دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

د÷

خال خارش‌دار - خال نرمال و غیر نرمال، علل، و درمان

خال، خال خارش‌دار، خال دچار خارش، ملانوما، ملانوم، کارسینوما، کارسینوم، کارسینوم سلول بازاال، کارسینوم سلول سنگفرشی، درماتولوژی، آکادمی درماتولوژی آمریکا، قطع جراحی، اصلاح جراحی

هر فردی که دچار تغییرات رنگ، اندازه، یا شکل خال‎ها شود، باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرد. ارزیابی خال‎های دچار خونریزی، خارش، یا حساسیت یا دارای درد نباید به تأخیر بیفتد.

مقالات پوست / درماتولوژی

• لنا بارهوم، دکتر الین کی. لیو
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


خال پوست پدیده‎ای نرمال بوده و بیشتر نتیجۀ رشد پوست به صورت رشد خوشه‌ای است تا رشد عرضی. اغلب خال‌ها بی‌ضررند اما گاهی از اوقات می‌توانند سرطانی شوند.
خال‌ها قهوه‌ای یا سیاه رنگ هستند و ممکن است در هر نقطه از پوست بروز کنند. اغلب این خال‌ها در دورۀ کودکی و در دوران اوایل بزرگسالی ایجاد می‌شوند. یک فرد ممکن است در دورۀ بزرگسالی تا 40 خال نیز داشته باشد.
خال‌ها ممکن است تغییر کنند اما این تغییر روند بسیار کندی دارد. آنها ممکن است تغییر رنگ دهند، حالت برجسته پیدا کنند یا روی آنها مو رشد کند. در برخی موارد خال‌ها هرگز تغییر نمی‌کنند، در حالی که برخی دیگر از آنها به کندی ناپدید می‌شوند. تمامی این کنش‌ها اگر به تدریج و در طول سالیان متمادی از سوی خال‌ها بروز نماید، نرمال تلقی می‌شود.


مطالب این مقاله:
• علل
• خال نرمال و غیر نرمال
• ملانوما (ملانوم)
• دیگر سرطان‎های پوست
• پیام همراه


چه چیزی سبب بروز خال خارش‌دار می‌شود؟
اغلب خال‌ها سرطانی نیستند. آنهایی که سرطانی هستند، شامل مواردی که پیش از اوایل بزرگسالی در سطح بدن ایجاد می‌شوند، کاملاً متفاوت از دیگر خال‌ها به نظر می‌رسند.
علل مختلفی می‌تواند سبب تقویت وجود و بروز خال خارش‌دار شود.
خال خارش‌دار ممکن است مرتبط به استفاده از فرآورده‌های جدید مثل لباس، مواد شوینده، لوسیون‌ها یا صابون‌ها باشد. یا این احتمال وجود دارد که خارش خال بر اثر تماس با یک مادۀ شیمیایی محرک بروز نماید.
حتی در مواقعی که فرد به علت بروز خارش در خال خود آگاهی دارد موضوع باید با پزشک مورد مشورت قرار گیرد. اگرچه مورد نادری است اما خال دچار خارش می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد.

خال‌های نرمال در برابر خال‌های غیر نرمال
خال‌های نرمال اغلب اوقات کوچک بوده به‌ شکل نقاط ریز و دارای رنگ‎های قهوه‌ای یا سیاه روی پوست ظاهر می‌شوند. این خال‌ها ممکن است به حالت برجسته یا تخت باشند، شکل به ظاهر متناسبی دارند و در تمام موارد مشابهند.
خال را زمانی می‌توان غیر نرمال تلقی کرد که رنگ و حالت آن مطابق توصیف بالا نباشد یا اگر اخیراً دستخوش تغییراتی شده باشد. برای مثال، اگر خالی در گذشته حالت صاف و تخت داشته و اکنون حالت برجسته پیدا کرده است موضوع باید به دکتر ارجاع داده شود.
دیگر مشخصات خال‏‎های غیر نرمال عبارتند از:
• داشتن حواشی یا لبه‎های ناهموار
• داشتن بیش از یک نوع رنگ یا شکل
• در صورت بزرگ‌تر بودن اندازۀ خال از یک مداد پاک‌کن معمولی
• هر گونه تغییر نسبت به آنچه پیشتر بود
تمامی خال‌های غیر نرمال یا دچار خارش، سرطانی نیستند، اما هر فردی در صورت داشتن خال دچار خارش، ترشح، خونریزی، یا تغییر از حالت نرمال به غیر نرمال باید برای بررسی وضعیت به درماتولوژیست مراجعه کند.


