دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

مداوای خانگی برای خارش پوست سر یا خارش جمجمه - آنچه تحقیقات می‎گویند

خارش جمجمه، خارش پوست سر،  سرکه سیب، روغن نارگیل ارگانیک، روغن نعناع،  مدیتیشن، روغن درختچه چای، شامپو زینک پیریتایون، سالیسیلیک اسید، شامپو کتوکونازول، سولفید سلنیوم، پسوریازیس؛  عفونت‎های قارچی،یانیا کاپیتیس، کرم حلقوی،  واکنش آلرژیک، آلرژی رنگ مو، اگزما،  درماتیت اتوپیک، شپش سر، استرس،

شوره سر و یک اختلال التهابی پوست موسوم به درماتیت سبوریئک شایع‎ترین علل خارش پوست سر محسوب می‌شوند

مقالات پوست / درماتولوژی

• سینتیا کاب، کوری ویلن
• ترجمه پریسا شعله‎دوست

پرورایتس جمجمه که زیر عنوان خارش پوست سر [خارش جمجمه] شناخته می‌شود وضعیتی شایع است. خارش جمجمه به علل محتلفی بروز می‌کند. شوره سر و یک اختلال التهابی پوست موسوم به درماتیت سبوریئک شایع‎ترین علل خارش پوست سر محسوب می‌شوند.

[مطالب این مقاله:]
• سرکه سیب
• روغن نارگیل ارگانیک
• روغن نعناع
• مدیتیشن
• روغن درختچه چای
• شامپو زینک پیریتایون
• سالیسیلیک اسید
• شامپو کتوکونازول
• سولفید سلنیوم
• خطرات و عوارض جانبی
• پیام همراه

درماتیت سبوریئک ممکن است بر اثر استرس، تغییرات فصلی، نوسانات هورمونی یا رشد بیش از حد مخمر در پوست ایجاد شود. شوره ممکن است نتیجه خشکی بیش از حد جمجمه، روغنی بودن موها یا طیفی از اختلالات پوستی باشد.
دیگر علل خارش پوست سر شامل موارد زیر است:
• اختلالات خودایمنی مثل پسوریازیس
عفونت‎های قارچی مثل یانیا کاپیتیس یا کرم حلقوی
واکنش آلرژیک به برخی محصولات مثل رنگ مو [آلرژی رنگ مو]
اگزما
• درماتیت اتوپیک
شپش سر
• استرس یا اضطراب
دیابت
• هرپس زوستر یا زونا
برخی از علل خارش پوست سر نیاز به درمان پزشکی دارند. در صورت بروز علایم زیر مردم باید به پزشک مراجعه کنند:
• علایم بیش از یک هفته ادامه داشته باشند
• علایم با درد، زخم یا ورم همراه باشند
• علایم شامل خارش به قدری شدید باشند که در خواب یا فعالیت روزمره فرد اختلال ایجاد کنند
در مورد خارش پوست سر بی‎نیاز از درمان پزشکی چند مداوای خانگی وجود دارد که می‎توانند مؤثر باشند.

1. سرکه سیب
سرکه سیب دارای ترکیبات ضد باکتریایی، ضد التهابی، و ضد قارچی است. سرکه سیب می‎تواند خارش ناشی از خشکی پوست را کاهش دهد. مردم باید پیش از مصرف سرکه را در آب گرم رقیق کنند و سپس آن را بعد از شامپو کردن به عنوان آبکشی برای کاهش شوره و خارش پوست سر مورد استفاده قرار دهند.

2. روغن نارگیل ارگانیک
روغن نارگیل ارگانیک عصاره طبیعی نارگیل رسیده است. این روغن حاوی لوریک اسید است، نوعی چربی اشباع که دارای ترکیبات ضد میکربی است. لوریک اسید به جذب مناسب روغن نارگیل توسط پوست کمک می‌کند. این خاصیت آن را به درمانی قابل ملاحظه برای خارش پوست سر تبدیل می‌نماید.
روغن نارگیل می‎تواند در مورد خارش پوست سر ناشی از اگزما مفید باشد. این روغن در عین حال برای مقابله با شپش سر مفید است. یک مطالعه در سال 2012 قدرت التیام روغن نارگیل مخلوط با رازیانه را آنالیز کرده است. محققان پی بردند که ترکیب مزبور در شپش‌زدایی و رفع خارش پوست سر مؤثرتر از پرمترین است که دارویی برای درمان شپش به شمار می‌رود.

