plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

روتاویروس - علایم، انتقال، درمان، و واکسیناسیون

اسهال ، تب ، بدخلق شدن بچه ، تحریک‌پذیری ، درهم‌رفتگی روده، ولوولوس

واکسن روتاویروس بیش از 90 درصد در پیشگیری از بیماری شدید روتاویروس مؤثر است

روتاویروس نوعی عفونت است که بیشترین شیوع آن در میان کودکان زیر 5 سال دیده می‌شود. این عفونت بسیار مُسری است و به سهولت منتقل می‌‌گردد. اگرچه بیشتر اوقات روتاویروس در کودکان خردسال بروز می‌کند، امکان ابتلاء بزرگسالان نیز به آن وجود دارد، هرچند به طور معمول این مورد از شدت کمتری برخوردار است. واکسن روتاویروس بیش از 90 درصد در پیشگیری از بیماری شدید روتاویروس مؤثر است. روتاویروس با دارو درمان نمی‌شود. این بیماری عموماً خود به خود و با گذشت زمان برطرف می‌گردد. به هر حال، سیراب ماندن بدن در این بیماری یک نگرانی جدی است. برای پیشگیری از پیامدهای تهدیدگر زندگی دانستن زمان مراجعه به پزشک حیاتی محسوب می‌شود.

چگونه بدانیم دچار کوروناویروس شده‌ایم؟

 گلودرد، تعریق، لرز، پنومونی، استامینوفن، پاراستامول، جهش ژنتیکی

کوروناویروس‌ها در بسیاری گونه‌های حیوانات مثل شترها و خفاش‌ها وجود دارند

کوروناویروس‌ها (کروناویروس‌ها) عموماً بر سیستم تنفسی تأثیر گذاشته باعث ایجاد علایمی مثل سرفه و تنگی نفس می‌شوند. برخی افراد، شامل سالمندان، در خطر ناخوشی شدید ناشی از این ویروس‌ها قرار دارند. کوروناویروس‌ها در بسیاری گونه‌های حیوانات مثل شترها و خفاش‌ها وجود دارند. جهش‌های این ویروس می‌تواند انسان را آلوده کند. طغیان‌های پیشین بیماری‌های ناشی از کوروناویروس‌ها در انسان شدید بوده‌اند. این ویروس‌ها عموماً به سرعت گسترش می‌یابند و در مورد برخی افراد به مرگ منجر می‌شوند. یک مثال در این مورد سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) است، که باعث ایجاد یک پاندمیک در سال 2002 شد. در حدود 8.439 نفر مبتلاء شدند و 812 نفر جان خود را از دست دادند.

ویروس اپشتین - بار - بیماری بوسه و اختلالات دیگر

آنتی‌بیوتیک، استامینوفن، ایبوپروفن، آسپیرین، دهیدراسیون ، سندرم گیلن - باره، مالتیپل اسکلروزیس (MS)، سندرم رایه

همانند دیگر ویروس‌ها، ویروس اپشتین - بار را نمی‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان کرد.

ویروس اپشتین - بار بیشترین شهرت خود را بر اثر ایجاد مونونوکلئوز دارد اما با شیوع کمتر این ویروس می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های دیگری شامل موارد زیر شود: عفونت گوش و اسهال در کودکان، سندرم گیلن - باره، برخی سرطان‌ها شامل لنفوم برکیت و سرطان‌های بینی و گلو. مطالعات همچنین نشان دهنده وجود ارتباطی میان ویروس اپشتین - بار و مالتیپل اسکلروزیس (MS) بوده‌اند اما برای تأیید این موضوع که ویروس مزبور می‌تواند به مالتیپل اسکلروزیس منجر شود، تحقیق بیشتری نیاز است. همانند دیگر ویروس‌ها، ویروس اپشتین - بار را نمی‌توان با استفاده از آنتی‌بیوتیک درمان کرد. مونو باید بدون درمان و خود به خود در طول چند هفته بهبود یابد.

آربوویروس

تب دنگ، ویروس رود راس، ویروس تنگه جیمز تاون، انتقال خون

بیشترین انتقال آربوویروس‎ها از طریق نیش پشه‎ها رخ می‎دهد. به هر جهت، این بیماری از طریق گزیده شدن توسط کک‌ها و کنه‎ها نیز قابل انتقال به انسان است.