در زمینه خارش بیشتر بخوانیم:
خارش پا - علل، درمان و پیشگیری


ملانوما
بر مبنای اعلام "انجمن سرطان آمریکا"، در سال 2018 تعداد 91.270 مورد جدید ملانوما در ایالات متحد آمریکا تشخیص داده خواهد شد.
ملانوم یکی از شایع‌ترین انواع سرطان پوست در میان سفیدپوستان است و ریسک ابتلا به آن در جمعیت عمومی 1 به 38 محاسبه شده است.
دیگر نژادها شامل آفریقایی - آمریکایی‌ها، نیز امکان ابتلا به ملانوما را دارند اما ریسک این ابتلا در میان کل جمعیت کمتر است.
ریسک ابتلا به ملانوما با بالا رفتن سن افزایش پیدا می‎کند و سن 63 سالگی میانگین سنی تشخیص این بیماری محسوب می‌شود.
اما هر کسی، صرف ‎نظر از سنی که دارد ممکن است دچار نوعی از انواع سرطان پوست شود.
ملانوما یکی از جدی‌ترین انواع سرطان پوست است بنابراین آگاهی از علایم و نشانه‌های آن حیاتی محسوب می‌شود.
تغییر خال نخستین نشانۀ آن است که خطایی در کار هست. ملانوما در عین حال ممکن است به صورت بروز خال‌های جدید ظاهر شود.
تغییرات خال می‎تواند مرتبط به اندازه، شکل، رنگ، یا بافت باشد. ملانوما در عین حال برای نواحی سیاه یا آبی مشکی اطراف خال و دیگر توده‎های پوستی شناخته می‌شوند.
دیگر علایم پوستی شامل موارد زیر است:
• زخم‌هایی که التیام پیدا نمی‌کنند
• تغییرات رنگ، سرخی، یا ورم که به نواحی نزدیک در پوست گسترش پیدا می‎کند
• خارش، حالت افتادگی یا درد در خود خال یا پوست اطراف آن
ملانوما در عین حال می‌تواند در چشم‌ها بروز کند و سبب تاری دید، نقاط تیره رنگ در عنبیه چشم، یا از دست دادن بینایی است.


در زمینه خال بیشتر بخوانیم:
خونریزی خال چه علتی دارد؟


دیگر انواع سرطان پوست که می‌توانند باعث ایجاد خارش شوند
سرطان‌های پوست غیر ملانوما می‌توانند سبب ایجاد ضایعات پوستی غیر معمول شوند که ممکن است خارش‌دار و دردناک باشد.
برخی از آنها ممکن است مشابه خال‌ها باشند اما اینها گرایشی به بروز به صورت توده‎های پوستی تازه نشان می‌دهند. برخی از این توده‎ها حتی ممکن است شبیه به زخم یا زگیل باشند.
در سال 2014 محققان "سیستم بهداشت دانشگاه تمپل" پی بردند که تا 37 درصد ضایعات سرطان پوست باعث خارش شده و در حدود 28 درصد آنها درد ایجاد می‎کنند.
کارسینوم (کارسینوما) سلول بازال و کارسینوم سلول سنگفرشی، دو نوع از سرطان‌های پوست غیر ملانوم هستند که اغلب اوقات بیش از ملانوما باعث ایجاد خارش می‌شوند.

