دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چند راه درمانی شامل استفاده از مکمل‌های غذایی یا کافئین برای تخفیف خستگی مفرط عضله در دسترس هستند.

مقالات پزشکی ورزشی / تناسب اندام
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• چه چیز سبب خستگی مفرط عضله می‌شود؟
• درمان‌های خستگی مفرط عضله
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراهخستگی مفرط عضله علامتی است که تحرک را مشکل‌تر از حالت نرمال می‌کند. برخی از مردم دچار رنجوری کسالت‌آوری در عضلات خود می‌شوند. آنان در عین حال ممکن است دچار خستگی مداوم و فقدان انرژی برای انجام تکالیف روزمره زندگی شوند.
ورزش یک علت شایع خستگی مفرط عضله است. بعضی اختلالات پزشکی شامل دیستروفی عضلانی نیز می‌توانند محرک خستگی مفرط عضله باشند.
چند راه درمانی شامل استفاده از مکمل‌های غذایی یا کافئین برای تخفیف خستگی مفرط عضله در دسترس هستند.
در این مقاله علل محتمل و درمان خستگی مفرط عضله مرور خواهد شد.

چه چیز سبب خستگی مفرط عضله می‌شود؟
فعالیت سنگین و سالخوردگی دو علت از علل خستگی مفرط عضله محسوب می‌شوند. اما چند اختلال سلامت مختلف نیز می‌توانند خستگی مفرط عضله ایجاد کنند.
اختلالات پزشکی مرتبط به خستگی مفرط عضله شامل موارد زیرند:
سرطان
استروک
رابدومیولیز
چاقی
• بیماری‌های التهابی مثل ارتریت
سپسیس
• انواع سوختگی
HIV
• نارسایی مزمن کلیه
• انواع دیستروفی عضلات

درمان‌های خستگی مفرط عضله
اگر خستگی مفرط عضله نتیجه فعالیت سنگین یا پیری باشد درمان آن به طور معمول ضرورتی ندارد. در دیگر موارد پزشک سعی خواهد کرد تا علت زیربنایی ایجاد خستگی مفرط عضله را شناسایی کرده و درمان مناسب را ارائه دهد.
یک مثال از این مورد وقتی است که پزشک پیروی از رژیم غذایی سالم و ورزش منظم را در صورتی که چاقی علت خستگی مفرط عضله باشد، توصیه می‌کند. وقتی کسی وزن کم می‌کند، وی به مرور زمان متوجه بهبود وضعیت خستگی مفرط عضله در خود می‌شود.
هیچ دستورالعمل راهنمای رسمی برای درمان خستگی مفرط عضله به عنوان یک علامت وجود ندارد. اما چند امکان برای مردم دچار خستگی مفرط عضله بر اثر فعالیت سنگین یا پیری در دسترس است.

محصولات صناعی
آمفتامین‌ها، افدرین و کافئین محصولات صناعی هستند که باعث تقویت مقاومت نسبت به خستگی مفرط عضله می‌شوند. این محصولات گاهی اوقات در ورزش برای تقویت عملکرد به شکل شایع مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در سال 2005 "آژانس جهانی ضد دوپینگ" گزارش داد که بیش از نیمی از موارد سوء مصرف مواد در ورزش شامل آمفتامین‌ها یا افدرین است.
از سوی دیگر، مصرف کافئین هنوز در زمینه ورزش قانونی محسوب شده و تأثیر مشابهی بر عضلات دارد. دوزهای بالای کافئین می‌تواند عملکرد ورزشکار را در طول ورزش تقویت کند.
کافئین می‌تواند به کاهش خستگی مفرط عضله پس از چند نوع مختلف ورزش شامل دو و میدانی یا بدنسازی کمک کند.