3. روغن نعناع
روغن نعناع می‎تواند در کاهش شوره و خارش جمجمه مفید باشد. مردم باید روغن نعناع را در روغن دیگری مثل روغن زیتون رقیق کنند و ترکیب ایجاد شده را پیش از شامپو کردن به سر خود بمالند. مردم در عین حال می‎توانند چای نعناع را پس از شامپو کردن سر برای آبکشی مورد استفاده قرار دهند.

4. مدیتیشن
عجیب نیست که فعالیت‎های کاهش دهنده استرس مثل مدیتیشن در رفع خارش پوست سر ناشی از اضطراب مفید باشند. مدیتیشن در عین حال به کاهش خارش ناشی از اگزما کمک می‎کند.
یک مطالعه در مورد مدیتیشن و اثرات آن بر اگزما در دانشگاه ایموری نشان داد که که درک از خارش ممکن است با انجام این تمرین قدیمی از طریق مکانیسم مقابله و حس کنترل بهبود یابد. مدیتیشن را می‎توان به تنهایی یا در کنار دیگر درمان‎های مربوط به خارش پوست سر استفاده کرد. اگر کسی در این مورد تازه‌کار باشد می‎تواند به کلاس برود یا از فیلم‎های مربوطه یا پادکست استفاده نماید.

5. روغن درختچه چای
روغن درختچه چای دارای ترکیبات ضد میکربی، ضد قارچ و ضد عفونی کننده است. این روغن در عین حال اثرات ضد التهابی دارد. روغن درختچه چای ممکن است برای پوست تحریک کننده یاشد، بنابراین ضروری است که پیش از مصرف در یک روغن حامل رقیق شود.
مردم می‎توانند 10 تا 20 قطره روغن درختچه چای را با یک شامپو ملایم یا روغن زیتون مخلوط کنند و ترکیب مزبور را به روی جمجمه خود بمالند. این روغن می‎تواند خارش همراه شوره، درماتیت سبوریئک، و شپش سر را کاهش داده یا برطرف کند. روغن مزبور مطلقاً نباید خورده شود.

6. شامپو زینک پیریتایون
یک مطالعه در مقیاس بزرگ پی برده است که مردم دچار شوره و درماتیت سبوریئک در مقایسه با مردان فاقد ابتلاء به خارش پوست سر دو برابر بیشتر هیستامین در پوست سر خود دارند. مطالعه مزبور اثرات استفاده از شامپو حاوی زینک پیریتایون را بر میزان هیستامین مزبور آنالیز کرده است. نمونه‎های دچار خارش پوست سر که از این نوع شامپو استفاده کرده بودند کاهش قابل ملاحظه‌ای را در سطح هیستامین موجود در پوست سر و شدت خارش تجربه کردند.
مقدار زینک پیریتایون در هر شامپو بر مبنای نوع برند متفاوت است، بنابراین بسیاری از مردم ناچارند انواع برندها را امتحان کنند تا به نوعی که بیشترین کارآیی را در مورد آنان دارد، برسند.
برخی از مردم ممکن است به این نتیجه برسند که بهترین کارآیی با استفاده هر روزه از این نوع شامپو حاصل می‎شود. برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که استفاده هر روزه از شامپوهای مورد بحث باعث خشکی بش از حد پوست جمجمه می‎شود. این گروه ممکن است بیشترین بهره را زمانی ببرند که هر دو یا سه روز یک بار از این نوع شامپو استفاده کنند.
این نوع شامپو ممکن است برای کسانی که بر اثر انواع آلرژی دچار خارش پوست سر هستند، مفید باشد، چرا که عارضه مبتلابه آنان باعث افزایش میزان هیستامین می‎شود. در کنار اثرات مثبت بر روی میزان هیستامین، زینک پیریتایون در عین حال میزان رشد مخمر را کاهش می‎دهد. مخمر یکی از علل درماتیت سبوریئک است.

