دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

لیکن پلان روی پوست اغلب اوقات خود به خود و در طول چند سال از بین می‎رود. اگر بیماری مزبور به غشاهای مخاطی آسیب برساند گرایشی به مقاوم بودن در برابر درمان و نیز آسیب‎پذیری در برابر بازگشت بیماری در آن به چشم می‎خورد.

لایکن پلانوس [لیکن پلان] یک اختلال التهابی است که به پوست، مو، ناخن‎ها و غشاهای مخاطی آسیب می‎زند. در مورد پوست این بیماری معمولاً به صورت برآمدگی‎های بنفش رنگ، اغلب خارش‎آور، و سطح هموار که در طول چند هفته توسعه می‎یابد بروز می‎کند. در دهان، واژن و دیگر نواحی پوشیده شده با غشاء مخاطی لیکن پلان لکه‎های تور مانند سفید رنگی ایجاد می‎کند که گاه با زخم‎های دردناک همراه است. اغلب مردم می‎توانند موارد متعارف و خفیف لیکن پلان را در محیط خانه مدیریت کنند بی‎آنکه نیازی به مراقبت پزشک داشته باشند. اگر این اختلال باعث ایجاد خارش یا درد قابل توجهی شود، فرد نیاز به استفاده از داروهای تجویزی خواهد داشت.

گاهی از اوقات برافروختگی نشانه اختلالات زیربنایی پزشکی خاصی مثل روزاسه، سرطان یا اختلالی در غدد درون‎ریز است.

برافروختگی پوست اغلب اوقات یک نشانه قابل مشاهده شرمندگی، اضطراب یا گرمای بیش از حد است. به هر حال، برافروختگی مکرر گاهی از اوقات می‎تواند نشانگر یک اختلال زیربنایی پزشکی باشد. برافروختگی یا سرخ شدن پوست زمانی بروز می‎کند که صدها رگ خونی کوچک زیر پوست متسع یا گشاد می‎شوند. وقتی این عروق خونی متسع می‏شوند به سرعت از خون پر می‎گردند که این می‎تواند باعث سرخی یا صورتی رنگ شدن پوست شود. این تأثیر در آن نواحی از بدن مثل گونه‎ها و قفسه سینه بیشتر قابل رویت است که رگ‎های خونی در نزدیک‎ترین فاصله به پوست قرار دارند. برافروختگی پوست ممکن است در عین حال در لمس گرم احساس شود یا سبب بروز یک حس جزئی سوزش گردد.

راش روی مچ دست ممکن است بر اثر عفونت، عوامل ژنتیکی، یا تماس با چیزهای مسبب تحریک یا واکنش آلرژیک بروز کند.

راش‌ها ناخوشی‎های شایعی هستند که ایجاد آنها به علل متعددی می‎تواند بستگی داشته باشد. مچ دست مکان شایعی برای بروز راش است زیرا پوست آن حساس بوده و در معرض تماس با چیزهای بسیاری قرار دارد. راش روی مچ دست ممکن است بر اثر عفونت، عوامل ژنتیکی، یا تماس با چیزهای مسبب تحریک یا واکنش آلرژیک بروز کند. راش ممکن است در هر قسمتی از بدن بروز نماید. مردم اغلب اوقات با دقیق شدن در علایم خاص هر راشی می‎توانند نوع آن را تعیین کنند. بسته به علت، راش ظاهر شده بر روی مچ دست می‎تواند طیفی از علایم را داشته باشد.

مردم در صورت عدم برطرف شدن ضایعات روی لب در طول چند هفته یا بروز آنها در کنار دیگر علایم آزار دهنده باید به پزشک مراجعه کنند

ضایعات روی لب گاهی از اوقات مــی‎توانند دردناک یا ناراحت کننده باشند اما اغلب بی‌ضررند و به مرور زمان بی‎نیاز به درمان از بین می‎روند. در مورد بروز آنها علل محتمل متعددی شامل انواع عفونت، واکنش‌های آلرژیک و جراحات لب مطرح است. ضایعات روی لب از نظر اندازه، نمای ظاهری و علایم همراه متفاوتند. درمان ضایعه به علت آن بستگی دارد اما فرد اغلب می‎تواند از داروهای غیر نسخه‎ای و مداواهای خانگی در این مورد استفاده کند. علل جدی‎تر ضایعات روی لب ممکن است به درمان پزشکی نیاز داشته باشند.

