دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مردم دارای پوست رنگ پریده در سنین بالای 40 سال گرایشی به ابتلا به این اختلال نشان می‎دهند، به ویژه هنگامی که پوست آنان مکرراً در معرض تابش نور آفتاب قرار داشته باشد.

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• جون جانسون، سینتیا کاب
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

هیپرپلازی سیبیشس (هیپرپلازی سباسه) در صورت بزرگ شدن غدد سیبیشس (غدد مولد چربی پوست) سبب ایجاد برآمدگی‎های کوچکی روی پوست می‎شود.
برآمدگی‎های مزبور بی‌ضررند و اغلب روی پیشانی و گونه‎ها ظاهر می‎شوند. غدد سیبیشس در سراسر بدن وجود دارند، و توده‌های مورد بحث می‎توانند تقریباً در تمامی نقاط بدن شکل بگیرند. این برآمدگی‎ها در طول دوران میانسالی و نیز در مردم پیر شایعند اما امکان بروز آنها در هر سنی وجود دارد.
هیپرپلازی سیبیشس یک مادۀ روغنی به نام سبوم ترشح می‎کنند. این ماده به محافظت از پوست در برابر محیط خارجی کمک می‎کند؛ اما مقدار بیش از حد سبوم می‎تواند سبب تقویت بسیاری مشکلات شامل آکنه، پوست چرب، یا چرب شدن جمجمه شود.
در عین حال امکان محصور شدن سبوم درون غده وجود دارد که باعث ایجاد تورم و شکل‎گیری توده در زیر پوست می‎شود.
در حال حاضر هیچ علاجی برای هیپرپلازی سیبیشس وجود ندارد. برخی داروها و مداواهای خانگی می‎توانند نمای ظاهری توده‎ها را کاهش دهند در حالی که اقدامات و اعمال پزشکی زیبایی می‎توانند آنها را از بین ببرند.

[مطالب این مقاله:]
• علل
• علایم
• تشخیص
• درمان
• مداوای خانگی
• دورنما

علل
چند عامل احتمال توسعۀ هیپرپلازی سیبیشس را افزایش می‎دهند. مردم دارای پوست رنگ پریده در سنین بالای 40 سال گرایشی به ابتلا به این اختلال نشان می‎دهند، به ویژه هنگامی که پوست آنان مکرراً در معرض تابش نور آفتاب قرار داشته باشد. صدمات مداوم ناشی از آفتاب می‎تواند باعث تشدید علایم یا بروز زودهنگام آنها شود.
مردم دارای تاریخچۀ خانوادگی ابتلا به هیپرپلازی سیبیشس بیشتر محتمل است که خود نیز به آن دچار شوند. مردم دچار ضعف سیستم ایمنی و افراد مصرف کنندۀ داروی سرکوب کنندۀ سیستم ایمنی سیکلوسپورین ممکن است در ریسک بالاتری برای ابتلاء به هیپرپلازی سیبیشس قرار داشته باشند.
یک اختلال ژنتیکی نادر به نام سندرم میوآر - توره نیز می‎تواند سبب بروز هیپرپلازی سیبیشس شود. مردم دچار این سندرم باید در مورد تشخیص هیپرپلازی سیبیشس نهایت دقت را به خرج دهند، زیرا در این مورد اختلال مزبور می‎تواند نشان دهندۀ وجود تومور باشد.

علایم
علامت اصلی هیپرپلازی سیبیشس بروز یک تودۀ کوچک و درخشان زیر پوست است. این توده ممکن است دندانۀ کوچکی در مرکز و حاشیۀ بیرونی سفید یا زرد رنگ داشته باشد.
احتمال دارد که تشخیص اختلال مورد بحث از آکنه دشوار باشد. به هر جهت، جوش‌های سرسیاه و سرسفید معمولاً دارای مرکز برآمده هستند، در حالی که برآمدگی ناشی از هیپرپلازی سیبیشس دندانه‎دار است. این برآمدگی‎ها به طور معمول کوچکند و سبب بروز هیچ دردی نمی‎شوند.
بسیاری از مردم دارای پوست چرب یا پوست ترکیبی ممکن است با بالا رفتن سن متوجه وجود این توده‎ها در پوست خود شوند. برآمدگی‎های مزبور ممکن است به صورت منفرد ظاهر شده یا به شکل خوشه‎های کوچک بروز کنند.

تشخیص
متخصص پوست اغلب اوقات هیپرپلازی سیبیشس را از طریق بصری بررسی می‎کند. در هر حال، گاهی از اوقات ممکن است ایجاد تمایز میان هیپرپلازی سیبیشس و اختلالات جدی‎تر مثل کارسینوم سلول بازال مشکل باشد.
توده‎های ناشی از کارسینوم سلول بازال به طور معمول بزرگ‎ترند و ممکن است رنگ تیره‎تر یا واضح‎تری از پوست نواحی اطراف خود داشته باشند. اگر پزشک در مورد تشخیص خود مطمئن نباشد به طور معمول یک نمونه از تودۀ مورد بحث گرفته و آن را برای بررسی به آزمایشگاه می‎فرستد.

درمان
هیپرپلازی سیبیشس در اغلب موارد بدون ضرر است. اگر توده‎های ایجاد شده ناخوشایند یا ناراحت کننده باشد، فرد می‌‏تواند نسبت به برداشتن آنها اقدام کند. روش‎های مختلفی در دسترسند اما برای برداشتن کامل آنها به چند جلسه یا برخی تسهیلات پزشکی نیاز است.

