دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بیماری پارکینسون چیست و چه کسی به آن مبتلاء می‌شود؟

اجرام لوی, کاهش دوپامین, پیام‌رسان عصبی, آسیب‌های شغلی

بیماری پارکینسون یک اختلال مزمن سیستم عصبی است

مقالات مغز و اعصاب

• ژنتیک بیماری پارکینسون
• علل زیست‌محیطی بیماری پارکینسون
• اجرام لوی
• کاهش دوپامین
• عوامل مربوط به سن و جنس
• ریسک آسیب‌های شغلی
• تحقیقات آینده
• خلاصهبیماری پارکینسون یک اختلال مزمن سیستم عصبی است، سیستمی متشکل از مسیرهایی از سلول‌ها و نورون‌ها که پیام‌هایی را به سراسر بدن ارسال و از آن دریافت می‌کنند.
در سال 2017 در حدود 1 میلیون فرد مبتلاء به بیماری پارکینسون در ایالات متحد آمریکا زندگی می‌کردند. و بر مبنای اعلام "بنیاد پارکینسون"، انتظار می‌رود رقم مزبور تا سال 2030 به 1.2 میلیون افزایش یابد - هر ساله در حدود 60.000 مورد جدید ابتلاء به بیماری پارکینسون در آمریکا رخ می‌دهد.
بیماری پارکینسون بر اثر کاهش سلول‌های عصبی در قسمتی از مغز به نام سوبستانتیا نیگرا ایجاد می‌شود. این سلول‌ها تولید ماده شیمیایی دوپامین را کنترل می‌کنند. دوپامین حرکت را در بدن کنترل می‌کند. اما وقتی این سلول‌ها دچار اختلال می‌شوند دوپامین کمتری تولید می‌شود.
بیماری پارکینسون کُشنده نست اما می‌تواند باعث ایجاد علایمی شدید گردد که حرکت و تحرک روزمره را با مشکل مواجه می‌کنند.
علایم مشخصه بیماری پارکینسون شامل رعشه و مشکلات مربوط به راه رفتن و حفظ تعادل است. این علایم بدین علت ایجاد می‌شوند که توانایی ارتباطی مغز دچار اختلال می‌شود.
محققان هنوز در مورد علت ایجاد بیماری پارکینسون مطمئن نیستند.


ژنتیک بیماری پارکینسون
یک مطالعه متعلق به سال 2020 بر روی 1676 نفر دچار بیماری پارکینسون در سرزمین اصلی چین عنوان می‌کند که ژن‌ها در ایجاد این بیماری نقش دارند. در حدود 10 تا 15 درصد افراد دچار بیماری پارکینسون دارای تاریخچه خانوادگی ابتلاء به آن هستند.
در واقع تعدادی ژن خاص با ایجاد بیماری پارکینسون مرتبط شده‌اند.
عامل ژنتیک چگونه در بعضی خانواده‌ها عمل می‌کند؟ بر مبنای "منابع خانگی ژنتیک"، یک راه محتمل از طریق جهش ژن‌های مسؤول تولید دوپامین و برخی پروتئین‌های ضروری برای عملکرد مغز عمل می‌کند.
برخی تحقیقات جدید متعلق به سال 2021 نشان می‌دهد که درمان می‌تواند به شکل بالقوه برای شخص دارای پس‌زمینه ژنتیکی خاص تدارک دیده شود. در هر حال، نخست باید تحقیق بیشتری در مورد اشکال ژنتیکی این بیماری انجام گیرد.


علل زیست‌محیطی بیماری پارکینسون
برخی شواهد دال بر نقش عوامل محیط زیست در ایجاد بیماری پارکینسون وجود دارد. قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی به عنوان یک ارتباط محتمل در مورد این بیماری مطرح شده‌اند که عبارتند از:
• آفت‌کش‌هایی مثل حشره‌کش‌ها
• علف‌کش‌ها
قارچ‌کش‌ها
بر مبنای "مراقبت سلامت VA" همچنین این امکان وجود دارد که قرار گرفتن در معرض "عامل نارنجی" با بیماری پارکینسون مرتبط باشد.
در برخی مطالعات قدیمی‌تر، مثل یک مقاله مربوط به سال 2009 ابتلاء به بیماری پارکینسون با نوشیدن آب چاه مرتبط شده است. به هر حال یک مطالعه در سطح ملی متعلق به 2020 عنوان می‌کند که این مورد نمی‌تواند علت باشد. تحقیق بیشتری برای تعیین اینکه نوشیدن آب چاه می‌تواند با افزایش ریسک بیماری پارکینسون مرتبط باشد، نیاز است.
برخی تحقیقات، مثل نمونه مربوط به مراکش در سال 2020 نیز مصرف منگنر زیاد، یک ماده معدنی ضروری، را با افزایش خطر بیماری پارکینسون مرتبط دانسته‌اند.
با وجود این تمامی کسانی که در معرض این عوامل زیست محیطی قرار می‌گیرند به بیماری پارکینسون مبتلاء نمی‌شوند. برخی محققان، مثل نویسنده مطالعه مربوط به سال 2017 چنین نظریه داده است که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و زیست محیطی باعث بیماری پارکینسون می‌شود.


