دسته بندی ها
Search - Contacts
مقالات و اخبار
Search - News Feeds
واژه نامه
تگ ها

فهرست صفحات

چرا لب‌ تغییر رنگ می‌دهد؟ و چگونه آن را درمان کنیم؟

ورمیلیون لب، تغییر رنگ لب، لب آبی، 	خفگی، بیماری‎های ریه مثل آسم، آمفیزم،  پنومونی، نارسایی قلبی، شوک، لخته خون در ریه، مسمومیت خون (سپسیس)، لب سفید، لب سیاه، بیماری ادیسون، لب‌های خال خالی، آفتاب‎لک، هموکروماتوسیس (هموکروماتوز)، سندرم لوژیه - هونزیکر، سندرم پوتز - جگرز، کمپلکس کارنی، سرطان ملانوم

برخی از اوقات یک لکه سیاه روی لب می‎تواند یک توده سرطانی و مشخصاً ملانوما (ملانوم) باشد

مقالات پوست / درماتولوژی

• دکتر جودیت مرسین، ادرین سانتوز - لانگهورست
• ترجمه نادر اکبری سراوانی


ورمیلیون لب‌ها - که بخشی از لب‌ها است که اغلب مردم در هنگام صحبت در مورد لب به آن اشاره دارند - می‌تواند رنگ‎ صورتی بسیار روشن تا قهوه‌ای داشته باشد.
خلاف دیگر قسمت‌های پوست که از چندین لایه مختلف سلولی تشکیل شده‌اند، لب‌ها فقط دارای سه تا پنج لایه هستند. این باعث می‌شود تا بافت لب باریک‌تر و حساس‌تر بوده و این امکان را ایجاد کند که رنگ‎ عروق خونی زیرین خود را در قالب لب نشان دهد.
رنگ پوست افراد نیز نقشی در رنگ لب‌ها بازی می‎کند. هر قدر رنگ پوست روشن‌تر باشد رنگ لب‌ها نیز روشن‌تر خواهد بود و رگ‎های خونی نمای شاخص‌تری خواهند داشت.
تغییر رنگ لب می‌تواند نتیجه چند عامل مختلف شامل موارد بی‌ضرر مثل رنگ ناشی از برخی مواد غذایی یا نوشیدنی‎ها تا یک اختلال زیربنایی پزشکی باشد.
لبی که به رنگ کبود درمی‎آید ممکن است نشانه عدم وجود اکسیژن کافی در دسترس از سوی جریان خون باشد. کمبود اکسیژن در خون یک فوریت پزشکی است.


[در این مقاله:]
• علل تغییر رنگ لب
• درمان تغییر رنگ لب
• پیشگیری از تغییر رنگ لب
چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
• خلاصه


علل تغییر رنگ لب
چند علت مختلف برای تغییر رنگ لب مطرح است و هر یک از آنها باعث ایجاد رنگی خاص برای لب می‌شود. در این مقاله آنچه برخی رنگ‌های لب می‌توانند نشان دهنده آن باشند بررسی می‌شود:

لب آبی یا کبود
کمبود گردش اکسیژن در خون می‌تواند سبب آبی رنگ شدن پوست شود که زیر عنوان سیانوز شناخته می‌شود. سیانوز را به آسانی می‌توان بر روی نوک انگشتان دست و پا و در امتداد لب‌ها تشخیص داد.
تغییر رنگ خون به وجود اکسیژن بستگی دارد. خون غنی از اکسیژن دارای رنگ قرمز روشن است، در حالی که خون دچار کمبود اکسیژن قرمز تیره یا بنفش رنگ است، که خود را در پوست و غشاهای مخاطی نشان می‌دهد.
کبودی لب می‌تواند نشانگر کاهش اکسیژن موجود در خون باشد که بر اثر چندین اختلال آسیب زننده به قلب، سیستم گردش خون، و ریه‌ها ایجاد می‌شود. علل محتمل کبودی لب عبارتند از:
• خفگی
• بیماری‎های ریه مثل آسم، آمفیزم، و پنومونی
نارسایی قلبی
شوک
• وجود لخته خون در ریه
• مسمومیت خون (سپسیس)
• مسمومیت ناشی از مواد سمی مثل آفت‌کش‌ها، نیترات‎ها و نیتریت‌ها
• هوای بیش از حد سرد (اکروسیانوسیس [اکروسیانوز])
در صورتی که کبودی لب پس از گرم کردن بدن بهبود نیابد یا اگر کبودی مزبور با علایمی مثل تلاش برای رسیدن به هوا، درد قفسه سینه یا سرگیجه همراه باشد، باید اورژانس خبر کرد.

