دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

برافروختگی یا سرخ شدن پوست (صورت و بدن) چه علتی دارد؟

برافروختگی پوست، گل انداختن صورت، گلگون شئن پوست،  شرمندگی یا خجلت،  گرما، الکل، داروها، روساسه، یائسگی، سندرم کارسینوئید، سرطان تیروئید، اختلالات غدد درون‎ریز

گاهی از اوقات برافروختگی نشانه اختلالات زیربنایی پزشکی خاصی مثل روزاسه، سرطان یا اختلالی در غدد درون‎ریز است.

مقالات پوست / درماتولوژی

• زاون ویلینز، سینتیا کاب
• ترجمه هامیک رادیان

برافروختگی پوست اغلب اوقات یک نشانه قابل مشاهده شرمندگی، اضطراب یا گرمای بیش از حد است. به هر حال، برافروختگی مکرر گاهی از اوقات می‎تواند نشانگر یک اختلال زیربنایی پزشکی باشد.
برافروختگی یا سرخ شدن پوست زمانی بروز می‎کند که صدها رگ خونی کوچک زیر پوست متسع یا گشاد می‎شوند. وقتی این عروق خونی متسع می‏‌شوند به سرعت از خون پر می‎گردند که این می‎تواند باعث سرخی یا صورتی رنگ شدن پوست شود.
این تأثیر در آن نواحی از بدن مثل گونه‎ها و قفسه سینه بیشتر قابل رویت است که رگ‎های خونی در نزدیک‎ترین فاصله به پوست قرار دارند. برافروختگی پوست ممکن است در عین حال در لمس گرم احساس شود یا سبب بروز یک حس جزئی سوزش گردد.

[مطالب این مقاله:]
• شرمندگی یا خجلت
• گرما
الکل
• داروها
روساسه
یائسگی
سندرم کارسینوئید
سرطان تیروئید
• اختلالات غدد درون‎ریز
• نکات مربوط به پیشگیری
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• پیام همراه

برافروختگی پوست اغلب اوقات عارضه‎ای بی‎ضرر و کوتاه مدت است اما این موضوع مهم است که فرد از دیگر علایمی که احتمال دارد با برافروختگی همراه شود آگاه باشد.
شایع‌ترین علل برافروختگی پوست شامل موارد زیرند:

شرمندگی یا خجلت
مضطرب یا شرمنده شدن می‎تواند باعث رهش هورمون‎هایی مثل آدرنالین در بدن گردد، که به شکل موقت رگ‎های خونی را متسع کرده و به سرخ شدن پوست منجر می‎شوند.
مردم اغلب اوقات به این نوع برافروختگی پوست زیر عنوان شرمندگی اشاره می‎کنند.
برای برخی از مردم برافروختگی خجالت‎آور یا نامطبوع جلوه می‎کند که این خود می‎تواند به اضطراب بیشتر منجر شود که باعث تشدید شرمندگی می‎شود.

گرما
وقتی کسی دچار گرمازدگی می‎شود این وضعیت می‎تواند در تلاش بدن برای پایین آوردن دما به اتساع رگ‎های خونی منجر شود. ورزش، فعالیت بدنی شدید، یا تغییرات ناگهانی در دما همگی می‎توانند به بروز این وضعیت منجر گردند.
سرخی ناشی از ورزش یا قرار گرفتن در محیط گرم به طور معمول دلیلی برای نگرانی ندارد. به هر حال مردمی که احساس گرمای بیش از حد دارند باید مقداری آب بنوشند و تنفس عمیق انجام دهند.
برافروختگی پوست که همراه سایر علایم مثل دشواری تنفسی، تخلیه انرژی، یا گیجی بروز می‎کند می‎تواند نشانه‎ای از ناخوشی مرتبط به حرارت مثل فرسودگی ناشی از گرما یا گرمازدگی باشد.

الکل
الکل باعث افزایش فشار خون و اتساع رگ‎های خونی می‎شود که خود می‎توانند به برافروختگی پوست منجر شوند. هر قدر مقدار مشروب الکلی مصرف شده از سوی فرد بیشتر باشد، احتمال چرخش رنگ پوست به سرخی بیشتر خواهد بود. برافروختگی پوست پس از نوشیدن مشروب الکلی به طور معمول علتی برای نگرانی ندارد.