کارسینوم سلول بازال
بر مبنای اعلام "آکادمی درماتولوژی آمریکا" کارسینوم سلول بازال یکی از شایع‌ترین انواع سرطان پوست است. این نوع سرطان در عین حال شایع‌ترین نوع سرطان تشخیص داده شده در ایالات متحد آمریکا محسوب می‌شود.
توده‌های این نوع سرطان در نقاطی از بدن مثل صورت و گردن که بیشترین تماس را با نور آفتاب دارند، رشد می‌کنند. در صورتی که این سرطان به قدر کافی زود تشخیص داده شود قابل درمان است.

کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC)
بر مبنای اعلام "بنیاد سرطان پوست" این نوع سرطان دومین نوع سرطان پوست شایع محسوب می‌شود.
سرطان مزبور نتیجۀ رشد غیر نرمال سلول است که از سلول‎های سنگفرشی که اغلب لایه‌های بالایی پوست را پوشش می‌‏دهند، نشأت می‌گیرد.
این سرطان به صورت لکه‌های پوسته داده، لکه‌های برجسته و زخم‌های باز بر روی پوست ظاهر می‌شود.
در صورت تشخیص زودرس، ملانوم سلول سنگفرشی قابل درمان است. به هر جهت، در صورت عدم درمان سرطان مزبور مهاجم شده و به لایه‌های عمقی پوست می‌رسد.
SCC نیز می‌تواند به گره‌های لنفی مجاور، بافت‌ها و دستگاه‌های دورتر متاستاز دهد یا گسترش یابد، و نیز می‎تواند کشنده باشد. خوشبختانه موارد متاستاز دادن این نوع سرطان نادر است.

درمان
هر فردی که دچار تغییرات رنگ، اندازه، یا شکل خال‌ شود، باید مورد بررسی پزشکی قرار گیرد. ارزیابی خال‌های دچار خونریزی، خارش، یا حساسیت یا دارای درد نباید به تأخیر بیفتد.
اغلب خال‌ها هیچ علامتی نداشته و نیازی به درمان ندارند. اما خال‌های دچار خارش، دردناک، بزرگ یا مشکوک به سرطان باید برداشته شوند.
دو راه برای برداشتن این خال‌ها وجود دارد و هر دو ایمن محسوب می‌شوند.

گزینه‌های جراحی
دو راه برداشتن خال‌های مشکوک شامل موارد زیر است:
• قطع جراحی: در این روش ناحیه بی‌حس شده و خال همراه پوست چسبیده به آن برداشته می‌شود. سپس خال تحت بررسی میکروسکپی قرار می‎گیرد تا ناهنجاری‌ها یا سلول‌‌های احتمالاً سرطانی مورد بررسی قرار گیرد.
• اصلاح جراحی: این اقدام پزشکی در صورت کوچک بودن خال انجام می‌شود. ناحیه بی‎حس شده، و از یک تیغ کوچک برای برداشتن قسمت برجستۀ خال استفاده می‌شود. نیازی به استفاده از بخیه نیست. در این مورد نیز بررسی آزمایشگاهی بر روی خال برداشته شده انجام می‌شود.
"آکادمی درماتولوژی آمریکا" برداشتن خال‌ها در محیط خانه را توصیه نمی‌کند زیرا هر گونه سلول سرطانی می‎تواند در پوست باقی مانده و گسترش پیدا کند. این وضعیت می‎تواند به بروز زخم و عفونت منجر شود.

خلاصه
اغلب خال‌ها بی‌ضرر هستند و سبب بروز مشکلات نشده و نیازی به درمان ندارند.
هر شکل از سرطان پوست در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است. هر قدر تشخیص بیماری زودتر صورت گیرد، پیش‌آگهی بیماری بهتر خواهد بود.
بنابراین بررسی مداوم خال‌ها برای مشاهدۀ تغییرات آنها به ویژه در زمینۀ ایجاد خارش یا درد حیاتی است. برای اطمینان از خطرناک نبودن علایم موضوع باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد./


Source:
Medical News Today
What does it mean if I have a mole that itches?
Last reviewed Tue 30 January 2018
By Lana Barhum
Reviewed by Elaine K. Luo, MD

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (4)

