دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

عوارض جانبی موزدایی با لیزر

لیزر، لیزر پرتوان، موزدایی با لیزر، تاول پوست، لایه دادن پوست، عفونت پوست، بارداری، لیزردرمانی، فولیکول مو، کیت خانگی لیزری، ناباروی، سرطان پوست

کارشناسان انجام موزدایی با لیزر را برای زنان در طول دورۀ بارداری توصیه نمی‎کنند. دلیلش این است که دانشمندان هیچ مطالعۀ انسانی را انجام نداده‎اند که اثبات‎گر ایمنی استفاده از موزدایی با لیزر در دورۀ بارداری باشد.

مقالات پوست / درماتولوژی

• جون جانسون، سینتیا کاب
• ترجمه پریسا شعله‌دوست

موزدایی با لیزر بین آن گروه از مردم محبوبیت دارد که به دنبال راه حلی برای زدودن مو هستند که پایدارتر از روش‎های دیگر باشد. موزدایی با لیزر از طریق متوقف کردن رشد موهای تازه توسط فولیکول‎های مو کار می‎کند. به هر حال پیش از اقدام به این عمل مردم باید از برخی عوارض جانبی مربوط به موزدایی با لیزر و نیز برخی افسانه‎ سازی‎های مربوط به این فرآیند باخبر باشند.
در مورد بیشتر مردم موزدایی با لیزر روشی امن برای خلاص شدن دایمی یا درازمدت از دست موی ناخواسته در برخی نقاط بدن است.

[مطالب این مقاله:]
• آیا موزدایی با لیزر ایمن است؟
• آیا موزدایی یا لیزر دردناک است؟
• عوارض جانبی
• عوارض جانبی نادر
• آیا موزدایی با لیزر کارآیی دارد؟
• ریسک‎های دوره بارداری
• افسانه‎ها
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• دورنما

آیا موزدایی با لیزر ایمن است؟
اکثریت مردمی که این روش را مورد استفاده قرار می‎دهند آن را روشی ایمن و به خوبی قابل تحمل ارزیابی می‎کنند. به نظر نمی‎رسد عوارض جانبی درازمدتی در مورد عمل مزبور مطرح باشد.
به هر حال برخی از مردم در صورت استفاده از روش موزدایی با لیزر به عوارض جانبی خفیفی دچار می‎شوند. مردم باید از متخصص پوست درخواست کنند تا پیش از انجام موزدایی با لیزر در سطح وسیع عمل مزبور بر روی بخش کوچکی از پوست تست شود.
مردم متمایل به استفاده از موزدایی با لیزر باید همیشه به متخصصان کارآزموده و مطمئن مراجعه کنند.

آیا موزدایی با لیزر دردناک است؟
برای چند روزی پس از انجام درمان مورد بحث این احتمال وجود دارد که پوست ناحیه مورد عمل قرمز رنگ و حساس باشد. بسیاری از مردم خبر از حسی مثل آفتاب‎سوختگی می‎دهند. به هر حال خود فرآیند موزدایی با لیزر معمولاً با درد همراه نیست.

عوارض جانبی
احتمال بروز عوارض جانبی مختلفی پس از موزدایی با لیزر وجود دارد. اغلب این عوارض جانبی خفیف و گذرا هستند. هر فرد دچار عوارض جانبی ادامه‌دار باید به متخصص پوست مراجعه کند.

سرخی و تحریک
موزدایی با لیزر به فولیکول‎های موهای مورد نظر برای برداشته شدن آسیب می‎زند. بدن نسبت به این وضعیت واکنش نشان می‎دهد، و بسیاری از مردم در ناحیۀ آسیب دیده دچار سرخی و تحریک می‎شوند. پوست ممکن است حالت مور مور یا ورآمده پیدا کند، و نیز ممکن است اندکی متورم به نظر برسد.
علایم به طور معمول کوتاه مدت هستند. ناحیۀ آسیب دیده ممکن است شبیه به پوستی به نظر برسد که به تازگی موم‎مالی یا لایه‎برداری شده است. برخی درماتولوژیست‎ها برای کاهش میزان واکنش فرد به این فرآیند از برخی کرم‎های بی‎حس کننده استفاده می‎کنند.
تحریک پوست ممکن است پس از واکنش اولیه و معمولاً در طول چند ساعت پس از پایان درمان فروکش کند. ورم و سرخی پوست ممکن است به سرمادرمانی یا دوش آب سرد خوب جواب دهند.

پوسته دادن
برخی از مردم ممکن است در نواحی آسیب دیده دچار لایه برداشتن پوست شوند. این موضوع به طور معمول مشکل کوچکی است اما ممکن است ناخوشایند باشد.
پوسته دادن برخی از اوقات ممکن است به زخم برداشتن یا بروز جای زخم منجر شود. با استفاده از درمان‎های مراقبتی پس از موزدایی با لیزر مثل استفاده از مرطوب کننده‎ها فرد می‎تواند از بروز مشکلات ادامه‎دار در پیوند با درمان مورد بحث پیشگیری کند.