آربوویروس اصطلاحی است که در توصیف گروهی از عفونت‎های ویروسی منتقله به انسان توسط گروهی از حشرات موسوم به ارتروپادها به کار می‎رود. نژادهای مختلفی از آرتروویروس‌ها وجود دارد. این ویروس‎ها از نظر علایم طیفی از فاقد علامت تا علایم شبه آنفولانزای خفیف تا علایم بسیار شدید را ایجاد می‎کنند. اجتناب از نیش حشرات کلید پیشگیری از این عفونت‎های آزاردهنده است. حشراتی که می‎توانند انسان را به آربوویروس‎ها آلوده کنند شامل کک‌ها، کنه‌ها و پشه‎ها هستند. انواع مختلفی از آربوویروس‌ها وجود دارد. انواع آربوویروس به دسته‎های خاصی تقسیم می‎شود.

کوروناویروس (کروناویروس) جدید - بایدها و نبایدها

کوروناویروس جدید، کروناویروس جدید، آب و صابون، ضد عفونی کننده‌ دست، ماسک، سالمندان، بیماری قلبی، بیماری مزمن تنفسی،  دیابت، ایتالیا، ژاپن، ایران، حیوانات خانگی،  باکتری، بیماری‌های ویروسی، آنتی‌بیوتیک، چین

یک مورد تست مثبت از آزمایش ویروس در مورد یک سگ خانگی در هنگ کنگ وجود دارد

در صورت وجود ظن ابتلاء به ویروس با خانواده یا حیوانات خانگی خود اختلاط نکنید. برای محافظت از آنان، غذای خود را جداگانه بخورید و دور از آنان بخوابید، سعی کنید در یک اتاق مجزا بمانید و در صورت امکان از یک دستشویی جداگانه استفاده کنید. آری، حیوانات خانگی نیز در این توصیه‌ها قرار می‌گیرند. یک مورد نتیجه مثبت از آزمایش ویروس در مورد یک سگ خانگی در هنگ کنگ وجود دارد. اما مقامات هنگ کنگی گفته‌اند که عملاً از ابتلاء سگ به این ویروس مطمئن نیستند. CDC می‌گوید که کارشناسان با اطمینان نمی‌دانند که این ویروس می‌تواند حیوانات خانگی را مبتلاء کند یا خیر.

سیتومگالوویروس

ناشنوایی، کوچکی اندازه سر، بیماری مادرزادی، نقص سیستم ایمنی، HIV، ایدز، پیوند عضو

در حال حاضر از هر 50 نوزاد یک نفر مبتلا به سیتومگالوویروس مادرزادی است

سیتومگالوویروس یک ویروس هرپسی شایع است. بسیاری از مردم از ابتلاء خود به آن بی‌خبرند زیرا هیچ علامتی از ویروس را در خود نمی‌بینند. اما این ویروس، که به صورت نهفته در بدن باقی می‌ماند، می‌تواند سبب بروز عوارضی در دورۀ بارداری و نیز برای مردم دچار ضعف سیستم ایمنی شود. سیتومگالوویروس از طریق مایعات و ترشحات بدن گسترش پیدا می‌کند، و می‌تواند از طریق مادر باردار به کودک نازادۀ وی منتقل گردد. این ویروس که به نام‌های HCMW، CMW یا ویروس هرپس انسانی 5 (HHV-5) نیز شناخته می‌شود شایع‌ترین نوع ویروسی است که به جنین در حال رشد منتقل می‌شود. 

مونو یا مونونوکلئوز

 درد جسمانی، سرخی، گلو درد،  تورم غدد در ناحیة گردن یا زیربغل،  بزرگ شدن طحال،  راش صورتی رنگ سرخک مانند

نشانگان مونو در گروه‌های سنی مختلف بسیار متفاوت است. نوبالغان و نوجوانان متعارف‌ترین نشانگان این بیماری را دارند.

مونونوکلئوز که معمولاً "مونو" نامیده می‌شود نوعی بیماری است که توسط ویروس اپشتین – بار ایجاد می‌شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید 90 درصد مردم جهان در برهه‌ای از زندگی خود توسط ویروس اپشتین – بار آلوده می‌شوند اما بسیاری از آنها در هنگام بیماری نشانگان آشکاری ندارند. دیگران، مشخصاً افراد پیر، ممکن است اصلاً نشانگان متعارف مونو را نداشته باشند. این موضوع تشخیص مونو را در برخی گروه‌های سنی دشوار می‌سازد. نشانگان مونو در گروه‌های سنی مختلف بسیار متفاوت است. نوبالغان و نوجوانان متعارف‌ترین نشانگان این بیماری را دارند.