داروها
برخی داروها به عنوان یکی از عوارض جانبی خود در بعضی از مردم سبب برافروختگی پوست می‎گردند. این داروها موارد زیر را شامل می‎شوند:
• برخی آنتی‎بیوتیک‎ها
• بلوک کننده‎های کانال کلسیم
• وازودیلاتورها
• نیترات‎ها
• اسید نیکوتینیک
• توماکسیفن
• هورمون رهش تیروئید
• مخدرهایی مثل مورفین
اگر کسی در پیوند با مصرف داروی خاصی نگران دچار شدن به برافروختگی پوست باشد، پزشک ممکن است بتواند دارویی جایگزین را به فرد تجویز کند.

روزاسه [روزیشا]
روزاسه یک اختلال درازمدت پوستی است و به طور معمول در صورت بروز می‎کند و می‎تواند سبب ایجاد سرخی، جوش، رگ‎های خونی قابل رویت و دیگر مشکلات پوستی شود. روزاسه اغلب با برافروختگی شروع می‎شود و هر بار براوفرختگی ایجاد شده ممکن است کمی بیش از بار پیشین ادامه پیدا کند.
علت بروز روزاسه مشخص نیست. به هر حال، در برخی از مردم، بعضی عوامل می‎توانند باعث عود علایم شوند. محرک‎های شایع شامل موارد زیر است:
استرس
• قرار گرفتن در معرض نور آفتاب
• هوای سرد یا گرم
• برخی غذاها یا نوشیدنی‎های خاص
• برخی داروها
در صورت اقدام به درمان که می‎تواند شامل استفاده از داروهای موضعی و آنتی‎بیوتیک‎های خوراکی باشد، مردم در بیشتر مواقع می‎توانند علایم روزاسه را تحت کنترل قرار دهند.

یائسگی
در زنانی که وارد دوره یائسگی می‎شوند، تغییرات سطح هورمون می‎تواند به جریان خود تأثیر بگذارد و سبب موارد برافروختگی شود که زیر عنوان گرگرفتگی شناخته می‎شود. در طول گرگرفتگی، زنان ممکن است دچار احساس ناگهانی و شدید گرما شوند که احتمال دارد در سرتاسر بدن گسترش یابد.
هر زنی که در مورد علایم یائسگی خود دچار نگرانی است باید با پزشک مشورت کند، و پزشک می‎تواند گزینه‌های درمانی مختلفی را پیش روی زنان دچار این وضعیت قرار دهد.

سندرم کارسینوئید
سندرم کارسینوئید یک اختلال نادر است که سبب برافروختگی پوست در صورت و قفسه سینه می‎شود.
سندرم کارسینوئید در میان حدود 10 درصد بیماران مبتلاء به تومور کارسینوئید بروز می‎کند. تومور کارسینوئید نوعی تومور سرطانی ناشایع است که به طور معمول در دستگاه گوارش شکل می‎گیرد و می‎تواند به دیگر نقاط بدن شامل کبد، لوزالمعده و ریه‎ها گسترش پیدا کند.
توورهای کارسینوئید مواد شبه هورمونی مثل سروتونین تولید می‎کنند، که می‎توانند در برخی مواقع به توسعه سندرم کارسینوئید منجر شوند. دیگر علایم این تومورها و سندرم کارسینوئید می‎تواند درد شکم، اسهال، و دشواری تنفسی را شامل باشد.

سرطان تیروئید
سرطان تیروئید می‎تواند باعث دگرگون شدن کارکرد غده تیروئید شود که این خود می‎تواند بر تولید این هورمون تأثیر گذاشته و باعث ایجاد برافروختگی شود. کارسینوم (سرطان) مدولاری تیروئید نوعی از سرطان تیروئید است که بیشترین احتمال را برای ایجاد برافروختگی دارد، اما این نوع سرطان فقط در مورد چهار درصد کل سرطان‎های تیروئید مطرح است.

