دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اگرچه بسیاری از علل موجب بروز خارش بیضه خوش‌خیم بوده و به آسانی درمان می‎شوند، چند علت جدی در این مورد وجود دارد که باید به آنها اهمیت داد.

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جنا فلچر، دکتر مایکل چارلز
• ترجمه هامیک رادیان

خارش بیضه‎ها می‎تواند ناراحت کننده باشد و فرد را به خاراندن آنها وسوسه کند.
در اغلب موارد خارش دادن بیضه سبب تشدید خارش می‎شود.
به صورت بالقوه علل متعددی برای بروز خارش بیضه وجود دارد. بنابراین دانستن علت بروز خارش برای درمان علت اصلی به بهترین شکل ممکن، اهمیت دارد.

مطالب این مقاله:
• هفت علت خارش بیضه
• پیشگیری
• چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
• درمان

هفت علت خارش بیضه
اگرچه بسیاری از علل موجب بروز خارش بیضه خوش‌خیم بوده و به آسانی درمان می‎شوند، چند علت جدی در این مورد وجود دارد که باید به آنها اهمیت داد.
هفت علت شایع در این مورد عبارتند از:

1. خارش جوک یا عفونت قارچی کشالۀ ران
خارش جوک که به نام تاینه کروریس نیز شناخته می‎شود، یکی از شایع‎ترین علل بروز خارش بیضه‎ است.
خارش جوک یک عفونت قارچی است که در نقاط مرطوب بدن و اغلب در مجاورت چین‎ها یا درون چین‎خوردگی‎های پوست بروز می‎کند. خارش جوک ممکن است در ناحیۀ پا یا ناحیۀ تناسلی ظاهر شود.
خارش بیضه معمولاً به شکل یک راش قرمز رنگ بروز می‎کند. به هر جهت، نمای دقیق ظاهری آن به نوع قارچ مسبب بروز عفونت بستگی دارد.
مخمر یک نوع شایع عفونت قارچی است که سبب بروز راش‌های قرمز رنگ خارش‎دار می‎شود. وقتی فردی در ناحیۀ تناسلی خود دچار عفونت مخمری شود، ممکن است دچار احساس خارش شدید، رطوبت پوست، و ترشحات سفید رنگی در نزدیکی چین‎خوردگی‎ها و کناره‎های این ناحیه شود. دیگر عفونت‎های مخمری ممکن است به صورت خشک و ورقه ورقه بروز کنند.

2. عرق‌سوز
عرق‎سوز شدن یک پاسخ التهابی به عفونت باکتریایی یا عفونت قارچی است. راش پدید آمده در این مورد قرمز، نارس و نیشدار است.
التهاب اغلب اوقات در نزدیکی تاخوردگی‎های پوست و نقاط مرطوب بدن بروز می‎کند. کیسۀ بیضه دارای بسیاری چین‎خوردگی‎ها است و محیطی مرطوب محسوب می‌شود، که آن را به ناحیه‎ای ایده‎آل برای رشد باکتری و قارچ تبدیل می‎کند.

3. سایش
سایش بر اثر اصطکاک مداوم و طولانی مدت در یک ناحیۀ پوست ایجاد می‎شود. این اصطکاک می‎تواند در طول فعالیت‎های فیزیکی مثل دویدن و دوچرخه‎سواری ایجاد شود.
در این مواقع، اصطکاک ایجاد شده بین پاها ترک‎های کوچک و التهاب ایجاد می‎کند. راش ایجاد شده اغلب برای شخص ناراحت کننده و خارش‌آور است.

4. درماتیت تماسی
درماتیت تماسی یک واکنش آلرژیک است. بیشترین احتمال بروز آن مربوط به مواقعی است که پوست فرد در تماس با یک مادۀ جدید شامل شامپوی جدیدی برای بدن و مو، موارد شوینده و پارچه‎های تازه قرار می‎گیرد.
نتیجۀ درماتیت تماسی بروز یک راش قرمز رنگ خارش‎دار است که ممکن است مایعی زرد یا سفید رنگ از آن تراوش کند. همین راش احتمال دارد که در دیگر نقاط بدن و همچنین روی بیضه‎ها ظاهر شود. پوست نازک کیسۀ بیضه باعث می‎شود تا به طور مشخص بیضه دچار خارش و ناراحتی شود.

