دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

منگوله‎های پوستی باعث سرطان نمی‎شوند و به سمت سرطانی شدن نیز چرخش نمی‎کنند

مقالات پوست / درماتولوژی
تغییر اندازه و نوع قلم متن

• زاون ویلینز، هالی ارنست
• ترجمه پریسا شعله‌دوست


منگوله‌های پوستی توده‌های پوستی کوچک و بی‎ضرری هستند. آنها ممکن است شل و ول و متحرک باشند و حتی ممکن است با لایه‌های پوست اشتباه گرفته شوند. منگوله‌های پوستی نیازی به درمان ندارند اما در صورت احساس نیاز به برداشتن آنها این کار برای پزشک دشوار نیست.
منگوله‌های پوستی گاهی از اوقات اکروکوردون یا فیبروما نامیده می‎شوند. اگرچه بروز آنها در نزدیکی واژن شایع نیست، در هر حال امکان ایجاد آنها در همه جای بدن وجود دارد.
برخی توده‌های روی واژن که شبیه به منگوله‌های پوستی به نظر می‎رسند در عمل ممکن است زگیل‌های تناسلی از آب دربیایند و بنابراین تشخیص دقیق آنها ضروری است.


[مطالب این مقاله:]
• زائدۀ پوستی (منگوله‌های پوستی) چیست؟
• علل
• زائده‏‌های پوستی و زگیل‌های تناسلی
• چگونه زائده‌ها را برداریم
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما


منگوله‌های پوستی چیستند؟
منگوله‌های پوستی توده‌های پوستی بی‌ضررند. بر مبنای اعلام "کالج درماتولوژی استئوپاتیک آمریکا" در حدود نیمی از آمریکاییان دستکم یک مورد از آنها را در بدن خود دارند.
پزشکان در مورد علت بروز این زائده‎های پوستی مطمئن نیستند اگرچه به نظر می‎رسد که آنها در نسل‌های مختلف خانواده‌ها ادامه پیدا می‎کنند. منگوله‌های پوستی از فیبرهای شل و ول کلاژن ساخته شده‎اند، پروتئینی که به تشکیل پوست کمک می‎کند. در عین حال این امکان هستند که منگوله‌های پوستی دارای رگ‎های خونی باشند.
منگوله‌های پوستی معمولاً کوچکند و ممکن است شبیه به زگیل، خال یا تکه‌های آویزان پوست به نظر برسند. آنها به رنگ گوشتند و ممکن است از نظر رنگ کمی تیره‎تر یا کمی روشن‎تر از پوست نواحی اطراف خود باشند.
منگوله‌های پوستی باعث سرطان نمی‌شوند و به سمت سرطانی شدن نیز چرخش نمی‎کنند. خال‌ها که شبیه به منگوله‌های پوستی به نظر می‎رسند ممکن است سرطانی شوند، بنابراین مردم نباید گمان کنند که یک برآمدگی پوستی تازه یا دارای رشد سریع منگوله‌های پوستی است.
منگوله‌های پوستی به طور نرمال سبب ایجاد علایمی نمی‌شوند و نباید دردناک باشند. به هر حال، آنها ممکن است با لباس اصطکاک پیدا کنند یا در هنگام اصلاح کردن روی پوست ساییده شوند. این وضعیت ممکن است باعث کنده شدن آنها، چاک خوردنشان یا باعث بروز عفونت‎های پوستی شود.
هر کسی که دچار منگولۀ پوستی دچار خونریزی یا دردناک است باید به پزشک مراجعه کند.