اختلالات غدد درون‎ریز
سیستم اندوکرین (غدد درون‎ریز) شامل غده‎هایی است که هورمون تولید می‎کنند؛ و پیام‎رسان‎های شیمیایی هستند که اطلاعات را از یک قسمت بدن به قسمت دیگر آن منتقل می‎کنند. این هورمون‎ها از طریق جریان خون در بدن جابجا می‎شوند و به تنظیم طیفی از کارکردهای جسمانی کمک می‎نمایند.
وقتی بدن هورمونی را به میـزان بیش از حد زیاد یا بیش از حد کم تولید می‎کند، این وضعیت باعث ایجاد اختلال در ارتباطات داخلی بدن می‎شود. برخی اختلالات غدد درون‎ریز می‎توانند باعث ایجاد این تغییرات هورمونی شوند، که به نوبه خود به بروز طیفی از علایم منجر می‌گردند.
هر اختلال غدد درون‎ریز که سبب ایجاد مقادیر بالای هورمون‏های تأثیرگذار بر استرس، فشار خون یا اتساع رگ‎های خونی شود، می‎تواند برافروختگی ایجاد کند.
برای مثال سندرم کوشینگ باعث می‎شود تا بدن مقدار زیادی کورتیزول تولید کند؛ که باعث افزایش وزن در اطراف قفسه سینه و معده، دیابت، مشکلات سلامت قلب و برافروختگی می‌شود.

نکاتی برای پیشگیری
برافروختگی پوست همیشه به آسانی قابل پیشگیری نیست، اما انجام برخی امور می‎تواند در این مورد کمک کننده باشد:
• اجتناب از دمای بالا و پوشیدن لباس مناسب به اقتضاء وضعیت هوا
• نوشیدن مایعات به میزان کافی برای پیشگیری از گرمازدگی و دهیدراسیون
• نگه داشتن وزن و فشار خون در محدوده سالم
• محدود کردن میزان مصرف مشروب الکلی
• یادگیری تکنیک‎های ریلکسیشن مثل ورزش‎های تنفسی، ذهن‎آگاهی و مدیتیشن برای مقابله با استرس
• درمان هر گونه اختلال زیربنایی پزشکی که ممکن است سبب ایجاد برافروختگی پوست باشد
در مورد برافروختگی پوست مرتط با استرس، اضطراب، یا پاسخ‎های عاطفی، پزشکان می‎توانند درمان‎ها و تکنیک‎هایی را بسته به شرایط توصیه کنند.

چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
برافروختگی پوست به طور معمول بی‌ضرر است، اما در برخی از مواقع می‎تواند نشانه‎ای از وجود یک اختلال زیربنایی باشد. در صورت مواجهه با موارد زیر در مورد برافروختگی بهترین کار مراجعه به پزشک است:
• در صورت افزایش موارد بروز اختلال مزبور یا تشدید آن
• در صورتی که برافروختگی پوست به گرما، ورزش، یا واکنش‌های عاطفی مرتبط نباشد
• در صورت بروز آن همراه علایم غیر قابل توجیه مثل اسهال یا افزایش ضربان قلب
• در صورتی که سبب ایجاد حالت شرمندگی، استرس یا اضطراب قابل توجهی شود

پیام همراه
برافروختگی پوست زمانی ایجاد می‎شود که رگ‎های خونی قرار گرفته در زیر پوست متسع و پر از خون می‎شوند.
در مورد اغلب مردم برافروختگی گهگاهی پوست موردی نرمال است و ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد، ورزش، یا واکنش‎های عاطفی ایجاد گردد. برافروختگی پوست در عین حال ممکن است یک عارضه جانبی نوشیدن الکل یا خوردن برخی داروها باشد.
گاهی از اوقات برافروختگی نشانه اختلالات زیربنایی پزشکی خاصی مثل روزاسه، سرطان یا اختلالی در غدد درون‎ریز است. مردم دچار برافروختگی در صورت تشدید آن، بروز آن در کنار دیگر علایم یا در شرایط نامشخص بودن علت بروز مشکل باید به پزشک مراجعه کنند./

Source:
Medicalnewstoday.com
What can cause flushed skin?
Last reviewed Mon 1 October 2018
By Zawn Villines
Reviewed by Cynthia Cobb, APRN

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.