دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

اغلب اوقات وقتی آناسارکا وجود داشته باشد، نشانه‎ای از یک بیماری یا صدمه دیدگی شدید دستگاه‎های بدن است.

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• مری‎آن دی پیترو، دکتر جودیت مرسین
• ترجمه نادر اکبری سراوانی

آناسارکا ورم کل بدن است، که وقتی بروز می‎نماید که آب بیش از حد در بافت‎های بدن حبس می‎شود. این اختلال در عین حال به نام ادم منتشر بیش از حد نیز شناخته می‎شود.
انباشت مایع ممکن است به علت بیماری و اختلالاتی که پروتئین‎های بدن را تغییر می‎دهند بروز کند، که باعث می‎شوند تعادل مایعات به هم خورده ناهنجاری‎هایی‎ در رگ‎های خونی یا سیستم لنفاوی ایجاد گردد.
اغلب اوقات وقتی آناسارکا وجود داشته باشد، نشانه‎ای از یک بیماری یا صدمه دیدگی شدید دستگاه‎های بدن است.

[مطالب این مقاله:]
• آناسارکا چیست؟
• درمان
• علل
• علایم
• تشخیص
• پیام همراه

آناسارکا چیست؟
دانستن این موضوع مفید است که آناسارکا خود یک بیماری نیست. در عوض، آناسارکا علامت یک اختلال پزشکی یا نتیجۀ آن محسوب می‎شود.
آناسارکا با ادم (ادما) متعارف تفاوت دارد. تقریباً هر کسی در مقطعی از زندگی دچار تورم می‎شود، که ممکن است بر اثر طیفی از علل مثل صدمه دیدگی، کم‎آبی بدن، یا عوارض جانبی خفیف برخی داروها، ایجاد گردد.
در بسیاری از موارد ورم یا ادما صرفاً به بخش خاصی از بدن مثل دست یا پا آسیب می‎زند.
اما در آناسارکا ورم سراسر بدن را فرا گرفته و شدید تلقی می‎گردد. برای مثال، ورم در اغلب اوقات به قدری شدید است که حرکت کردن را دشوار می‏‌کند.

درمان آناسارکا 
برای درمان صحیح آناسارکا فهم این موضوع حیاتی است که چه عاملی سبب ایجاد آن شده است. برای مثال، اگر بیماری کلیوی عامل بروز آناسارکا بوده باشد درمان نیاز به ترمیم عملکرد کلیه دارد. همچنین پزشکان اغلب اوقات برای درمان ورم شدید داروهایی تجویز می‎کنند.

دیورتیک‎ها
دکترها اغلب داروهایی به نام دیورتیک را تجویز می‎کنند. دیورتیک‏‌ها از طریق کمک به کلیه‌ها برای ترشح نمک بیشتر در ادرار کار می‎کنند، که این عمل باعث رهش مایع بیشتری از طریق ادرار می‎شود.
دو نوع اصلی دیورتیک تجویز شده برای آناسارکا شامل دیورتیک صرفه‎جویی در پتاسیم و دیورتیک حلقه‌ای است. دیورتیک‎ها یا از طریق خوراکی یا از راه تزریق داخل وریدی در اختیار بیمار قرار می‎گیرند. نوع دیورتیک، دوز آن و روش تحویل آن به بیمار بر مبنای شدت ورم و اختلال زیربنایی مسبب ایجاد آناسارکا متفاوت است.

آلبومین
آلبومین یک پروتئین ساخت بدن است که برای انجام طیفی از عملکردها شامل تعادل مایعات بدن ضروری است. در موارد ضعف تغذیه و برخی اختلالات جدی پزشکی، احتمال افت شدید سطح آلبومین وجود دارد. وقتی چنین وضعیتی ایجاد می‎شود مایعات از درون جریان خون به درون بافت‎ها رانده می‌شوند که این باعث بروز ورم می‎گردد. در برخی موارد جایگزینی آلبومین می‎تواند به تصحیح این مشکل کمک کند.