5. "خرچنگ" یا شپش زهاری
خرچنگ یا شپش ناحیۀ شرمگاهی نیز می‎تواند سبب خارش بیضه‌ها شود. شپش‌های ناحیۀ شرمگاهی سبب گاز گرفتگی‎های کوچکی می‎شوند که با ایجاد خارش و ناراحتی همراه است.
برخی مردم متوجه رشد تخم شپش‌ها در نزدیکی ریشۀ موهای ناحیۀ زهار می‎شوند. دیگران ممکن است شپش‌های خاکستری رنگ را ببینند که در اطراف کیسۀ بیضه یا اطراف موی زهار در حال خزیدن هستند.
این حشرات ممکن است در نتیجۀ ارتباط جنسی با شریک جنسی آلوده به این مشکل ایجاد گردند.

6. زگیل‎های تناسلی
زگیل‎های تناسلی یکی از عفونت‎های قابل انتقال جنسی (STI) هستند که سبب بروز واکنش خارش در بیضه‎ها و دیگر قسمت‌های ناحیۀ تناسلی می‎شوند.
زگیل‎های تناسلی با پاپیلوماویروس انسانی (HPV) مرتبطند و اگرچه می‎توان آنها را برداشت، به دلیل غیر قابل درمان بودن ویروس، بروز مجدد زگیل‎ها در آینده محتمل است.
زگیل‎های تناسلی ممکن است خارش‌آور باشند، اما معمولاً آنها فقط به صورت توده‎های کوچک برآمده سر جای خود می‎مانند.

7. هرپس
هرپس (تبخال) یک عفونت قابل انتقال جنسی است و می‎تواند سبب بروز راش خارش‎دار روی پوست شود. پس از گذشت حدود یک روز راش به یکی دو تاول تبدیل می‎شود که امکان ترکیدن آنها وجود دارد.
این تاول‎های هرپسی در نهایت ممکن است بترکند که این وضعیت به ایجاد زخم‎های دردناک منجر می‎گردد.

در همین زمینه بیشتر بخوانیم:

اسپرماتوسل یا کیست غیر نرمال لوله حمل اسپرم

خارش بیضه، علت خرش بیضه، شپش زهاری، هرپس تناسلی، عرق‌سوز شدن، درماتیت تماسی، زگیل تناسلی، پاپیلوما ویروس انسانی

پیشگیری
پیشگیری از خارش بیضه نیازمند رعایت موازین مختلف وابسته به علت دقیق بروز خارش است.
برای موارد عفونت‎های قارچی یا باکتریایی، فرد باید بیضه‎ها و در کل ناحیۀ تناسلی را خشک و تمیز نگه دارد. فرد باید پوشیدن لباس‌های راحت را در روزهای گرم و در خلال ورزش مد نظر قرار دهد تا در حد امکان به خشک نگه داشتن ناحیۀ تناسلی کمک کند.
در مواقع واکنش آلرژیک، فرد باید آلرژی‎زاهای شناخته شده را ثبت کند. وقتی چیزی سبب بروز خارش در بیضه یا دیگر نقاط بدن می‎شود، فرد باید از آن ماده اجتناب کند.
اگر سایش علت بروز خارش است، فرد می‎تواند از انواع مرطوب کننده یا لیز کننده (لوبریکانت‎ها) برای کمک به پیشگیری از خارش ناشی از اصطکاک استفاده کند. مرطوب کننده‎ها همچنین می‎توانند خارش را متوقف کنند.
از برخی عفونت‌های قابل انتقال جنسی می‎توان از طریق محافظت کامل در هنگام ارتباط جنسی پیشگیری کرد. در عین حال آشنایی با تاریخچۀ جنسی شریک جنسی برای اطلاع از اینکه وی دچار STI قابل انتقال در طول مقاربت جنسی است یا خیر، ایدۀ خوبی است.