لب سفید
سفید یا رنگ پریده شدن لب‌ها اغلب با رنگ ‎پریدگی کلی ایجاد شده بر روی صورت، جدار چشم‎ها، داخل دهان و ناخن‌ها همراه است.
این وضعیت معمولاً بر اثر آنمی ایجاد می‌شود. آنمی باعث ایجاد سفید یا رنگ پریده شدن لب‌ها آنمی شدید است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. هر یک از موارد زیر می‌تواند به آنمی منجر شود:
• رژیم غذایی فاقد آهن کافی
• رژیم غذایی فاقد ویتامین B-12 یا فولات
• کاهش خون بر اثر پریودهای سنگین عادت ماهانه
• وجود خونریزی در دستگاه گوارش
یک علت شایع دیگر در مورد سفید شدن لب برفک دهان (کاندیدیازیس دهانی) است. کاندیدا یک ارگانیسم است که معمولاً به تعداد کم در دهان انسان وجود دارد.
اگر کسی دچار رشد بیش از حد کاندیدا شود، به برفک دهان مبتلاء خواهد شد که می‌تواند ضایعاتی سفید رنگ ایجاد کند. اگرچه این ضایعات معمولاً بر روی زبان یا داخل گونه‌ها بروز می‎کنند، در عین حال ممکن است روی بخش داخلی لب‌ها و سقف دهان، لوزه‎ها و لثه‌ها ایجاد شوند.
اختلالات دیگری که می‌توانند باعث رنگ پریده یا سفید شدن لب‌ها شوند عبارتند از:
• کمبود قند خون
• مشکلات گردش خون
• بیماری‌های مزمن
سرمازدگی
• کمبود ویتامین
• برخی داروها

لب سیاه
موارد فهرست شده در زیر عوامل محتمل برای ایجاد لب‌های سیاه یا بیش‌رنگدانگی لب‌ها محسوب می‎شوند:
• دخانیات. مصرف دخانیات می‌تواند باعث تیره رنگ شدن لب‌ها و لثه‎ها شود. یک مطالعه مربوط به سال 2013 بر روی سیگاری‌ها پی برد که تمامی سیگاری‌های مطالعه دچار بیش‌رنگدانگی لثه و لب بودند.
تروما یا آسیب دیدگی. به دنبال آسیب دیدگی ممکن است یک لب یا هر دو دچار کبودی شود. این می‌تواند باعث گردد که قسمتی از لب‌ها یا کل آنها به رنگ بنفش یا سیاه درآید. خشکی لب، ترک آن و آسیب دیدگی شدید لب‌ها شامل سوختگی نیز می‌تواند باعث تیره شدن لب‌ها شود.
بیماری ادیسون. بیماری ادیسون هنگامی ایجاد می‌شود که غده فوق کلیوی قادر به تولید کورتیزول، و گاهی از اوقات الدوسترون، به مقدار کافی نیست. این بیماری می‌تواند به بیش‌رنگدانگی پوست و لب منجر شود، که باعث می‌گردد تا لب‌ها در قسمت داخلی و گاه در قسمت خارجی تیره یا سیاه رنگ شوند.

لب‌های خال خالی
تغییر رنگ لب‌ها می‌تواند شامل لک‌دار شدن آنها نیز باشد. علل خال خالی شدن لب‌ها طیفی از آفتاب‌لک‎‌های بی‎ضرر تا لک‌هایی را که علامت یک اختلال پزشکی محسوب می‎شوند شامل می‌گردد.
علل محتمل در این مورد عبارتند از:

آفتاب‌لک
آفتاب‌لک‌ها نقطه‌های تیره رنگی هستند که بر بخش‎هایی از بدن مثل صورت و دست‎ها که بیشترین تماس را با نور آفتاب دارند ظاهر می‎شوند.
این لک‌ها همچنین ممکن است روی لب‌ها شکل بگیرند و طیف نگ آنها از بژ تا قهوه‌ای تیره را شامل می‌شود. به هر حال این موضوع مهم است که هر نوع لک تازه‎ای روی لب مورد بررسی قرار گیرد زیرا اختلالات دیگری مثل سرطان پوست مطرحند که می‌توانند سبب بروز علایم مشابه شوند.

داروها
برخی داروها مثل داروهای سیتوتوکسیک برای درمان سرطان، داروهای ضد روان‌پریشی مثل کُلرپرومازین و مابقی می‌توانند باعث ایجاد لک‎های تیره روی لب‌ها شوند.

هموکروماتوسیس (هموکروماتوز)
هموکروماتوز اختلالی است که در آن بدن آهن بیش از حد ذخیره می‎کند. این بیماری مبتلابه بیش از یک میلیون نفر آمریکایی است.
بیش‌رنگدانگی پوست نیز یکی از نشانه‌های شایع این بیماری است و برخی از مردم بر روی پوست و لب‌ها دچار لک‎های قهوه‌ای رنگ می‎شوند.