7. اسید سالیسیلیک
شامپوهای حاوی سالیسیلیک اسید برای درمان خارش پوست سر ناشی از پسوریازیس و درماتیت سبوریئک مفید هستند. اسید سالیسیلیک یک بتا هیدروکسی اسید است که در برگ‌های همیشه سبز و پوست درخت بید سفید یافت می‎شود. این اسید داری ترکیبات التهابی و ضد باکتریایی است. این ماده همچنین قادر است تا به لایه‌برداری پوست منجر شود که این ویژگی آن را به طور مشخص در مورد لکه‎های خارش‎دار و فلس مانند همراه پسوریازیس به درمانی مفید تبدیل می‎کند.
شامپوهای حاوی این ترکیب ممکن است از نظر میزان قدرت بسیار متفاوت باشند، بنابراین مردم باید دستور مصرف روی فرآورده را به دقت بخوانند و بر مبنای دستورات داده شده آن را مصرف کنند. برخی از شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک نیاز است که در طول استفاده از طریق ماساژ ملایم جمجمه و تکرار این کار به صورت هر روزه یا تقریباً هر روزه استعمال شوند.
سالیسیلیک اسید نباید از سوی افراد دچار آلرژی به آسپیرین مورد استفاده قرار گیرد.

8. شامپو کتوکنازول
کتوکنازول یک عامل ضد قارچی با طیف گسترده است. کتوکنازول در کاهش مخمر مالاسزیا مؤثر است. مالاسزیا قارچی است که ممکن است روی جمجمه به میزان زیاد تکثیر شود و سبب ایجاد فولیکولیت مالاسزیا یا پسوریازیس جمجمه گردد. کتوکنازول دارویی نسخه‎‌ای است و در عین حال به عنوان یکی از اجزاء در برخی شامپوها استفاده می‎شود.
شامپوی کتوکنازول می‎تواند شوره سر، لکه‎های فلس مانند و خارش ناشی از درماتیت سبوریئک را کاهش دهد. شامپوهای مورد بحث ممکن است در اجزاء تشکیل دهنده خود 1 تا 2 درصد کتوکنازول داشته باشند. استفاده از این شامپوها به روش‌های مختلفی صورت می‎گیرد، و ممکن است در عمل استفاده هر روزه یا یک روز در میان آنها بیشترین اثربخشی را داشته باشد.
کتوکنازول نباید روی زخم‌های باز یا پوست دچار ورم مالیده شود.

9. سولفید سلنیوم
سولفید سلنیوم یک داروهای ضد عفونی کننده است که برای درمان درماتیت سبوریئک به کار می‎رود. این دارو از طریق کاهش رشد مخمر روی جمجمه عمل می‎کند. سولفید سلنیوم به شکل شامپو و لوسیون در دسترس است. آن را می‎توان از طریق تجویز پزشک تهیه کرد و نیز به صورت محصولات آماده در بازار موجود است.
دوز توصیه شده برای سولفید سلنیوم نسخه‌ای دو بار استفاده در دو هفته اول مصرف است که در ادامه به صورت یک بار استفاده در طول هر هفته به مدت یک ماه دنبال می‎شود. اگر کسی از محصولات حاضری حاوی سولفید سلنیوم استفاده می‎کند، باید پیش از مصرف دستورالعمل روی برچسب شامپو را به دقت مطالعه کند. در صورت بروز تحریک پوستی یا تشدید علایم باید مصرف سولفید سلنیوم متوقف شود.

آیا خطرات و عوارض جانبی نیز مطرح است؟
اگر علایم مبتلابه فرد بهبود نیابند یا تشدید شوند، باید برای درمان پزشکی به دکتر مراجعه شود. این درمان‎ها ممکن است کارآیی بیشتری داشته باشند.
روغن‎های ضروری و مواد فعال موجود در شامپوها ممکن است باعث تحریک پوست‎های آسیب دیده یا متورم شوند. مردم باید از مصرف هر فرآورده‎ای که نسبت به آن آلرژی دارند خودداری نمایند. در مورد کودکان هرگز نباید از این محصولات استفاده شود مگر اینکه این کار به تجویز متخصص بیماری‌های کودکان صورت گرفته باشد.

پیام همراه
خارش پوست سر یک مشکل شایع و دارای علل متعدد است. در برخی مواقع این اختلال را می‎تواند با درمان خانگی برطرف کرد، اما در بعضی اوقات برطرف کردن این مشکل به درمان پزشکی نیاز دارد. اگر علایم خارش پوست سر در طول چند هفته از بین نروند مردم باید برای یافتن علت زیربنایی خارش پوست سر و بهترین راهکار درمانی برای آن به پزشک مراجعه کنند./


Source:
Healthline
Home Remedies for Itchy Scalp
Medically reviewed by Cynthia Cobb, APRN
on January 2, 2018 —
Written by Corey Whelan

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.