دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگر اکرومگالی به طور کامل درمان نشود به بیماری‌های جدی منجر شده و حتی ممکن است کُشنده باشد

آکرومگالی [اکرومگالی] نوعی اختلال هورمونی است که هنگامی ایجاد می‌شود که غده هیپوفیز در طول دوران بزرگسالی شخص مقادیر بیش از حد هورمون رشد تولید می‌کند. وقتی چنین اتفاقی رخ می‌دهد، اندازه استخوان‌ها شامل دست‌ها، پاها و صورت افزایش پیدا می‌کند. اکرومگالی معمولاً دچار میانسالان می‌شود. اکرومگالی معمولاً دچار افراد میانسال می‌شود اگرچه می‌تواند در هر سنی بروز کند. در کودکان که کماکان در حال رشد هستند، رشد بیش از حد هورمون رشد می‌تواند سبب ایجاد اختلالی به نام جایگانتیسم (غول‌وارگی) شود. از آنجا که اکرومگالی ناشایع است و تغییرات جسمانی به تدریج بروز می‌کند، این اختلال زمانی دراز به صورت شناسایی نشده باقی می‌ماند.

استروژن، چه در مورد مردان و چه در مورد زنان، هورمون مهمی محسوب می‎شود. بالا بودن میزان استروژن می‎تواند سبب بروز طیفی از علایم گردد و خطر ایجاد برخی اختلالات پزشکی را افزایش دهد.

استروژن، چه در مورد مردان و چه در مورد زنان، هورمون مهمی محسوب می‎شود. استروژن هورمون جنسی اصلی زنان است اما در مردان نیز وجود دارد. میزان استروژن در زنان بیش از مردان است در حالی که در مردان میزان هورمون تستوسترون به عنوان هورمون جنسی اصلی مردانه بیشتر است. در زنان استروژن نقشی در چرخه عادت ماهانه و سیستم تولید مثل ایفا می‎کند. در مردان این هورمون برای عملکرد جنسی اهمیت دارد. هم زنان و هم مردان ممکن است دچار افزایش میزان استروژن شوند، که این می‎تواند بر سلامت عمومی و توسعه عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

زنان باید در هنگام آغاز مصرف قرص کنترل بارداری و نیز پیش از اقدام به تغییر نوع قرص مصرفی خود به پزشک مراجعه کنند

قرص‎های کنترل بارداری (قرص‎های پیشگیری از بارداری) حاوی هورمون‎های مختلفی هستند، و می‎توانند باعث افزایش اندازه یا سایز پستان زنان شود. به هر حال، این تأثیر به طور معمول موقتی است. سطح هورمون‎های استروژن و پروژسترون در طول چرخه عادت ماهانه تغییر می‎کند، و این وضعیت می‎تواند باعث ایجاد تغییراتی در بافت پستان شود. در نتیجه زنان ممکن است احساس کنند که پستان‌های آنها حساس یا دردناک شده است. بسیاری از قرص‌های کنترل بارداری حامل همان هورمون‎های مورد اشاره یا استروژن و پروژستین هستند که یک شکل صناعی پروژسترون محسوب می‎شود. آغاز مصرف قرص مزبور می‎تواند پستان را به رشد تحریک کند. در هر حال، هر افزایشی در اندازه پستان به طور معمول جزئی است.

مقاومت به انسولین ریسک ابتلاء به پیش‎دیابت و در نهایت دیابت نوع 2 را افزایش می‎دهد.

انسولین یک هورمون است که توسط لوزالمعده ساخته می‎شود و برای سلول‎ها امکان جذب گلوکز را ایجاد می‎کند، به شکلی که بتوان از آن به عنوان انرژی استفاده کرد. سلول‎های مردم دچار مقاومت به انسولین قادر به استفادۀ مؤثر از این هورمون نیستند. وقتی سلول‏‌ها قادر به جذب گلوکز (قند) نباشند، این ماده در خون انباشته می‎شود. اگر سطح گلوکز بالاتر از میزان نرمال بوده اما این افزایش سطح به میزانی نباشد که باعث تشخیص ابتلاء به دیابت شود، به وضعیت مزبور زیر عنوان پیش‎دیابت ارجاع می‎شود. مقاومت به انسولین ریسک ابتلاء به پیش‎دیابت و در نهایت دیابت نوع 2 را افزایش می‎دهد.

