دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

جوش چرکی و درمان آن

 پروکسید بنزویل, روغن درخت چای, نیاسینامید, آلفا هیدروکسی اسیدها, رتینول‌ها, ازلائیک اسیدها, نیاسینامید, ویتامین A

جوش‌ها زمانی شکل می‌گیرند که سلول‌های مرده پوست و روغن موسوم به سبوم باعث مسدود شدن فولیکول مو می‌شوند

جوش‌ها شایعند، و هرچند ناخوشایند هستند بخشی از زندگی ما محسوب می‌شوند. این ضایعات قابل درمانند اما مردم باید از فشار دادن آنها خودداری کنند. جوش‌های چرکی ممکن است در هر جای بدن ظاهر شوند اما بیشتر در نقاط زیر بروز می‌کنند: صورت، پشت، قفسه سینه، شانه، کفل، بازو، گردن، درمان به موقع و دقیق به ویژه در مورد جوش‌های چرکی می‌تواند ریسک طغیان‌های برگشت کننده و جای زخم را کاهش دهد. 

علل و درمان چین و چروک دور دهان

لایه‌برداری شیمیایی, درمابراسیون, میکرودرمابراسیون, میکرونیدلینگ, پلاسمای غنی از پلاکت, فیلرهای حرارتی, بوتاکس, فیس لیفت, ریتیدکتومی

ناحیه دهان یکی از اولین نقاط روی صورت است که در آن چین و چروک ایجاد می‌شود

چین و چروک دور دهان زمانی ایجاد می‌شود که پوست کلاژن خود را از دست می‌دهد. کلاژن فیبرهایی است که باعث محکم و انعطاف‌پذیر بودن پوست می‌شود. از دست دادن کلاژن به شکل طبیعی با بالا رفتن سن بروز می‌کند، اما همچنین دیگر اجزاء پوستی و برخی عادت‌های سبک زندگی ممکن است این فرآیند را تسریع کنند. چین و چروک دور دهان گرایشی به بروز در نمایان‌ترین شکل در اطراف نواحی نازک صورت شامل دور دهان از خود نشان می‌دهد. در حالی که هر کسی با بالا رفتن سن دچار چین و چروک دور دهان می‌شود، راه‌هایی برای کم کردن نمای ظاهری آنها وجود دارد. حتی قدم‌هایی هست که می‌توان برای پیشگیری از ایجاد پیش از وقت این چین و چروک‌ها برداشت.

برآمدگی یا غده روی میاندوراه (پرینیوم)

هموروئید, بیماری‌های واگیردار جنسی, کیست, آبسه, هماتوم, سرطان, سیستیت بینابینی, ولوودینیا

برآمدگی در پرینیوم یا میاندوراه اگر با درد میاندوراه، ورم، یا دیگر علایم غیر معمول همراه نباشد بی‌ضرر است

پرینیوم [میاندوراه] یک قطعه کوچک شامل پوست، عصب، و رگ‌های خونی است که بین ناحیه تناسلی و مقعد قرار دارد. این قسمت بدن به لمس حساس است. میاندوراه به طور معمول مهم به نظر نمی‌رسد زیرا کوچک است، در حالت معمول دیده نمی‌شود و به نظر نمی‌رسد که کار زیادی انجام دهد. اما در برخی مواقع این احتمال هست که شخص متوجه بروز برآمدگی یا غده‌ای روی میاندوراه یا در اطراف آن شود. گاهی وقت‌ها مثل زمان بارداری این وضعیت قابل انتظار است و پرینیوم در مقطع نزدیک به انتهای بارداری متورم یا دردناک می‌شود.

روغن خشک چیست؟

 روغن هسته انگور, روغن بذر گل رز, کلاژن, ترک پوست, نشانه‌های پیری, حایل پوستی, اگزما

اکثر روغن‌های خشک از سبزی‌ها، گیاهان دارویی یا بذرهای حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع چند حلقه‌ای مثل اسید لینولئیک تولید می‌شوند.