رتینول
رتینول نوعی ویتامین A است که می‎تواند در مورد طیفی از مشکلات مرتبط به پوست مفید باشد. رتینوئید نسخه‎ای اغلب برای مردم دچار هیپرپلازی سیبیشس توصیه می‎شود، اما این دارو برای کارآیی کامل نیاز به تبعیت از برنامه‎ای منظم دارد. در عین حال در صورت توقف درمان احتمال بازگشت توده‎ها وجود دارد.

لایه‎برداری پوست
لایه‎برداری پوست ممکن است شامل استفاده از مواد شیمیایی مثل اسید سالیسیلیک باشد. لایه‎برداری شیمیایی پوست همچنین ممکن است سبب ایجاد تحریک پوستی، سرخی و حساسیت شود. در صورت عدم مراقبت کامل پس از درمان این روش حتی ممکن است باعث تشدید هیپرپلازی سیبیشس شود.

لیزردرمانی
درماتولوژیست ممکن است برداشتن سبوم به دام افتاده در غدد را با استفاده از لیزر توصیه کند. این کار می‎تواند به هموار شدن نمای ناهموار پوست منجر شود. برای اطمینان از عدم بروز عوارض جانبی لیزردرمانی ابتدا روی ناحیۀ کوچکی از پوست تست می‎شود.

کرایوتراپی
پزشکان می‎توانند توده‎های هیپرپلازی سیبیشس را در فرآیندی به نام کرایوتراپی از پوست خارج کنند. پزشک توده‎های مزبور را منجمد می‌کند که این سبب خشک و بیرون زدن آنها می‎شود اما این کار در عین حال می‎تواند باعث تغییر رنگ پوست در ناحیۀ مورد درمان گردد.

الکتروکوتری
این عمل شامل تحویل الکتریسته برای سوزاندن توده است. سپس پوست خراشیده و جمع می‎شود و در نتیجه سطحی صاف و صیقلی به جا می‎ماند. مراقبت زیادی باید در طول درمان انجام شود، زیرا محل خراشیدگی ممکن است پس از التیام پوست دچار تغییر رنگ شود.

درمان فوتودینایک
این درمان شامل تحویل یک دارو به سلول‎های آسیب دیده اسـت که باعث ایجاد حساسیت در آنها نسبت به نور می‎شود. ناحیۀ مزبور سپس در معرض یک پرتو نور قدرتمند قرار می‎گیرد که سلول‎ها را از بین می‎برد. احتمال آن وجود دارد که پس از انجام درمان پوست دچار حساسیت شدید شود که به بروز سرخی، تحریک‎پذیری و پوسته دادن منجر می‎شود.

جراحی
اگر هیپرپلازی سیبیشس شدید یا مداوم باشد، دکتر ممکن است برای برداشتن توده‎ها گزینۀ جراحی را تجویز کند. جراحی مانع از بازگشت توده‌ها می‎شود اما در عین حال می‎تواند سبب ایجاد جای زخم شود و به طور معمول آخرین گزینۀ درمانی تلقی می‎گردد.

داروهای ضد اندروژن
احتمال دارد که بین هیپرپلازی سیبیشس و افزایش تستوسترون ارتباطی وجود داشته باشد. برخی از پزشکان استفاده از داروهای ضد اندروژن را برای زنان دچار علایم شدید که به دیگر روش‎های درمانی خوب جواب نداده‎اند،تجویز می‎کنند.

مداوای خانگی
برخی مداواهای خانگی می‎توانند باعث رفع برجستگی‎های ایجاد شده توسط هیپرپلازی سیبیشس شوند. داروهای غیر نسخه‎ای، کرم‎ها و شوینده‌های صورت که حاوی رتینول هستند می‎توانند به پاکسازی انسداد غدد سیبیشس کمک کنند.
برخی از مردم پی می‎برند که شستشوی منظم با پاک کننده‎های حاوی اسید سالیسیلیک می‏تواند به رفع روغن پوست و پیشگیری از انسداد غدد کمک کند.
کمپرس گرم نیز در عین حال ممکن است باعث خروج سبوم به دام افتاده شود. پس از شستشو با صابون‎های دارویی، فرد باید سعی کند تا یک پارچۀ تمیز را در آب گرم خیس کند و آن را روی صورت خود قرار دهد. اگرچه کمپرس گرم نمی‏تواند باعث رفع تمامی توده‎ها شود، می‎تواند تجمع سبوم را رفع کند و تورم و التهاب پوست را کاهش دهد.
هیچ راه حل قطعی برای پیشگیری از هیپرپلازی سیبیشس وجود ندارد زیرا این اختلال می‎تواند در خانواده‎ها جریان پیدا کند. به هر حال، موارد راهنما در بالا می‎تواند به کاهش علایم کمک کند.
همچنین، از آنجا که هیپرپلازی سیبیشس ممکن است بر اثر نور آفتاب تشدید شود، محافظت از پوست در برابر آفتاب می‎تواند در این مورد کمک کننده باشد.

دورنما
هیپرپلازی سیبیشس بی‌ضرر است. از آنجا که ممکن است توده‎ها ناخوشایند یا باعث ایجاد خجلت باشند، برخی از مردم مایلند از دست آنها خلاص شوند.
مداواهای خانگی می‎توانند به کاهش توده‎ها یا پیشگیری از توسعۀ آنها کمک کنند، اما به طور معمول برای برداشتن آنها به درمان‌های پزشکی نیاز است.
هر روش درمانی فواید و نیز عوارض جانبی خاص خود را دارد. مردم باید در مورد تمامی گزینه‎های درمانی با متخصص پوست مشورت کنند./

Source:
Sebaceous hyperplasia: Treatment and home remedies
Last reviewed Fri 20 April 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انحراف تیغه بینی - علل، علایم، و درمان

کلوئید یا رشد بیش از حد بافت همبند در محل زخم - چطور از دستش خلاص شویم؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.