردن میزان دقیق تقویت قدرت در عمل توسط پاسخ بجنگ یا دررو شامل رهش ادرنالین، دشوار است.
در موضوع افزایش قدرت همراه ادرنالین اغلب بزرگنمایی می‌شود. به علاوه عواملی مثل توده عضلانی بدن مقدار توانایی هر فردی را برای بلند کردن وزنه محدود می‌کنند.
به عبارت دیگر احتمالاً برای شخصی با وزن 125 پوند (56.6 کیلوگرم) ممکن نیست که بدون تجربه قبلی در ورزش وزنه‌برداری ناگهان بتواند اتومبیلی را بلند کند.


پس از زائل شدن قدرت هیستریک چه اتفاقی رخ می‌دهد؟
پس از خاتمه وضعیت استرس‌زا، بدن به وضعیت نرمال خود برمی‌گردد. ضربان قلب و تنفس کند می‌شود، و حس‌هایی مثل درد و خستگی مفرط برمی‌گردند.
در این زمان است که شما ممکن است از آسیب‌های ناشی از تقلای بیش از حد خود، مثل موارد کشیدگی و پیچ‌خوردگی عضلات آگاه می‌شوید.
صدمات یکی از دلایل این موضوع هستند که چرا ما نمی‌توانیم به سهولت از قدرت بیش از حد استفاده کنیم. در طولانی مدت تکرار موارد منجر به استفاده از قدرت هیستریک احتمالاً رویکرد سالمی نیست.
ما استرس‌زاهای گهگاهی را می‌توانیم تحمل کنم؛ به هر حال، وقتی استرس حالت مداوم به خود بگیرد، می‌تواند به فروکش توان بدن منجر گردد. استرس مزمن می‌تواند در کنار دیگر اختلالات سلامت به ناخوشی روانی، سردرد، مسائل قلبی، افزایش آسیب‌پذیری نسبت به عفونت‌ها، و مشکلات گوارش منجر گردد.


مثال‌هایی واقعی از بروز قدرت هیستریک
در اینجا چند نمونه از مردمی که قدرتی خارق عادت و تحمل را در رودرویی با خطر نشان داده‌اند ذکر می‌شود.

زن جوان "جان کثیف" را می‌کشد
این داستان جنایی واقعی سوژه یک "تحقیق لس آنجلس تایمز" و سپس یک پودکست، یک مستند، و یک سریال تلویزیونی بود.
موضوع مربوط به یک مرد حدوداً 57 ساله به نام جان میهان / John Meehan است که در سال 2014 خود را به عنوان دکتر و خواستگار سر راه زنی 59 ساله به نام دبرا نیول / Debra Newell قرار داد. داستان زمانی اوج گرفت که میهان پس از ترک شدن توسط نیول در سال 2016 با چاقو به دختر 25 ساله وی به نام تِرا / Terra حمله کرد.
اگرچه ترا بهت‌زده شده بود توانست به نحوی کنترل چاقو را از دست میهان خارج کند. ترا به میهان حمله کرد و 13 ضربه به او وارد کرد. میهان چند روز بعد در بیمارستان مُرد.
این کار مستلزم قدرت و استقامت قابل توجهی از ترا بود - که قدش 5 فوت و دو اینچ (157.4 سانتی‌متر) بود نسبت به جان میهان بسیار پرقدرت که 6 فوت و دو اینچ (187.9 سانتی‌متر) قد داشت و دستکم 30 پوند (13.6 کیلوگرم) از ترا سنگین‌تر بود.

نبرد مادر با خرس قطبی
در سال 2006، "دِ گلاب و اند میل" خبر از مادری 41 ساله منتشر کرد که در دهکده‌ای دور افتاده در کل شمالی زندگی می‌کند و برای محافظت از جان پسر خود با یک خرس قطبی درگیر شد.
لیدیل انجییو / Lydia Angyiou با پسرش در حال قدم زدن بودند که پسرک همسایه آنان را از نزدیک شدن یک خرس قطبی باخبر کرد. لیدیا به پسرش گفت که بدود و خود را بین پسر و خرس قرار داد. سپس وی به جانور حمله کرد و با مشت و لگد به جان خرس افتاد.
وقتی خرس 700 پوندی (317.5 کیلوگرمی) به لیدیا ضربه زد او به پشت افتاد اما لگد زدن را ادامه داد. خوشبختانه یک ناظر ماجرا واقعه را دیده بود و پیش از کشتن خرس برای وحشت زده کردن حیوان چند تیر هوایی شلیک کرد.
انجییو که این واقعه را با چند خراش و بریدگی و کبودی پشت سر گذاشته بود نشان ملی شجاعت گرفت.

نوجوانی برای نجات همسایه اتومبیلی را بلند می‌کند
این داستان کلاسیک بروز قدرت هیستریک در سال 2019 توسط سی ان ان و واشینگتن پست منعکس شد.
زاک کلارک / Zac Clark 16 ساله با مادرش بیرون خانه ایستاده بودند که صدای فریاد کمک‌خواهی همسایه را شنید. مادر و پسر به خانه همسایه دویدند که در آنجا شوهر 39 ساله خانواده را دیدند که زیر خودرو گیر افتاده بود.
زاک، فوتبالیست دبیرستانی که پیشتر از بلند کردن 400 پوند (181 کیلوگرم) ناتوان نشان داده بود به سرعت خود را به قسمت جلو اتومبیل رساند و آن را آنقدر که دو زن بتوانند مرد را از زیر آن بیرون بکشند بلند کرد. مرد همسایه بدون صدمات مهلک از این حادثه جان بدر برد و زاک دچار درد پشت و پاها شد.


خلاصه
در یک موقعیت مرگ و زندگی احتمال تجربه کردن قدرت تشدید یافته وجود دارد.
این پدیده، در حالی که توسط جامعه علمی شناسایی نشده به عنوان قدرت هیستریک شناخته می‌شود و با پاسخ بجنگ یا دررو در بدن فعال می‌شود./قدرت فوق بشری یا قدرت هیستریک چگونه بروز می‌کند
دکتر تیموتی جی. لگ، کرلی واندرگرینت
ترجمه پریسا شعله‌دوست

Source:
Healthline
How Superhuman Strength Happens
Medically reviewed by Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP —
Written by Carly Vandergriendt
On July 23, 2020

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

بستن در‌ به روی بیماران روانی از میزان خودکشی کم نمی‌کند

وابستگی به الکل در درازمدت به توانایی‌های شناختی آسیب می‌زند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.