وقتی کسی برای اولین بار اصطلاح "روغن خشک" را بشنود ممکن است تصویری از یک روغن که جوشانیده به پودر تبدیل شده است در ذهن وی شکل بگیرد. اما این اصطلاح در واقع به بافت روغن اشاره ندارد. در عوض، اصطلاح مزبور راهی را که روغن مزبور پس از تماس با پوست عمل می‌کند توصیف می‌نماید. هر نوع روغنی که بدن بتواند آن را به سرعت جذب کند می‌توان ذیل عنوان روغن خشک توصیف کرد. از سوی دیگر روغن‌هایی که ردی از آنها روی پوست باقی می‌ماند اغلب روغن تر نامیده می‌شوند. اکثر روغن‌های خشک از سبزی‌ها، گیاهان دارویی یا بذرهای حاوی اسیدهای چرب غیر اشباع چند حلقه‌ای مثل اسید لینولئیک تولید می‌شوند. این روغن‌ها معمولاً به عنوان مرطوب کننده‌های سبک برای مو، پوست، یا ناخن استفاده می‌شوند.

انباشت اجرام روی پوست سر

 سبوم, کرم کورتیکوستروئیدی, لوریل فسفات, فولیکول‌های مو, فولیکولیت

در صورتی که شخص نتواند خود را با تدابیر خانگی از شر انباشت اجرام روی پوست سر خلاص نماید باید به دکتر مراجعه کند

محصولات مو، روغن، عرق، و سلول‌های مرده پوست ممکن است روی جمجمه انباشته شده و سپس پوسته دهند. درمان اغلب شامل مداوای خانگی و تغییرات سبک زندگی و پیشگیری از انباشت مجدد توده روی سر است. انباشت اجرام روی پوست سر ممکن است در هر مقطعی از زندگی شخص بروز کند. به هر حال، نوزادان اغلب در طول چند ماه اول زندگی دچار لکه‌های زبر و زرد رنگ روی جمجمه می‌شوند که به نام کلاه گهواره معروف است، و افراد بزرگسال در سنین 30 تا 50 بیشتر محتمل است که انباشت اجرام روی پوست سر را بر اثر درماتیت سبورئیک تجربه کنند.

آیا روش پکوتی مؤثر است؟

روغن‌های CBD, روغن نعناع, روغن درخت چای, روغن اکالیپتوس, ماساژ

روش پکوتی از طب آیروودیک گرفته شده است

روش پکوتی [به هندی پیچوتی] (که گاهی اوقات روش مصرف پکوتی نامیده می‌شود) بر مبنای این فکر شکل گرفته است که شما می‌توانید موادی مثل روغن‌های ضروری را از طریق سوراخ ناف جذب کنید. این شامل ماساژ آنها برای تسکین درد و ریلکس شدن است. عقیده بر آن است که غده‌ای به نام غده پکوتی در ناف به ما امکان جذب موادی مثل روغن CBD را به داخل بدن می‌دهد. در هر حال شواهدی دال بر وجود این غده وجود ندارد.

کراتوزیس پیلاریس یا پوست مرغی

کراتوسیس پیلاریس [کراتوزیس پیلاریس، کراتوز پیلاریس] که گاهی از اوقات "پوست مرغی" نامیده می‌شود، یک وضعیت شایع پوستی است که باعث ایجاد برآمدگی‌های زبر در حس بر روی پوست می‌شود. این برآمدگی‌ها یا کورک‌ها در واقع سلول‌های مرده پوست هستند که فولیکول‌های مو را پر می‌کنند. آنها گاهی اوقات به رنگ قرمز یا قهوه‌ای ظاهر می‌شوند. کراتوزیس پیلاریس عموماً در بازو، ران، گونه یا کفل بروز می‌کند. این وضعیت مسری نیست و توده‌های ایجاد شده عموماً باعث هیچ‌گونه ناراحتی یا خارش نمی‌شوند. می‌دانیم که وضعیت مزبور در ماه‌های زمستان که در آن گرایش به خشکی پوست بیشتر است، بدتر می‌شود، و همچنین در طول بارداری تشدید می‌گردد.

مقالات دیگر...