plg_search_sppagebuilder
دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

آنورکسیای ورزشی یا امساک ورزشی چیست؟

قطع پریود , کالری, آنورکسیا نرووسا, استفراغ خودخواسته, ملین, فعالیت فیزیکی زیاد, تلقی کمال‌گرایانه , بی‌نظمی پریود

آنورکسیای ورزشی [آنورکسی ورزشی، امساک ورزشی] شبیه به نوعی اختلال خوردن است که دچار ورزشکاران می‌شود

شما شاید از اختلال خوردن موسوم به آنورکسیا نرووسا شنیده باشید. افراد دچار آنورکسیا نرووسا به شکلی فاحش مقدار غذایی را که می‌خورند محدود می‌کنند. آنان دچار چشم‌اندازی تحریف شده از بدن خود و ترس شدید از افزایش وزن هستند. به مرور زمان این رفتار می‌تواند تبعات جدی به دنبال داشته باشد. آنورکسیای ورزشی [آنورکسی ورزشی، امساک ورزشی] شبیه به نوعی اختلال خوردن است که دچار ورزشکاران می‌شود. امساک ورزشی نوعی اختلال خوردن است که بر ورزشکاران تأثیر می‌گذارد. افراد دچار امساک ورزشی علی‌رغم میزان بالای فعالیت فیزیکی مقدار کالری دریافتی خود را محدود می‌کنند. این رفتار به ایجاد نوعی بدن بسیار لاغر و کم-وزن منجر می‌شود.

ناخوشی ارتفاع یا "کسالت کوه"

 ادم ریوی ارتفاعات (HAPE)، دگزامتازون، اکسیژن مکمل

هر گاه کسی به ارتفاع بالای 8000 پا برود، در ریسک ناخوشی ارتفاع قرار خواهد گرفت

ناخوشی ارتفاع [بیماری ارتفاع، کسالت ارتفاع] که برخی اوقات "کسالت کوه" نامیده می‌شود گروهی از علایم است که می‌توانند مردم را در صورت صعود سریع به ارتفاعات دچار کنند. فشار هوای پیرامون ما فشاربارومتریک نامیده می‌شود. وقتی کسی به مناطق مرتفع می‌رود فشار بارومتریک اُفت می‌کند و در نتیجه اکسیژن کمتری در دسترس خواهد بود. اگر کسی در منطقه‌ای کم ارتفاع زندگی کند بدن وی به این فشار هوا عادت می‌کند. اما اگر به مناطقی مرتفع‌تر از محل زندگی خود سفر کند بدن وی نیاز خواهد داشت تا خود را با تغییرات فشار هوا تطبیق دهد. هر گاه که کسی به ارتفاع بالای 8000 پا سفر کند، در ریسک ناخوشی ارتفاع قرار خواهد گرفت.

آیا زنان می‌توانند موقع پریود ورزش کنند؟

پریود، ورزش، آشوب معده، نفخ، درد عادت ماهانه، حرکات کششی، دهیدراسیون،  داروهای ضد درد غیر نسخه‌ای، ایبوپروفن،  استامینوفن، یوگای معکوس

بر مبنای اعلام OWH محدودیتی در مورد نوع ورزش زنان در زمان پریود وجود ندارد

یک مطالعه در "ژورنال آموزش و ارتقاء سلامت" پی برده است زنانی که سه روز در هفته هر بار حداقل به مدت 30 دقیقه در طول 8 هفته به ورزش پرداخته‌ بودند در مقایسه با زنانی که به این کار اقدام نکرده بودند درد عادت ماهانه کمتری داشتند. نویسندگان مطالعه به این جمع‌بندی رسیده‌اند که اقدام به ورزش در طول پریود و پیش از آن می‌تواند علایم مورد اشاره را کاهش دهد. نیازی نیست که فعالیت فیزیکی سنگین بوده یا برای مدت طولانی ادامه پیدا کند. حتی 15 دقیقه پیاده‌روی در هر روز می‌تواند فوایدی داشته باشد. همچنین، ورزش در کل، انتخاب مفیدی است. ورزش به مردم در حفظ وزن در محدوده سالم کمک کرده و قلب و ریه‌ها را در شرایط سالم نگه می‌دارد.

کشیدگی عضله معده یا عضله شکم

کشیدگی عضله معده، کشیدگی عضله شکم، فتق، فتق اینسیشنال، فتق امبیلیکال، فتق‌های احتباسی

کشیدگی عضله شکم گاهی از اوقات می‌تواند باعث ایجاد حسی مشابه با فتق شود.