فرآورده‌های طبیعی
چند فرآورده طبیعی نیز می‌توانند به کاهش خستگی مفرط عضله مردم در نتیجه ورزش یا سالخوردگی کمک کنند.
جینسنگ یک گیاه دارویی دارای چند فایده محتمل برای سلامت است که از جمله آنها می‌توان تخفیف خستگی مفرط عضله را نام برد.
یک مرور بر مطالعات در سال 2017 بر روی ورزش‌های سوژه مطالعه گزارش داده است که جینسنگ قرمز می‌تواند عملکرد عضلات را در مردمی که بدنسازی می‌کنند افزایش دهد.
سیر نیز می‎تواند خستگی مفرط عضله را کاهش دهد. همان مطالعه مورد اشاره گزارش می‌دهد که سیر خام می‌تواند میزان دویدن موش را روی تردمیل و سرعت ریکاوری را در آنها افزایش دهد.
تحقیق منتشر شده در "پزشکی تجربی و مولکولی" نیز عنوان می‌کند که سیر تحمل دویدن بر روی تردمیل را در مردم دچار بیماری قلبی افزایش می‌دهد.

مکمل‌ها
سه دسته اصلی مکمل برای خستگی مفرط عضله وجود دارد:

مکمل‌های غذایی
مکمل‎های غذایی شامل محصولاتی مثل مولتی‌ویتامین یا روغن ماهی است.
فقدان برخی مواد مغذی در رژیم غذایی می‌تواند به مشکلات عضلانی منجر شود. برای مثال، فقدان ویتامین D می‌تواند خستگی مفرط عضله ایجاد کند. مکمل‌های غذایی می‌توانند مواد مغذی کافی برای حفظ سلامت عضلات در اختیار بدن قرار دهند.

کمک‌های ارگوژنیک
بسیاری از مردم از کمک‌های ارگوژنیک مثل کراتین برای بهبود عملکرد عضلانی در ورزش استفاده می‌کنند. کراتین یک اسید با بروز طبیعی است که در طول حرکت برای عضلات انرژی ایجاد می‌کند.
کراتین در غذاهایی مثل گوشت قرمز و غذاهای دریایی وجود دارد. همچنین کراتین به شکل مکمل در دسترس است.

غذاهای ورزشی
غذاهای ورزشی دارای طیف متنوعی از مواد هستند که برای عضلات انرژی ایجاد کرده و عملکرد آنها را بهبود می‌بخشند. برای مثال، نوشابه انرژی‌زای رد بول دارای ترکیبی از کربوهیدرات‌ها، تورین و کافئین است.
این محصولات ممکن است مدعی کمک به کاهش خستگی مفرط عضله باشند اما شواهد علمی برای پشتیبانی از این ادعاها وجود ندارد.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
در صورتی که خستگی مفرط عضله ناشی از ورزش یا سالخوردگی نباشد شخص باید به پزشک مراجعه کند.
متخصصان مراقبت‌های پزشکی می‌توانند تاریخچه پزشکی شخص را ارزیابی کرده و تست‌هایی برای شناسایی علت بروز خستگی مفرط عضله انجام دهند.
در برخی موارد خستگی مفرط عضله می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک مشکل زیربنایی در سلامت باشد. بدون مراقبت پزشکی، این اختلال می‌تواند بدتر شده و سبب ایجاد مشکلات بیشتری گردد.

پیام همراه
خستگی مفرط عضله می‌تواند ناراحت کننده بود و در زندگی روزانه شخص اختلال ایجاد کند. فعالیت سنگین یا سالخوردگی علل شایع بروز خستگی مفرط عضله محسوب می‌شوند. برخی از اوقات خستگی مفرط عضله نشانه ابتلاء به یک اختلال زیربنایی پزشکی است. در این موارد مراجعه به پزشک اهمیت دارد.
انواع مختلف درمان برای مواجهه با خستگی مفرط عضله وجود دارد. دکترها درمان علت زیربنایی مشکل را در دستور کار قرار می‌دهند. آنان همچنین ممکن است طیفی از درمان‌ها را که می‌توانند برای بهبود عملکرد عضلات و پیشگیری از خستگی مفرط مفید باشند توصیه کنند./


• دکتر جسیکا کاپوروشیو، دکتر گریگوری مینیس
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


Source:
Medical News Today
What to know about muscle fatigue
Last reviewed Wed 11 September 2019
By Jessica Caporuscio, PharmD
Reviewed by Gregory Minnis, DPT

برو به صفحه اصلی

 

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.

 

X

کپی رایت

هرگونه کپی مطالب سایت به هر شکل پیگرد قانونی دارد.