دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

بسیاری از وضعیت‌ها و اختلالات می‎توانند به شکل‎گیری غده در زیر چانه منجر شوند. علایم همراه و اندازه و شکل این توده احتمالاً متفاوت خواهد بود و بستگی به علت بروز آن دارد.

بروز توده متورم یا غده در ناحیۀ زیر چانه می‎تواند آزاردهنده باشد اما به طور معمول علتی برای نگرانی محسوب نمی‎شود. تورم گره‎های لنفاوی، کیست‎ها و آلرژی‎ها می‎توانند باعث شکل‎گیری غده در این ناحیه شوند. غده می‎تواند در هر قسمت ناحیۀ نرم زیر چانه و غبغب ظاهر شود. این غده ممکن است بزرگ، کوچک، سفت یا نرم باشد، که این‎همه بستگی به علت بروز آن دارد. پوست ناحیۀ اطراف تودۀ مورد بحث ممکن است سفت و حساس یا حتی دردناک باشد. هر فرد دچار نگرانی در مورد علایم توده یا غده زیر چانه در صورت وجود شک نسبت به علت بروز آن باید به پزشک مراجعه کند.

خشکی دست اختلال بسیار شایعی است و عمدتاً بر اثر عوامل زیست محیطی ایجاد می‎شود.

خشکی دست اختلال بسیار شایعی است و عمدتاً بر اثر عوامل زیست محیطی ایجاد می‎شود. مردمی که مکرراً دست‌های خود را می‌شویند یا در اقلیم‎های سرد و خشک زندگی می‎کنند ممکن است نسبت به تجربۀ دردناک خشکی دست بیش از دیگر مردم در معرض آسیب قرار داشته باشند. خشکی دست مقدمتاً بر اثر عوامل فهرست زیر ایجاد می‎شود: آب و هوا،  محرک‎های زیست‎محیطی، اختلالات پزشکی. هوا مسؤول خشکی دستی است که عمدتاً در زمستان بروز می‎کند. وقتی هوا رو به سردی می‎رود هوا خشک می‎شود و بدن نمی‌تواند رطوبت لازم را از هوا به دست آورد. فقدان رطوبت در هوا سبب بروز خشکی در دست‎ها می‎شود.

ریزش مو مشکلی صرفاً مردانه نیست چه کوتاه مدت باشد و چه درازمدت، ریزش مو در زنان روندی مشابه مردان دارد.

موی شما چیزهای زیادی در مورد شما می‎گوید. دراز، کوتاه، مجعد یا براق، برای اغلب زنان مو چیزی بیش از توده‎ای الیاف است. مو نوعی بیان سبک و شخصیت زنان است. اما وقتی مو شروع به ریزش می‎کند واقعاً می‎تواند باعث از کوره در رفتن زنان گردد. ریزش مو مشکلی صرفاً مردانه نیست. چه کوتاه مدت باشد و چه درازمدت، ریزش مو در زنان روندی مشابه مردان دارد. مو ممکن است در کُل تُنک شود یا در فرق سر کاهش یاید. حتی این امکان وجود دارد که در فرق سر مو دچار ریزش شود و نقطه‎ای سفید رنگ به جا بماند. چیزی که زنان به ندرت دچارش می‎شوند ریزش مو در ناحیۀ پیشانی و جلو سر است.

علایم پوست روغنی و شدت آن در بین افراد مختلف یکسان نیست. این احتمال وجود دارد که ژنتیک در میزان روغنی بودن پوست مؤثر باشد.

پوست روغنی هنگامی ایجاد می‎شود که غده‎های سباسئوس درون پوست مقدار بیش از حدی سبوم تولید می‎کنند. سبوم یک مادۀ مومی و روغنی است که به سیراب ماندن و محافظت از پوست کمک می‎کند. سبوم برای سالم ماندن پوست نقش حیاتی دارد. به هر جهت، مقدار بیش از حد سبوم می‎تواند به بروز پوست روغنی یا پوست چرب، انسداد منافذ پوست، و آکنه منجر شود. مدیریت پوست روغنی اغلب نیاز به آن دارد که فرد دچار این وضعیت مراقبت منظم از پوست را به عنوان یک عادت دنبال کند. علایم پوست روغنی و شدت آن در بین افراد مختلف یکسان نیست. این احتمال وجود دارد که ژنتیک در میزان روغنی بودن پوست مؤثر باشد. تغییرات هورمونی یا میزان بالای استرس می‎تواند تولید سبوم روغنی توسط بدن را افزایش دهد.

تعریق بیش از حد مشکلی است که مردم به قدر کافی آن را جدی نمی‎گیرند. برخی از مردم ماه‎ها و سال‏ها و حتی دهه‌‏ها علایم را نادیده می‎گیرند.

تعریق می‎تواند علامتی از وجود مشکلات تیروئید، دیابت یا عفونت باشد. آیا شما بیش از دیگر مردم عرق می‎کنید؟ آیا برای مثال 5 دقیقه ورزش با تردمیل باعث خیس شدن بدن شما می‎شود؟ آیا شما پیش از هر بار دست دادن ناچارید دست خود را خشک ‎کنید؟ حداقل موضوع این است که تعریق بیش از حد یک مشکل آزار دهنده است. اما در برخی مواقع تعریق شدید نشان دهندۀ یک اختلال پزشکی است. تعریق بیش از حد یا هیپرهیدروزیس (هیپرهیدروز) می‎تواند یک علامت هشدار در مورد مشکلات تیروئیدی، دیابت یا عفونت باشد. تعریق بیش از حد در عین حال در میان مردم دچار اضافه وزن یا فاقد تناسب بدنی شایع است.

شناسایی علت زیربنایی ایجاد ورم لب موضوعی حیاتی است.

ورم لب به‌ دلیل تجمع مایـع در زیـر پـوست یا بر اثـر وجـود یـک التهاب زیربنایی رخ مـی‎دهد. ورم بـاعث مـی‎شود تا لب‎ها بزرگ‎تر از حالت نرمال به‌ نظر برسند. تورم لب بر اثر طیفی از علل بروز می‎کند که برخی از آنها ممکن است به طور بالقوه موارد خطرناکی باشند. طیفی از علل با علایم مختلف برای تورم لب‎ها وجود دارد که از جملۀ آنها می‎توان به اختلالات پوست و واکنش‎های شدید آلرژیک اشاره کرد. برای مردم دچار ورم لب شناسایی علایم خاص موجب این اختلال و علل بالقوۀ آن موضوعی اساسی است تا بتوانند از درمان متناسب برخوردار شوند.

اگرچه خاراندن شکم دچار خارش موضوع وسوسه‎ کننده‎ای است این کار احتمال تشدید خارش را افزایش می‎دهد.

خارش پوست صرف‎نظر از محل بروز آن می‎تواند مشکلی آزار دهنده باشد. خارش شکم [که در تداول عام خارش معده نیز گفته می‎شود] ممکن است بر اثر معضلی مرتبط به پوست مثل وجود عفونت، یا اثرات جانبی بارداری بروز کند. اغلب علل مرتبط به خارش شکم جدی نیستند. به هر جهت، آنها کماکان ممکن است برای فرد نگرانی‌آور و ناراحت کننده باشند. مثال‎هایی در مورد وضعیت‎های منجر به خارش شکم شامل فهرست زیر است: درماتیت تماسی، اگزما، پسوریازیس، عفونت، بارداری، واکنش نسبت به داروها، نیش و گزش حشرات و...

مقالات دیگر...