تغییرات رنگ پوست
برخی از مردم ممکن است متوجه ایجاد تغییرات رنگی خفیف در ناحیۀ درمان شده گردند. این ناحیه از پوست ممکن است در پی موزدایی با لیزر اندکی تیره‌تر یا روشن‎تر از بقیۀ قسمت‎های پوست شود.
مردم دارای پوست روشن بیشتر محتمل است که تغییرات رنگدانۀ تیره‎تر را تجربه کنند. مردم دارای پوست تیره بیشتر احتمال دارد که دچار تغییرات رنگدانه‎های روشن‎تر شوند. این تغییرات گرایشی به محو شدن در گذر زمان نشان می‎دهند و پوست به حالت نرمال خود برمی‎گردد.

جراحت چشم
عمل موزدایی با لیزر شامل استفاده از لیزر پرتوان است. این بدان معنی است که به شکل بالقوه ریسک آسیب‌دیدگی جدی چشم به ویژه زمانی که پزشک یا درمانگر روی صورت کار می‎کند، وجود دارد.
هم فرد مورد درمان و هم درمانگر باید در هنگام انجام فرآیند عمل موزدایی با لیزر از ابزار محافظ چشم استفاده کنند.

خطر عفونت پوست
همانند دیگر روش‎های موزدایی آسیب دیدن فولیکول مو در مواجهه با لیزر می‎تواند به بروز عفونت در پوست منجر شود.
ناحیۀ آسیب دیده ممکن است تا هنگام التیام به عنوان یک زخم تحت درمان قرار گیرد. مردم باید در مورد بروز هر گونه نشانه‌های عفونت به درماتولوژیست مراجعه کنند.
در نهایت مردم نباید در صورت گسترش عفونت از کرم‎های آنتی‎بیوتیک غیر نسخه‌ای برای نواحی وسیع پوست استفاده کنند.

عوارض جانبی نادر
عوارض جانبی کمتر شایع موزدایی با لیزر شامل موارد زیر است:

سوختگی و تاول
در صورت عدم انجام درست موزدایی با لیزر احتمال بروز سوختگی و تاول زدن پوست وجود دارد.
به هر حال در هنگامی که موزدایی با لیزر توسط متخصصان کاربلد صورت می‌گیرد احتمال بروز عوارض مزبور اندک است.
موزدایی با لیزر از لیزرهای با دمای بالا استفاده می‎کند.
درمانگر ممکن است درست در آستانۀ استفاده از لیزر از یک دستگاه خنک کننده برای کاهش حرارت پوست فرد استفاده کند. این کار به پیشگیری از سوختگی پوست توسط گرمای ناشی از لیزر کمک می‌کند.

جای زخم
جای زخم به طور معمول از جملۀ عوارض جانبی موزدایی با لیزر محسوب نمی‎شود. به هر حال، اگر درمانگر مرتکب خطایی در کوران کار شود، احتمال بروز جای زخم وجود خواهد داشت. این مشکل در پیوند با اغلب درمانگر کارآزموده مطرح نیست.
جای زخم در عین حال ممکن است بر اثر عدم مراقبت درست از نواحی درمان شده پس از پایان فرآیند درمان ایجاد شود.
مردم باید پوست آسیب دیده را همانند مواقع آسیب‎دیدگی بر اثر آفتاب سوختگی درمان کنند تا از بروز صدمات بیشتر پیشگیری شود. این کار به معنی مرطوب نگه داشتن پوست، محافظت آن در مقابل نور و بررسی منظم برای نشانه‎های عفونت احتمالی است.

آیا موزدایی با لیزر کارآیی دارد؟
درمان موزدایی با لیزر کارآیی دارد اما به ندرت باعث موزدایی دایمی می‎شود. با وجود این درمان با لیزر می‎تواند به شکل قابل توجهی رشد مو را کاهش دهد.
پس از درمان اول، بسیاری از مردم فقط چند ماهی از دست موهای زدوده شده خلاص می‎شوند. موها در نهایت دوباره برمی‎گردند، اگرچه اغلب کم‌پشت‎تر، و روشن‎تر شده و کمتر از قبل جلب توجه می‎کنند.
بسیاری از مردم برای رسیدن به نتایج قانع کننده در مورد موهای ناخواسته به چند جلسه درمان نیاز دارند. موها ممکن است پس از هر جلسه درمان بعدی به صورت نازک‎تر و روشن‎تر سر جای خود برگردند. پس از پشت سر گذاشتن جلسات مورد نیاز موی ناخواسته ممکن است دیگر رشد نکند.
موزدایی با لیزر در عین حال ممکن است در مورد موی تیره مؤثرتر باشد. مردم دارای موهاب طلایی، قرمز، یا خاکستری ممکن است متوجه تغییر زیادی نشوند، زیرا موهای تیره برای نور لیزر جذب کننده‎ترند و معمولاً استفاده از آن برای موی روشن موفقیت‎آمیز نیست.