اغلب راش‎های کلر نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. به هر حال، اگر فرد دچار واکنش شدید شده باشد وی باید بلافاصله به دکتر مراجعه کند.

کلر موجود در استخرهای شنا می‎تواند در مورد برخی از مردم به بروز راش منجر شود. این احتمال نیز وجود دارد که مردم راش کلر را با راش گرما یا "خارش شناگر" اشتباه بگیرند. راش‎های کلر پس از قرار گرفتن بدن در معرض این ماده شیمیایی ایجاد می‎شوند. بروز آلرژی نسبت به کلر محتمل نیست اما پوست برخی از مردم در مقایسه با دیگران ممکن است نسبت به کلر حساس‌تر باشد. کلر یک ماده شیمیایی است که برای ضد عفونی کردن آب استخرهای شنا از آن استفاده می‎شود. کلر می‎تواند در مورد پوست، چشم‎ها، و سیستم تنفسی نقش بسیار تحریک کننده‎ای داشته باشد.

سیستم ایمنی بدن هر کس به شکل متفاوتی به HPV واکنش نشان می‎دهد. تمامی افرادی که در معرض تماس با ویروس مزبور قرار می‎گیرند دچار زگیل نمی‎شوند. حتی اعضاء یک خانواده واحد نیز در برابر این ویروس واکنش‎های مختلفی دارند.

زگیل‎ کف پا توده کوچکی است که به طور معمول روی پاشنه پا یا دیگر نواحی متحمل وزن در پا بروز می‎کند. این فشار در عین حال باعث می‎شود تا زگیل‎ کف پا به طرف داخل پوست رشد کرده و توده‎ای سفت و ضخیم ایجاد کند (پینه). زگیل‎های کف پا بر اثر عفونت ایجاد شده توسط HPV در لایه خارجی پوست کف پا بروز می‎کند. HPV بسیار شایع است و بیش از 100 نوع از این ویروس وجود دارد. اما فقط تعداد قلیلی از این ویروس‎ها باعث ایجاد زگیل‎های کف پا می‎شوند. دیگر انواع HPV بیشتر محتمل است که سبب ایجاد زگیل‌هایی در دیگر نواحی پوست یا غشاهای مخاطی شوند.

بسیاری از کرم‎ها و لوسیون‎های چین و چروک مدعی کاهش چین و چروک و پیشگیری از صدمات ناشی از آفتاب یا معکوس کردن این صدمات هستند. اما این فرآورده‌ها نامحتمل است که تغییر قابل ملاحظه‌ای در پوست ایجاد کنند.

چین و چروک، که بخشی طبیعی از سالخوردگی است بیشتر در بخش‌هایی از پوست مثل صورت، گردن، دست‎ها و ساعد به چشم می‌زند که در در معرض نور آفتاب قرار دارند. اگرچه ساختار و بافت پوست عمدتاً توسط ژنتیک تعیین می‏شود، قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، به ویژه در مورد مردم دارای پوست روشن، یک علت اصلی چین و چروک است. عوامل دیگر مثل آلوده کننده‎های هوا و سیگار نیز باعث تقویت بروز چین و چروک می‎شوند. اگر امروزه چین و چروک عاملی آزاردهنده برای مردم باشد بیش از هر زمان دیگری گزینه‎هایی برای کاهش میزان به چشم زدن آنها وجود دارد. داروها، تکنیک‎های کشیدن پوست، فیلرها، مواد تزریقی و جراحی در رأس موارد مؤثر برای درمان چین و چروک قرار دارند.

مقالات دیگر...