دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

در برخی موارد کیست بیکر با هیچ‌گونه دردی همراه نیست و شخص ممکن است متوجه وجود آن نشود.

کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که باعث ایجاد برآمدگی و احساس سفتی در قسمت پشت زانو می‌شود. درد کیست بیکر هنگامی که زانو به طور کامل کش می‌آید یا پا در حالت راست قرار می‌گیرد یا در هنگام فعالیت تشدید می‌شود. کیست بیکر که در عین حال کیست پوپلیتیال نامیده می‌شود به طور معمول نتیجه وجود مشکلی مثل ارتریت یا پارگی غضروف در مفصل زانو است. هر دو اختلال مزبور می‌توانند باعث تولید مایع بیش از حد شوند، که این می‌تواند به بروز کیست بیکر منجر گردد. اگرچه کیست بیکر قادر است تا سبب ورم و ناراحتی شود درمان مشکل زیربنایی احتمالی باعث برطرف شدن آن می‌شود.

بهترین راه برای تخفیف علایم راش گرما خنک نگه داشتن پوست و پیشگیری از تعریق آن است

راش گرما که زیر عنوان عرق‌سوز و میلیاریا نیز شناخته می‌شود مختص نوزادان نیست. این راش به ویژه در هوای گرم و مرطوب دچار افراد بزرگسال نیز می‌شود. راش گرما هنگامی بروز می‌کند که منافذ مسدود شده پوست (مجاری تعریق) عرق بدن را زیر پوست به دام می‌اندازند. علایم طیفی از تاول‌های سطحی تا برآمدگی‌های عمقی قرمز رنگ را شامل می‌شود. برخی اشکال راش گرما بسیار زبر یا دارای خارش شدید احساس می‌شوند. راش گرما معمولاً خود به خود از بین می‌رود. اشکال شدید این اختلال ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند، اما بهترین راه برای تخفیف علایم خنک نگه داشتن پوست و پیشگیری از تعریق آن است.

 تلانجی‌یک‌تِیزیا [تلانژکتازی] اختلالی است که در آن رگ‌های خونی کوچک نزدیک به سطح پوست یا غشاهای مخاطی شکسته یا متسع می‌شوند و خطوطی با الگوهای قابل رویت ایجاد می‌کنند. در مورد اغلب مردم این الگوها یا تلانژکتازها نه باعث ایجاد صدمه‌ای به سلامت کلی شخص می‌شوند و نه نیاز به درمان دارند. عروق خونی گشاد شده ضعیف‌تر می‌گردند، که این سبب خونریزی و در نهایت بروز تلانژکتازها می‌شود. به هر حال، آنها برخی از اوقات می‌توانند نشانگر یک اختلال پزشکی جدی‌تر باشند که به بررسی دقیق‌تر نیاز دارد.

رشد موی غیر نرمال ممکن است سطح بدن و صورت را بپوشاند یا به صورت لکه‎های کوچک ظاهر شود.

هیپرتریکوزیس [پرمویی] که زیر عنوان سندرم وِروُلف نیز شناخته می‎شود وضعیتی است که با پرمویی نقاط مختلف بدن در فرد مشخص می‌شود. این اختلال می‎تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند اما بسیار نادر است. رشد موی غیر نرمال ممکن است سطح بدن و صورت را بپوشاند یا به صورت لکه‎های کوچک ظاهر شود. پرمویی ممکن است در زمان تولد بروز کند یا در ادامه زندگی توسعه یابد. علی‌رغم آنکه پرمویی نوعی بیماری است که که در نسل‌های مختلف خانواده‌ها ادامه پیدا می‌کند علل آن به خوبی شناخته نشده است. پرمویی مادرزادی ممکن است بر اثر فعال شدن مجدد ژن‌های مسبب رشد مو ایجاد گردد.

آکنه عموماً دچار نوجوانان و بزرگسالان جوان می‌گردد؛ و تخمین زده می‌شود که 80 درصد مردم سنین 11 تا 30 سال در مقطعی از زندگی دچار آکنه می‌شوند.

آکنه کیستیک نوع شدیدی از آکنه است که در آن منافذ پوست مسدود و به عفونت و التهاب منجر می‌شود. آکنه کیستیک عمدتاً به صورت لطمه می‌زند اما در عین حال بسیاری مواقع مبتلابه قسمت فوقانی تنه و بالای بازوها آسیب می‌زند. آکنه عموماً دچار نوجوانان و بزرگسالان جوان می‌گردد؛ و تخمین زده می‌شود که 80 درصد مردم سنین 11 تا 30 سال در مقطعی از زندگی دچار آکنه می‌شوند. آکنه کیستیک شدیدترین شکل آکنه است و گروه کمی از مردم به آن مبتلاء می‌شوند. در سال 2009 CDC اعلام کرد که آکنه اصلی‌ترین دلیل مراجعه مردم به متخصص پوست است.

وریدهای عنکبوتی عموماً بر روی صورت یا پاها ظاهر می‌شوند اگرچه امکان ایجاد آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد.

رگ‌های خونی منکسر روی صورت رگ‌های خونی بزرگ شده‌ای هستند که درست زیر سطح پوست ظاهر می‌شوند. نمای ظاهری تار مانند و سرخ به آنها نام رایجشان، وریدهای عنکبوتی، را می‌دهد. وریدهای عنکبوتی عموماً بر روی صورت یا پاها ظاهر می‌شوند اگرچه امکان ایجاد آنها در هر قسمتی از بدن وجود دارد. گذشته از نمای ظاهری وریدهای عنکبوتی سبب ایجاد علامت دیگری نمی‌شوند. وریدهای عنکبوتی روی صورت ممکن است در هر فردی و در هر سنی بروز کنند اما برخی از مردم در مقایسه با دیگران شانس بالاتری برای ایجاد آنها دارند. پزشک معمولاً می‎تواند با یک معاینه بصری وریدهای عنکبوتی را تشخیص دهد.

کیست‌های اپیدرموئید کیست‌هایی با رشد کُند بوده و اغلب بدون دردند

کیست‌های اپیدرموئید کیست‌های کوچک غیر سرطانی زیر پوست هستند. این کیست‌ها ممکن است در هر جایی بر روی پوست ظاهر شوند اما بیشترین شیوع آنها مربوط به قسمت‌های صورت، گردن و تنه است. کیست‌های اپیدرموئید کیست‌هایی با رشد کُند بوده و اغلب بدون دردند، بنابراین به ندرت باعث مشکلی شده یا نیاز به درمان پیدا می‌کنند. مردم می‌توانند توسط پزشک کیست‌ها را در صورتی که نمای ظاهری آنها آزارنده باشد یا اگر این کیست‌ها دردناک بوده، پاره یا عفونی شوند، بردارند. بسیاری از مردم به کیست‌های اپیدرموئید زیر عنوان کیست‌های سیبیشس اشاره می‌کنند اما ابن دو نوع کیست متفاوتند. کیست‌های سیبیشس واقعی شیوع کمتری دارند. این کیست‌ها از غددی ایجاد می‌شوند که مواد روغنی ترشح می‌کنند که باعث لیز شدن مو و پوست می‌شود (غدد سیبیشس یا سباسه).

مقالات دیگر...