هر کسی که ظن افزایش یا کاهش سطح تستوسترون در مورد وی مطرح است باید به پزشک مراجعه کند.

مقدار هورمون تستوسترون موجود در بدن در سراسر زندگی انسان در حال تغییر است. میزان تستوسترون به سن، جنس، و سلامت فرد بستگی دارد. مردم به طور معمول در بدن خود در مقایسه با زنان دارای تستوسترون بیشتری هستند. تستوسترون هورمونی است که به عنوان یک اندروژن شناخته می‎شود. اگرچه این هورمون مقدمتاً به عنوان هورمون جنسی مردانه شناخته می‎شود زنان نیز مقداری از آن را در بدن خود دارند. به هر حال بیشتر تستوسترون موجود در بدن زنان به هورمون جنسی زنانه استرادیول تبدیل می‎شود. در بدن مردان بیضه‎ها تستوسترون تولید می‎کنند و در زنان این کار توسط تخمدان‎ها انجام می‎شود.

بر مبنای اعلام "مرکز پزشکی دانشگاه راچستر"، زنان باید در کل 15 تا 70 نانوگرم در دسی‎لیتر تستوسترون در خون خود داشته باشند.

میزان هورمون تستوسترون زنان در سراسر زندگی آنان، چرخه عادت ماهانه و حتی اوقات مختلف روز در حال تغییر است. زنان دچار کمبود تستوسترون دارای مقدار کافی این هورمون برای کمک به تولید سلول‎های خونی جدید، حفظ توان جنسی یا تقویت سطح دیگر هورمون‎های تولید مثل نیستند. بسیاری از مردم تستوسترون را به عنوان یک هورمون جنسی مردانه می‎شناسند، اما هر انسانی به مقداری از این هورمون در بدن خود نیاز دارد. در حالی که میزان تستوسترون در مردان به مراتب بیش از زنان است، غدد فوق کلیوی و تخمدان‎های زنان مقدار کمی از این هورمون را تولید می‎کنند. بر مبنای اعلام "مرکز پزشکی دانشگاه راچستر"، زنان باید در کل 15 تا 70 نانوگرم در دسی‎لیتر تستوسترون در خون خود داشته باشند. در حال حاضر هیچ دستورالعمل قطعی در مورد آنچه باید سطح "کمبود" تستوسترون در زنان تلقی کرد وجود ندارد.

اگر نتایج تست نشان دهندۀ خارج بودن میزان کورتیزول از محدوده استاندارد باشد، این وضعیت عنوانگر وجود طیفی از اختلالات شامل بیماری ادیسون و سندرم کوشینگ خواهد بود

تست هورمون کورتیزول مستلزم گرفتن مقدار کمی خون برای اندازه‎گیری سطح کورتیزول در بدن است. کورتیزول هورمونی است که نقشی حیاتی در پاسخ بدن در برابر استرس ایفاء می‎کند. اگر نتایج تست نشان دهندۀ خارج بودن میزان کورتیزول از محدوده استاندارد باشد، این وضعیت عنوانگر وجود طیفی از اختلالات شامل بیماری ادیسون و سندرم کوشینگ خواهد بود. اقدام به تست در این مورد نسبتاً ساده است و نباید به بروز هیچ عارضۀ جانبی قابل ملاحظه‎ای منجر شود. کورتیزول هورمونی است که چند عملکرد بدن شامل مقابله با استرس یا دوری از آن را تقویت می‎کند. وقتی کسی ظن به در خطر بودن در مورد خود را داشته باشد مغز یک مادۀ شیمیایی بسیار قدرتمند به نام هورمون ادرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) ترشح می‎کند.

مقالات دیگر...