دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

گالاکتوریا یا ترشح غیر عادی شیر از پستان، در زنان، مردان، و نوزادان

گالاکتوریا، تولید غیر معمول شیر از پستان، پرولاکتین، تحریک پستان، بارداری، هیپوتیروئیدیسم، هیپوفیز، هیپوتالاموس، کوکائین، ماری‎جوانا (حشیش)، تریاک،  مکمل‏‎های گیاهی، رازیانه، انیس، دانه شنبلیله، قرص‎های کنترل بارداری، تومور هیپوفیز، پرولاکتینوما، کم‎کاری تیروئید، هیپوتیروئیدیسم، بیماری مزمن کلیه، لووتیروکسین

گالاکتوریا معمولاً در زنان، حتی آنهایی که هرگز بچه‌دار نشده‎اند و نیز در دورۀ یائسگی بروز می‎کند؛ اما احتمال بروز گالاکتوریا در مردان و حتی نوزادان نیز وجود دارد.

مقالات هورمون‌شناسی

مایو کلینیک
• ترجمه محمدقاسم رافعی

گالاکتوریا نوعی ترشح شیری نوک پستان است که به تولید نرمال شیر در هنگام شیردهی از پستان مرتبط نیست. گالاکتوریا به خودی خود بیماری محسوب نمی‎شود اما می‎تواند نشانه‎ای از وجود اختلالی زیربنایی باشد. گالاکتوریا معمولاً در زنان، حتی آنهایی که هرگز بچه‌دار نشده‎اند و نیز در دورۀ یائسگی بروز می‎کند؛ اما احتمال بروز گالاکتوریا در مردان و حتی نوزادان نیز وجود دارد.
تحریک بیش از حد پستان، عوارض جانبی برخی داروها یا اختلالات غده هیپوفیز همگی می‎توانند تقویت کننده امکان بروز گالاکتوریا باشند. اغلب اوقات، گالاکتوریا نتیجۀ افزایش سطح پرولاکتین است، هورمونی که محرک تولید شیر محسوب می‎شود.
برخی از اوقات علت بروز گالاکتوریا قابل تشخیص نیست. این وضعیت ممکن است خود به خود برطرف شود.

[مطالب این مقاله:]
• علایم
• علل
• تشخیص
• درمان

علایم گالاکتوریا
نشانه‎ها و علایم مرتبط به گالاکتوریا عبارتند از:
• ترشح شیری نوک پستان به شکل مداوم یا متناوب
ترشح نوک پستان که در آن مجاری شیری متعددی درگیرند
• ترشح نوک پستان که نشت در آن به صورت خود به خودی یا با فشار دست ایجاد می‎شود
• آسیب دیدن یکی از پستان‎ها یا هر دو
• قطع یا بی‎نظمی عادت ماهانه در زنان
سردرد یا مشکلات بینایی

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر زنی دچار ترشح شیری خود به خودی و مداوم از یک پستان یا هر دو پستان بوده و باردار یا شیرده نباشد، وی باید به پزشک مراجعه کند.
اگر تحریک پستان - مثل دستمالی کردن بیش از حد پستان در طول مقاربت جنسی - محرک نوک پستان در ترشح از مجاری چندگانه شود دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد. این ترشح احتمالاً هیچ پیام غیر نرمالی شامل سرطان پستان در خود ندارد اما کماکان نیاز است تا موضوع توسط پزشک ارزیابی شود.
ترشح غیر شیری پستان - مشخصاً ترشح خود به خودی خونی، زرد یا شفاف که از یک مجرا نشأت گیرد یا با توده‎ای قابل احساس همراه باشد نیاز به مراقبت کامل پزشکی دارد زیرا این وضعیت می‎تواند نشان دهنده سرطان پستان باشد.

علل گالاکتوریا

غده هیپوفیز و غده هیپوتالاموس
گالاکتوریا اغلب بر اثر افزایش شدید میزان پرولاکتین ایجاد می‎شود، هورمونی که مسؤول تولید شیر در زمانی است که زن دارای نوزاد است. پرولاکتین توسط غده هیپوفیز تولید می‎شود، غده کوچکی که در پایه مغز قرار دارد و چند هورمون مختلف را ترشح و کنترل می‎کند.
علل محتمل برای گالاکتوریا شامل موارد زیر است:
• داروهای مختلف مثل برخی آرام‎بخش‌ها، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان‎پریشی و داروهای فشار خون بالا
کوکائین، ماری‎جوانا (حشیش) یا مصرف مخدرها (تریاک)
• مکمل‏‎های گیاهی مثل رازیانه، انیس یا دانه شنبلیله
قرص‎های کنترل بارداری
تومور هیپوفیز غیر سرطانی (پرولاکتینوما) یا دیگر اختلالات غده هیپوفیز
• کم‎کاری تیروئید (هیپوتیروئیدیسم)
بیماری مزمن کلیه
• تحریک بیش از حد پستان که می‎تواند با فعالیت جنسی، معاینۀ مکرر پستان با دستکاری نوک پستان یا سایش طولانی مدت با لباس مرتبط باشد
• آسیب دیدن عصب دیواره قفسه سینه بر اثر جراحی قفسه سینه، سوختگی یا دیگر صدمات وارد شده به این ناحیه
• جراحی طناب نخاعی، آسیب دیدگی یا جراحی این ناحیه

گالاکتوریا با علت نامشخص
برخی از اوقات پزشکان قادر به یافتن علت گالاکتوریا نیستند. این وضعیت زیر عنوان گالاکتوریای ایدیوپاتیک شناخته می‎شود و صرفاً به این معنی است که بافت پستان به طور مشخص نسبت به هورمون تولید کننده شیر پرولاکتین در خون حساس است. اگر زنی دارای حساسیت بالا نسبت به پرولاکتین باشد، حتی میزان نرمال پرولاکتین نیز می‎تواند به گالاکتوریا منجر شود.