ریکاوری
دکتر ممکن است برای تسریع روند بهبود درمان‎‎های تکمیلی در محیط خانه را توصیه کند. پایش میزان مصرف مایعات و نمک برای پیشگیری از تشدید ورم ضروری است. نمک می‎تواند سبب افزایش احتباس آب شود، که این دلیل نیاز به کاهش مصرف نمک در افراد دچار ادم شدید را توضیح می‎دهد.

علل آناسارکا
آناسارکا به علل مختلف ممکن است ایجاد گردد. برخی وضعیت‎ها که امکان دارد به آناسارکا منجر شوند مواردی شایع محسوب می‎شوند در حالی که مابقی جزء موارد نادر محسوب می‎گردند.
شایع‎ترین علل بروز آناسارکا عبارتند از:
• تحویل بیش از حد مایعات از طریق داخل وریدی: تزریق داخل وریدی مایعات اغلب در محیط بیمارستانی برای درمان برخی اختلالات مثل شوک، کم‎آبی بدن، و عفونت انجام می‎شود. اما اگر بدن نتواند مایعات تزریق شده را جذب کند این وضعیت می‎توانند به ادم شدید منجر شود.
• بیماری کلیوی: وقتی کارکرد کلیه دچار اختلال گردد، دفع مایعات به شکل صحیح انجام نمی‎شود، و این وضعیت می‎تواند سبب ایجاد آناسارکا شود.
سیروز: سیروز ممکن است بر اثر نارسایی کبد ایجاد شود. بیماری کبدی می‎تواند باعث بروز تغییراتی در هورمون‏ها شود که این وضعیت به تنظیم مایعات در بدن آسیب می‎زند. وقتی کبد دارای عملکرد متناسب و لازم نباشد، این وضعیت می‎تواند به نشت مایعات به درون بافت‌ها منجر شود.
• سوء تغذیه: سوء تغذیه به ویژه در مورد کمبود پروتئین در رژیم غذایی می‏تواند سبب انباشت مایعات در بافت‎ها شود. در موارد شدید، این وضعیت به آناسارکا ختم می‎گردد.
• عملکرد ضعیف قلب: وقتی عضلۀ قلب دارای کارکرد صحیح نباشد، این وضعیت باعث لطمه دیدن پمپاژ خون به سراسر بدن می‎شود. در صورتی که پمپاژ قلب به شکل متناسب صورت نگیرد این وضعیت می‌‏تواند به انباشت مایعات در بافت‌ها منجر شود.
واکنش آلرژیک: تورم بدن می‎تواند بر اثر واکنش آلرژیک ایجاد شود. در موارد واکنش‎های شدید، امکان بروز آناسارکا وجود دارد.

دلایل کمتر شایع در مورد آناسارکا عبارتند از:

سندرم نشت کاپیلاری
سندرم نشت کاپیلاری وقتی مطرح می‎شود که پروتئین و مایعات از رگ‏های خونی به درون بافت‎های بدن نشت می‎کنند. علت این وضعیت به خوبی درک نشده اما اعتقاد بر آن است که این وضعیت ناشی از التهاب و آسیب دیدگی رگ‎های خونی باشد. نشان داده شده است که اختلال مورد بحث در پیوند با برخی داروها و سموم رخ می‎دهد.
بر مبنای یک مطالعۀ موردی، سندرم نشت کاپیلاری در نتیجۀ مصرف برخی داروهای سرطان مثل جمسیتابین رخ می‎دهد. یک مطالعۀ دیگر بروز این اختلال را در پی مصرف اسناکیبایت گزارش داده است.

آناسارکا به عنوان عارضۀ جانبی دارو
داروهای مختلفی می‎تواند عامل بروز آناسارکا باشند. رایج‎ترین داروهای مصرفی که می‎توانند سبب ایجاد آناسارکا شوند شامل داروهای استروئیدی و داروهای فشار خون مثل املودیپین است. آن گونه که در مطالعۀ موردی مورد اشاره عنوان شده است عدم ادامۀ مصرف دارو اغلب اوقات باعث از بین رفتن علایم آناسارکا می‎شود.