در این زمینه بیشتر بخوانیم:
حس ارتعاش یا ویبره در واژن چه عللی دارد


علل
محققان در این مورد مطمئن نیستند که چرا برخی از مردم دچار منگوله‌های پوستی می‎شوند و دیگران خیر. منگوله‌های پوستی نشانه‌ای از وجود یک اختلال زیربنایی پزشکی نیستند.
برخی تحقیقات عنوان کردهاند که مردم دچار پاپیلوماویروس انسانی (HPV) بیش از دیگران در معرض ابتلاء به منگوله‌های پوستی قرار دارند. به هر جهت نوع HPV مرتبط شده به منگوله‌های پوستی یکی از اشکال کم‌ریسک‌تر ویروس مزبور در مقابل نوعی است که به سرطان مرتبط شده است.
دیگر ریسک فاکتورهای منگوله‌های پوستی شامل موارد زیر است:
دیابت و مقاومت به انسولین
• داشتن اضافه وزن
• بارداری
میزان بروز منگوله‌های پوستی در آن قسمت‎های پوست که خشک‎ترند، چین‌‏خوردگی بیشتری دارند، یا در معرض سایش مکرر قرار دارند، بیشتر است. این نواحی زیربغل و نیز آن بخش‌هایی از بدن را که مکرراً با لباس سایش پیدا می‌کنند، شامل می‌شود.
منگوله‌های پوستی درون واژن رشد نمی‎کنند، اما احتمال بروز آنها در نواحی مجاور واژن وجود دارد. منگوله‌های پوستی می‎توانند روی مادگی (فرج) و در اطراف این ناحیه رشد کنند. آنها همچنین در نزدیکی مادگی و در قسمت داخل ران نیز ظاهر می‎شوند.
سایش ناشی از لباس‎های زیر یا دیگر لباس‏‌ها می‌‏تواند به تحریک منگوله‌های پوستی در این نواحی منجر شود و نیز حتی ممکن است یک ریسک فاکتور ایجاد و توسعه آنها باشد.


تشخیص
درماتولوژیست‎ها منگوله‌های پوستی را صرفاً با یک معاینۀ بالینی تشخیص می‎دهند. وقتی منگوله‌های پوستی نمای غیر متعارفی داشته باشند - مثل مواردی که بیش از حد بزرگ یا بیش از حد تیره‎ رنگ هستند - آنگاه برای بررسی موضوع در محیط آزمایشگاهی نیاز به نمونه‎گیری از زائده مورد بحث وجود دارد.
دکتر در عین حال ممکن است تست HPV نیز انجام دهد، مشخصاً اگر تعداد زیادی منگوله‌های پوستی در ناحیۀ تناسلی ایجاد شده باشد.


منگوله‌های پوستی واژینال و زگیل‌های تناسلی
توده‌هایی که روی ناحیۀ تناسلی بوده و شبیه به منگوله‌های پوستی به نظر می‎رسند ممکن است در واقع زگیل‌های تناسلی باشند. زگیل‌های تناسلی به طور معمول بر اثر ویروس HPV ایجاد می‎شوند.
برخی انواع HPV می‎توانند خطر بروز سرطان را افزایش دهند، بنابراین پزشک برای اطمینان از نوع زگیل تست‎های لازم را انجام می‎دهد.
اغلب زگیل‌های تناسلی بر اثر یک نژاد غیر سرطانزای HPV ایجاد می‎شوند. به هر جهت، دیگر نژادهای HPV با سرطان‌های گردن رحم، گلو، و دیگر انواع سرطان مرتبطند، بنابرای تشخیص کامل نوع HPV اهمیت دارد.
منگوله‌های پوستی متفاوت از زگیل‌های تناسلی به نظر می‎رسند. تودۀ ایجاد شده بر روی پوست احتمالاً منگوله‌های پوستی است اگر:
• اگر شل و ول و ساقه مانند باشد
• اگر در ناحیه‌ای ایجاد شده باشد که پوست در آن دچار چین خوردگی است
• اگر در ناحیه‌ای از پوست ایجاد شده باشد که خشک است و درون واژن یا در اطراف آن قرار نگرفته است
• اگر فاقد درد و خارش باشد
• تنها یک توده پوستی یا دو تا از آنها در یک جا دیده شوند
تودۀ روی پوست ممکن است زگیل تناسلی یا اختلالی دیگر باشد اگر:
• توده حالت تخت و گرد داشته باشد
• توده‌ پوستی به صورت گروهی و خوشه‌ای بروز کرده باشد
• توده پوستی درون یا در اطراف واژن یا مقعد ایجاد شده باشد
• سبب بروز درد، خارش یا خونریزی شود