  1. مینا

سلام ببخشید من اگزما دارم ولی پاهام شایع نیست ولی ی خال دارم پام نه رنگش فرق داره نه اندازش ن برجستس ولی اطراف همون خالم خیلی خارش داره علتش میتونه سرطان باشه؟

  پیوست ها
 
  1. شیدا

سلام...من ۲۴ سال دارم... در قسمت ران خود از سن ۱۴ سالگی یک خال بعد ب وجود اومد ...رنگ قهوه ای خیلی کمرنگ داره و میشه برجستگیش رو لمس کرد اما زیاد برجسته نیست و اندازه خال هم کوچیکه خیلی الان حدود یک ماهه گاهی اوقات یهو اطراف خال خارش میگیره علتش...

سلام...من ۲۴ سال دارم... در قسمت ران خود از سن ۱۴ سالگی یک خال بعد ب وجود اومد ...رنگ قهوه ای خیلی کمرنگ داره و میشه برجستگیش رو لمس کرد اما زیاد برجسته نیست و اندازه خال هم کوچیکه خیلی الان حدود یک ماهه گاهی اوقات یهو اطراف خال خارش میگیره علتش رو بگید ممنون

جواب. برای تشخیص علت شما باید به پزشک (متخصص پوست) مراجعه بفرمایید تا پس از معاینه بالینی و گرفتن شرح حال پزشکی (شامل زمان ایجاد خال، تغییرات احتمالی آن در گذر زمان و غیره) و در شرایط خاص گرفتن بیوپسی بافت تشخیص لازم انجام شود. هرگز به هیچ پرسش و پاسخ اینترنتی اعتماد نکنید و آن را جایگزین تشخیص بالینی توسط پزشک ندانید. در متن مقاله در مورد مشخصات انواع خال توضیح داده شده است اما هیچ توضیحی جای تشخیص مشخص از سوی پزشک متخصص را نمی‌گیرد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. .

سلام .من چهل سال دارم .و خانم هستم .در بدنم تعدادی خال برجسته دارم که به یکباره همگی آنها حساس شده اند و شروع به خارش کرده اند .یکی از آنها بسیار بزرگتر از بقیه است ولی خالهای دیگر هم در تماس شدید لباس می‌باشند. میخواستم بدانم آیا ممکنه پیش آگهی...

سلام .من چهل سال دارم .و خانم هستم .در بدنم تعدادی خال برجسته دارم که به یکباره همگی آنها حساس شده اند و شروع به خارش کرده اند .یکی از آنها بسیار بزرگتر از بقیه است ولی خالهای دیگر هم در تماس شدید لباس می‌باشند. میخواستم بدانم آیا ممکنه پیش آگهی چیز خاصی باشد؟
جواب. سلام. لطفاً به متخصص پوست مراجعه بفرمایید. خال‌های مسأله‌دار از نظر اندازه، رشد، رنگ، و حاشیه با خال‌های معمولی تفاوت دارند ولی تشخیص مشکل‌دار بودن یا نبودن آنها با پزشک است.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 2 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
  1. M

با سلام من 34 سالمه یک خال نسبتا بزرگ روی شکم دارم که به مرور تغییر رنگ داده و قسمت هایی از اون قهوه ای کم رنگ شده الان چند ماه که قسمتی از خال که کم رنگ شده چرک از اون خارج میشه و چرک کرده آیا سرطان؟
جواب. علایم مورد اشاره برای قضاوت در مورد...

با سلام من 34 سالمه یک خال نسبتا بزرگ روی شکم دارم که به مرور تغییر رنگ داده و قسمت هایی از اون قهوه ای کم رنگ شده الان چند ماه که قسمتی از خال که کم رنگ شده چرک از اون خارج میشه و چرک کرده آیا سرطان؟
جواب. علایم مورد اشاره برای قضاوت در مورد ماهیت خال مورد اشاره کافی نیست، اما لطفاً به متخصص پوست مراجعه بفرمایید تا تست تشخیصی دقیق در مورد خال شما انجام شود. در مراجعه به پزشک تأخیر نکنید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 سال قبل توسط admin ویرایش شد admin
تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.