عضلات شکمی از قفسه سینه تا مفاصل ران روی شکم کشیده شده‌اند، و مرکز و پهلوها را نیز پوشش می‌دهند. بعضی از مردم این ناحیه را عضله معده می‌نامند، اما معده در عمل دستگاه متفاوتی است. پزشکان همچنین عضله دچار کشیدگی را به عنوان کشش یا پارگی می‌نامند. این نوع صدمه ممکن است بر اثر بیش‌کاربرد، کشیدگی بیش از حد عضله یا به واسطه اعمال نیروی بیش از حد بروز کند. عضله دچار کشیدگی ممکن است ناسور یا دردناک احساس شده و باعث ایجاد محدودیت حرکتی شود. از آنجا که حمایت عضلات شکمی از بیرون بدن کار دشواری است، درمان شامل استراحت و استفاده از داروهای ضد درد است.

فشار خون پس از ورزش

پیشاهیپرتانسیون، حرکات کششی، رژیم غذایی، نمک، رژیم غذایی DASH، الکل، داروهای فشار خون، دیورتیک‌

بالا رفتن فشار خون اغلب هیچ علامت مشهودی ندارد

بالا رفتن فشار خون اغلب باعث ایجاد هیچ علامت مشهودی نمی‌شود اما می‌تواند به مشکلات جدی سلامت مثل بیماری قلبی یا استروک منجر گردد. رسیدن به فشار خون سالم و حفظ آن می‌تواند از بروز مشکلات مزبور پیشگیری کند. فشار خون بالا یا هیپرتانسیون بسیار شایع است و در حدود 25 درصد مردم دنیا به آن مبتلاء هستند. تحقیق نشان می‌دهد که ورزش مشخصاً در پایین آوردن فشار خون مؤثر است. در این مورد سبک یا سنگین یا متوسط بودن شدت ورزش تفاوتی ندارد. ورزش همچنین استرس را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می‌کند، در حالی که استرس و افزایش وزن ریسک هیپرتانسیون و عواقب همراه آن را افزایش می‌دهند.

خستگی مفرط عضله - علل و درمان

خستگی مفرط عضله، سرطان، استروک، رابدومیولیز، چاقی، ارتریت، سپسیس، سوختگی، HIV، ارسایی مزمن کلیه، دیستروفی عضلات، آمفتامین‌ها، افدرین،  کافئین، جینسنگ، کمک‌های ارگوژنیک،  غذاهای ورزشی

چند راه درمانی شامل استفاده از مکمل‌های غذایی یا کافئین برای تخفیف خستگی مفرط عضله در دسترس هستند.

چند فرآورده طبیعی نیز می‌توانند به کاهش خستگی مفرط عضله مردم در نتیجه ورزش یا سالخوردگی کمک کنند. جینسنگ یک گیاه دارویی دارای چند فایده محتمل برای سلامت است که از جمله آنها می‌توان تخفیف خستگی مفرط عضله را نام برد. یک مرور بر مطالعات در سال 2017 بر روی ورزش‌های سوژه مطالعه گزارش داده است که جینسنگ قرمز می‌تواند عملکرد عضلات را در مردمی که بدنسازی می‌کنند افزایش دهد. سیر نیز می‎تواند خستگی مفرط عضله را کاهش دهد. همان مطالعه مورد اشاره گزارش می‌دهد که سیر خام می‌تواند میزان دویدن موش را روی تردمیل و سرعت ریکاوری را در آنها افزایش دهد.

بیماری ازگود-اشلاتر، و رشد جهشی دوره بلوغ

بیماری ازگود-اشلاتر، رشد جهشی دوره بلوغ، اشعه X، استامینوفن، ایبوپروفن،  ناپروکسن سدیم، پاتلا، سرمادرمانی

بیماری ازگود-اشلاتر به طور معمول در پسران سنین 12 تا 14 سال و دختران 10 تا 13 ساله بروز می‌کند

بیماری ازگود-اشلاتر بیشترین شیوع را در کودکانی دارد که به فعالیت‌های ورزشی مثل فوتبال، بسکتبال، اسکیت خیابانی و باله که مستلزم دویدن، پرش و تغییر مسیر هستند می‌پردازند. در حالی که این بیماری زمانی در پسرها بیشتر شایع بود، شکاف جنسیتی در این مورد کاهش یافته است زیرا دختران بیشتری به فعالیت ورزشی پرداخته‌اند. بیماری ازگود-اشلاتر به طور معمول در پسران سنین 12 تا 14 سال و دختران 10 تا 13 ساله بروز می‌کند. تفاوت مزبور نتیجه بلوغ سریع‌ترین دختران در مقایسه با پسران است. بیماری مورد بحث معمولاً خود به خود و زمانی که رشد استخوانی بچه متوقف می‌گردد، برطرف می‌شود.

مقالات دیگر...