چگونه از دست آنها خلاص شویم
برداشتن منگوله‌های پوستی در محیط خانه ممکن است خطرناک بوده و باعث ایجاد عفونت شود، بنابراین مراجعه به پزشک مهم است.
در موارد نادر، توده‌هایی که منگوله‌های پوستی به نظر می‎رسند ممکن است نشانه‎ای از یک اختلال پوستی دیگر، شامل سرطان باشند. برداشتن تودۀ مورد بحث باعث خلاص شدن از شر علت زیربنایی نخواهد شد، بنابراین این موضوع مهم است که مسأله نخست از سوی پزشک تشخیص داده شود.
حتی اگر تودۀ مورد بحث به طور قطع منگوله‌های پوستی باشد، برداشتن آن در محیط خانه خطرناک است. بریدن یا کشیدن منگوله‌های پوستی ممکن است به برداشتن کل آن منجر نشود. در عین حال امکان تحریک و عفونی شدن آن وجود دارد. عفونت پوستی شدید می‎تواند سبب ایجاد جای زخم یا گسترش آن به دیگر نقاط بدن شود.
برداشتن ایمن منگوله‌های پوستی در نزدیکی واژن حتی از این نیز خطرناک‎تر است زیرا ممکن است دیدن منگوله‌های پوستی دشوارتر بوده و توسط بافت‌های حساس ناحیه محصور شده باشد.
دکترها به راحتی و به شکل ایمن این توده‌ها را برمی‌‏دارند. یک گزینه در این مورد منجمد کردن منگوله‌های پوستی با نیتروژن مایع است. در عین حال ممکن است دکتر یک محلول بی‎حس کننده را به داخل پوست تزریق کند و سپس با استفاده از قیچی یا چاقوی جراحی به قطع منگوله‌های پوستی اقدام نماید. این اقدامات با درد همراه نیستند اما احتمال آن هست که پوست به طور موقت حساس شود.


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
اگر منگوله‌های پوستی دچار خونریزی بوده یا به لباس ساییده می‎شود، مردم باید به پزشک مراجعه کنند. منگوله‌های پوستی دچار جراحت ممکن است دردناک و عفونی شده یا سبب آسیب دیدن پوست شوند.
اغلب منگوله‌های پوستی نیازی به درمان پزشکی ندارند. به هر حال از آنجا که ممکن است دیگر توده‌های روی پوست شبیه به منگوله‌های پوستی باشند، برای تشخیص درست باید به متخصص پوست مراجعه کرد.


دورنما
منگوله‌های پوستی بی‌ضررند و به آسانی می‎توان آنها را در مطب پزشک از بدن جدا کرد. برخی از منگوله‌های پوستی به مرور زمان از بین می‎روند.
مردم دچار یک مورد منگوله‌های پوستی ممکن است به مرور زمان به تعداد بیشتری از آنها مبتلا شوند. در سن 70 سالگی اغلب مردم دیگر دچار موارد تازۀ منگوله‌های پوستی نمی‌شوند.
اگرچه منگوله‌های پوستی ممکن است آزار دهنده باشند اما باعث بروز سرطان یا دیگر مشکلات جدی برای سلامت انسان نمی‌شوند. به هر جهت این موضوع مهم است که از سایش و اصطکاک آنها به لباس یا کنده شدن آنها پیشگیری شود، چون در این شرایط امکان عفونی شدن آنها وجود خواهد داشت.
مردم نباید این توده‌ها را بکنند یا ببرند. به مرور زمان امکان ناپدید شدن آنها وجود دارد. در صورت عدم رفع خود به خودی درمان آنها کاری ایمن، آسان و فاقد درد است./


Source:
Medical News Today
What causes vaginal skin tags?
Last reviewed Mon 30 April 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Holly Ernst, PA-C 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

مقاومت آنتی‌بیوتیکی با ظهور شبح سوزاک غیر قابل درمان اوج می‌گیرد

رفتار جنسی: هزاره‌ای‌ها "نسل ارتباط"نیستند

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.