گالاکتوریا در مردان
گالاکتوریا در مردان ممکن است با کمبود تستوسترون (هیپوگونادیسم مردانه) مرتبط باشد و به طور معمول همراه بزرگ شدن یا افتادگی پستان (ژنیکوماستی) بروز می‎کند. اختلال نعوظ و فقدان میل جنسی نیز با کمبود تستوسترون مرتبط است.

گالاکتوریا در نوزادان
گالاکتوریا برخی اوقات در نوزادان بروز می‎کند. سطح بالای استروژن مادری از طریق جفت وارد جریان خون نوزاد می‎شود. این موضوع می‎تواند به بزرگ شدن بافت پستان در نوزاد منجر شود که احتمال دارد با ترشح شیری از نوک پستان همراه گردد.

تشخیص گالاکتوریا
یافتن علت زیربنایی گالاکتوریا ممکن است کار پیچیده‎ای باشد زیرا احتمالات متعددی در این مورد مطرحند.
تست‎های مورد استفاده شامل موارد زیر است:
• معاینه فیزیکی، که در طول آن پزشک سعی می‎کند تا در ضمن بررسی ناحیۀ نوک پستان مقداری از مایع درون پستان را به ترشح وادارد. پزشک در عین حال ممکن است دیگر توده‎های مشکوک را در بافت متراکم شده پستانی مورد بررسی قرار دهد.
• آنالیز مایع ترشح شده از نوک پستان برای بررسی وجود سرریز چربی در این مایع که می‎تواند به تأیید تشخیص گالاکتوریا کمک کند.
آزمایش خون، برای بررسی میزان پرولاکتین در سیستم. اگر سطح پرولاکتین بالا باشد، پزشک به احتمال زیاد بررسی هورمون محرک تیروئید (TSH) را نیز در دستور کار قرار خواهد داد.
• تست بارداری، برای خارج کردن بارداری از تشخیص که می‎تواند یک علت محتمل برای ترشح نوک پستان باشد.
ماموگرافی، اولتراسوند یا هردو، برای به دست آوردن تصاویری از بافت پستان، اگر پزشک به توده‎ای در پستان برخورد کرده یا دیگر موارد مشکوک در پستان نظر وی را جلب کرده یا به تغییراتی در نوک پستان طول معاینۀ پستان برخورد کرده باشد.
MRI مغز، برای بررسی وجود تومور یا دیگر ناهنجاری‎های احتمالی در غده هیپوفز، در صورتی که آزمایش خون افزایش میزان پرولاکتین را نشان داده باشد.
اگر دکتر ظن به این موضوع داشته باشد که یکی از داروهای مصرفی فرد ممکن است علت بروز گالاکتوریا باشد، این احتمال وجود دارد که پزشک دستور قطع مصرف دارو را برای مدتی کوتاه صادر کند تا این علت محتمل مورد بررسی قرار گیرد.

درمان گالاکتوریا
در صورت نیاز به درمان، درمان گالاکتوریا بر رفع علت زیربنایی متمرکز می‎شود.
برخی از اوقات پزشکان قادر به تعیین علت بروز گالاکتوریا نیستند. در هر حال فارغ از مشخص شدن یا نشدن علت در صورت آزاردهنده یا مداوم بودن ترشح نوک پستان، پزشک درمان را آغاز خواهد کرد. در چنین مواردی، این احتمال وجود دارد که برای بلوک کردن اثرات پرولاکتین یا کاهش مقدار پرولاکتین در بدن دارویی تجویز شود. کاهش میزان پرولاکتین در بدن می‎تواند به رفع گالاکتوریا منجر شود.

 
علت زیربنایی  درمان احتمالی
مصرف دارو  توقف مصرف دارو، تغییر دوز مصرف یا چرخش به سمت مصرف داروی دیگر. تغییر دارو باید با صوابدید پزشک انجام شود
تومور هیپوفیز / پرولاکتینوما  استفاده از دارو برای کوچک کردن تومور یا جراحی برای برداشتن آن
هیپوتیروئیدیسم مصرف دارویی مثل لووتیروکسین، برای رفع ناکافی بودن تولید هورمون توسط غده تیروئید (درمان جایگزینی تیروئید)
علت ناشناخته  استفاده از داروهایی مثل بروموکریپتین (پارلودل، سیکلوست) یا کابرگولین برای کاهش میزان پرولاکتین و به حداقل رساندن یا توقف ترشح شیری پستان. اثرات جانبی مصرف این داروها عموماً شامل تهوع، سرگیجه و سردرد است.


سبک زندگی و مداوای خانگی

اغلب اوقات ترشح شیری مرتبط به گالاکتوریای ایدیوپاتیک خود به خود از بین می‎رود، به ویژه اگر فرد از تحریک پستان یا استفاده از داروهایی که علت بروز ترشح از پستان محسوب می‎شوند خودداری کند.
برای به حداقل رساندن تحریک پستان:
• پستان را در طول فعالیت جنسی تحریک نکنید
• از معاینۀ مکرر پستان، و دستکاری نوک آن خودداری کنید
• لباس‎هایی به تن کنید که کمترین سایش را با نوک پستان ایجاد کنند./

Source:
Galactorrhea
Mayo Clinic
July 29, 2017

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

هشت علت شایع درد سینه در زنان

گیرندة حشیش در مغز مشخص شد

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.