علایم آناسارکا
علامت اصلی آناسارکا تورم سراسر بدن است. ورم آشکار است و پوست صیقلی و کشیده به نظر می‎رسد. برخی اوقات ورم به قدری شدید است که فرد برای حرکت کردن دچار مشکل می‎شود.
ورم می‎تواند تا به حدی شدید شود که مایعات به طور مستقیم از پوست بدن به خارج نشت کنند. این وضعیت زیر عنوان "اشک ادم" شناخته می‎شود.
امکان بروز ادم پیتینگ نیز وجود دارد. این نوع ادم وقتی بروز مـی‎کند که به پوست متورم فشار وارد می‎شود و پس از رفع فشار مزبور یک فرورفتگی یا حالت چاله مانند روی پوست باقی می‎ماند.
ورم اغلب سبب بروز علایم اضافی شامل موارد زیر می‎شود:
• دشواری در راه رفتن اگر پاها دچار ورم شده باشند
• دشواری در بلند کردن بازو
• افزایش ضربان قلب
درد مفاصل
• دشواری تنفسی
یک وضعیت بالقوه کشندۀ آناسارکا نیز ممکن است در صورت انباشت مایعات در ریه ایجاد شود. انباشت مایع در ریه‎ها ادم پولمونری (ادم ریوی) نامیده می‎شود، و می‎تواند به فوریت تبدیل به موقعیتی اورژانسی شود. علایم ادم پولمونری شامل درد در قفسۀ سینه، تنگی نفس، و سرفه است.

تشخیص آناسارکا
دکتر معمولاً می‎تواند پس از انجام یک معاینۀ بالینی آناسارکا را تشخیص دهد. و اگر ادم شدید باشد پزشک در اغلب اوقات می‎تواند به فوریت متوجه آن شود. به هر جهت، تعیین علت زیربنایی بروز آناسارکا نیاز به انجام آزمایش‎های بیشتری دارد.
در تشخیص علت آناسارکا معمولاً آزمایش خون گام اول محسوب می‎شود. آزمایش خون برای بررسی عملکرد دستگاه‌های بدن شامل ریه‎ها، کبد، و کلیه‎ها انجام می‎گردد.
دکتر همچنین برای کمک به تعیین علل زیربنایی مسبب احتباس مایعات به گرفتن شرح حال پزشکی از بیمار اقدام می‎کند. دکتر ممکن است انجام دیگر تست‎های تشخیصی مثل اکوکاردیوگرام، عکسبرداری اشعه X قفسۀ سینه، و تست استرس را برای ارزیابی عملکرد قلب و ریه توصیه نماید.

پیام همراه
آناسارکا اغلب بر اثر صدمه دیدگی شدید ارگان‎ها یا بیماری اتفاق می‎افتد و آناسارکا ممکن است باعث بروز اختلال در عملکردهای روزانۀ زندگی فرد شود و نیز می‎تواند باعث کاهش کیفیت زندگی شود. اما در صورت درمان کامل ورم ایجاد شده اغلب اوقات کاهش پیدا می‎کند. اگرچه داروهایی برای مداوای وضعیت مورد بحث وجود دارد، در صورت عدم درمان علت زیربنایی موجب آناسارکا امکان بازگشت آن وجود خواهد داشت.
دورنما برای مردم دچار آناسارکا اغلب اوقات به علت زیربنایی ایجاد آناسارکا بستگی دارند. در بسیاری موارد، وقتی آناسارکا ایجاد می‎شود بیماری زیربنایی مسبب این وضعیت به شرایط خطرناکی رسیده است.
درمان مشکلات مرتبط به قلب، ریه‎ها، کلیه‎ها، و کبد در شرایط اولیۀ ایجاد اختلالات بهترین شانس را برای پیشگیری و کنترل آناسارکا در اغلب موارد پدید می‎آورد./

Source:
What is anasarca?
Last reviewed Tue 13 February 2018
By MaryAnn de Pietro
Reviewed by Judith Marcin, MD 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

آمفتامین قلب را سریع‌تر پیر می‌کند

ارتباط میان کمبود آهن و کاهش شنوایی

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.