سندرم لوژیه - هونزیکر
سندرم لوژیه - هونزیکر یک اختلال خوش‎خیم پوست است که حفره دهانی و عمدتاً لب پایینی را درگیر می‎کند.
این بیماری سبب ایجاد لک‎های سیاه رنگ روی لب‌ها می‌شود که اندازه آنها می‌تواند از 1 تا 5 میلی‌متر متغیر باشد. این اختلال اغلب با بروز خطوط تیره روی ناخن انگشتان نیز همراه است.

سندرم پوتز - جگرز
این اختلال ارثی باعث ایجاد تعدادی توده‎های غیر سرطانی در دستگاه گوارش شده و خطر برخی از انواع سرطان را افزایش می‎دهد.
لکه‎های مورد اشاره می‌توانند به لـب‌ها و دهان آسیب بزنند و نیز این آسیب شامل اطراف چشم‎ها، بینی، دست‎ها و پاها نیز می‌شود. کودکان مبتلاء به این اختلال ممکن است دچار لک‎های تیره رنگی شوند که با بالا رفتن سن برطرف می‎گردند.

کمپلکس کارنی
کمپلکس کارنی اختلالی نادر است که سندرم LAMB نیز نامیده می‌شود و با افزایش ریسک بروز انواع تومور مشخص می‎گردد. اختلال مزبور اغلب باعث ایجاد تغییراتی در رنگدانه پوست می‌شود.
مردم دچار این اختلال با افزایش ریسک ابتلاء به تومورهای غیر سرطانی در قلب و دیگر قسمت‌های بدن شامل پوست اطراف چشم‎ها و لب‌ها مواجهند.

سرطان
برخی از اوقات یک لکه سیاه روی لب می‌تواند یک توده سرطانی و مشخصاً ملانوما (ملانوم) باشد.
لک‌های تازه که دارای شکل و رنگ نامنظم، افزایش سریع اندازه، و خونریزی بوده یا نمای شبه جای زخم دارند مشکوک تلقی می‌شوند و باید توسط پزشک مورد ارزیابی قرار گیرند.
زخمی که بهبود نمی‎یابد یا توده‎ای که خیلی درخشان به نظر می‎رسد نیز باید توسط پزشک بررسی شود.


درمان تغییر رنگ لب
درمان پزشکی برای تغییر رنگ لب به علت زیربنایی بروز این وضعیت بستگی دارد. اگر این تغییر رنگ ناشی از مصرف دارو باشد، باید برای تغییر داروی مسبب تغییر رنگ لب با پزشک مشورت شود.
درمان پزشکی برای برخی موارد تغییر رنگ پوست شامل موارد زیر است:
• لیزر دمانی
• پالس نوری شدید (IPL)
• کرایوتراپی
• درمان فوتودینامیک
• جراحی
• عامل دارویی موضعی


پیشگیری از تغییر رنگ لب
بسته به علت، تغییر رنگ لب با استفاده از محلول‌های مراقبت پوست در محیط خانه قابل پیشگیری است. دیگر نکات راهنما در این مورد عبارتند از:
• ترک سیگار. ترک دخانیات دشوار اما ممکن است.
• محدود کردن میزان تماس با نور خورشید و استفاده از موم لب حاوی ضد آفتاب
• محافظت از صورت و لب‌ها در برابر نور آفتاب با استفاده از کلاه لبه پهن


چه هنگامی به دکتر مراجعه کنیم
مراجعه به پزشک یا دندانپزشک در هنگام مواجهه با هر مورد تغییر رنگ تازه یا بروز ضایعاتی روی لب، ایده خوبی است.
اگر کسی دچار کبودی لب و مشکلات تنفسی شود باید به اورژانس مراجعه کرد.


پیام همراه
تغییر رنگ لب‌ها همیشه علتی برای نگرانی نیست، اما تغییرات ایجاد شده در رنگ لب یا بروز لک‌های تازه روی آنها باید برای از تشخیص خارج شدن اختلال پزشکی زیربنایی توسط پزشک ارزیابی شود./


Source:
Healthline
What Causes Lip Discoloration and How Do You Treat It?
Medically reviewed by Judith Marcin, MD
on August 27, 2018 —
Written by Adrienne Santos-Longhurst

مطالب پیشنهادی ما برای مطالعه

گامی بزرگ برای درمان سرطان پروستات در مراحل اولیه: نوردرمانی

ریسک سرطان کبد و نقش سلنیوم خون

نظرات (0)

تاکنون هیچ نظری درباره این مطلب ارائه نشده است.

نظر خود را اضافه کنید.

نظر شما پس از بازبینی منتشر می‌شود.
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location
عبارت تصویر زیر را بازنویسی کنید.