چه هنگامی باید به دکتر مراجعه کرد
خارش بیضه ممکن است در بدو امر چندان موضوع نگران کننده‎ای نباشد. در برخی موارد، فرد ممکن است علت دقیق بروز خارش را بداند، و در این حالت ممکن است نیازی به مراجعه به پزشک وجود نداشته باشد.
وقتی در پی خارش راش بروز کند یا اگر خارش مداوم و شدید باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند تا برخی علل محتمل از تشخیص خارج گردد و درمان درست برای وضعیت پیش آمده تجویز شود. همچنین دکتر هر راشی را که دچار تغییرات ظاهری می‎شود یا شروع به ترشح چرکاب می‎کند بررسی می‎نماید.
هر فردی که مظنون به ابتلا به شپش زهاری است باید به پزشک مراجعه کند تا درمان متناسب برای کشتن شپش و تخم‎هایش اعمال شود.

درمان
مشابه مورد پیشگیری، درمان خارش بیضه به میزان زیادی به علت بروز آن بستگی دارد. برخی درمان‎های رایج شامل موارد زیرند:
• کرم‎های ضد قارچی
• لوسیون‎ها و شامپوهای درمانی
• استفاده از مرطوب کننده‌ها و لوبریکانت‎ها
• داروهایی برای درمان بیماری قابل انتقال جنسی
• اجتناب از مواد آلرژی‌زا

کرم‎های ضد قارچ یا آنتی‎بیوتیک برای درمان خارش جوک و دیگر عفونت‌های باکتریایی و قارچی نوعی داروی غیر نسخه‎ای هستند. در عین حال ممکن است پزشک برای درمان عفونت استفاده از کرم‎های نسخه‎ای را تجویز کند.
لوسیو‎ن‎ها و شامپوهای مخصوصی برای درمان شپش زهاری تجویز می‎شوند. این فرآورده‎های دارویی دارای ترکیباتی هستند که شپش‌ها و تخم‏های آنها را می‎کشند.
مرطوب کننده‎ها و لوبریکانت‎ها برای درمان خارش و راش ناشی از سایش کاربرد دارند. این فرآورده‎ها هم به پیشگیری و هم به درمان راش کمک می‎کنند.
ممکن است برای کمک به کاهش طغیان عفونت قابل انتقال جنسی دارو تجویز شود. در مورد مشخص زگیل‎های تناسلی دکتر ممکن است به سوزاندن زگیل‌ها با استفاده از نیتروژن مایع اقدام کند.
اجتناب از مواد آلرژن (آلرژی‌زا) که باعث ایجاد راش می‎شوند نخستین پاسخ به خارش بیضه در این مورد است. واکنش آلرژیک معمولاً باید در طول یک هفته از بین برود. از سوی دیگر، دکتر ممکن است برای کمک به بهبود فرد کرم‎هایی را تجویز کند.

در زمینه خارش بیشتر بخوانید:

خارش ریش - علل، و مداوا

خارش مچ پا یا قوزک

خارش پوست - 70 علت محتمل و تصاویر

Source:
What causes testicle itch? Seven possible causes
Last reviewed Thu 24 August 2017
By Jenna Fletcher
Reviewed by Michael Charles, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

کشف آنتی‌بیوتیک‌های جدید برای درمان سل

دانشمندان یک گام مهم به طراحی کلاس تازه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها برای مقابله با عفونت‌های مقاوم در برابر دارو نظیر سل نزدیک‌تر شده‌اند. در مقاله‌ای که در نشریة نیچر بیولوژی شیمیایی / Nature Chemical Biolo

مونو یا مونونوکلئوز: نشانه‌ها و علایم اولیه کدامند؟

مونونوکلئوز که معمولاً "مونو" نامیده می‌شود نوعی بیماری است که توسط ویروس اپشتین – بار ایجاد می‌شود. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) می‌گوید 90 درصد مردم جهان در برهه‌ای از زندگی خود توسط ویر