موزدایی با لیزر در طول بارداری
کارشناسان انجام موزدایی با لیزر را برای زنان در طول دورۀ بارداری توصیه نمی‎کنند. دلیلش این است که دانشمندان هیچ مطالعۀ انسانی را انجام نداده‎اند که اثبات‎گر ایمنی استفاده از موزدایی با لیزر در دورۀ بارداری باشد.
بارداری باعث ایجاد برخی تغییرات هورمونی در بدن زن می‌گردد. این تغییرات عموماً سبب ایجاد موی اضافی در جاهای ناخواسته در بدن می‎شود. اگرچه این رشد موی ناخواسته ممکن است ناخوشایند باشد، موهای مورد اشاره اغلب به خودی خود از بین می‎روند.
اگر موهای اضافی از بین نروند زنان می‎توانند استفاده از درمان با لیزر را پس از بارداری امتحان کنند. پزشک ممکن است از زنان بخواهد که برای انجام این درمان تا چند هفته پس از زایمان صبر کنند.

افسانه‌های مربوط به موزدایی با لیزر
چند حرف و حدیث بی‌بنیان در پیرامون موزدایی با لیزر وجود دارد.

موزدایی با لیزر باعث ایجاد سرطان می‎شود
اینکه موزدایی با لیزر باعث ایجاد سرطان می‎شود افسانه‎ای بی‎بنیان است. لیزرها به شکل تخصصی برای عبور از سلول‎های پوست و هدف گرفتن صرف فولیکول‎های مو در عمق پوست طراحی شده‎اند.
لیزر مورد استفاده در موزدایی با لیزر فقط مقدار اندکی اشعه تولید می‎کند. به هر حال گمان نمی‎رود که این مقدار اشعه مضر باشد و شواهدی در مورد سرطانزا بودن درمان موزدایی با لیزر وجود ندارد.

موزدایی با لیزر سبب ناباروری می‎شود
مجدداً هیچ شواهدی در این مورد که موزدایی با لیزر سبب ناباروری می‎شود وجود ندارد. لیزر صرفاً به درون پوست نفوذ می‎کند و به دیگر ارگان‎ها نرسیده و نیز باعث آسیب دیدن آنها نمی‎شود. موزدایی با لیزر معمولاً ایمن است حتی اگر در نواحی حساسی مثل کشاله ران مورد استفاده قرار گیرد.

کیت‎های خانگی هم‎اندازۀ کار درماتولژیست خوبند
کیت‎های موزدایی با لیزر برای مردمی که می‌خواهند بدون مراجعه به درماتولوژیست نسبت به زدودن موهای ناخواسته اقدام کنند در دسترس است.
بسیاری از مردم ممکن است با استفاده از این کیت‎ها به نتایجی حداقلی مثل روشن‎تر و نازک‎تر شدن موها دست پیدا کنند. به هر حال، کیت‎های خانگی به اندازۀ دستگاه‎های پزشکی مورد استفاده متخصصان قدرتمند نیستند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
هر فردی که دچار واکنش‌های جانبی نسبت به عمل موزدایی با لیزر شده باشد باید به دکتر مراجعه کند. مردم بیشتر اوقات می‌توانند علایمی مثل سرخی و ورم را در محیط خانه مدیریت کنند اما آنها همیشه باید بروز مواردی نظیر عفونت پوست را به پزشک یا متخصص پوست اطلاع دهند.
گزارش زودهنگام علایم امکان مداخله و درمان زودهنگام را برای پیشگیری از بروز تغییرات دایمی ایجاد می‎کند.
هر زنی که در صدد باردار شدن است باید پیش از اقدام به موزدایی با لیزر با پزشک مشورت کند. پزشک ممکن است گزینه‎های دیگری را توصیه نماید زیرا موزدایی با لیزر اغلب اوقات نیاز به برگزاری جلسات متعدد درمانی دارد و نباید در طول بارداری مورد استفاده قرار گیرد.

دورنما
موزدایی با لیزر در صورت استفادۀ درست و انجام اصولی در مورد اکثر مردم عملی ایمن و مؤثر است. این روش ممکن است برای تأثیرگذاری قابل ملاحظه به برگزاری چند جلسه درمان نیاز داشته باشد و نیز موزدایی دایمی در این روش همیشه تضمین نمی‎شود.
برخی از مردم ممکن است پس از انجام این درمان دچار برخی عوارض جانبی خفیف مثل سرخی پوست، ورم، و تحریک پوست شوند که اغلب اوقات می‎توان آنها را در محیط خانه درمان کرد. هر کسی که پس از درمان موزدایی با لیزر متوجه وجود نشانه‎های عفونت شده باشد باید به پزشک مراجعه کند./

Source:
What are the side effects of laser hair removal?
Last reviewed Wed 6 June 2018
By Jon Johnson
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN 

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

انحراف تیغه بینی - علل، علایم، و درمان

کلوئید یا رشد بیش از حد بافت همبند در محل زخم - چطور از دستش خلاص شویم؟

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.