اجرام لوی
اجرام لوی توده‌های غیر نرمال پروتئین هستند که در ساقه مغز افراد دچار بیماری پارکینسون یافت می‌شوند.
این توده‌ها حامل نوعی پروتئین هستند که سلول‌ها قادر به تجزیه آنها نیستند. آنها سلول‌ها را در مغز محاصره می‌کنند و در این فرآیند روش عملکرد مغز را با اختلال مواجه می‌سازند.
خوشه‌های اجرام لوی باعث می‌شوند تا مغز به مرور زمان دچار تباهی گردد. نتیجه این روند کاهش هماهنگی حرکتی در افراد مبتلاء به بیماری پارکینسون است.


کاهش دوپامین
دوپامین یک ماده شیمیایی پیام‌رسان عصبی است که به عبور پیام‌‎ها در میان بخش‌های مختلف مغز کمک می‌کند. در افراد دچار بیماری پارکینسون این سلول‌ها که تولید کننده دوپامین هستند مختل می‌شوند.
بدون تأمین مقدار کافی دوپامین مغز قادر نخواهد بود تا پیام‌ها را به طور کامل دریافت و ارسال کند. این اختلال بر توانایی بدن در هماهنگ سازی حرکت تأثیر منفی گذاشته و نتیجه بروز مشکل در راه رفتن و حفظ تعادل خواهد بود.


عوامل مربوط به سن و جنس
سن نیز در مورد بیماری پارکینسون نقش دارد. بر مبنای یک مرور تحقیقی مربوط به سال 2014 پیری مهم‌ترین ریسک فاکتور ابتلاء به بیماری پارکینسون محسوب می‌شود.
بر مبنای یک مرور مربوط به 2016، دانشمندان معتقدند که مغز و عملکرد دوپامین با بالا رفتن سن رو به کاهش می‌گذارند. پیری شخص را در برابر بیماری مورد بحث تضعیف می‌کند.
جنسیت شخص نیز می‌تواند در بیماری پارکینسون نقش داشته باشد. بر مبنای یک تحقیق مربوط به 2014، افراد با هویت جنسی مذکر (که در مطالعه مورد اشاره به آنها به عنوان "مرد" اشاره می‌شود) بیشتر در برابر افراد دارای هویت جنسی زنانه (که در مقاله مزبور به نام "زن" بدان‌ها اشاره شده است) در خطر ابتلاء به بیماری پارکینسون قرار دارند.
بر مبنای یک مرور مربوط به سال 2020 همچنین به نظر می‌رسد این بیماری در مردان وضعیت مهاجم‌تری داشته باشد. برخی پژوهشگران، شامل نویسندگان یک مقاله تحقیقی متعلق به 2015، در جستجوی این موضوع هستند که آیا تفاوت‌های مربوط به جنسیت خاص با سن تقلیل می‌یابد.


ریسک آسیب‌های شغلی
تحقیق مربوط به سال 2009 عنوان می‌کند که برخی مشاغل خاص ممکن است شخص را در ریسک بالاتری برای ابتلاء به بیماری پارکینسون قرار دهند.
به طور مشخص بیماری پارکینسون ممکن است در میان صاحبان مشاغلی چون جوشکاری، کشاورزی و کارهای صنعتی محتمل‌تر باشد. علت آن است که صاحبان این مشاغل ممکن است بیشتر در معرض مواد شیمیایی سمی قرار گیرند. به هر حال، بر مبنای تحقیق مربوط به 2010 نتایج مطالعه قطعی نبوده است.
در نهایت تحقیق بیشتری باید صورت گیرد.


تحقیقات آینده
کارشناسان سرنخ‌هایی در مورد چرایی ایجاد بیماری پارکینسون در دست دارند اما هنوز مسائل متعددی ناشناخته مانده‌اند.
شناسایی و درمان زودهنگام موارد کلیدی در به حداقل رساندن علایم بیماری پارکینسون محسوب می‌شوند. فناوری‌های پیشرفته مثل تحقیق ژنتیکی، تحقیق سلول بنیادی، و کاربرد عوامل موسوم به نوروتروفیک برای احیای سلول‌های مغز در تحقیقات آزمایشگاهی نویدبخش ظاهر شده‌اند.
اگرچه درمان می‌تواند به مدیریت علایم بیماری پارکینسون کمک کرده و کیفیت زندگی را بهبود ببخشد علاجی برای این بیماری یافت نشده است. و برای شناسایی نقش دقیق ژنتیک و عوامل مربوط به محیط زیست در ایجاد آن به تحقیق بیشتری نیاز است.


خلاصه
هنوز چیزهای بسیاری در مورد علل و ریسک فاکتورهای بیماری پارکینسون ناشناخته مانده است، اما تحقیق در این مورد ادامه دارد. این احتمال هست که عوامل زیست محیطی در کنار عوامل ژنتیک نقشی در این بیماری داشته باشند.
باخبری از ریسک فاکتورهای خود در هر گونه علایم بالقوه زودهنگام می‌تواند به همکاری پزشک و بیمار برای رسیدن به یک پلن برای تشخیص و درمان کمک کند.
امیدی برای درمان‌های جدید و مؤثرتر و مداواهایی برای فروکش علایم و بهبود کیفیت زندگی وجود دارد./بیماری پارکینسون چیست و چه کسی به آن مبتلاء می‌شود؟
دکتر سیونگو هان، تریسیا کینمن
ترجمۀ فرهنگ راد

Source:
Healthline
What Are the Causes of Parkinson’s Disease?
Medically reviewed by Seunggu Han, M.D. —
Written by Tricia Kinman —
Updated on May 14, 2021

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

تمرینات اروبیک و بهبود شناخت در دوران پیری

الکلیسم تحت تأثیر صدها ژن است

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.